Jump to content


Photo

Vredno premisleka...


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 14 November 2005 - 04:35 PM

V tej temi objavljajte razne misli, zgodbice, ki vam res dajo misliti...O življenju, ljubezni, sreči...

Pa bom začela jaz:

Slavni govorec je enega od svojih seminarjev pričel tako, da je v roki držal bankovec za 20 dolarjev. V prostoru, kjer je bilo prisotnih 200 poslušalcev, je vprašal: »Kdo si želi ta 20 dolarski bankovec?« Roke so se začele dvigovati.

Dejal je, »Dal vam bom ta bankovec, ampak najprej mi dovolite, da naredim tole.« Potem je zmečkal bankovec in ga ponovno dvignil v zrak. Vprašal je, »Kdo si ga še vedno želi?« Roke so bile še vedno dvignjene.

»Dobro,« je odgovoril, »Kaj pa če naredim tole?« Bankovec je vrgel na tla in začel po njem stopati in ga pohoditi. Potem ga je pobral, zmečkanega in umazanega. »Kdo si ga želi sedaj?« Roke so bile še vedno v zraku.

»Prijatelji moji, danes smo se naučili zelo dragocene lekcije,« je dejal, »Ne glede na to, kaj sem napravil z denarjem, še vedno si ga želite, ker bankovec ni izgubil na svoji vrednosti. Še vedno je vreden 20 dolarjev.«

V življenju mnogokrat pademo, smo zmečkani, pohabljeni, na tleh v umazaniji, vse to z odločitvami, ki jih sprejemamo in okoliščinami, ki nam prihajajo na pot. Takrat čutimo, da smo nevredni ljubezni, nevredni topline, nevredni samih sebe. Ampak ne glede na to, kaj se je zgodilo ali kaj se bo zgodilo z vami, nikoli ne boste izgubili svoje resnične vrednosti. Umazani ali čisti, zmečkani ali povsem urejeni, še vedno ste neprecenljivi... zlasti za tiste ljudi, ki vas imajo radi.

Veličina našega življenja ne prihaja od tega, kar naredimo ali kogar poznamo, temveč od tega, KDO SMO MI.

»Dragocen si – TEGA NIKOLI NE POZABI!«


To sem enkrat dobila po mailu, in se mi zdi res lepa misel.
  • 0
IPB Image

#2 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23387 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 16 November 2005 - 01:02 PM

Pa naj še kdo reče, da nimamo zanimivega foruma! wink.gif

Res bi moral vsak razmislit o takih stvareh!
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#3 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 16 November 2005 - 01:09 PM

Paradoks našega življenja

Paradoks našega časa skozi zgodovino je, da imamo boljše zgradbe, a slabše živce, širše ceste, a ožje gledišče.
Potrošimo več, a imamo manj, kupujemo več, a uživamo manj. Imamo večje hiše in manjše družine, več ugodnosti, a manj časa.

Imamo več diplom, a manj razuma, več znanja, a manj razsodnosti.
Več strokovnjakov, a kljub temu več problemov, več medicine, a manj zdravja.

Pijemo preveč, kadimo preveč, trošimo nesmotrno, smejemo se premalo, vozimo prehitro, preveč se jezimo, prepozno ležemo, vstajamo preveč utrujeni, beremo premalo, gledamo preveč TV in molimo poredko.
Pomnožili smo naše imetje, a zmanjšali svoje vrednosti.
Govorimo preveč, ljubimo poredko, sovražimo prepogosto.

Naučili smo se, kako preživeti, ne pa kako živeti. Dodali smo leta življenju, ne pa življenja letom. Prišli smo vse do Meseca in nazaj, a težko nam je iti čez cesto, da bi spoznali novega soseda. Osvojili smo zunanji prostor, ne pa tudi notranjega. Napravili smo velike stvari, ne pa tudi boljših stvari.

Očistili smo zrak, a onesnažili dušo. Obvladamo atom, ne pa tudi svojih predsodkov. Pišemo več, a se naučimo manj. Planiramo več, a dosežemo manj.

Naučili smo hiteti, a ne tudi čakati. Gradimo večje računalnike, ki vsebujejo več informacij, ki proizvajajo več kopij kot kdajkoli, a mi komuniciramo vse manj in manj.

