Jump to content


Photo

SPLOŠNA RAZPRAVA o KNJIGAH in priporočila


  • Please log in to reply
1519 replies to this topic

#1501 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15071 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 15 November 2022 - 10:17 AM

Cavazzo sme si vzela zaenkrat :)
  • 0
 

#1502 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3446 posts
  • Gender:Male

Posted 15 November 2022 - 11:05 AM

Založba Učila ima nekaj bigrafskih knjig, ki jih imam nagledanih. Recimo o Coco Chanel, Grace Kelly, Princesi Diani, Hiši Gucci, o Agathi Christie, Johnu Lennonu...

 

Ali pa kakšne bolj zahtevne tematike: Šivilje iz Auschwitza, ali pa zgodba o Nadii Murad (Zadnje dekle), ki je bila v ujetništvu Islamske države.


  • 0

#1503 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15071 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 15 November 2022 - 11:23 AM

Ja te zadnje so meni bolj zanimive (tezje tematike).
Tako da zadnji dve bosta obe naslednji v vrsti, sem jih ze gledala.
  • 0
 

#1504 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 17 November 2022 - 09:31 AM

Če so ti take všeč, so bile meni dobre: 

Živa zažgana - Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org)

Kraljevina izza tančice (primus.si)

Puščavska roža (Desert flower) - Waris Dirie knjiga | Cena: € - Bralnica

V divjini | Dobre knjige (nisem brala knjige, ampak je super film)

Divja (Cheryl Strayed) - Petra Škarja (petraskarja.com) (nisem brala knjige, ampak super film)


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#1505 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15071 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 17 November 2022 - 09:58 AM

Hvala!
Prvo sem ze brala.
  • 0
 

#1506 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3446 posts
  • Gender:Male

Posted 27 January 2023 - 01:08 PM

David Zupančič Življenje v sivi coni

 

 

Priznam, da sem pričakovala res knjigo podobni Adamu Kay-u, a naš mladi zdravnik se je pisanja svojega prvenca lotil drugače. Ni zgolj dnevniško spremljanje dela zdravnika in opisovanja postopkov, ki jih je opravljal, ampak je veliko razmišljanja o sebi in kako je sam doživljal čas od študija do starševstva. Vmes pa je bila še ta kriza s covidom. Pozitivno me je presenetil, ker o pandemiji ni pretirano moraliziral, je pa uspel prikazat svoje videnje zdravnika, ki dejansko je delal v prvi bojni liniji. Meni je bila knjiga všečna, hitro berljiva. Mogoče se mi je zdela rahlo nepovezana, ker je bilo veliko preskakovanja iz ene zgodbe v drugo tudi znotraj istega poglavja. Se me je pa dotaknil sploh z zgodbo o nečaku, ker me je spomnila na našo agonijo z mlajšo hčero, kot tudi z določenimi zapisi, ko sem se spomnila na mojo omo in njeno zadnjo bitko v bolnici s pljučnico in na koncu še sepso. 

 

 

Zdaj pa še novica, ki sem jo zasledila na 24ur. Po knjigi Collen Hoover: Konča se z nama, bodo posneli film, kjer bosta igrala Blake Lively in Justin Baldoni, ki bosta igrala lika Lily in Ryla. Branje knjige vsekakor priporočam. Me pa zelo zanima katerega igralca bodo izbrali za lik Atlasa, ki se meni osebno zdi najbolj pomemben v vsej tej zgodbi. 


  • 0

#1507 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30710 posts
  • Location:Primorska

Posted 16 February 2023 - 08:39 AM

Tale seznam sem zasledila in priznam, da nisem prebrala prav nobenega od romanov: Airbeletrina | 10 najboljših ljubezenskih romanov

Zdaj sem si prebrala kratke vsebine vseh in sem rezervirala v knjižnici Ljubimec lady Chatterley. 

