Jump to content


Photo

tesnoba


  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#21 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 29 December 2006 - 07:14 PM

barbi,a tole si imela že kdaj prej? ej iz svojih izkušenj povem,ko začneš razmišljat o kakšni škodljivi stvari zate,hitro poskusi spremenit misli,na kaj lepšega,na kaj ki te nebo tako utrujalo,ne brskat preveč,oz. v drek drezat,ker bo slabše.Vse to je v tvoji glavi.Spremeni misli.Naredi spremembo,nekaj kar še nikoli nisi.
  • 0

#22 bluberry

bluberry

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1350 posts

Posted 29 December 2006 - 07:16 PM

Res je dandanes ma že vsak neke svoje duševne krize..depresij je vedno več,če pogledaš samo kako se ljudje vozijo po cestah-sedaj v tem času ko bi v bistvu moralo bit bolj veselo in sproščeno vidiš da se svetu malce fuzla...
Barbii tako ti bom svetovala..eni ljudje so k temu bolj nagnjeni kot drugi,nekateri so pač npr k diabetisu drugi k tesnobi in določenim strahovom,lahko je povezano tudi z depresijo,izgubo osebe-kakšnega travmatičnega dogodka ki vse to sproži...najbolje bo da če si sama ne veš pomagati in ti to greni življenje ter te okupira povsem-torej da samo še o tem premišljuješ,da je vsak korak premišljen in ne delaš več ničesar tako kot si nekoč..itd potem definitivno rabiš psihiatrično pomoč ker se tega sama ne boš mogla rešiti-stanje bo kvečjemu čez čas še slabše.Tukaj ni čas za neko realno in tehtno razmišljanje in reševanje problemov ker trenutno mogoče ne razmišljaš trezno in zato tudi ne moreš poiskati ne vzroka in ne rešitve.

  • 0
Fake people wear fake clothes and have feak personality becouse they have FAKE BRAINS!
WINK (fake one) :))))

#23 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 29 December 2006 - 07:20 PM

bluberry se strinjam s sabo,najbolje je kakšno pomoč najt,če te to preveč ovira,oz v vsakem primeru si oseba MORA poiskat pomoč,potem pa sama vidi,kaj je bolje,ali pri tej pomoči vztraja ali pa si bo to situacijo sama lahka uredila.
  • 0

#24 bluberry

bluberry

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1350 posts

Posted 29 December 2006 - 07:22 PM

ja saj pomoč obstaja in če jo lahko dobiš je brezveze odlašati z tem...konec koncev lahko greš tja samo enkrat po napotek kako sam to premagati inp.
  • 0
Fake people wear fake clothes and have feak personality becouse they have FAKE BRAINS!
WINK (fake one) :))))

#25 TiTa

TiTa

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3327 posts

Posted 29 December 2006 - 07:29 PM

jaz imam full napade tesnobe, drugi dan ko pijem,torej ko imam mačka,bolj imam vedno moralnega(pa četudi ni vzroka da bi ga imela)kar doživljam na precej čuden način,neke čudne misli,dobesedno nenormalne,pa tesnoba,stiskanje pri srcu.......skratka hudo
  • 0

#26 _v-i-k-i_

_v-i-k-i_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1356 posts

Posted 29 December 2006 - 07:36 PM

QUOTE(bluberry @ 29. 12. 2006 - 19:22) View Post

ja saj pomoč obstaja in če jo lahko dobiš je brezveze odlašati z tem...konec koncev lahko greš tja samo enkrat po napotek kako sam to premagati inp.


no jst tud tko razmišljam, enkat se živi in zakaj bi jst celo življenje trpela zarad tega če si lahko poiščem pomoč, sem pa odločena da bom to težavo poskusila prebroditi brez tablet in podobnega sranja...
  • 0

#27 Barbii

Barbii

    sramežljivec

  • Člani
  • 37 posts

Posted 29 December 2006 - 07:39 PM

Hvala za mnenja in odgovore. Z mamo se veliko pogovarjam prav tako s fantom ... sem razmišljala, da kakega psihologa bi obiskala. Malo mi jew bedno, ker sem sama doma zaj in ne maram tega, da sem sama :/
  • 0

#28 pinkystar

pinkystar

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 803 posts
  • Location:Nemcija
  • Interests:kozmetika,muzika,prijatelji,...

Posted 29 December 2006 - 07:46 PM

@ viki: moji doma so vedel da bom zacela kje hodit,pa je blo ok.seveda so me mal zacuden gledal,samo mai je vedal da je res potrebno in mi je pomagala.
ce mas voljo da si pustis pomagat potem ze ne mors bit nor,sploh ne smes dovolit da ti fulk govori da si nor al da je obisk pri psihiatru nora zadeva!!!
ce men zaj nekdo rece da "vsi k hodjo h psihiatru so nor" se mi kr nmal odtrga pa tisti osebi lepo razlozim da se nima kej mesat v stvari ce nima pojma. smile.gif
  • 0
whoever said money can't buy happiness doesn't know where to shop