To so časi hitre prehrane, a počasne prebave, velikih ljudi in majhnih karakterjev, hitrih zaslužkov in plitkih odnosov. To so dnevi dveh plač, a pogostejših ločitev, luksuznih hiš, a uničenih domov. To so dnevi hitrih potovanj, večkratnih plenic, moralnosti, ki se lahko zavrže, enodnevnih predstav, pretežkih teles.

To je čas, ko je veliko tega v izložbi, a ničesar v skladišču. Čas, ko vam tehnologija lahko prinese to pismo, in čas, ko lahko izberete, ali ga boste delili še s kom, ali samo izbrisali.

Pomnite: preživite nekaj časa z vam dragimi, ker oni ne bodo tu večno.
Pomnite: recite kakšno prijazno besedo tistemu, ki vas gleda s strahospoštovanjem, ker bo ta majhna oseba skoraj odrasla in odšla. Spomnite se, da daste topel objem tistemu zraven vas, ker je to edino imetje, ki ga lahko daste s svojim srcem, a ne stane niti pare.

Spomnite se, da rečete »Ljubim te« svojemu partnerju in vašim ljubljenim… in pri tem je najpomembnejše, da tako res mislite. Poljub in objem bosta zacelila rano, če bosta prišla globoko iz vas. Spomnite se, da se držite za roke in cenite trenutke, ker nekega dne ta oseba ne bo več tu. Dajte čas ljubezni, dajte čas pogovoru in dajte čas dejanju vaših dragocenih misli z drugimi.


Kako ostati mlad
 Odvržite nepomembne številke. To vključuje starost, težo in višino. Prepustite zdravnikom skrb za to. Zato jih tudi plačate.
 Zadržite samo vesele prijatelje. Slabo razpoloženje vas vleče edino na dno.
 Nadaljujte z učenjem. Naučite se več o računalnikih, spretnostih, vrtnarstvu, o čemer koli. Nikoli ne pustite možganom, da so brezposelni. »Brezposeln um je delavnica slabega.« A ime slabega je Alzenheimerjeva bolezen.
 Uživajte v enostavnih stvareh.
 Pogosto se smejte in to dolgo in glasno. Smejte se dokler ne izgubite diha.
 Solze – se dogajajo. Vzdržite, prebolite in nadaljujte. Edina oseba, ki je z vami vse življenje, smo mi sami. Bodite ŽIVI, dokler ste živi.
 Obkrožite se s tistimi, ki jih imate radi, naj bo to družina, ljubimci, glasba, rože, hobiji, kar koli. Vaš dom je vaše zaklonišče.
 Cenite svoje zdravje: Če je dobro, ga očuvajte. Če je nestabilno, ga popravite. Če ga ne morete popraviti, najdite pomoč.
 Ne prevzemajte krivice. Pojdite na pot do sprehajališča, do bližnje pokrajine, do tuje države, a NE tja, kjer je krivica.
 Recite ljudem, da jih imate radi v vsakem slučaju.

IN VEDNO IMEJTE V MISLIH:
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.

  • 0
IPB Image

#4 hudička

hudička

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2225 posts
  • Location:pekel

Posted 27 November 2005 - 07:28 PM

Srečni bomo .. . . . . . . .

Ko se prepričamo, da bo življenje lepše v dvoje, ko dobimo otroke, ko.....ko...ko....
Potem smo frustrirani , ker otroci niso dovolj stari in verjamemo, da bomo srečni ko malo odrastejo. Toda potem postanemo frustrirani , ker se moramo ukvarjati z najstniki in njihovimi problemi. No ja, sigurno bo bolje, ko odrastejo. Rečemo si, da nam bo življenje lepše, ko se otroci poročijo, ko nabavimo nov avto, ko bomo lahko odšli na dopust ali ko bomo odšli v pokoj.
Resnica je ta, da nimamo boljšega časa od tega - prav sedaj.
Če ne sedaj, potem KDAJ???

Življenje bo vedno polno izzivov...

Najboljše da si to priznaš in se odločiš biti srečen. Sreča je prava pot. Zato ceni vsak trenutek ki ga imaš, a še bolj ceniš trenutke, ki jih preživljaš z neko posebno osebo, dovolj posebno, da z njo preživljaš čas.

Zapomni si, čas nikogar ne čaka ...