 

D. H. LawrenceLjubimec lady Chatterley (Cankarjeva založba)

Roman, ki je prinesel seksualno razsvetljenje in slavi moč in lepoto spolnosti, je predvsem prelepa ljubezenska zgodba. Precej liberalno vzgojena Connie Chatterley je ujeta v zakon brez ljubezni z aristokratom, sirom Cliffordom, ki je prišel iz prve svetovne vojne hrom od pasu navzdol. Prepričan je, da ju bo z ženo skupaj držala duhovna povezanost, kar pa se seveda ne zgodi. Ko Connie sredi gozda sreča lovskega čuvaja Oliverja Mellorsa, se preda v strasten in osvobajujoč odnos z njim, ne glede na razredne in moralne meje, ki so med njima. 

 

Haruki MurakamiNorveški gozd (Sanje)

Norveški gozd je zgodba o odraščanju v šestdesetih, ko so odmevali Beatlesi, v zraku pa so bile zahteve po spremembah in uporu. A to ni roman o najstniški jezi, temveč o prvi ljubezni, ki se osamljenemu študentu Toruju ne zgodi tako preposto in nedolžno, kot je pričakovati. Razpet je med dve dekleti, vmes pa je tudi smrt prijatelja. Ljubezen v tem romanu ni velika romantična gesta, temveč komplicirana, boleča in tragična življenjska izkušnja. Kljub temu bo občutke, ki jih je doživljal v tem obdobju, Toru pogrešal vse življenje.

 

Andre AcimanPokliči me po svojem imenu (Modrijan)

Pravijo, da prvo ljubezen najtežje prebolimo. In to je roman o tem. V središču je adolescentni Elio, ki je tik pred tem, da bo prvič spal z dekletom. Toda poletni gost njegovega očeta, ameriški študent Oliver, v vili njegovih staršev na italijanski revieri prekriža njegove načrte. Elio gosta opazuje, zasleduje, si počasi prizna, da ga privlači, in se seveda sprašuje, ali privlači tudi on njega … Obsesivne misli in potem obsesivna strast … Vse to se dogaja v atmosferi, prežeti s poletjem, vročino, Italijo in mladostjo. Bi si lahko želeli še več?

 

 

Jeffrey EugenidesPoročni zaplet (Cankarjeva založba)

So velike ljubezenske zgodbe 19. stoletja mrtve? Jih je ubilo to, da je v ljubezenskem in spolnem življenju ostalo tako malo družbenih omejitev? Ali lahko pišemo nove, podobne zgodbe v sodobni realnosti feminizma, seksualne svobode in ločitev? Gre za vprašanja, ki si jih je zastavil Jeffery Eugenides, ko se je lotil pisanja Poročnega zapleta. Njegov odgovor je, da ljubezenski romani kljub vsemu niso stvar preteklosti, le prilagoditi jih je treba, da so kos sedanjosti. V Poročnem zapletu smo v osemdesetih prejšnjega stoletja, zgodba pa se vrti okoli ljubezenskega trikotnika med študentko literature Madeleine ter dvema fantoma, Leonardom in Mitchellom. Tisto, kar zgodbo poganja, je psihološka drama, ki jo še dodatno zapleta Leonardova psihična bolezen.

 

Julian BarnesPrerekanja (Mladinska knjiga)

Stuart in Oliver sta prijatelja. Stuart se poroči z Gillian. Toda potem se Oliver zaljubi v Gillian. In potem stvari postajo komplicirane.  In boleče. Barnes nam zgodbo pripoveduje skozi perspektive vseh treh protagonistov, spretno navigira med njihovimi pripovedmi, gradi njihove pripovedne glasove. A ne gre samo za vprašanje, kateri fant bo dobil dekle, temveč tudi za stvari, ki se kopičijo pod tem. Za odnose med vpleteno trojico, za prijateljstvo, za stanje duha posameznikov in družbe na splošno.