#29 Barbii

Barbii

    sramežljivec

  • Člani
  • 37 posts

Posted 29 December 2006 - 07:51 PM

Ne, sej sploh nima to veze z norostjo ... to so pač fobije, eni imajo velike probleme s tem eni manjše ... sem vprašala enga psihiatra v neki klepetalnici in je rekel, da je med norostjo in med tem ena velika razlika.
  • 0

#30 _v-i-k-i_

_v-i-k-i_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1356 posts

Posted 29 December 2006 - 07:55 PM

ja prov maš...najslabš je, če se obremenjuješ s tem kar si drugi mislijo, zdej sem se glih spomnla na eno prfokso k mi je začela neki najedat glede tega, kako sem premirna itd., pa prov vidl se je da ma ona še večje probleme k jst,pa se je kao neki pametna delala pra...a jedna!
  • 0

#31 pinkystar

pinkystar

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 803 posts
  • Location:Nemcija
  • Interests:kozmetika,muzika,prijatelji,...

Posted 29 December 2006 - 07:56 PM

seveda barbii,sm sam mislna povedat da fulk pac vse skup vrze in da so enostaven vsi nor k majo fobije itd. smile.gif
da to ni vse isto mi je ze jasno! hehe
  • 0
whoever said money can't buy happiness doesn't know where to shop

#32 Barbii

Barbii

    sramežljivec

  • Člani
  • 37 posts

Posted 29 December 2006 - 08:00 PM

Ja, valda ... napisala sem pač sam za tiste, ki pa morda ne vejo ... kr se mi noro zdi, ko recimo omeniš nekomu da imaš kake bleme pa da bi šel k psihiatru ali pa da že hodiš, da nekateri tako odreagirajo, kot da si za psihiatrično bolnico .. to je malo žalostno kak eni razmišljajo.
  • 0

#33 _v-i-k-i_

_v-i-k-i_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1356 posts

Posted 29 December 2006 - 08:03 PM

no moja mami je najprej rekla nee pa saj ti ne rabiš psihiatra ermm.gif , ko pa sem ji vse lepo razložila, da pač to ni nč tazga pa da ne pomeni zdej da sem jst znorela da mam pač en problem itd., potem je pa spremenila svoje razmišljanje...
  • 0

#34 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 29 December 2006 - 08:23 PM

Moja mamca je pa že od vsega začetka vedla za moje težave,in ni blo nobenga blema,tud brat je vedel,pač imeli smo prej druge težave(izguba očeta),zato smo se potem odločili,da neham obiskovat,saj življenje zard te fobije ni bilo ovirano,v šoli sem bila naprej dobra....Je pa zanimivo da sem bla pri tej eni psih.,in mi je rekla naj napišem spis o svojem življenju,n evem no,čist bedn pristop,jaz tam cela boga ,ona pa tole reče,strah me je bilo kao kje sem.vglavnem ni mi znala pomagat,potem nisem nikoli več šla in ni mi žal.Ja predpisala mi je zdravila,ki jih pa nisem jedla.

je pa full bedno tukaj v Slo,vsak te obsoja kao kaj ti je ,ta je nor,ker je folk neizobražen in ne ve da je na svetu full depresij,to je najbolj razširjena bolezen poleg krvnega tlaka
  • 0

#35 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 29 December 2006 - 08:34 PM

QUOTE(_v-i-k-i_ @ 29. 12. 2006 - 17:00) View Post

Jst imam socialno fobijo in sem si tud poiskala pomoč oz. februarja sem prvič naročena pri pedopsihiatru. smile.gif


Kaj je to socialna fobija?
  • 0
IPB Image

#36 _v-i-k-i_

_v-i-k-i_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1356 posts

Posted 29 December 2006 - 08:57 PM

Socialna anksioznost

Kaj je socialna anksioznost?

Socialna anksioznost oz. socialna fobija je bila med vsemi anksioznimi motnjami odkrita zadnja. Pri tej motnji oseba čuti velik strah pred socialnimi situacijami, ta strah pa še naraste, ker se oseba boji, da bo podvržena obsojanju, preiskovanju ali ponižanju. Javnost je z njo slabo seznanjena, čeprav velik odstotek ljudi v družbi trpi za določeno obliko socialne anksioznosti. Tudi velika večina ljudi, ki trpijo za socialno fobijo, sploh ne vedo, za čim pravzaprav trpijo. Socialna anksioznost lahko preraste v izjemno kruto čustveno težavo. Pomembno jo je prepoznati in poiskati ustrezno terapijo, vendar jo je marsikomu težko razumeti, ker ni tako zelo "očitna" navzven, ampak kakor večina anksioznih motenj, boli "odznotraj".

Socialna fobija ali sramežljivost?

Skoraj vsakdo se je že kdaj počutil nekoliko utesnjenega v določeni socialni situaciji. Včasih smo se prisiljeni znajti v novem okolju, med novimi ljudmi, počutimo se negotove, opazimo, da smo drugače oblečeni od drugih. Včasih imamo težave pri navezovanju stikov. Velikokrat ljudi, ki se ne znajdejo v socialnih situacijah označimo za "pretirano sramežljive" ali "zaprte vase". Ne razumemo, da ti ljudje morda v sebi zelo trpijo in se socialnih situacij boje, saj zanje predstavljajo čustven napor, ki si ga nekdo brez socialne fobije ne more niti zamisliti. Ljudje s socialno fobijo niso nujno tudi sramežljivi. Želijo si stikov z drugimi, želijo se izražati in se družiti z ljudmi, vendar jih od tega odvrača mogočen strah pred tem, da bi se osramotili, doživeli kaj neprijetnega pred drugimi ali napravili slab vtis.