Zato, ne čakaj ...
Da kupiš nov avto ali hišo ...
Da otroci odidejo od doma ...
Da shujšaš 10 kg...
Da se zrediš 10 kg...
Da odideš v penzijo ...
Da pride pomlad...
Da pride poletje...
Da pride jesen ...
Da pride zima ...
Da se konča leto...

Ni boljšega trenutka od "zdaj", da bi bil srečen.
Sreča je pot in ne točno določen kraj.


Zato delaj kot da ne potrebuješ denarja, ljubi kot da nisi bil nikoli ranjen in ple ši kot da te nihče ne gleda .
Ne pozabi, da boš srečen tudi, če nekomu samo polepšaš dan.....
UPAM, DA SEM !!!!
  • 0
Sprijazni se s svojim življenjem.Sprejmi ga takega kot je sedaj, da slučajno ne zgrešiš še tistega drobca sreče,ki čaka nate! (Phil Bosmans)

#5 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 27 November 2005 - 07:36 PM

full lepo in pozitivno.... wink.gif
  • 0

#6 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 23 January 2006 - 06:24 PM

Na Kitajskem je nek nosač vode imel dve veliki glineni posodi za vodo,
ki sta viseli na vsako stran kola, ki ga je nosil na ramenih.
Ena posoda je bila poškodovana, druga pa je bila cela. Vsakič je vso
pot do doma iz poškodovane posode curljala voda. Cela posoda je bila ponosna na svoje delo, ker je nosač v njej prinašal domov veliko več
vode kot v poškodovani, poškodovana posoda pa se je tega sramovala.

Nekega dne je poškodovana posoda rekla svojemu nosaču: "Sramujem se,
ker ti ne morem služiti tako kot bi želela."
Nosač ji odgovori: "Si opazila, da cvetijo rože ob poti samo na tvoji
strani, ne cvetijo pa na strani cele posode? To je zato, ker sem vedel
za tvojo napako in posejal rože na tvoji strani poti. Vsaki dan si
samo ti zalivala rože. Že dve leti nabiram to čudovito cvetje, ki mi
prinaša veselje. Če ti ne bi bila taka kot si, me to cvetje ne bi
razveseljevalo iz dneva v dan."


Nauk:
Vsakdo od nas ima svojo posebno pomankljivost.
Vsakdo od nas je na nek način poškodovana posoda, vendar prav te
pomankljivosti naše življenje delajo zanimivo in vredno. Sprejmimo se
takšne, kakršni smo, in trudimo se z veseljem iskati pozitivne
lastnosti naših bližnjih, prijateljev in sodelavcev. Ugotovili bomo,
da ima prav vsak v sebi nekaj pozitivnega.
  • 0
IPB Image

#7 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 23 January 2006 - 06:25 PM

Malce pozitivnih misli nikoli ne škodi...


[b]Ne verjemi, da je priložnost v življenju le ena.
Ne verjemi, da si doživela že vse svoje najlepše bivanje.
Ne verjemi, da si spoznala že vse svoje možnosti.
Ne verjemi, da so vse priložnosti zamujene.
Kdor koli si , kar koli v življenju si, karkoli želiš biti - pojdi dalje!
Ne verjemi, da se zgodovina vedno ponavlja.

  • 0
IPB Image

#8 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 23 January 2006 - 06:31 PM

