Greh je, da nimamo te teme. Temo posvečam sirom. Katere vrste so vaše najljubše, kako jih uporabite, sirne specialitete,... vse o sirih torej.
Čeprav je sir okusen že s kosom kruha ali celo sam, je ključna sestavina številnih dobrot svetovne kuhinje. Predstavlja enega najbogatejših virov beljakovin, ki je zaradi lahke prebavljivosti še toliko pomembnejši.
Ne glede na to ali ga uživamo kot specialiteto, desert ali prigrizek na hitro, moramo priznati, da ima sir v naši prehrani še kako pomembno vlogo.
Parmezan: je vrsta zelo trdega sira. Njegova domovina je Italija in je glavni predstavnik trdih sirov za strganje. Ime je dobil po pokrajini Parma. Parmezan izdeljujejo iz surovega kravjega mleka. Parmezan je prijetnega okusa, ki spominja na orehe in rahlo pikanten. Parmezan se uporablja kot dodatek raznim jedem, na katere se nastrga.
Jošt: mehek, srednje dolgo zorjen (ni svež, ni pa še trd), navadno zori v plastiki, v kateri ga prodajajo, precej nemasten, milega okusa, se lepo reže na rezine in se jih da lepo zvijat in z njmi okraševat razne jedi, se hitro in lepo stopi, paše povsod, kamor paše sir.
Feta: mlad, zelo slan, navadno ga prodajajo v slanici ali pa vakumsko zapakiranega, lahko je čisto mazav, kot kak namaz ali pa v bolj trdnih koščkih, obstaja tudi feta iz kozjega, ovčjega mleka,... V suhi snovi ima sicer več masti kot kak drugi, ampak v samem volumnu pa manj, ker je zelo mald, svež sir, kar pomeni, da ima veliko vsebnost vode. Trši primerki so primerni tudi za narezke.
Ementalec/Ementalski sir: je vrsta trdega sira. Sir izvira iz področja Emmental v osrednje švicarskem kantonu Bern, od koder se je njegova izdelava razširila po vsem svetu. V angleško govorečih deželah pogosto imenovan švicarski sir (swiss cheese).
Ementalski sir imenujejo tudi kralja sirov, ker spada po kakovosti med najboljše vrste sirov. Odlikujejo ga zelo aromaičen okus, visoka hranljiva vrednost in razmeroma dolga obstojnost. Okus sira je sladkast.
Mozzarella: zelo mlad sir, ki ga prodajajo v vodi (slanici) v različno velikih kroglicah. Dela se ga tako, da se testo dobesedno gnete in oblikuje te kroglice. Sir je zelo blagega okusa, elastičen, lepo se reže in težko riba, ker je zelo mehek, primeren za povsod, kjer rabiš nevsiljiv sir, da pridejo do izraza še druge sestavine - v raznih lazanjah, tudi na pici, sendvičih, narezkih, nabodalcih s surovo zelenjavo, lahko ga tudi mariniraš,...
Gorgonzola: je vrsta sira, ki ga lahko prištevamo med poltrde sire ali pa med mehke sire. Sir izhaja iz Italije in je ime dobil po majhnem mestu Gorgonzola, ki leži vzhodno od Milana.
Gorgonzola je visoke valjaste oblike, z ravnimi ploskvami. Premer hlebca visokega 10 do 15 cm je od 18 do 20 cm. Skorja je gladka, vlažna, z vidnimi vbodi, brez plesni. Testo je gibko, ne sme se drobiti, bele ali rumenkaste barve in prepredeno z neštetimi nitkami posebno žlahtne plesni (Penicillium gorgonzola). Okus je ne preoster, pikanten, primerno slan, slasten.
Gavda - je vrsta poltrdega sira, ki izvira iz Nizozemskega mesta Gouda. Gavda ima čvrsto, suho gladko skorjo, ki je svetlo do temno slamnato rumene barve. Mladi sir ima rahlo kiselkast do sladkast okus, zrel pa izrezitejši okus, ki spominja na orehova jedrca in je celo rahlo pikanten.
Kamamber izvira iz francoske pokrajine Camembert, prvič pa naj bi ga leta 1791 izdelala Marie Harel, kmetica iz Normandije. Ta pa naj bi nasvet dobila od duhovnika iz pokrajine Brie. Camembert danes izdelujejo v majhnih okroglih modelčkih, sir, ki po navadi tehta okoli 250 g pa je skoraj vedno zavit v papir in zapakiran v majhne lesene škatlice.
Čedar - (ang. Cheddar cheese), je vrsta trdega sira, ki izvira iz jugozahodne Anglije, začetki njegove pridelave pa segajo okoli leta 1170.
