Jump to content


Photo

Doživljenjske rente za športnike?


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15485 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2008 - 06:44 PM

Kozmus zapušča Slovenijo?

http://24ur.com/spor...-slovenijo.html

Zanima me vaše mnenje na to temo.

Jst sem absolutno proti. Kdo pa delavca oz. navadnega smrtnika vpraša kako bo shajal, ko ga vržejo iz službe.

Moje mnenje je, če si dober športnik, si itak tokom kariere nabereš dovolj denarja. Spoznaš pa tut ful ljudi in zaradi prepoznavnosti ti mimogrede kdo da službo, sponzorski avto itd...

Res mi gre na živce to njegovo javkanje.

Tale tema bi bolj pasala pod aktualno, aneda? biggrin.gif
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#2

  • Guests

Posted 02 November 2008 - 08:04 PM

Dragica, že ko sem videla naslov, sem razmišljala, da bom napisala, naj potem še knapom dajo, ko so že pol življenja pod zemljo rili, pa pekom, ki nas futrajo itd.
Tako da...bravo Dragica!!!!! Se strinjam.
  • 0

#3 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 02 November 2008 - 08:25 PM

Jaz se s tem tudi ne strinjam.

Vem da je športnikom težko, ker jim država pobere ogromno dobljenega denarja od zmag, oz. dosežkov, olajšav pri nakupu športnih opreme, oblačil, ali plačevanju treningov pa ni.

Vendar pa plačevanje športnikov po koncu kariere ni odgovor. Konec koncev je ljudi z izrazito kratko delovno dobo en miljon, športnike se obravnava drugače zgolj zato ker so bolj prepoznavni.

Konec koncev, če ti je res tako težko v življenju boš garal za denar, kot marsikater delavec, tudi "z juga" (ti pa btw delajo in živijo v za človeka nevrednih razmerah), in ne boš potem pustil službe zaradi športa.
Profesionalni in uspešni športniki pa bi po moje bili lahko deležnih nekaterih olajšav. Zmaga na OI je super, a kaj ko je Kozmosu že takoj po tem dogodku padla forma. Če misli da je slovenski Usain Bolt se tako moti.

  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#4 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 02 November 2008 - 08:32 PM



Se strinjam s crno.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#5 urš

urš

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2731 posts
  • Location:Bled

Posted 02 November 2008 - 09:07 PM

No js se pa z vami ne strinjam popolnoma.

Veliko športnikov še srednje šole nima narejene zaradi vseh teh treningov in tekem, tako da po karieri ti prepoznavnost nič ne pozna, ker me mine trenutek, ko te že vsi pozabijo.
doživljenske rente so res prehude ampak po končani karieri bi jim pa lahko plačevali še kakih 5 let oz. bi jim lahko plačali in omogočili šolanje da lahko kaj iz sebe naredijo še na tem področju in se dejansko lahko zaposlijo. Veliko bivših vrhunskih športnikov dela za minimalne plače (ena je še celo čistilka...).
Ker za dosego ciljev kot so olimpijsko odličje se je potrebno veliko stvarem odrečt. V slovenskem športu ni denarja, da bi lahko se z njim preživljali do konca življenja. Bodo zdj teli bivši ministri celo leto vlekli veliko več denarja....
Tko da ja olajšava za športnike ja, ampak ne pa doživljenska renta. Mogoče malo več sponzoriranja nebi blo slabo (ne samo sponzorski avto, tudi oprema...)
  • 0
Od genija do norca nas loči samo en korak. V preteklosti sem pač preveč korakala.

#6 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10780 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 02 November 2008 - 09:33 PM

Mah, kar se tiče šolanja športnikov - to je verjetno tud volja vsakega izmed njih. Zakaj je pa pol Matic Osovnikar naredil stomatologijo in je poleg tega, da je hud športnik, še zobozdravnik? Ja, dala sem mal ekstremni primer, sam zgleda se da, če se hoče. Na moji srednji šoli je imel vsak, ki je mal bolj resno treniral kak šport, status športnika in jim je blo velik stvari olajšanih (ni blo panike glede spraševanj in kontrolk...)
  • 0

#7 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25770 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2008 - 09:49 PM

pa tudi Isakovičeva je naredila maturo z zelo dobrim rezultatom!
  • 0

#8 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2008 - 09:51 PM

Sj Osovnikar ni edini! Andraž Vehovar, na OI je dobil srebrno medaljo- mislm da dela na ministrstvu!

