Jump to content


Photo

LGBTQ


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 May 2024 - 10:58 AM

Odpiram eno izobrazevalno temo tukaj, da ne smetimo po Evrovizijski :)

 

Tole grafiko sem ze nekajkrat delila na forumu v preteklosti in se se kar vracam k njej (vsake toliko jo spet posodobijo, ampak za zacetek se mi zdi tale fajn pregledna):

 

40129334_10156522553362557_4668235430452

 

Se mi zdi fajn, da nekako definiramo dolocene pojme, da se potem ne mesa jabolk in hrusk in ustvarja se vecje zmede. 

 

Trenutno najbolj aktualna debata se je razvila okrog nebinarnosti (vrste spolne identitete) in izrazanja le-te.

 

Kaj je nebinarna oseba?

Tradicionalni spolni sistem pomeni binarno delitev na moške in ženske. Nebinarne osebe niso ne moški in ne ženske ali pa so kombinacija obojega. Lahko se identificirajo kot čisto tretji spol ali pa sploh ne verjamejo v spolni sistem.

 

 

 

Za lazji pregled/predstavo, lahko naredimo korak naza/visje in pogledamo se sirso definicijo, v katero se umesca nebinarnost:

 

Genderqueer: Genderqueer people typically reject notions of static categories of gender and embrace a fluidity of gender identity and often, though not always, sexual orientation. People who identify as "genderqueer" may see themselves as being both male and female, neither male nor female or as falling completely outside these categories.

 

Non-Binary (NB or enby): Anything that falls outside of the binary system (see definition above). Intersex, genderqueer, and bisexuality are all examples of non-binary identities.

 

 

 

Tole pa se nanasa na izrazanje identitete (prezentacija, oblacenje, vedenje, geste in specificne druzbene norme):

 

 

 

"Gender nonconforming” is a term given to people who don’t conform with the gender norms that are expected of them. For example, you might dress or act in a way that doesn’t conform to a gender binary.

  

 

The term usually refers to gender expression or presentation (that is, how someone looks and dresses). It can also refer to behavior, preferences, and roles that don’t conform to gender norms.

 
In other words, gender nonconforming can be used to describe people as well as actions, dress, and ideas.
 
Being gender nonconforming doesn’t necessarily mean you’re transgender or nonbinary, although you could be both.
 
We can define gender expectations as the roles, dress, behavior, and appearance society expects people of certain genders to have.
 
For example, in one specific society, women might be expected to shave their legs and men might be expected to not show vulnerability.
 
Most of us don’t fully conform to those gender expectations all of the time.
 
For example, many women choose not to shave their legs, and many pursue careers over marriage and children. Many men show vulnerability and wear nail polish.
 
Of course, because gender expectations differ from one society and culture to the next, what’s considered gender nonconforming in one culture might not be in another.
 
("Is he gay or just European?")
 
In many American cultures, these would be considered examples of gender nonconformity:
 
A man might show emotion and tenderness.
A woman might wear a suit on her wedding day instead of a dress.
A man might wear eyeliner.
A woman might pursue a career instead of marriage or motherhood.
A man might shave under his armpits.
A woman might be assertive.
A man might be a stay-at-home dad.

Gender nonconformity can look like wearing “men’s” instead of “women’s” clothing for some, but not for everyone. It could also look like wearing androgynous clothing.
 
Gender nonconformity can extend to:
 
hairstyles (a man having long hair or a woman shaving hers off, for example)
makeup or a lack thereof
grooming practices

By the above standards, many folks are gender nonconforming — very few people conform fully to gender expectations. So, is everyone gender nonconforming? Does that label apply to everyone?
 
Not necessarily. The term “gender nonconforming” is typically used to describe someone who intentionally subverts these gender norms. A part of their gender expression may be to dress, behave, or present themselves in a gender-nonconforming way.
 
While some people feel that gender nonconformity is a part of their identity, for others, it’s more of a decision and an action than an identity.

