Jump to content


Photo

Maternicni vlozek (IUD)


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2013 - 09:37 AM

Sem opazila, da te teme se ni, pa me zanima, ce imate s tem (bodisi s hormonskim, bodisi bakrenim) kaksne izkusnje.

 

 

IUD.jpg


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2013 - 09:43 AM

nimam izkušenj, ker še nisem rodila :) 

Maternične vložke dajejo praviloma samo tistim, ki so že rodile.


Ga je pa imela moja mami - je imela izredno močne menstruacije, zato ji ga je ginekolog odstranil.

 

Sodelavka ima Mireno http://www.mirena-us.com/ . Z njo je izjemno zadovoljna. Ko ima menstruacijo, ji zadostuje dnevni vložek.


  • 0

#3 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 29 January 2013 - 10:42 AM

Jaz sem čas nazaj precej resno razmišljala o tem ne-hormonskem, ampak ravno zato, ker ponavadi komplicirajo, če še nisi rodila, potem nisem šla. Morda v prihodnosti se odločim, ipak sem slišala, da dajo tudi če nisi rodila, v določenih primerih.


  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#4 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30612 posts
  • Location:Primorska

Posted 29 January 2013 - 10:49 AM

Moja sodelavka je tudi imela mireno, menstruacije pa baje sploh ne, torej  ni bla sam bolj šibka, ampak je sploh ni bilo...

Ne vem, meni ni ravno všeč misel, da bi imela "nekaj" noter.


  • 0

#5 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2013 - 10:54 AM

Jaz sem čas nazaj precej resno razmišljala o tem ne-hormonskem, ampak ravno zato, ker ponavadi komplicirajo, če še nisi rodila, potem nisem šla. Morda v prihodnosti se odločim, ipak sem slišala, da dajo tudi če nisi rodila, v določenih primerih.

 

Mnja, saj to. Nekaterim samo premerijo, ce se prostorsko vse izide notri, niti ne vem, da bi bile kaksne omejitve glede starosti. Pa ti bakreni naj bi bili za 10 let. Edino glede menstruacij zna biti potem bolj problematicno (naceloma bolj obilne in bolj bolece). Morda katera ve, koliko stane ta hec?


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#6 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 29 January 2013 - 10:55 AM

A ni zastonj?

 

Mogoče se bom odločila za to, enkrat v prihodnosti, se mi zdi zanimiva možnost.


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#7 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 29 January 2013 - 10:57 AM

Bakreni vložek se menja na 8 let, Mirena pa na 5 let. Cene pa ne najdem, meni se tudi zdi, da je free.


  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#8 Eli

Eli

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6690 posts
  • Location:vsepovsod

Posted 29 January 2013 - 11:00 AM

Jaz tudi razmišljam o Mireni, ampak me je malo strah, glede na vse zgodbice, ki sem jih prebrala na internetu...zelo malo zadovoljnih uporabnic, ali pa mogoče tiste ne podajajo svojega mnenja. 


  • 0
With all the paradoxes in life...i could be mango and not know it!

#9 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2013 - 11:03 AM

Aja, da ni placljivo. Duly noted. To je pa razlika med ameriskim in nasim zdravstvom. 

 

Ne vem, jaz razmisljam o necem, kar ne bi bilo hormonsko in bi bilo precej zanesljivo, pa da se mi ne bi bilo treba kaj dosti ukvarjat s tem (sploh pa ne v casu bivanja v tujini, recimo). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#10 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23387 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 29 January 2013 - 11:29 AM

Moja sodelavka je tudi imela mireno, menstruacije pa baje sploh ne, torej  ni bla sam bolj šibka, ampak je sploh ni bilo...

jaz sem imela Mireno dobra 3 leta. Z njo nisem imela nobenih problemov, stranskih učinkov (vsaj ne, da bi vedela). Menstruacijo sem imela enkrat na par mesecev, za dnevni vložek ... nobenih PMS ... meni je bila super iskušnja.

 

In je brezplačna.

 

Jaz tudi razmišljam o Mireni, ampak me je malo strah, glede na vse zgodbice, ki sem jih prebrala na internetu...zelo malo zadovoljnih uporabnic, ali pa mogoče tiste ne podajajo svojega mnenja. 

itak je vedno tako, da dokler je vse OK niti ne pišeš, ne iščeš. Če pa je kaj narobe, potem pa začneš brat in komentirat, spraševat. Jaz ne vidim nič večjo "nevarnost" kot hormonske tablete. Če pa nekomu ni všeč že sama hormonska terapija, pa poišče nehormonsko. Saj je vsega dovolj na trgu.