Takoj ko je Kozmus dobil medaljo, je začel trobit o tem, kako bo, ko se bo pri 35 (al ne vem točno kdaj) upokojil. Halooo?? Pa kaj ta misl.
Ok ja, velik je raskiral, velik je treniral. Sam dej no. Športniki imajo že tko al tko ne vem kakšne statuse, ugodnosti v šoli. Lahko si določijo datum izpita, lahko izbirajo med ustnim al pa pisnim... V gimnazijah in OŠ, je pa še vse tok lažje za njih.

Men Kozmus že od nekdaj ni všeč. Zlata medalja gor al dol. Tako nadutih ljudi ne maram.
  • 0

#9 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10780 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 02 November 2008 - 09:57 PM

Se strinjam ja.
Pa uršolinkica, k si omenila, naj jim plačajo oz. omogočijo šolanje - a država? Phe!! Pol bi mogla država to omgočit vsakemu, ki je na zavodu za zaposlovanje in ima samo osnovno šolo in preklada stvari na tekočem traku...
  • 0

#10 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14840 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 02 November 2008 - 10:01 PM

QUOTE(uršolinkica @ 2. 11. 2008 - 21:07) View Post

po končani karieri bi jim pa lahko plačevali še kakih 5 let oz. bi jim lahko plačali in omogočili šolanje da lahko kaj iz sebe naredijo še na tem področju in se dejansko lahko zaposlijo.


Sej imajo programe, ne morm se spomnt v tem trenutku.. Itak jih v večini primerov spravijo k policiji ali pa k vojski. Drugače pa poznam vrhunske športnike, ki jim je v šoli krasno laufalo. Tudi sedaj, na faksu. Seveda pa izjeme ne potrjujejo pravila.

Jst sem za to, da bi se klubi in športna društva mogoč kej bolj financirala, pa da bi se nadzorovalo, kam keš gre. Da gre za športnike, ne pa v žepe belih srajc. Rente se mi ne zdijo upravičene (ja, naj jo potem dobivajo tudi pek, pa rudar..etc), tud te neke kvazi grožnje kozmusa me sploh ne ganejo. Itak pa, če ima nekdo res dobre dosežke na športnem področju (pa tudi če nimajo, vbistvu), je ponavadi tako, da se na mednarodnih tekmovanjih tolk uveljavi, da ga razne ameriške univerze kuj pohopsajo v njihove ekipe, kjer dobijo štipendirano kvalitetno šolanje (govorimo od 30.000$ letno) in tam trenirajo, pol pa pridejo domov z izobrazbo in perspektivno športno kariero.






  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#11 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 November 2008 - 08:09 PM