 

 
 
Ne vem, ce to pojasni vec stvari kot pa odpira novih vprasanj, ampak zacetek pa je ;)

  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15243 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 14 May 2024 - 11:13 AM

Kljub temu, kar si lepo velikodusno delila z nami, osebno se vedno mislim, da so taksne osebe vseeno zmedene. Ne govorim zdaj o moskih z eyelinerji, govorim o osebah, kot je naprimer Nemo.
Kam bi potem te osebe recimo hodile na javna stranisca? Danes v zenskega, jutri na moskega, odvisno od lune?
Meni niti slucajno ni okej, da bi nekdo, ki ima anatomski penis hodil na isti wc kot jaz. Prevec zlorab je bilo ze na ta racun.
Kam gre ta posameznik, ce je v prekrsku in ga je potrebno poslati v zapor? Ce ima anatomsko penis, zame ni debate kam gre. V Ameriki imas nosece jetnice po zaporih na racun tega, ker so transe zapirali v zenske zapore, ceprav so imeli luleka.
Pac, jaz tega v celoti nikoli ne bom cisto sprejemala in razumela. Zame je to res kar ekstremna zmedenost.
Pa po drugi strani razumem transe, cist. Tisti vsaj vedo kaj zelijo in lahko razumem to, da se ne poistovetijo z bioloskim spolom.
  • 0
 

#3 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17017 posts
  • Gender:Female

Posted 14 May 2024 - 11:48 AM

Vse "lepo in prav", ampak povprečnemu Franceljnu je ta koncept težko razumljiv.

Biološki spol je ob spočetju vnaprej določen (s kombinacijo spolnih kromosomov, temu ustrezno razvoj spolnih organov, hormoni) in se ga ne da izbrisati. Svet pa je hočeš nočeš prilagojen na 2 spola in ker ne obstajajo WC-ji, športna tekmovanja za nebinarne ali transseksualne osebe, prihaja do zlorab.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#4 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 May 2024 - 12:15 PM

Ampak eno je bioloski spol, drugo pa vse ostalo, kar mi kot druzba nanj navezujemo. To, da se nekdo rodi s penisom, ima (c pustimo druzbene norme in pricakovanja ob strani) bore malo veze s tem, kako se oblaci, katere dele telesa brije, a se na wc za lulat usede ali ne. 
 
Ne vem, obcutek imam, da vcasih v druzbi prevladuje mnenje, da si zelijo na vsak nacin in za vsak racun izstopat. Kaksen gotovo, drugi pa pac taki so NE GLEDE NA TO, kaj si druzba o njih misli, torej je njihova motivacija cisto drugje. In taki imajo izbiro ostat 'v omari' in se skrivat, dnevno vse zivljnje prilagajat okolici, da bi imeli mir, hkrati pa zanikat sebe, neizzivet svoje identitete, neuresnicit svojega jaz-a, kreativnosti, potencialov ... ali pa tvegat VSE (vcasih dobesedno! Potencialno izgubit druzino, prijatelje, dom, sluzbo, obcutek varnosti, fizicno varnost, mentalno dobrobit) in biti TI, karkoli to ze pomeni v sklopu prej omenjenega nabora. Koliko bolj so ti pozamezniki ogrozeni - od drugih in/ali od sebe (v smislu, da jim drugi grozijo, z njimi tako in drugace obracunavajo, nemalokrat do tocke, da se odlocijo sami koncati svoje zivljenje). To, ko je tvoj obstoj zreduciran na 'sem tak, kot sem, in to je ok' ali pa na neobstoj - o tem pa RES ne moremo govoriti kot o nekem beznem trendu, modi, necem, kar je hip. Je pa absolutno zdaj lazje kot marsikdaj prej prevprasevat svojo identiteto in vse, kar pase zraven. Ampak absolutno ne zavidam tistim, ki jim to TOLIKO pomeni, da imajo obcutek, da NIMAJO izbire, da je to dano, njihova absolutna realnost. Ne pomeni, da se za ostale rabi zdaj vse spremenit, ma malo fleksibilnosti pa nikomur ne bi skodilo.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#5 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13787 posts
  • Gender:Female

Posted 14 May 2024 - 12:18 PM

Jaz glede LGBTQ nimam ravno izdelanega mnenja, če pa poledam v zgodovino pa se mi zdi, da so bila podobna vprašanja in dileme tudi, ki so ženske začele zahtevati pravice in, da se svet prilagodi tudi njim oz. nam.