Zgodba: Moj prijatelj je odprl predal, kateri je pripadal njegovi ženi. Iz njega je vzel omot in rekel: Tole ni kar tako, tole je nekaj posebnega.
Odvil je paket in odvrgel papir, nato pa se globoko zagledal v izbrano svilo in čipke. "Ona je tole kupila takrat, ko sva bila prvič v New Yorku pred približno osmimi ali devetimi leti. Nikoli ga ni uporabila. Hranila je to za neko posebno priložnost. Prav…. Jaz mislim, da je sedajle prava priložnost za to."
Stopil je k postelji in položil perilo poleg druge garderobe, katero bo imela na pogrebu. Njegova žena je umrla.
Obrne se k meni in mi reče: "Ne hrani nikoli ničesar za neke posebne priložnosti, vsak dan v tvojem življenju je poseben!"
Še vedno premišljujem o njegovih besedah….. Spremenile so moje življenje.
Berem več, čistim manj.Sedim na terasi in uživam v razgledu, niti plevel v vrtu me ne moti. Več časa preživim z družino in manj v službi. Dojel sem, da je življenje v bistvu celota, izpolnjena z užitki, ne pa tečaj o preživetju. Ničesar več ne hranim. Vsak dan uporabljam svoje kristalne kozarce. Odvržem svoj novi suknjič, ko grem v trgovino in si zaželim novega. Ne hranim svojega najboljšega parfuma za posebne prilike, uporabim ga kadarkoli si ga zaželim. Fraze….nekega dne in enkrat te dni… so skoraj izginile iz mojega besednjaka. Če je nekaj vredno videti, poslušati ali narediti, tedaj jaz to pogledam, poslušam in naredim TAKOJ sedaj. Nisem prepričan kaj bi žena mojega prijatelja storila, če bi samo vedela, da je ne bo jutri tukaj, v kar mi vsi verjamemo. Mislim da bi se več pogovarjala s svojo družino, s svojimi najbližjimi prijatelji. Morda bi poklicala svoje stare prijatelje in prosila za opravičilo za neke stare nesporazume in se z njimi pomirila. Verjamem da bi šla jest v kitajsko restavracijo, to je bila njena priljubljena hrana.
Pravzaprav so te drobne neizpolnjene stvari tisto, kar mi da misliti, če bi vedel, da so mi ure štete.
Moti me, ker sem se nehal srečevati s svojimi dobrimi prijatelji, s katerimi sem se nekoč želel pogovarjati. Moti me, ker ne napišem pisma, katerega sem mislil poslati enkrat v teh dneh. Moti in žalosti me, ker nisem rekel svojim staršem, bratom in otrokom bolj pogosto, kako rad jih imam. Sedaj poskušam ne zamuditi, hranim ob strani tisto, kar lahko obogati naše življenje s smehom in radostjo. In vsak dan si rečem, da je danes poseben dan…..vsak dan, vsaka ura, vsaka minuta….je posebna.
Če dobiš to sporočilo pomeni, da te nekdo ima rad, so pa tudi osebe , ki jih imaš rad ti. Če si prezaposlen , da bi poslal tole naprej drugim in rečeš sam sebi da boš to storil v teh dneh…. Pazi se! Enkrat v teh dneh je tako daleč…včasih ne pride nikoli več.
  • 0
IPB Image

#9 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 23 January 2006 - 06:36 PM

Naučil sem se:
* ko si zaljubljen, se to vidi
* da majhni vsakodnevni dogodki delajo življenje spektakularno.
*Bog ni naredil vsega v enem dnevu.Zakaj mislim,da bi lahko jaz?
*Ko mi samo ena oseba reče ”polepšal si mi dan" potem je moj dan nekaj povsem drugega
*da moramo biti hvaležni, ker nam Bog ne da vedno tega, kar zahtevamo.
*da je pomembneje biti vljuden, kot pa imeti prav
*da vedno lahko za nekoga moliš, ko ta nima moči, da bi si pomagal na drugi način
*da otrokovem darilu nikoli ne smeš reči ”ne”.
*da ti je, ne glede na to, koliko resnosti zahteva življenje od tebe, vedno potreben prijatelj, s katerim se lahko afnaš.
*da je včasih vse, kar nekdo potrebuje, od nekoga roka za držanje in srce za razumevanje.
*da dejstva, ki jih ignoriram ali se jim izogibam, nikoli ne spremenim
*da so najenostavnejši sprehodi v poletnih večerih z mojim očetom, ko sem bil še otrok, naredili za mene čudo, ko sem odrasel
*da se z denarjem ne more kupiti časti in statusa.
*Ko se nameravaš nekomu maščevati,s tem samo dovoljuješ tej osebi, da te še naprej žali.
*Najlažji način, da kot oseba rastem, je, da se obkrožim z ljudmi, ki so pametnejši od mene.
*da si vsak, ki ga srečaš, zasluži, da ga pozdraviš z nasmehom.
*da je življenje težko in zahtevno, ampak da sem jaz bolj žilav in vzdržljiv.
*Če se naučiš živeti v zalivu žalosti, se bo sreča vedno zasidrala nekje drugje.
*da nihče ni popoln, dokler se ne zaljubiš vanj.
*da dobre priložnosti nikoli niso izgubljene; nekdo bo vedno izkoristil tiste, ki jih ti izpustiš.
*da ne morem izbirati kako se počutim, ampak lahko izbiram, kaj bom naredil glede tega.
*da ljubezen, in ne čas,zdravi vse rane.
*či manj imam časa, več stvari lahko naredim. (to zame čist drži)
*da se pod vsakim trdim oklepom skriva nekdo,ki želi biti cenjen in ljubljen
  • 0
IPB Image