Punce, stvar ni tako preprosta, kot se morda na prvi pogled zdi. Že samo kako je šport organiziran v Sloveniji je popolnoma neprimerljivo s organizacijo športa v tujini. Jaz sama menim, da je ves sistem zgrešen. Pri nas vse bolj kot ne sloni na sponzorstvih in je organizirano prav amatersko, medtem ko so razne športne organizacije in klubi v tujini že prava podjetja in ne živijo samo od miloščine sponzorjev. Zato ni čudno, da stvari ne delujejo tako kot bi lahko.
Zdaj za sponzorje so navadno najbolj atraktivni tisti športi, ki jih spremlja veliko ljudi. Seveda, saj niso nori. Več ljudi spremlja specifičen šport, več jih bo videlo njihove reklame, logo ipd. Pri tem se znajdejo neprivlačne discipline kot konkretno Kozmusov šport je v slabšem položaju. Iskreno vprašanje. Koliko od vas je že kdaj gledalo Kozmusove mete, če odštejemo tistega na olimpijskih igrah. Jaz zase vem, da jih nisem spremljala. Torej, za take športnike z "nezanimivimi" disciplinami, dokler ti dosegajo le povprečne rezultate, ni ravno nekega posebnega zanimanja sponzorjev. Stvar se spremeni šele ko začno dosegat vrhunske rezultate in javnost postane pozorna na njih. Takrat najdejo sponzorje, ampak kje pa so vsa leta treningov, odrekanja in zapravljanja lastnega denarja. Profesionalni šport ni poceni, kar kdo, ki se je kdaj malce bolj resno ukvarjal z njim dobro ve. Je res, da so nekateri športi dražji od drugih, vendar nobeden ni zastonj. Športna oprema, tekmovanja (prevoz, nastanitev...). Če se vrnem nazaj na slovenske športnike... tudi ko dosegajo vrhunske rezultate, res ne sklepajo milijonskih pogodb a la David Beckham. Ne poznam vsot, ki jih dobivajo, ampak mislim, da niso tako visoke številke, da bi lahko z njimi lagodno živeli.
Druga stvar so npr. nastopi za reprezentance. Nedopustno se mi zdi, da morjo športniki čakati na obljubljene honorarje za odlične uvrstitve tudi po več mesecev. Da ne omenjam, da ljudje na vodilnih mestih v teh zvezah in organizacijah v veliki večini nimajo ne primerne izobrazbe, mandati se jim vlečejo že n-let itd.
Menim pa, da renta za športnike nikakor ni prava rešitev. Ker navsezadnje Slovenija ima toliko odličnih športnikov, da bi verjetno prišlo do bankrota, če bi vsem dali rente. biggrin.gif

Skratka, če zaklučim to mojo klobaso. Mislim, da je treba najprej spremeniti ves sistem v organizaciji slovenskega športa, spremenit zakonodajo, na mesta v klubih, športnih zvezah in organizacijah postavit ljudi, ki bodo znali popeljat organizacijo na profesionalni nivo,... Ko bo enkrat to storjeno, mislim, da se bo izboljšal tudi položaj športnikov.
  • 0

#12 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 03 November 2008 - 08:45 PM

QUOTE(Kalypso @ 3. 11. 2008 - 20:09) View Post

Iskreno vprašanje. Koliko od vas je že kdaj gledalo Kozmusove mete, če odštejemo tistega na olimpijskih igrah. Jaz zase vem, da jih nisem spremljala.

Jaz sem. Doma že nekaj let dokaj redno spremljamo športne dogodke, jaz od tega gledam večinoma atletiko (govorim o športih, kjer so tudi naši tekmovalci, sicer gledam tudi F1, gimnastiko, itd), pa nekatere zimske športe. Pa zato tudi pravim da Kozmus ni Bolt, ker forme nikdar ni imel "olimpijske", se je uvrščal visoko, a redko prav v sam vrh, vse do pred OI, kjer je tresknil. Takoj za tem je pa spet malo poslabšal svojo formo, sicer je pri vrhu, a to niso več isti dosežki. Mislim pa da se je itak pojavil samo še na dveh tekmah po OI.

No, pa saj je vseeno. Mene tudi sicer moti izrecno favoriziranje nekaterih športnikov/športnih panog, kjer se nekdo izkaže za uspešnega, pred tem pa "nikomu ništa". Zato tudi ne maram Isakovičke biggrin.gif, ker jo imam preprosto poln kufer.

Se strinjam da je "menedžment" slab, slaba je tudi organizacija. A pač v tako majhni državi kot je naša se na visoka mesta zelo radi povzpnejo neki bivši športniki "asi", ki pa celotne stvari ne vodijo tako dobro kot bi "bilo prav".
Hkrati sem mnenja da bi slabo izobrazbo nekaterih športnikov rešila športna gimnazija, akademija, ali "kolidž", kjer bi se jih poučevalo tudi o managementu, fizioterapiji, hkrati pa bi po cele dneve trenirali karkoli pač že. Ampak za zdaj je to fairytale.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#13 urš

urš

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2731 posts
  • Location:Bled

Posted 04 November 2008 - 07:49 PM

No naj za primer izpostavm smučarje. Moj sošolc je v Evropskem vrhu in je na leto v povprečju mesec dni v šoli.