Lahko pa, da se motim.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#6 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26431 posts

Posted 14 May 2024 - 03:18 PM

Jaz imam se vedno obcutek,da je to ena pescica ljudi,ki se jim res dela krivico v tem svetu, ostalo po so narcisi in izkoriscevalci,ki bi potem svoje pravice in kvazi krsitve le teh,uveljavljali v najbolj bizarnih situacijah. Ne znam popolnoma opisat svojih obcutkov ob tem no. Vecino tega svoje potenciala lahko izzivijo brez izpostavljanja in ne vem cesa se...v tem trenutku se.mi.zdi pa ukvarjanje s tem,beli šum,da se prikrije druge tezave.
  • 0

#7 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82892 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 May 2024 - 05:01 PM

 

jaz še vedno mislim, da je njihov glavni name prav izstopanje. Zdaj je res tako noro nemoderno in skoraj zavržno, da si povprečen, običajen, da najdejo nekaj, s čimer se lahko ukvarjajo in so opaženi. Kot da imamo vsi ostali pa  samo lastnosti, ki se v večini pripisuje našemu spolu ... itak smo vsi mix vseh možnih lastnosti. In zdaj bo zunanji videz spremenil kdo in kaj sem oz. se bom zaradi zunanjega videza bolje počutila in se bom "našla". Se mi zdi, da se sploh ne zna več "iskat" v miru in tišini (da je to nekaj privatnega, intimnega), ampak mora biti vse javno, na vzven. Pa ne rečem, da moraš skrivat, vem metanje se mi pa tudi ne zdi potrebno.

 

 

Se popolnoma strinjam s tem.

Se mi zdi dovolj zgovorno že to, da grejo taki tudi homo- in transseksualcem v nos (nimam čisto nič proti tem skupinam).


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#8 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26071 posts
  • Gender:Female

Posted 14 May 2024 - 09:32 PM

Frčica, tudi jaz imam podobne pomisleke (čeprav recimo LGBTQ razumem, ali vsaj mislim, da jih), ampak (vsaj trenutno) razmišljam bolj kot Kami ter tako, kot je Ora napisala, da na račun peščice ljudi, ki so dejansko v krizi ene izmed identitet, spakuje preveč ostalih, ki so samo zdolgočaseni.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#9 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15243 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 15 May 2024 - 05:44 AM

Tudi jaz razmisljam tako.
  • 0
 

#10 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15474 posts
  • Gender:Female

Posted 15 May 2024 - 05:51 AM

Jaz verjamem, da mora biti res grozno, da imaš občutek, da si rojen v napačnem telesu, ampak kam pa vse tole pelje, je pa tumač.
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#11 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17017 posts
  • Gender:Female

Posted 15 May 2024 - 07:01 AM

Ja, to je transseksualizem in se da s protokolom pomagat pri spremembi spola.

Anouk, poznam razliko med sex in gender. Eno je zavračati družbene norme, ki se pripisujejo določenemu spolu. Drugo pa je se identificirati kot nek srednji spol, nespolna oseba oziroma koncept 'sex' zanikati. Na račun tega prihaja, kot že rečeno, tudi do zlorab v nasprotno smer.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#12 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23579 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 15 May 2024 - 07:33 AM

kot je Ora napisala, da na račun peščice ljudi, ki so dejansko v krizi ene izmed identitet, spakuje preveč ostalih, ki so samo zdolgočaseni.

točno to tudi jaz mislim! 