#10 malička

malička

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 278 posts
  • Interests:marsikaj

Posted 04 February 2006 - 01:47 PM

ŽEBLJI V OGRAJI

Majhen fant, ki se je večkrat slabo obnašal, se je nekega dne močno razburil. Njegov oče, ki je bil pameten človek, mu je dal vrečko, polno žebljev ter mu dejal, da naj vedno, ko bo razburjen in se ne bo mogel obvladati, zabije en žebelj v ograjo.
Prvi dan je fant zabil v ograjo kar 37 žebljev. V naslednjih nekaj mesecih se je naučil obvladovati svoje obnašanje in število zabitih žebljev v ograjo se je počasi začelo zmanjševati. Fant je kmalu odkril, da je lažje obvadovati svoje obnašanje, kot zabijati žeblje v ograjo. In končno je prišel dan, ko se ni nič razburil, in tako tudi ni zabil nobenega žeblja v ograjo.
Tako je to povedal očetu, in ta mu je rekel, da naj vsak dan, ko se ne bo razburil, potegne en žebelj iz ograje.
Dnevi so minevali, in prišel je dan, ko je fant povedal svojemu očetu, da ni več žebljev v ograji. Oče je prijel sina za roko in ga peljal do ograje. Tam mu je rekel: "Sin moj, dobro si opravil svoje delo, toda poglej vse te luknje v ograji. Ograja ne bo nikoli več ista. Ko nekomu rečeš nekatere stvari v besu, te besede pustijo brazgotine, ki so kot te luknje v ograji. Človeka lahko zabodeš z nožem, in kasneje nož tudi izvlečeš iz njega. Potem mu sicer lahko neštetokrat poveš, da ti je žal, vendar rana ostane za vedno. Besedne rane ravno tako bolijo kot fizične. Pravi prijatelji so tako redki, kot so redki dragulji. Prijatelji te pripravijo do nasmeha, prijatelji te poslušajo, prijatelji te opogumljajo, ko ti gre slabo, imajo zate lepe in spodbudne besede in njihovo srce je tebi vedno odprto."

Pokažite svojim prijateljem, koliko jih imate radi in koliko vam pomenijo.



En lep dan brez žebljev in lukenj!
  • 0

#11 Estera

Estera

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 884 posts
  • Interests:skoraj vse

Posted 04 February 2006 - 02:39 PM

To stvar mi je enkrat napisal bivši fant, mi je poslal pismo, ko me je ful prizadel in mu je blo žal. Lepa gesta.
  • 0

#12 z3a

z3a

    sramežljivec

  • Člani
  • 62 posts

Posted 27 December 2006 - 09:33 PM

PUNCA: daj malo bol počasi, no
FANT: ne ker je zabavno
PUNCA: ne ni. strah me je, prosim
FANT: potem pa reci da me ljubiš
PUNCA: sej veš da te ljubim
FANT: objemi me
<ga objame>
FANT: prosim vzemi iz moje glave čelado, ker me moti

V časopisu naslednji dan:
Motor se je zabil v stavbo ker so odpovedale zavore. Dve osebi sta
bili na tem motorju, le ena je preživela.

Resnica je da je na pol poti fant ugotovil da so zavore uničene, ampak
tega ni hotel povedati svoji punci. Hotel je še zadnjič slišati,da ga
ima rada in še zadnjič je hotel občutit njen objem. Potem jo je prosil
da je dala njegovo čelado na svojo glavo, ker je hotel, da ona
preživi, čeprav bi to pomenilo, da bo on umrl.


