Jump to content


Photo

Duševno zdravje in težave


  • Please log in to reply
337 replies to this topic

#281 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22285 posts
  • Gender:Female

Posted 11 May 2015 - 12:48 AM

Ja, bi rekla, da je duševnih težav veliko več, kot si mislimo.

 

Jaz pa vem za osebo, ki je za moje pojme bolestno obsedena z drugo osebo in še po skoraj 10 letih ne more preboleti, da nista skupaj. Sicer ni niti približno tako drastično, kot pri forumašici, ki jo oboževalec zasleduje in ji hodi na dom, ampak vseeno. Večini se to zdi smešno, jaz pa mislim, da je res prisotna neka motnja, ki mogoče niti ni tako nedolžna.


  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#282 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26150 posts

Posted 11 May 2015 - 06:27 AM

Mene skrbi tudi to, da ljudje iz stroke ne prepoznavajo. Kolegica, ki dela na travmi mi je pripovedovala o enem fantu, ki ima po pripovedovanju več kot očitno težave (stalno v muvingu, cele noči ne spi, napačno presoja svoje zmožnosti, pretirano troši denar,..), pa vsi mislijo, da je fant ful priden. Alarmi bi jim morali zvonit že mesece nazaj...


  • 0

#283 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 11 May 2015 - 08:40 AM

Se strinjam. Smo nekako naučeni, da ignoriramo, oz. nočemo videti, da je z osebo kaj narobe in da morda potrebuje pomoč... Še vedno je to nek ogromen tabu/sramota, žal. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#284 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16873 posts
  • Gender:Female

Posted 11 May 2015 - 10:18 AM

Res je.

 

11165142_1022544317775273_90825211334358


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#285 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17716 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 05 June 2015 - 05:58 PM

Kako pomagati nekomu oz ga spraviti k strokovnjaku, ce misli, da ne potrebuje pomoci?
  • 0

#286 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 05 June 2015 - 06:00 PM

Iz lastnih izkušenj: zelo težko. :(


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#287 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17716 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 05 June 2015 - 08:14 PM

Kaj pa naredis, ko je res hudo? :o
  • 0

#288 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26150 posts

Posted 06 June 2015 - 01:01 AM

Ce ogroza sebe ali druge je lahko tudi sprejet na zdravljenje brez privolitve.
  • 0

#289 jemina

jemina

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 581 posts

Posted 07 June 2015 - 01:46 PM

Ja drugače pa je po mojih izkušnjah nekoga, ki noče it, skorej nemogoče prepričati da gre po pomoč. Prva zadeva je, da vsak sam ugotovi ta potrebuje pomoč.


  • 0

#290 Bea

Bea

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Female
  • Interests:music, animals, travel, books, computers, shopping ;-)

Posted 07 June 2015 - 03:19 PM

Imam en problem, delam izpit za avto in ko se znerviram (začelo se je. ko sem prehitevala stoječ avto na cesti, je le-ta začel speljevati in če ne bi imela inštruktorja poleg, bi ziher trčila), začnem vozit grozno slabo, delam neumne napake, avto mi crkuje,... Kako se naj pomirim v avtu, ko čutim živčnost? Prav grozno mi je, tudi voženj se sploh ne veselim več, ampak so mi že vnaprej muka. Po 17 urah vožnje me je na cesti veliko bolj strah, kot me je bilo na začetku delanja izpita.


  • 0

#291 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12098 posts
  • Gender:Female

Posted 07 June 2015 - 03:34 PM

Jaz sem imela tudi ful težav z živčnostjo, ampak pri meni je bil glavni vzrok inštruktor, tako da se je zadeva rešila z menjavo inštruktorja in s prakso. A je že dolgo od te situacije? Malo rabiš verjetno tudi časa, da predelaš stvar. Pa še to - inštuktor je tam točno zato, ker ti še ne znaš vozit in ker so take situacije pričakovane in normalne v avtošoli in je v bistvu mišljeno, da se znajdeš kdaj tudi v taki situaciji, da te izuči brez hujših posledic, zato si napako seveda zapomni, ne pa se zdaj sekirat zaradi tega. Ti si tam učenka in je jasno, da ne znaš in da boš delala napake


  • 1

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#292 Bea

Bea

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Female
  • Interests:music, animals, travel, books, computers, shopping ;-)

Posted 07 June 2015 - 04:32 PM

29.5. se mi je to zgodilo. Inštruktor tud vidno izgublja potrpljenje, sicer se ne dere, ampak m že kr zajedljivo komentira,  ko začnem delat napake.  Vse drugo mi gre: obračanje, parkiranje, menjavanje pasov, avtocesta, pri speljevanju pa zmrznem. Hvala hevea, se trudim ne se sekirat, razmišljam pa tud, da bi kake persen začela jesti če ne bo boljše.