 

Stefan HertmansTujka (Beletrina)

Hertmans nas s svojim spretno izpisanim romanom odpelje v 11. stoletje, ko se mlada Vigdis Adelais iz dobro stoječe krščanske družine zaljubi v sina glavnega rabina Francije. Za ljubezen je pripravljena žrtvovati vse in z njim zbeži po divji pokrajini, polni nevarnosti, v neznano. Sledijo jima vitezi, ki jih je za njima poslal njen oče. Uspe jima pobegniti in se naseliti v vasici na jugu Francije. A potem pridejo križarji in uničijo srečo mladega para. Fascinantna zgodba o prepovedani ljubezni, naložena na razgibano zgodovinsko fresko.

 

 

Michael OndaatjeAngleški pacient (Cankarjeva založba)

Ljubezen v času vojne. Moč ljubezni v času norosti. Dogajanje romana je postavljeno v vilo v Italiji, kjer se skupaj znajdejo štirje tako ali drugače ranjeni liki, ljubezen pa je tista sila, ki poganja dogajanje v tem bogato naplastenem romanu. Negovalka Hana ima v oskrbi pacienta brez identitete in z delno amnezijo, počasi pa se izkaže, da ne gre za angleškega, temveč madžarskega pacienta, za raziskovalca puščav Lászla Almásyja, ki je ljubil ženo britanskega vohuna. A bila je poročena, in to ga je pripeljalo na rob norosti. Ne samo njega, temveč tudi njenega moža, ki ga je poskušal ubiti v letalski nesreči, a na koncu je ubil sebe. Hana doživi svojo ljubezensko zgodbo z indijskim miner Kipom, ki v vili in okoli nje išče neeksplodirane mine. Roman prikazuje ljubezen kot silo, ki ponuja tako moč za preživetje, kot tudi kot destruktiven element, ki lahko zlomi srce in duha.

 

Kazuo IshihuroOstanki dneva (Cankarjeva založba)

Roman iz leta 1986 govori o izgubljenih priložnostih v življenju, o ljubezen, ki se ne uresniči. Stevens, ostareli butler pri lordu Darlingtonu, se leta 1956 odpravi na potepanje po južni Angliji, med katerim se ustavi pri gospe Penn, nekdaj gospodični Kenton, ki je bila gospodinja pri lordu Darlingtonu, a je pred 20 leti dala odpoved, ker se je odločila poročiti. Hoče jo vprašati, ali bi se vrnila v to službo. A sestanek, ki naj bi bil poslovne narave, se sprevrže v nekaj povsem drugega, saj mu gospa Penn da vedeti, da ga je nekoč imela rada. Stevens pa je v imenu profesionalizma zatajil čustva do gospodične Kenton, zdelo se mu je pomembneje služiti gospodarju, za katerega je prepričan, da je zelo pomemben v svetovnih zadevah, kot pa se predati ljubezni do sodelavke. Stevens se začenja počasi zavedati svoje zablode in izgubljenega življenja. Ostane mu le še to, da užije »ostanke dneva«. Najlepši ljubezenski roman na tem seznamu najlepših ljubezenskih romanov.

 

Gabriel Garcia MarquezLjubezen v času kolere (Učila International)

Zgodba se dogaja na prelomu iz 19. v 20. stoletje v mestecu na karibski obali, ko tam razsaja kolera. Mlada Florentino Ariza in Fermina Daza se strastno zaljubita, toda Florentino je zavrnjen, saj se Fermina poroči z dobro situiranim zdravnikom. Za Florentina se ljubezen ne konča – potrpežljivo čaka in ji 50 let, devet mesecev in štiri dni kasneje, ko Ferminin mož končno umre, ljubezen ponovno izpove. Skupaj odpotujeta z ladjo  po reki in se tam dokončno zbližata, tako kot si je zamislil Florentino Ariza. Ljubezen je vztrajno čustvo, ki lahko preživi desetletja, nam sporoča ta Marquezov mogočni roman.

