Jump to content


Photo

Skandinavija in Severne države


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 31 October 2011 - 02:23 PM

Skandinavija je kulturno in zgodovinsko območje v okolici Skandinavskega polotoka, med Severnim morjem na zahodu in Baltskim morjem na vzhodu. Dandanes je Skandinavija skupno ime za Švedsko, Norveško in Dansko; te države druga drugi priznavajo, da so skandinavske. Neformalno se pojem Skandinavije v našem prostoru zamenjuje s pojmom Nordijskih držav, ki ob treh omenjenih vključuje tudi Finsko in Islandijo.

IPB Image

Torej, predvidoma februarja/marca se odpravljam gor. smile.gif Zanima me, ali je bila katera izmed vas že v Skandinaviji in če ja, kje? Kaj se najbolj splača pogledat? Meni je Danska najbolj privlačna izmed vseh teh mrzlih držav.
  • 0
Viens, reste ici!

#2 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 31 October 2011 - 02:27 PM


Jaz bi samo pripomnila, da je obiskati te države moja močna želja in da ti zavidam. -.-
Predvsem Finska in Islandija ...
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#3 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 31 October 2011 - 02:29 PM


Mene pa niti malo ne mikajo, ampak grem zaradi fanta. smile.gif Raje bi šla po Franciji, ampak ok, tudi to bo zanimivo videti najbrž.

Moj popoln plan bi bil, da letim v Copenhagen, potem Reykjavik, Oslo, Helsinki in Stockholm. Je pa s tem povezana tudi kar velika količina denarja, ker so ti leti vse prej kot poceni.
  • 0
Viens, reste ici!

#4 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27035 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 31 October 2011 - 03:10 PM


Jaz sem letos bila en mesec na Finskem (ima svojo temo, se mi zdi), fant na Danskem, lahko zvečer napišem kaj. smile.gif

Mene je Finska mikala zaradi dobrih šol za oblikovanje, ampak me je na mojem področju malo razočarala, je pa zato, po izkušnjah ostalih študentov, kar se tega tiče, Danska zakon, čeprav me Skandinavija po mesecu Finske ne mika več tako zelo.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#5 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 31 October 2011 - 03:21 PM


Coco*, Danska ima svojo temo, pa še tista je zelo mizerna. Zato sem odprla novo, da združimo kar vse.

Drugače pa sva s fantom razmišljala, da bi vzela kar InterRail karto in šla z vlakom. Najbrž bo ceneje.
  • 0
Viens, reste ici!

#6 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 31 October 2011 - 06:19 PM

Jeej, Skandinavija rules biggrin.gif Jaz sem bila ze na Danskem, kjer je noro lepo, pa seveda na Finskem, kjer je se lepše smile.gif Zdaj se mi ne da pisat, ampak ce kogarkoli zanima karkoli o Finski, me lahko vprasa, ker sem prepotovala kar lep del nje, veliko vecji pa mi je se ostal in ze komaj cakam, da grem poleti spet nazaj smile.gif
Seveda pa bom sla nekega dne tudi na Svedsko, Norvesko in Islandijo- sploh zadnji dve sta po mojem cudoviti.

Ana, za potovat po severnih dezelah ti priporocam InterRail res, ker so tako dragi vlaki in avtobusi, da te kap.
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#7 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 31 October 2011 - 07:38 PM


Moja kolegica je na Norveškem trenutno, izmenjava. Jo bom povprašala glede te države.

Parvinder, ali obstaja ta InterRail samo za Skandinavske države?
Prosim povej nam malo o Finski. Kaj ti je bilo najbolj všeč, kje si ti stanovala in katero mesto se ti je najbolj vtisnilo v spomin?
Saj vem, da bo rekla da je vse nadkrasno, ker si najbrž ti tak obsedenec s Finsko kot jaz s Francijo. smile.gif


  • 0
Viens, reste ici!

#8 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 31 October 2011 - 08:04 PM

Kako to mislis? Mislim, da ni posebnega samo za Skandinavijo, ampak pac vzames tega za vec drzav in n-dni, tako kot ti pase. Moja prijateljica je na ta nacin naredila turo Svedska- Finska-Norveska.

