Jump to content


Photo

Vitamini, minerali, dodatki k prehrani


  • Please log in to reply
1521 replies to this topic

#661 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16917 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2016 - 01:42 PM

Saj si sama napisala, da pri tebi vnos ni problem, pa imaš kljub temu težave. Je pa zelenjava tudi dovolj kvaliteten vir železa, sploh če se ga ne blokira z mlečnimi izdelki. 


  • 1

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#662 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26268 posts

Posted 03 December 2016 - 01:57 PM

Torej si pod zelenjavne napitke mislila bolj rastlinske nadomestke mleka?


  • 0

#663 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 December 2016 - 05:09 PM

Ja, pac rastlinske napitke (v nasih krogih je to eno in isto, ker se mlecna industrija vsake toliko zbuni, da sojinemu mleku ne smemo rect mleko, ker ne prikaplja iz vimen :P). 

 

Za zelezo je pa v tistem clanku pisalo nekaj v stilu, kako se telo po dolocenem obdobju prilagodi na rastlinsko prehrano in da se ucinkovist absorpcije iz rastlinskih virov poveca v skladu z zalogami/potrebami ogranizma. Jaz nikoli nisem posebej pazila (odkar sem veganka, t.j.9 let), da bi ful bogate vire zeleza vkljucevala, jem pac raznoliko (in dovolj) in imam zelezo in hemoglobin vseskozi okrog 135 (rutinski krvni testi pri osebnem zdravniku in pri krvodajalskih akcijah). V srednji soli (ko sem bila pretezno vegetarijanka) sem bila pa v enem obdobju precej anemicna (je slo tudi malo z roko v roki z dolgotrajnejso in izdatnejso menstruacijo), tako mi je zdravnik kar nekaj skatlic zeleza predpisal. Od takrat naprej imam pa ves cas mir. To je bila pac moja izkusnja, statistike pa ne poznam (mogoce lahko delis vir, ce ga imas kje pri roki?) glede pogostosti pomanjkanja pri razlicnih prehranjevalnih vzorcih. Ko smo sli v srednji soli na sistematskega, je bilo precej sosolk anemicnih, pa nobena ni bila vegetarijanka, ampak to je bil pac vzorec 30ih omni (od teh 6-7 anemicnih) in 2h vege osebkov (obe b.p.), tako da iz tega tezko karkoli konkretnega zakljucim. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#664 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 December 2016 - 05:21 PM

Iz clanka:

 

 

 

Iron
 

Vegetarians generally consume as much iron as, or slightly more than, omnivores.16 Despite having similar iron intakes,17 the iron stores of vegetarians are typically below those of nonvegetarians. Lower serum ferritin levels may be an advantage because elevated serum ferritin levels have independently been associated with the risk of developing metabolic syndrome.18

Concerns about the iron status of vegetarians have led to questions of bioavailability of non-heme iron from plant foods. Non-heme iron absorption depends upon physiological need and is regulated in part by iron stores. Its absorption can vary greatly, depending upon both the meal composition and the iron status of the individual. Bioavailability of non-heme iron is impacted by the ratio of inhibitors, such as phytates and polyphenolics, and enhancers, such as vitamin C, citric acid, and other organic acids.19

 

In a recent review, non-heme iron absorption was seen to vary from 1% to 23%, depending upon iron status and dietary enhancers and inhibitors.20 A newly developed regression equation enables iron absorption to be predicted from serum ferritin levels and dietary modifiers. Diet had a greater effect on iron absorption when serum ferritin levels were low.20 Nonheme iron absorption can be as much as 10 times greater in iron-deficient individuals compared with iron-replete individuals.

 

The Dietary Reference Intake assigned to iron for vegetarians in 2001 was 80% more than that for nonvegetarians. This derives from the assumption that the bioavailability of iron from a vegetarian diet is 10%, whereas that from a nonvegetarian diet is 18%.21 These assumptions were based on very limited data using single-meal absorption studies involving meals that were atypical of what most vegetarians consume in Western countries.

 

We now know that individuals can adapt and absorb non-heme iron more effectively.22 The magnitude of the effect of enhancers and inhibitors of iron absorption can diminish with time.23 Individuals are able to adapt to low intakes of iron over time and can reduce iron losses.24 In one study, total iron absorption significantly increased by almost 40% after 10 weeks of consuming the low-bioavailability diet.22

 

Individuals with low iron status can substantially increase their iron absorption from diets with moderate to high iron bioavailability. The absorption process appears to adapt effectively in the case of Western vegetarians because their hemoglobin values and most other measures of iron status are similar to those values seen in nonvegetarians.7

 

klik


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#665 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26268 posts

Posted 03 December 2016 - 06:56 PM

Hvala! Ja nisem vedela tega da se kao ne bi smelo reci mleko, ce ni iz zivali...se poskusam izogibat takim butastim izjavam in prepricanjem v prehrani...
  • 0

#666 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82457 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 December 2016 - 06:57 PM

Eh, saj bolj ali manj vse uporabljamo izraz mleko. Jaz nikoli ne recem napitek. :)

Kaksno vlogo pa ima genetika pri pomanjkanju zeleza in slabokrvnosti nasploh? Sem ze veckrat slisala to povezavo in tudi sama sem imela pomanjkanje ze takrat, ko sem jedla meso.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#667 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 December 2016 - 07:52 PM

Hvala! Ja nisem vedela tega da se kao ne bi smelo reci mleko, ce ni iz zivali...se poskusam izogibat takim butastim izjavam in prepricanjem v prehrani...