 

Orhan PamukMuzej nedolžnosti (Sanje)

V romanu je popisana pretresljiva ljubezenska izpoved Kemala Basmacija, buržujskega playboyja, sina ene bogatejših istanbulskih družin. Začetek romana je postavljen v leto 1975, ko se Kemal zaljubi v revno sorodnico Füsun, ki dela v trgovini s torbicami. Hitro se zapleteta v prepovedano ljubezensko zvezo, redne ljubezenske sestanke imata v njegovem stanovanju. Koliko mu pomeni Füsun, se dokončno zave, ko ta nenadoma izgine. Osamljeni Kemal zato začne zahajati v stanovanje, ki si ga Füsun, sedaj poročena z nekim filmarjem, deli s svojimi starši in tako platonsko nadaljuje njun odnos. V naslednjih devetih letih v 1593 obiskih iz tega stanovanja odnese množico predmetov, ki pripadajo ali ga spominjajo na Füsun. Postane obsesivni tat in zbiralec. Nazadnje, po njeni smrti, kupi stanovanje in ga spremeni v muzej, posvečen njuni ljubezni, kjer razstavi vse ukradene premete. Pamuk je napisal razkošen roman, ki ljubezen slavi tako, kot skorajda nismo več vajeni.


  • 0

#1508 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3446 posts
  • Gender:Male

Posted 16 February 2023 - 08:44 AM

Ljubimec lady Chatterly je klasika :D Je ekspliciten in kontraverzen za tiste čase, ko je bil napisan. Sem pa nekje zasledila, da je bil ne dolgo nazaj posnet film...mogoče na Netflixu?


  • 1

#1509 Errol

Errol

    Sugga daddy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17775 posts
  • Gender:Male
  • Location:Errolov brlog v Banana Republic

Posted 27 March 2023 - 10:39 AM

Pravkar sem prav po naključju na MMC RTV prebral intervju z Ano Jelnikar in Motoh (kakojiježeime) o knjigi Potovanje v Indijo (Založba ZRC, 2022, 20,98 EUR). V knjigi so opisane osebne izkušnje slovenskih misijonarjev in misijonark v Indiji. Nima smisla tukaj povzemati, kaj sta rekli, saj si lahko to preberete online. Vsebina in pristop k pisanju obeta nadvse zanimivo branje. Zna biti, da bo to naslednja obogatitev moje knjižnice. Mirne duše priporočam v branje, čeprav je sam še nisem imel v rokah. Knjige namreč.


  • 0

ESTOY FLOR DE ATORRANTE

UN CONTURSI MALEANTE


#1510 Errol

Errol

    Sugga daddy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17775 posts
  • Gender:Male
  • Location:Errolov brlog v Banana Republic

Posted 28 March 2023 - 01:46 PM

Pregledal sem Potovanje v Indijo Ane Jelnikar in Helen Matoh. Vredna je mesta na domači knjižni polici.


  • 0

ESTOY FLOR DE ATORRANTE

UN CONTURSI MALEANTE


#1511 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17855 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 15 April 2023 - 06:20 AM

Zadnje čase veliko berem slovenske avtorje in moram reči, da sem navdušena. Od 7 knjig, ki sem jih letos uspela prebrati, je 5 slovenskih. Vsem, ki radi berete kriminalke, bi priporočila Tadeja Goloba in Avgusta Demšarja, od slednjega sem zaenkrat prebrala Cerkev. Obsežna, 600 strani dolga kriminalka, ki se dogaja v Mariboru in okolici, zaradi česar mi je bila še toliko bolj zanimiva.
  • 0

#1512 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30710 posts
  • Location:Primorska