Hmmm ja. Jaz sem zivela v enem 'manjsem' naselju blizu Porvoo-ja, ene 50 km stran od Helsinkov. Ful kul lokacija, na jugu, kjer je vecina stvari. Bolj gres proti severu, manj ljudi, sami gozdovi in jezera wub.gif Jaz sem ful freak za naravo, zato mi je bilo to ful vsec. Sploh jezera so tako lepa, da sem omedlevala od navdusenja biggrin.gif
Najlepse mesto je meni Tampere, tretje najvecje mesto na Finskem. Pa sploh ne znam povedat zakaj, tak kul vibe ima, da bi se takoj tja preselila. Se eno lepo mesto je Turku, ki je najstarejse mesto na Finskem- bivsa prestolnica. Meni je bil blazno lep tudi Porvoo s svojim starim mestnim jedrom- dolge ulice nizkih pisanih hisic in male trgovinice s home-made blagom, ful carobno. Jaz sem bila tam najmanj enkrat na teden pa se ga nisem navelicala.
Aja pa Helsinki itak, meni najlepse mesto na svetu smile.gif Tam sem se tako varno pocutila in se sploh nisem tako izgubljala, ceprav so ful veliki.
Pozimi sem bila tudi na severu in tam je tud ful lepo, ampak cisto drugace od juga. Vse je ful tiho, naokol ful gozdov, malo ljudi, ampak tej prijazni. Bi ti priporocila Rovaniemi ali Inari, ampak najbrz ne bos imela casa, ker se npr. z vlakom tja vozis 12 ur sad.gif

Zaenkrat to, ful se mi ne da pisat trenutno. Jaz sem cisto zaljubljena, a mogoce zato, ker nisem bila tam kot turist, ki mora v enem dnevu vidit navecje znamenitosti, ampak sem vse jemala tako postopoma, cutila utrip mesta itd. Naj se Coco kaj napise, ona bo verjetno bolj objektivno in bos mela tudi drugo stran smile.gif
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#9 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28971 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 31 October 2011 - 08:05 PM

pred 12imi leti sem bila na Švedskem in šla pogledat Bergen na Norveškem. Bergen mi je bil čudovit, na Švedskem pa Stockholm, Linkoping, Orebro, Malmo ter par mini mestec, kjer so takrat bivali najini prijatelji - sva bla samo na jugu, ker za ostalo ni blo časa.
takrat mi je bil ta njihov 'hladen', urejen vibe full pri srcu, danes me pritegne vse kaj drugega, imam pa še vedno lepe spomine na to potovanje.

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#10 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82434 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 November 2011 - 04:59 PM


QUOTE(Fluffy The Stud Eater @ 31. 10. 2011 - 14:27) View Post

Jaz bi samo pripomnila, da je obiskati te države moja močna želja in da ti zavidam. -.-
Predvsem Finska in Islandija ...

Bi pa šla poleti ali spomladi, drugače bi zmrznila gor.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#11 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27035 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 01 November 2011 - 05:04 PM

Dovoli, da te popravim - gor bi šla izključno konec junija/v prvi polovici julija. laugh.gif 10.8. je bilo že 8°C, jaz pa sem imela kvečjemu ene kavbojke in ene par tankih majic z dolgimi rokavi, sem oblekla kar vse hkrati in me je zeblo. Na naslednje tako potovanje grem z najgršo in najtoplejšo garderobo.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#12 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82434 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 November 2011 - 05:11 PM


ohmy.gif
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#13 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 01 November 2011 - 05:18 PM


Ravno zaradi tega mene te države ne mikajo preveč.
  • 0
Viens, reste ici!

#14 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27035 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 01 November 2011 - 05:23 PM

In meni je Parvinder zatrjevala, da so poletja ful topla! ohmy.gif laugh.gif
Ne, sej recimo jaz sem šla gor 23.7. in je bilo en dan 36°C, jaz ne vem, kako so to namerili, ker meni se je zdelo, kot da je 27°. XD Prvi teden je bil kul, potem pa je vsak teden bilo vse hladneje in hladneje. En dan smo bili dopoldne zunaj in smo se morali malo lepše obleči (edina lepa stvar, ki sem jo imela, je bila ena siva obleka do iznad kolen, čez sem imela jopico) in smo tako stali zunaj in je bilo 17°C, ti Finci pa so stokali, kako je vroče. surrender.gif confused.gif

Izraelec, na primer, je jemal vreme gor kot krasno spremembo klime. HAH
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#15 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28971 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 01 November 2011 - 05:52 PM

jaz sem se pri 25 stopinjah odlično počutila s kavbojkami in majčko s kratkimi rokavi, za vsak slučaj sem imela poleg še eno z dolgimi, Švedi pa vsi veselo v kratkih hlačah, dekleta pa v miničih in japankah. saj je bilo toplo, ko je sijalo sonce, ko pa se je skrilo za oblak, je mene takoj premrazilo. isto je bilo v Belgiji.
na enem neprevisokem prelazu je bil sredi avgusta itak sneg.

