Baelbek in arheološke ostaline rimljanskih templjev te presunejo.. .

Jupitrov tempelj je bil under construction, tako, da nismo videli propilej, ker so skrite pod gradbenimi odri, ampak vsi preostali deli so odprti. Lokacija deluje kot nekakšno odprto, napol dokončano arheološko najdbišče, nekaj rekonstruiranega, nekaj pa pač prepuščeno času in vremenu, stopnišča polna razpok in manjkajočih delov, občutek je prijeten, ohranja se neka taka avtentičnost ostaline, ne vem pa, kakšni so nadaljnji restavratorski plani za to območje.
Priporočam ogled z vodičem, z našo vodičko sem bila zelo zadovoljna, znala je lepo povzeti glavne poteze o obdobju in kasnejših dogajanjih, o načinu rabe prostora, odnosa, religije, kulture, obredov, simbolike. Je pa tega toliko, da bi lahko cel dan tu zagulil in vpijal detajle. Baje je najbolje iti v jutranjih urah, popoldan se začne turistična gneča, mi smo bili tam izven sezone in je bilo ok, relativno prazno, je pa res prostrano območje ruševin, dimenzija prostora te navduši. Mislim, da je največji kompleks svetišč iz rimljanske dobe, ali pa drugi največji..




Detajli.. <3




Prostorska umeščenost:
(na sliki vzhodno pogorje, Anti-lebanon, Libanon je podolžno uokvirjen s pogorjema Libanon na zahodu in Antilibanon na vzhodu, vmes so ugodni pogoji na ravnicah za kmetijstvo in vinogradništvo, ki so ga prinesli s sabo Francozi, šli smo v vinarno Ksara, ki ima ogromen sistem podzemnih rovov za hrambo vinskih sodov in precejšnjo produkcijo vina..)

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.