Mnogo ljudi je strah nastopati v javnosti, spoznavati nove ljudi, jesti ali pisati pred drugimi, se pogovarjati z nadrejenimi, celo uporabljati javna stranišča. Ta občutek neugodja se lahko stopnjuje daleč preko običajne sramežljivosti.

Ljudje s socialno fobijo občutijo močan strah v socialnih interakcijah, že samo misel na druženje, zabave ali nastope jih lahko privedejo v čustveno stisko, tresejo se in se potijo. Lahko se počutijo ujete in osamljene. Pomembno je, da ta strah vzamemo resno in poiščemo pomoč, saj dandanes obstajajo terapije, ki lahko veliko pomagajo pri socialni fobiji. Do sedaj najbolj uspešna je kognitivna vedenjska terapija.

Situacije, ki običajno izzovejo anksioznost:

nastopanje v javnosti
pogovor z ljudmi ter nadrejenimi
prisostvovanje in sodelovanje na predavanjih
pogovor s tujci
intervjuji
zmenki in razvijanje resnejših zvez
telefoniranje ali javljanje na telefon
spoznavanje novih ljudi
uporabljanje javnih stranišč
vožnja
nakupovanje
jesti, piti ali pisati na javnem mestu

Fizični simptomi, ki se lahko pojavijo v socialni situaciji ali v pričakovanju le-te:

razbijanje srca
trepetanje
potenje
napetost mišic
želodčne ali prebavne težave
tresoč glas
zardevanje
tiki
suhost ust
hiperventilacija
slabost in omotica
težave pri srečevanju z očmi

Pri nekaterih se lahko problem stopnjuje do pravega paničnega napada, nekateri se zatekajo k zlorabi alkohola ali drog, lahko se popolnoma izogibajo socialnih situacij, kar lahko privede do agorafobije, opustitve šolanja ali službe, celo samomorilnim mislim.

Ali socialno anksioznost podedujemo ni znano. Možno je, da jo lahko ustvari okolje in pogoji, v katerih živimo, vzgoja, stresni življenjski stil ali naš biološki ustroj ter dedovanje.

Pri odpravljanju socialne fobije je pomembno, da se zdravimo tako fizično, kot mentalno. Najbolj priljubljena metoda je KVT (kognitivna vedenjska terapija), pomagajo pa tudi sprostitvene vaje, gibanje in telovadba ter prava dieta. Na voljo so tudi zdravila, kot so antidepresivi ter anksiolitiki oz. pomirjevala.

vir:nebojse.si
  • 0

#37 celia

celia

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1626 posts

Posted 29 December 2006 - 08:58 PM

Viki, oprosti , ker sem tako radovedna, ampak kako to, da greš k pedopsihiatru, če si stara 22 let?
  • 0

#38 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 29 December 2006 - 09:03 PM

QUOTE(_v-i-k-i_ @ 29. 12. 2006 - 19:01) View Post

kle je en link: nebojse...tam najdeš tud forum itd. men je ta stran fuul pomagala, da sem si priznala, da imam pač problem in da nisem edina, pa da nisem nora če grem pač psihiatru...

Jst sem 22 stara.


Isto k jst si stara, pa mislim, da imaš rojstni dan en dan za mano. biggrin.gif A si bila depresivna?
  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can

#39 _v-i-k-i_

_v-i-k-i_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1356 posts

Posted 29 December 2006 - 09:11 PM

celia: ja jst sem šla k šolski zdravnici in ji razložila da rabim napotnico za psihiatra ker bi rada šla na kognitivno terapijo oz. avtogeni trening, postavila mi je tud diagnozo, rekla mi je tud da verjetno ne bom rabila tablet in poslala me je k pedopsihiatru (to je pač šolska ambulanta) da potrdi diagnozo oziroma mi svetuje kako naprej...

diagnoza: depresija in anksioznost

QUOTE(nihrida @ 29. 12. 2006 - 21:03) View Post

Isto k jst si stara, pa mislim, da imaš rojstni dan en dan za mano. biggrin.gif A si bila depresivna?


dobr to biggrin.gif glede depresije je pr men tko, neki časa je okej potem pa pride obdobje ko sem čisto na tleh, potem je spet okej itd.
  • 0

#40 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 29 December 2006 - 10:18 PM

Jst sm se pa zdravila od oktobra 2005 s tableti cipralex (je bilo prehudo, da bi brez splezala ven). Pred enim tednom sem jih nehala jemat in so se pojavili ubijalski odtegnitveni simptomi (čeprav te tablete ne povzročajo zasvojenosti) v obliki glavobola, vrtoglavice in slabosti.

Na žalost no: pri meni brez tablet ni šlo...
  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users