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#16 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10527 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 November 2011 - 07:08 PM

QUOTE(Coco* @ 1. 11. 2011 - 17:23) View Post

. in je bilo en dan 36°C, jaz ne vem, kako so to namerili, ker meni se je zdelo, kot da je 27°. XD


Pomoje je to zaradi vlage. Nazadnje ko sem bila letos maja v Quebecu sem prvič vidla, kaj to pomeni... Tam imajo recimo dve temperaturi - dejansko in z vlago. En dan je blo na termometru 17°C in dež, jaz sem se oblekla k pri norcih, ko sem prišla pa ven sem pa začela švicat, ker je blo z vlago vred okrog 27°C. Adijo pamet. To je sever ja.

  • 0

#17 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 01 November 2011 - 07:56 PM

Coco, jaz se zmeraj ne razumem, kako te je lahko zeblo. No, avgusta mene ni bilo vec, sem se pa kuhala cel junij in julij. Isto moja druzina, ki je prisla zadnji teden julija in niso mogli verjet, da je taklo vroce. Ati je mami tezil, naj mu spakira kar hoce, ampak nujno cevlje za dez, ker bo ziher dez. Potem je pa gor nosil sandale biggrin.gif
Sicer sem jaz res ful topla, ampak se mi zdi da je bilo res vroce!
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#18 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 01 November 2011 - 10:58 PM



Potem bi jaz tam bila kot ovca.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#19 Hannah

Hannah

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2559 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2011 - 07:22 PM

QUOTE(Parvinder @ 31. 10. 2011 - 20:04) View Post

Aja pa Helsinki itak, meni najlepse mesto na svetu smile.gif Tam sem se tako varno pocutila in se sploh nisem tako izgubljala, ceprav so ful veliki.
Pozimi sem bila tudi na severu in tam je tud ful lepo, ampak cisto drugace od juga. Vse je ful tiho, naokol ful gozdov, malo ljudi, ampak tej prijazni. Bi ti priporocila Rovaniemi ali Inari, ampak najbrz ne bos imela casa, ker se npr. z vlakom tja vozis 12 ur sad.gif



Se definitivno podpišem pod Parvinder. Helsinki so res eno najlepših mest, kar sem jih videla do sedaj (poleg Osla in Londona)... Meni je zelo pomemben utrip mesta, v katerem sem in ta je eno izmed tistih, za katerega lahko ssamo rečeš, vau, tukaj bi živela.

Drugače pa sem jaz 2 leti nazaj s prijatelji prepotovala celo Skandinavijo (slabi 3 tedni). Šli smo čez Dansko, potem s trajektom v Helsinke, nato s kombijem po celi Finski navzgor, čez Laponsko do Nordkappa in potem po Norveški/Švedski nazaj. To je bila najbolj nepozabna izkušnja, res smile.gif Sploh skrajni sever, kot je že Parvinder napisala, je čisto nasprotje juga, tam so samo drevesa in veliko jezer in tišina, da ne omenjam rojev komarjev, seveda smile.gif ... In prelepa pokrajina. Na sploh bi rekla da so bili neke svetle točke Skandinavije otočje Lofoti, ki so res prečudoviti, pa mesta (predvsem Helsinki, Oslo), zelo mi je bilo všeč v Jyvskyli (že zaradi mojega foha laugh.gif )...
No, če katero kaj zanima, lahko vpraša, brez problema smile.gif

Aja še to, letos baje gremo na ekskurzijo s faksom po Danski. Potem bom pa res imela "obdelano" celo Skandinavijo smile.gif
  • 0
Vse, kar si že bil,
in vse, kar boš - nisi. Le
to, kar si - si ti.

(V. Bajac - Knjiga o bambusu)

#20 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 02 November 2011 - 08:17 PM

Sori, kaksen foh je v Jyväskyli? smile.gif Jaz tam se nisem bila, mi ostaja za eno izmed mnogih prihajajocih potovanj biggrin.gif
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users