  • 0

#293 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 07 June 2015 - 04:39 PM

Jaz sem imela popolnoma iste težave, nekajkrat sem se med vožnjo psihično zlomila in začela jokat... sem se morala ustavit ob robu ceste, da sem se zjokala in pomirila. Imela sem žensko inštruktorico, ki pa ni niti malo razumevanja pokazala. Trda kot kamen. Isto je izgubljala potrpljenje, ni si zapomnila, kaj mi je že povedala in kaj ne, zato je pričakovala, da bom kar znala nekaj, kar še nisva delali. Sem tudi jaz imela skorajda nesrečo (enemu, ki je v zadnji sekundi zabremzal, bi se skoraj v rit zaletela). 

 

Zaradi vsega skupaj sem imela dolgo časa prav strah pred vožnjo... In mi je šlo na jok samo ob misli.

 

Zdaj, ko gledam nazaj, bi drugače naredila to, da bi iskreno povedala inštruktorju, zakaj mi je hudo in zakaj sem živčna. Razjasni mu situacijo, da bo vedel, v čem je problem in se bo malo bolj potrudil in drugače obnašal do tebe.

 

Pa še to: ne jemlji vsega skupaj preveč osebno. Ko boš vozila sama (po izpitu), bo stres kar izginil, ker ne bo nikogar, ki bi te ocenjeval in ti moril. Redko kdo vozi 100% tako kot v avtošoli, kot sem sama opazila kmalu po končanem izpitu. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#294 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26150 posts

Posted 07 June 2015 - 07:08 PM

Če iščeš konkretno rešitev za premagovanje napetosti poskusi s progresivno mišično relaksacijo... doma, ko si v miru... v avtu ti bo potem to samo pomagalo, da se bom lažje zavedla svoje napetosti in jo tudi sprostila ter se lažje skoncentrirala in tudi bolj sproščena boš... ampak potrebna je pa vaja.


  • 0

#295 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26150 posts

Posted 28 July 2018 - 10:34 PM

https://m.facebook.c...103416986596224
  • 0

#296 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 08 March 2019 - 07:20 PM

Zapisi iz dnevnika 17-letne punce, ki se je odlocila koncati svoje zivljenje

 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#297 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23382 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 08 March 2019 - 10:06 PM

O moj bog!!!
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#298 _Mayckica_

_Mayckica_

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3108 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bled

Posted 09 March 2019 - 04:39 AM

Grozljivo :o
  • 0
Dance...when everything is falling apart, and you have nowhere to go, just turn on the music and let you feelings flow

#299 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25775 posts
  • Gender:Female

Posted 09 March 2019 - 12:42 PM

Ne bom niti odpirala.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#300 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 09 March 2019 - 01:01 PM

Mene je streslo, ko sem brala njene zapise (ki so bili po svoje ful racionalni in dobro premisljeni in v izpiljenem slogu pisanja), ki so bili potem postavljeni v druzinski/solski kontekst "zlate", pride, uspesne punce. Ta kontrast med tem, kaksno sliko je videla njena druzina in kaksno je bilo njeno notranje dozivljanje (pogojeno s perfekcionizmom in nedosegljivimi standardi, nezadovoljstvom nad njihovim nedoseganjem, bremenom razocaranja sebe - in drugih -, ipd.). Pac kako pride do tega, da se nekaj takega zgodi na videz "iz nic", pa kako pomembno je, da imamo nekoga, kateremu lahko te svoje demone resnicno zaupamo in si poiscemo pomoc, preden nas obcutja popolnoma prevzamejo in se nam situacija zdi brezizhodna. Mogoce tudi zato, ker sem v marsikaterem zapisu prepoznala tudi delcke sebe in svojo negotovost in ranljivost v razlicnih zivljenjskih obdobjih, ki sem jo res redko (pa se takrat ne v popolnosti) delila s kom, ce sploh. 

 

Se posebej se mi zdi to pomembno v dobi druzbenih medijev, kjer vsi kazejo samo odlomke iz "living their best life", medtem ko je ozadje lahko cisto drugacno. 

 

Ne vem, ce ima mogoce Matilda se kaksen uporaben nasvet/povezavo glede spopadanja se s tovrstno problematiko z zdravstvenega vidika (tako za odrasle kot za otroke) - v smislu, kako jim prisluhnit, vzpodbudit dialog, nuditi (in sprejeti) pomoc, preden ti stvari uidejo iz rok. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users