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#13 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17992 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 15 May 2024 - 07:51 AM

Se mi zdi, da se tudi meja med psihično boleznijo in vsemi temi zadevami vedno bolj briše... Ker, oprostite, ali je to, da nekdo misli, da je ptič, normalno? 


  • 0

#14 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26431 posts

Posted 15 May 2024 - 08:13 AM

Vse ok, dokler se ne zeli preimenovati v Jezusa Kristusa,potem je pa za na psihiatrijo.
  • 0

#15 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17017 posts
  • Gender:Female

Posted 15 May 2024 - 09:29 AM

Če misliš, da si ptič, bi to tudi nekako klasificiral kot psihotično dojemanje 🙂
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#16 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10736 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 May 2024 - 09:44 AM

Mene je vrglo na rit, ko sem pred leti v zvezi s to nebinarnostjo prebrala, da se naj bi mami, zenski, ki je rodila, sedaj reklo: the birthing person". Ona ni mama, ona je birthing person.
  • 0

#17 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15243 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 15 May 2024 - 09:47 AM

Isto je breastfeeding person, jap, prav si prebrala. Deci pristavljajo novorojencke na svoje prsi.
Aja ups, tisti ki se identificirajo kot zenske pa nimajo dojk, se manj pa mleka.
  • 0
 

#18 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 15 May 2024 - 10:35 AM

Ja, to je transseksualizem in se da s protokolom pomagat pri spremembi spola.

Anouk, poznam razliko med sex in gender. Eno je zavračati družbene norme, ki se pripisujejo določenemu spolu. Drugo pa je se identificirati kot nek srednji spol, nespolna oseba oziroma koncept 'sex' zanikati. Na račun tega prihaja, kot že rečeno, tudi do zlorab v nasprotno smer.

Ampak zlorabe imajo s spolno identiteto bolj malo skupnega, tam gre za nasilje, izražanje moči nad drugim. Meni se zdi res nesmiselno to povezovat (in posledično navzdol gledat na občutljivo manjšino, ki ima že sama sabo dovolj težav), ker je nekdo x našel luknjo v sistemu in zdaj mesa drek in meče slabo luč na ostale.

Mene njihov obstoj res totalno nič ne moti. Kolikor so pogosto na tapeti in tarča posmeha, nestrpnosti, nasilja, bi si človek mislil, da so zakrivili kakšen strašni zločin, ne pa da so oblekli krilo na kosmate noge, če malo karikiram.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#19 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 15 May 2024 - 10:38 AM

Se mi zdi, da se tudi meja med psihično boleznijo in vsemi temi zadevami vedno bolj briše... Ker, oprostite, ali je to, da nekdo misli, da je ptič, normalno? 

Oprosti, ampak to pa z LGBTQ nima popolnoma nobene veze. Isto s tistimi kao mački šolarji iz Amerike, ki so si jih republikanci izmislili, da lahko zastrasujejo ljudi. Slippery slope much?

"People use the slippery slope fallacy as a rhetorical device to instill fear or other negative emotions in their audience. It is often used to argue against a specific decision by adopting its (hypothetical) extreme consequences as if they were a certainty. This is a form of fearmongering (or appeal to emotion) that can be misleading because there is no proof that these extreme consequences will in fact materialize."


Se pa strinjam, meje 'normalnega' so in se spreminjajo, še nedolgo nazaj je tudi homoseksualnost veljala za bolezen, pa ženske so bile masovno diagnosticirane s histerijo in označene za čarovnice.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#20 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17992 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 15 May 2024 - 10:52 AM

Se opravičujem, ena je napisala nekje, da nekdo misli, da je ptič in hodi s perjem v glavi okoli... Jaz niti ne vem, kaj LGBTQ pomeni, ker me to ne zanima, niti me ne moti, da ne bo pomote. 


  • 0




1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users


    Buggy