Jump to content


Photo

Savne


  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11518 posts
  • Gender:Female

Posted 31 May 2008 - 11:29 AM

Teme o savnah še ni bilo. Torej jih obiskujete, katere in kje so vam najboljše? Vse o savnah torej... smile.gif



Vrste savn:


- TURŠKA SAVNA

Turška savna je ena najstarejših oblik sproščanja in čiščenja telesa. Turško savno drugače imenujemo tudi parna kopel. Temperatura ni tako visoka kot v finski savni. Giblje se med 42 in 45 stopinj celzija. Relativna vlažnost zraka pa med 45 in 65%. Zaradi visoke vlažnosti in prisotnosti arom eteričnih olj parna kopel blagodejno vpliva na dihala. Toplota pospeši cirkulacijo v telesu, kar blagodejno vpliva na sprostitev napetosti v mišicah, para pomaga odpreti pore in s tem pripomore k naravnemu čiščenju kože, ki postane nežna in gladka.


IPB Image

- FINSKA SAVNA

Finska savna je zaprt prostor, manjša soba, kjer je v enem kotu peč, na kateri je naložen kup kamenja.
Ob stenah so klopi do višine približno 1.5 metra, kjer se posedejo kopalci - savnarji. V savni je tudi vedro vode in metlice iz svežih, voljnih brezovih vejic.

Iz vedra se meče vodo na ogreto kamenje, kjer voda v trenutku izpari in dodatno ogreje prostor. Listnate brezove metlice se namoči v topli vodi, kopalci se pa z njimi otepajo po vsem telesu, da si poživijo krvni obtok.

Temperatura v savni je okrog 80-100 stopinj Celzija. Segreti zrak in otepanje z metlicami sprostijo napetost v mišicah in povzročijo obilno potenje, kar po svoje očisti kopalca od "znotraj". Če je le mogoče - na primer ob jezeru - bodo kopalci po sedenju v vroči savni odšli na kratko kopel v mrzlo vodo [ali pa se povaljajo po snegu na vrtu!], kar blagodejno zaključi zelo ugoden občutek kopeli v savni (lahko dodamo, da Finci uravnotežijo obilno potenje z obilnim pitjem po savnanju, po navadi je to pivo in/ali sokovi).

IPB Image

- INFRARDEČA SAVNA


V infra rdeči savni posebna tehnologija vira infrardečega sevanja – keramične palice, napolnjene z lava peskom oddajajo energijo, ki ogrejejo telo in prodrejo do 4 cm pod kožo.
Energija v infra rdeči savni deluje globinsko in ogreje naše telo, ker pa je temperatura v infrardeči savni nižja kot v finski je tudi priporočljiva za ljudi s kardiovaskularnimi težavami. S segrevanjem telesa se poviša srčni utrip in poveča količina pretoka krvi skozi srce. Povečana telesna temperatura za 0,2°C (blaga hipertermija) poveča telesno presnovo, izločanje potu in sproži temeljito razstrupljanje telesa.

IPB Image






  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#2 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 31 May 2008 - 11:57 AM

KLIK
oz.
KLIK
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#3 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11518 posts
  • Gender:Female

Posted 31 May 2008 - 12:21 PM

Grrr meni pa iskalnik nič ven vrgel. down.gif oops.gif

Hvala Adriane.
  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#4 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 31 May 2008 - 12:25 PM

Saj nima veze. Si se potrudla.
Hodiš rada v savne?

Jaz mam jih zelo rada. Še posebej v dvoje. Se mi zdijo en taki fajn trenutek, ki ga preživiš s partnerjem.
Sprobala sem do sedaj le finsko, zelišno in turškko, ki mi pa ni bla všeč, ker se mi zdi leglo bakterij.