Posted 15 April 2023 - 06:35 AM

Jaz sem sicer Golobove vzela v roke, amak tudi kmalu odložila, od Demšarja pa še nisem brala. Sem pa navdušena nad obema knjigama (tudi kriminalke) od Irene Svetek in čakam, da izda tretjo. Pa od Mojce Rudolf je tudi super Solze, ki jih ni.
  • 0

#1513 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13732 posts
  • Gender:Female

Posted 15 April 2023 - 12:17 PM

Meni je bila tudi vsec od Irene Svetek, Golobove pa srednhe.
Priporocam se od Mirt komela, Medsocje.
Caka me se Cmrljev let od Agate Tomazic. Baje je dobra.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#1514 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17855 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 16 May 2023 - 08:17 PM

Rdeča kapica mi je pa ful kruta, imam raje kakšne bolj mile. Bom jo vseeno dokončala, ker je ful napeta.
  • 0

#1515 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15071 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 01 July 2023 - 06:38 AM

Nisem se do konca ampak bom danes, od Bronje Zakelj - Belo se pere na devetdeset.

Cisto me je notri potegnila. Je nostalgicna a tudi kruta. Opisuje zivljenje avtorice v bivsi Jugi, od tu nostalgija. Sele pri branju tega sem se zavedla, kako v bistvu pogresam svoje otrostvo in kako lepo je bilo, ceprav bolj preprosto (pa nisem rasla gor v 70ih, kot ona).
Potem pa se zgodba zaplete, ko najprej za rakom zboli njena mama, nato pa se ona.
Vec ne bom na tem mestu, zgodba je zalostna, vesela, na dolocenih koncih tudi zabavna, izredno berljiva in meni ful dobra.


Potem pa se knjiga, ki mi jo je dala Nicole na retreatu v Angliji, v bistvu je knjiga njenega osebnega trenerja z naslovom "Strong for life" - Conor 'O Shea.
Za razliko od klasicnih fitnes programov uvede sustainable prijeme za dolgorocno spremembo zivljenjskega sloga. Zajame vadbo, prehrano, spanec, kako in kdaj si planirati teden.
Vsec mi je ker prehrana ne temelji na stetju kalorij in ker celotni program zajema 8 tednov, v katerega sproti dodajas spremembe, ki so dovolj majhne da imajo ucinek in ne prevelike da bi bile "overwhelming".
Sploh mi je bilo vsec poglavje o pomembnosti spanja in kako povecati proteinski vnos v prehrani, cesa se izogibati itd.
  • 0
 

#1516 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16925 posts
  • Gender:Female

Posted 21 July 2023 - 09:24 AM

http://deklica.si/20...rca-priporocam/
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1517 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 21 July 2023 - 09:45 AM

o full hvala. Sem jih že shranila na polico.

Zdaj berem Dolgi cvetni list morja in res uživam zraven :)


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#1518 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3446 posts
  • Gender:Male

Posted 25 July 2023 - 11:43 AM

 

Prebrala vse razen ene na tem seznamu. Trenutno berem Malibu, ker mi ga je že M predlagala in sem ga zdaj po 10 mesecih čakanja le dobila. Deluje zelo obetavno.

 

Glede Jude Deveraux bi samo dodala, da se splača prebrati vse njene knjige, ki se nanašajo na vasico Edilean v Virginiji. Ta omenjena knjiga je prva v seriji.


  • 0

#1519 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30710 posts
  • Location:Primorska

Posted 25 July 2023 - 11:59 AM

"O čem se gre", joooj, kar skomina me, ko to preberem.
  • 0

#1520 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17855 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 25 September 2023 - 06:57 AM

Jaz sem končala s Tako popolno od Coleen Hoover. Pretresljiva zgodba, jokala sem. Me je pa Colleen Hoover ful navdušila. Čeprav njene knjige na začetku delujejo nekako plitvo, se nato izkažejo kot zelo globoke, življenjske zgodbe. Zdaj si ne bom nobene njene izposodila za nekaj časa, ker me preveč potegnejo in sploh ne morem stran. 


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users