Frida - veliko je takih, ki so se sami odločili, da ne gredo naprej v srednjo šolo alpa da samo srednjo končajo in pač pristanejo tam kjer pristanejo.
Glede tega, da dela en športnik na ministrstvu. Ja na ministrstvu je razpisano nekaj čez 90 mest, ki je omogočeno vrhunskim športnikom (oba Piriha sta bla gor).
Sara je lahko delala šolo, ker so njeni treningi po večini v Sloveniji, bodisi v Ljubljani, bodisi v Radovljici. Smučarji ko so 3/4 časa v tujini pa mal težje delajo šolo, prav tako smučarji tekači.

Ne morš zastopt kako je usklajevat šolo in treninge če nisi sam športnik.
  • 0
Od genija do norca nas loči samo en korak. V preteklosti sem pač preveč korakala.

#14 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 04 November 2008 - 08:33 PM

Js se tega zelo dobro zavedam, kako je usklajevat šport in šolo. Sama sm bla zelo obremenjena z dvema športoma hkrati- iz enega treninga sm šla na drugega, v avtu sm se pa preoblačila.
Kar je napisala Kalypso je popolnoma res. favoriziranje športov je in bo vedno prisotno.

Ursolinkica- napisala si, da so športniki pustili šolo z vsem tveganjem in zavedanjem posledic- ja kaj majo pa potem za jamrat? Sj je zelo spodbudno, da se izpostavi problem. Sam oprost živet na račun drugih, ker si nekoč dosegel zlato kolajno. Ma men se to ne zdi fer.
Človek se mora znajti, mora misliti na prihodnost, vsaj v tolikšni meri, da bo vsaj preskrbljen.

  • 0

#15 urš

urš

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2731 posts
  • Location:Bled

Posted 04 November 2008 - 08:40 PM

Jah itak je pa v Sloveniji totalno zgrešen sistem. Športni oddelki se sicer uveljavljajo, ampak to je pa tut use. Univerze bi se lahko malo bolj prilagodile športnikom tako kot npr v Ameriki. Moja kolegica študira tam in trenira in je rekla da je to nepredstavljivo boljše kako to lahko usklajuje. Faleno je v jedru sistema. nobene rente tega ne bodo spremenile.
  • 0
Od genija do norca nas loči samo en korak. V preteklosti sem pač preveč korakala.

#16 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 04 November 2008 - 10:31 PM

Ja sej lih to. Pa da se te športnike potem še nekak izobrazi v skladu s tem, kakšna je situacija po končani karieri in kje bi se potem lahko zaposlili.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#17 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 04 November 2008 - 11:56 PM

Jaz se s crno ne strinjam glede Kozmusove forme, ker ga tud sama že kar nekaj časa spremljam in njegovi dosežki od začetka njegove kariere vseskozi naraščajo, zadnja leta celo zelo strmo (razen vmes, ko je bil poškodovan), na OI v Atenah pred štirimi leti je bil 6., na SP v Osaki 2. in letos na OI je zmagal - to so vse vrhunski rezultati. Poleg tega je ciklus treninga sestavljen tako, da si v najboljši formi takrat, ko je to potrebno (za najpomembnejšo tekmo) in je jasno, da forma po tekmovalni sezoni pade. Vem pa tudi, da se je za takšne in drugačne pravice boril od nekdaj, zdaj se ga le bolj sliši.

Se pa tudi jaz ne strinjam z doživljenjskimi rentami in podobnimi zadevami, ampak razumem strah športnikov za lastno prihodnost in mislim, da bi država morala ukreniti nekaj v tej smeri, da bi jim lahko zagotovila varnost po končani športni karieri.
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users