 

Ja, v Sloveniji mogoce se ne pride toliko do izraza, v tujini imajo pa kar naprej tozbe, tudi glede majoneze recimo je bila ena ful odmevna (Unilever/Hellmans vs Hampton's Creek). 

Pac podjetja si hocejo prilastit TM nad dolocenim imenom, ki je asociiran z njihovim produktom, ceprav jih po drugi strani to fajn tepe, ker se navadno spravijo nad manjsa podjetja, perspektivne start-upe, ki na racun tega dobijo ful medijske pozornosti, in bi bilo na koncu cisto vseeno, ce bi se izdelek imenoval "eggless mayo" ali pa "dressing and sandwich spread" (kakor so svojo vegansko majonezo zdaj poimenovali pri Hellmansu :D). Pomoje je point teh tozb itak to, da jim poskusajo vsaj fajn zagrenit zivljenje, ce ne ze spravit na kant. Je pa to po eni strani tudi indikacija tega, da v tovrstnih podjetjih vidijo groznjo, ker spremljajo njihovo znatno in stalno rast. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#668 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25840 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2016 - 06:30 PM

Jarrow B-Right so zelo dobre (prave metilne oblike) is so veganske. 


Podgana, katere točno pa imaš? Te? http://m.iherb.com/J...60-Lozenges/117

Kolegica išče nekaj za energijo.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#669 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16484 posts
  • Gender:Male

Posted 04 December 2016 - 07:09 PM

Ne, prav B-Right.


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#670 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25840 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2016 - 11:25 PM

Eh, nisem bila pozorna na točen naziv, hvala!
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#671 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22348 posts
  • Gender:Female

Posted 16 January 2017 - 03:14 PM

Podgana, koliko casa pa je pri tebi trajalo, da si opazila ucinke? Vec energije, manj migren itd.

To se nanaša na D3 ne?
Jaz sem zdaj naročila D3 5000 IU. Do zdaj sem jemala 1000 do 2000 na dan. Je 5000 priporočljivo jemati vsak dan ali raje s presledki?
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#672 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82457 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 January 2017 - 03:18 PM

Lahko vsak dan. Jaz bom tudi 5000 narocila, ko mi tega zmanjka. Itak vzamem 2 kapsuli po 1000 na dan in se mi zdi brezveze, malo je potratno. Ucinka pa nisem opazila se nobenega.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#673 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22348 posts
  • Gender:Female

Posted 16 January 2017 - 03:28 PM

Jaz tudi ne, je pa res, da včasih pozabim vzet. Predvsem ko sem prebrala, da naj bi po nekaterih študijah pomanjkanje tega vitamina povzročalo migrene (pa tudi pomanjkanje B2 in Q10), sem se odločila, da probam z višjo dozo. A boš tudi poleti jemala 5000?
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#674 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82457 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 January 2017 - 03:29 PM

Verjetno ne, ali pa samo 1-2x na teden.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#675 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16917 posts
  • Gender:Female

Posted 16 January 2017 - 03:43 PM

2000 IU naj bi bilo dovolj.

 

 

 

http://nutritionfact...campaign=buffer


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#676 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82457 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 January 2017 - 04:16 PM

Ne gre za to, koliko ga je dovolj za tiste, ki jim ga ze v osnovi ne primanjkuje, moj cilj je dvigniti njegovo raven in s 5000 gre precej hitreje.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#677 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16917 posts
  • Gender:Female

Posted 16 January 2017 - 08:37 PM

Koliko pa imaš sedaj, si si šla izmerit?


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#678 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82457 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 January 2017 - 09:04 PM

Ne, spomladi bom šla. Pa še par drugih stvari preverit. Komaj čakam.  😫
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#679 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 16 January 2017 - 09:27 PM

Jaz imam tudi namen iti letos, najverjetneje avgusta, ko bom itak v Slo. Tik pred 10. obletnico  :cool: :D.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#680 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15056 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 16 January 2017 - 09:31 PM

Jaz sem preverila v soboto, in sicer magnezij, b12, d3, folno in feritin.
Folno v pravi obliki bom zacela jesti marca.
D3 imam porazno, 13. Narocila sem 5000 iu, jemala bom pol leta in sla po enih 4 mesecih na kontrolo.
B12 imam ok, tudi Mg.
Feritin pa 36, tudi prenizek, medtem ko imam hemoglobina 150.
Kaj priporocate glede feritina?
  • 0
 




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users