  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#5 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 28 July 2008 - 07:31 PM

Jaz pa imam doma infrardečo savno in če se le da grem vanjo vsaj enkrat na teden. morem priznat da je fejst fajn, lepo sčisti telo in ker imam tudi mozolje se mi je po kakšnih 4 tednih tudi to začelo vidno izboljševat. Sicer ni tako visoka temperatura kot v turški ampak te vseeno lepo " ožmekne". jaz imam ponavadi okrog 40 - 45 stopinj.
  • 0

#6 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 03 December 2011 - 05:45 PM

Sama obožujem savne, ampak tiste manjše, kjer ni veliko ljudi. smile.gif

Pretekli teden sem se savnala v zeliščni savni, infrardeči (mi je najmanj všeč), finski (mi sploh ne odpre por), ter moji favoritki - turški savni (60 stopinj, in 80-100 % vlažnost).

Edino pri turški se namreč potim, v finski NIČ, nisem mogla verjet, pred fantom je bila po 15ih minutah LUŽA, meni je pa samo ena kapljica simbolično spolzela med joški. cry.gif

Vsak dan sem šla tudi na piling ali 2, najljubši mi je tisti z mentolovo soljo. Sama nimam težav s kožo ali s čimerkoli drugim, ampak si vseeno včasih privoščim savnanje, in imam občutek, da sem prav drugi človek ko pridem ven. thumbup.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#7 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2011 - 06:08 PM

Jaz imam tudi rada savne. smile.gif Najraje imam turško, ta mi je res naj naj pa infrardečo. Tud solna, glasbena (tepidarium) in ostale ne preveč vroče izmišljotine. Finske ne maram, umrem.
  • 0

#8 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22287 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2011 - 07:04 PM

PJ, kje pa se npr dobi, da si lahko samo v dveh v savni? Enkrat si nekaj govorila za Dobrno, se mi zdi? Jaz sem bila samo enkrat v savni in tam so imeli tako, da si si rezerviral termin in v tistem času si bil lahko samo ti notri. Si se zaklenil in si imel zase tuš, wc, nek prostor z ležalniki in savno. To mi je bilo super. Tja, kjer so še drugi ljudje pa ne bi šla, me ful odbija.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#9 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2011 - 07:14 PM

Ja, zakupiš savno. biggrin.gif Konkretno v Dobrni imaš turško in finsko savno, posteljo laugh.gif , velik prostor s štirimi tuši, pričaka te čokoladni fondi, zraven dobiš tudi vodo.
  • 0

#10 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22287 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2011 - 07:36 PM

Ampak ni tako poceni, ene 40 € al kolk si že rekla? In koliko časa si lahko potem notri?
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#11 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2011 - 07:58 PM

3 ure za 40€. Je pa to savna studio Tisa.
  • 0

#12 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17716 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 09 December 2011 - 04:48 PM

Jaz obožujem turško savno. Glih zadnjič sem ugotovila, da bi lahko prav živela not, tak mi paše. Sploh mi ni prevroče. smile.gif
  • 0

#13 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 09 December 2011 - 05:33 PM

surrender.gif

Pa a se potiš kaj?
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#14 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17716 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 09 December 2011 - 06:49 PM

Potim ne vem če se, ker itak vse teče od mene zaradi vlage.
  • 0

#15

  • Guests

Posted 10 December 2011 - 03:52 AM

Meni je tudi turška fajn, kar precej časa zdržim notri, čeprav raje manj, pa večkrat v treh urah.
Finske pa moje telo ne prenaša najbolje. Tako mi je vroče v njej, da skoraj umrem ,ne morem dihati, vrti se mi v glavi, not my cup of tea. cry.gif oops.gif
  • 0

#16 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28939 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 10 December 2011 - 01:40 PM

jaz sem se finske navadila postopoma, od 5 minut naprej, in zdaj zdržim BP noter tudi pol ure. meni paše, da me totalno pregreje, ker sem zmrzljivka. nisem bila pa že celo večnost.
  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#17 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 10 December 2011 - 02:35 PM

Pol ure. To je pa malo preveč, ni? Mislim da priporočajo največ 15 minut, in nato toliko minut ohlajanja. smile.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#18 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28939 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 10 December 2011 - 02:46 PM

ponvadi sem okoli 20 minut noter, potem pa počivam vsaj 45 minut pa mi je OK.
  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#19 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 10 December 2011 - 02:48 PM

Kul. smile.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#20 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 10 December 2011 - 04:16 PM

Zakaj ne bi debatirali v temi, ki že obstaja?
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users