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#11 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2013 - 11:41 AM

Še par informacij glede materničnega vložka

 

Maternični vložek

Maternični vložek je pripomoček za preprečevanje nosečnosti, ki ga zdravnik vstavi v maternico običajno med menstruacijo ali v prvih dneh po njej, lahko pa tudi po splavu, po porodu ali med dojenjem. Vlaganje je preprosto in hitro. Poznamo več vrst različno oblikovanih materničnih vložkov, ki so lahko iz mehke plastike, oviti z bakrom ali pa vsebujejo počasi delujoč hormon gestagen. Najbolj razširjen je vložek z dodanim bakrom, saj je zelo učinkovit. Vložek deluje tako, da prepreči oploditev jajčeca, ker deluje na maternico in semenčice. Učinkovitost vložka traja od tri do osem let, pravi sogovornica in dodaja, da tako rekoč vse ženske po odstranitvi vložka normalno zanosijo in rodijo. Vložek je nemoteč in ga ženske ne čutijo. Nekatere ženske imajo po vstavitvi vložka daljše in močnejše mesečne krvavitve, v redkih primerih (manj kot en odstotek)  pa vložek izpade iz maternice. Redek zaplet pri uporabi vložka je medenično vnetje, ob katerem se pojavijo zvišana telesna temperatura, gnojni izcedek iz nožnice in bolečine v spodnjem delu trebuha. Vložek ni primeren za ženske, ki so prebolele medenično vnetje, spolno prenosljivo okužbo ali so nosilke virusa HIV. Maternični vložek z dodatkom bakra tudi ni primeren za ženske z neopredeljeno krvavitvijo iz nožnice, alergijo na baker, motnjo v strjevanju krvi ter nepravilnostmi ali sumom na rakavo obolenje rodil.

 

MATERNIČNI VLOŽEK

Maternični vložki so zgrajeni iz mehke, prožne plastike, ki je lahko prevlečena z bakrom ali prepojena s progestagenom (intrauterini sistem). Običajno imajo obliko črke T, v maternico pa jih vstavi ginekolog. Delovanje hormonskih vložkov temelji na počasnem sproščanju majhnih odmerkov progestagena, medtem ko za razlago delovanja bakrenih vložkov obstaja več teorij. Prisotnost tujka v maternici naj bi bila vzrok sterilnemu vnetju in sproščanju prostaglandinov, kar je toksično za spermije, spremeni delovanje maternice in motiliteto jajcevodov. Direktni toksični vpliv naj bi imeli bakrovi ioni, predmet raziskav pa je bilo tudi lokalno kopičenje levkocitov ter posledična fagocitoza spermijev 
Učinkovitost materničnih vložkov je 99 %, primerni pa so za ženske, ki živijo v stabilni monogamni zvezi ali imajo kontraindikacije za jemanje oralne hormonske kontracepcije. Večje število spolnih partnerjev ob uporabi materničnega vložka pomeni večje tveganje za spolno prenosljive okužbe in posledično ascendentno nastala vnetja notranjih rodil. Previdnost je zato potrebna pri mlajših ženskah, nikakor pa zadržki niso več utemeljeni pri predpisovanju vložka ostalim uporabnicam. Vse najnovejše študije so namreč ovrgle staro prepričanje, da so maternični vložki (pre)pogosto povezani z vnetji notranjih rodil, kljub temu pa uporaba te metode kontracepcije ostaja nerazumljivo nizka še danes.

 

 

Maternični vložek pred porodom le izjemoma 
"Ženskam, ki še niso rodile, materničnega vložka večinoma ne vstavljamo, ker lahko povzroči vnetje jajcevodov, kar bi pozneje lahko pomenilo velike težave z zanositvijo," je povedala dr. Mojca Demšar, ginekologinja iz Zdravstvenega doma Šiška. 
Za vstavo materničnega vložka ženskam, ki še niso rodile, se odločijo v izredno redkih primerih: če ima ženska okvarjena jetra, težave s krvnim tlakom ali pa tablet ne bi bila sposobna redno jemati. Za slednje še pred materničnim vložkov pridejo v poštev hormonske injekcije (enkrat na tri mesece). 


  • 0

#12 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15434 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2013 - 08:15 PM

Menstruacijo imamo ženske z razlogom, z njo se telo čisti. In to, da potem ženske sploh nimajo menstruacije oz. zelo malo je zelo škodljivo za telo. Jaz tega sigurno nikoli ne bi imela.


  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#13 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2013 - 08:18 PM

Saj pri bakrenem vlozku jo se vedno imas, navadno se izdatnejso.

 

 

 

Copper IUDs primarily work by disrupting sperm mobility and damaging sperm so that they are prevented from joining with an egg. Copper acts as a natural spermicide within the uterus, increasing levels of copper ions, prostaglandins, and white blood cells within the uterine and tubal fluids.[6][7] The increased copper ions in the cervical mucus inhibit the sperm's motility and viability, preventing sperm from traveling through the cervical mucus or destroying it as it passes through.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#14 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23387 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 29 January 2013 - 10:42 PM

Menstruacijo imamo ženske z razlogom, z njo se telo čisti. In to, da potem ženske sploh nimajo menstruacije oz. zelo malo je zelo škodljivo za telo. Jaz tega sigurno nikoli ne bi imela.