čist nč posebnega. ampak to mi je resno dalo razmišlat. ful uredu zgodbica. vsaj meni.
  • 0
Love-that silly little thing I keep crying about <3

#13 Regratova Lučka

Regratova Lučka

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1314 posts
  • Gender:Female
  • Location:v objemu dolenjskih gričkov

Posted 29 December 2006 - 11:45 AM

Presunljiva pripoved. Me je kar stisnilo pri srcu.
  • 0
Vem, da živim v svojem svetu. Vendar je ok, tam me poznajo.

#14 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2007 - 05:28 PM

QUOTE(Regratova Lučka @ 29. 12. 2006 - 11:45) View Post

Presunljiva pripoved. Me je kar stisnilo pri srcu.



mene tudi cry.gif
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#15 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11518 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2007 - 07:19 PM

Lepa in žalostna.
  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#16 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 04 January 2007 - 09:32 PM

js sm pa dobila en mail ucerej ... fotke Jaqueline Saburido pred in po prometni nesreci, ki jo je povrzocil pijan 17-letnik. grozno, res. nikol ne bom vozila pijana. nikol.

tud google najde fotke, before&after - ampak res samo za tiste, k prenesejo pogled na marsikaj.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#17 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 04 January 2007 - 09:41 PM

Ugh, sem dobila par let nazaj. Grozno.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#18 pinga

pinga

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3804 posts

Posted 18 January 2007 - 08:22 PM

Modeliranje grupne dinamike v cloveski druzbi ...

Zacnite s kletko, v kateri je pet opic. Znotraj kletke
naj s stropa na vrvici visi banana, pod njo pa postavite lestev.
Hitro bo ena od opic skusala splezati po lestvi proti banani.
Vendar takoj, ko se to zgodi, njo in vse ostale opice polijte
z mrzlo vodo tako mocno, da banana ostane nedotaknjena.

Cez nekaj casa se bo se kaka opica skusala na enak nacin dokopati do
banane ampak z enakim rezultatom, ker boste opice ponovno obilno
namocili v mrzli vodi.

Kmalu bodo opice, cim se bo kaka od njih hotela lotiti banane,
popadle po njej in ji to preprecile. Takrat lahko ukinete polivanje z
mrzlo vodo.

Sedaj pa vzemite eno od opic iz kletke in jo nadomestite z novo. Ta
se bo seveda spet hotela lotiti banane, a jo bodo ostale napadle in
ji to - zaradi preteklih izkusenj - prepresile. Po s nekaj poskusih
se bo naucila, da bo napadena vsakokrat, ko se bo skusala po lestvi
priblizati banani.

Ponovno zamenjajte eno od starih opic z novo. Ta se spet poskusa
povzpeti po lestvi, a jo ostale napadejo. Tudi prejsnja nova opica se
z navdusenjem pridruzi njenemu kaznovanju. Na ta nacin postopno
zamenjajte vse stare opice z novimi. Vsaka od njih bo dobila batine,
ko se bo skusala priblizati banani. Vecina od opic sploh ne bo imela
pojma, zakaj ni dovoljeno vzpenjanje po lestvi in zakaj sodelujejo v
pretepu.

Ko ste zamenjali vso "staro garnituro", nobena od navzocih opic nima
izkusnje z mrzlo vodo in vendar si niti ena ne drzne splezati po
lestvi do banane. Zakaj? Ker - kolikor one vedo - se to od nekdaj ne
sme.

---

In tako nastajajo mnenja, pravila lepega vedenja, red v podjetjih,
politika, vere, vecne resnice ...
  • 0
"Freedom is just another word for nothing left to loose" (J. Joplin)

#19 Regratova Lučka

Regratova Lučka

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1314 posts
  • Gender:Female
  • Location:v objemu dolenjskih gričkov

Posted 23 January 2007 - 07:02 PM

To sem po mailu dobila, sem ravno hotela prilepit. Ful zanimiv preizkus. Ampak ljudje se od časa do časa le upremo nekim ustaljenim normam, večnim resnicam in zapovedim,. Čeprav se mi zdi, da čedalje manj.
  • 0
Vem, da živim v svojem svetu. Vendar je ok, tam me poznajo.

#20 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 23 January 2007 - 07:17 PM

QUOTE(Princeska @ 4. 1. 2007 - 17:28) View Post

mene tudi cry.gif


enako. čeprou poznam to, mi je ful bad ratalo, čist tko postaneš žalosten cry.gif

  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users