 

točno to sem jaz vprašala ... in sem dobila odgovor, da do prve menstruacije je nimamo .... in po méni tudi ne. Pa ni nič narobe.

Prav tako jo ene imajo 2 dni, druge 10 dni ....

Koliko je dejansko na tem, pojma nimam.


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#15 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16081 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 05 June 2018 - 08:30 AM

Ima katera izkušnje z Jaydess vložkom? Včeraj sem bila postavljena pred dejsvo, da moram razmisliti o tabletah ali tem vložku. Tabletke, ker bi dobila samo progestagenske in bi jih naj jemal vsak dan ob isti uri nekak niso najbolj za mene. :) Tako da se poigravam z mislijo o tem vložku.

Uporaba tamponov ni problematična, če tiste nitke ven gledajo?

Kako sploh zgleda vstavljanje, če naj bi bilo med menstruacijo? Ma kaj greš tja z vložkom slečeš gate, canka od tebe, greš na stol, še malo canka, greš nazaj se obrišeš, oblečeš in čao? :)


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#16 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 05 June 2018 - 09:35 AM

Tasika, tisti repki niso prav dolgi, pomoje te nimajo kaj motit med menstruacijo, ce uporabljas tampone ali kaj drugega. 

 

Za vstavljanje ti pa ne znam povedat s prve roke, jaz bi sla tja s tamponom in tga tik pred posegom odstranila - se mi zdi, da je tako manj packarije, ker vseeno malo stene osusi. Nekako si predstavljam, da je postopek najbolj enostaven v casu ovulacije, ko je maternicni vrat ze tako bolj odprt, ampak to je zgolj ugibanje. Ti bodo ziher v ambulanti dali navodila, kako in kaj, da bo prav, jaz se ne bi veliko sekirala okrog tega ;) Ce gre za v prvi vrsti medicinski pripomocek pa se toliko bolj, prej se sprijaznis, lazje ti bo. Ce ti ne bo pomagalo oz. stranski ucinki ne bodo odtehtali terapije, ga je pa itak enostavno odstranit. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#17 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 06 September 2018 - 11:15 AM

Tašika, a to so ti ponudili zaradi bolečih menstruacij?
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#18 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16081 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 06 September 2018 - 11:51 AM

Zaradi endometrioze, da bi ustavili rast cist na jajčniku. 


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#19 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16081 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 07 September 2018 - 10:08 AM

Danes sem bila na vstavitvi. Sporočit sem morala prvi dan menstruacije, 5. dan pa sem bila potem naročena. Zdravnica je hitro zrihtala vse skupaj, na srečo. Samo vstavljanje je bilo rahlo neprijetno in nekoliko boleče. Kot bi te en konkretn krč zgrabil. Čutit je rahlo napetost oz. neugodje, za kar pa ne morem z zagotovostjo rečt, da je od tega, saj me je zjutraj še vedno malo bolelo od same menstruacije. Predvidevam pa, da je vložek te krče še nekoliko ojačal, na kar sem bila tudi opozorjena. Sem preventivno vzela protibolečinsko tableto, ker čutim, da se kuhajo. 

Glede na to da sem bila 5. da in imam že na sploh bolj šibke menze, ni bilo opazit nič krvi, vsaj jaz je nisem opazila na mizi po ultrazvoku al na sondi. :)


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#20 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16081 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 19 October 2018 - 08:27 AM

Danes sem bila na kontroli po dobrem mesecu od vstavitve. Za enkrat mi je čisto ok, ne opažam kakšnih posebnih stranskih učinkov, edino mogoče malo manj vlažnosti občasno pri seksu. Upam, da tako tudi ostane.

 

Dobra dva tedna sem imela konkretne krče, skoraj kot menstruale. Začuda ne takoj po vstavitvi, ampak par dni kasneje. Na dva-tri dni krči, isti oz naslednji dan izcedek, ki je trajal en dan, dva dni mira. To se je ponavljalo kot rečeno dobre štirinajst dni. Kak teden po vstavitvi sem najvrjetneje imale tudi manjše vnetje, zaradi smrdečega izcedka, brez drugih simptomv. Sem dobila Vagisan in se je umirilo. 

Prva menstruacija je bila zelo šibka, tako da predvidevam, da se bo sčasoma popolnoma prenehala. Krči pa so bili na žalost še vedno isto intenzivni. Tudi ovulacijo sem čutila bolj kot ponavadi, prvič sploh sem imela v tem času tudi izcedek. 

 

Drugače je pa kr praktična zadeva, saj ne rabim dnevno razmišljat oz. skrbet za jemanje tabletke, edino izcejanje sperme mi je rahlo nepraktično. Fant je pa navdušen, da mu je zdaj bolj sproščno in brezskrbno. :)


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users