Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#1581

  • Guests

Posted 31 January 2014 - 11:30 AM

 

Mene pa to nic ne tolazi, se manj pa veseli. Eno je to, da ubijes so-bitje iz samoobrambe, drugo pa nacrten uboj/umor/kakorkoli se to ze klasificira. In me srh spreleti ze ob sami misli na to, takoj zatem pa zalost, ker moras bit res precej otopel, da ti je lahko ob temu ravno toliko mar, kot ce bi si sel na vrt po solato. 

 

Nisem rekla, da mi ne bi bilo težko. Ampak če hočem imeti zajca na krožniku, potem je smiselno, da prevzamem za to odgovornost, ne?


  • 0

#1582 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19734 posts

Posted 31 January 2014 - 11:31 AM

Ni umrl delček mene takrat. Malo mi je bilo hudo gledati, ko mu je prerezal vrat in je še parkrat zamigal in je kri ven lila še nekaj časa, ampak očitno ne dovolj, da jih zato ne bi jedla. Je bilo pa kmalu po tem zanimivo opazovati npr. kakce v črevih, kakšna so na pogled jetra, srce :).


  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#1583 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 31 January 2014 - 11:32 AM

Moj fant je vsejed. Doma je izključno vegansko hrano, v hladilniku nimava nič drugega, torej nobenih mlečnih izdelkov, nobenega mesa. 

On mojo odločitev zelo spoštuje, tako da mesa nikoli še ni prinesel domov, tudi prej, ko sem bila tudi sama vegetarijanka.

Tako da se doma prehranjuje vegansko, zunaj pretežno vegetarijansko, redko poje kaj mesa.

 

Upam, da bo tudi sam postal vegan, ampak mora do te odločitve priti sam. :)


Edited by Kinky, 31 January 2014 - 11:49 AM.

  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1584

  • Guests

Posted 31 January 2014 - 11:34 AM

 

Pa še to: iz lastnih izkušenj in tudi iz izkušenj ljudi, s katerimi sem govorila, lahko povem, da je nekaj najhujšega, ko si otrok in zaupaš staršem, in verjameš, da imajo v sebi močan občutek za to, kaj je prav in kaj ne. Potem pa te starši peljejo zraven na koline ali pa pred tabo odsekajo glavo kokoški. In to te tako pretrese in presune... Nekdo, ki ga občuduješ, mu zaupaš in verjameš, gre in takole stoji zraven, ter mirno gleda ali celo sodeluje, ko nekemu drugemu bitju, ki te ni ogrožalo ali pa je bilo celo tvoj prijatelj, ravnodušno vzamejo življenje. Potem pa se starši čudijo, ko se odnos otrok do njih spremeni. Otroci mogoče ne znajo povedati ali razložiti, kaj občutijo v tistem trenutku. Jih pa to spremeni za vedno. In s tem tudi odnos do staršev. Ker mi se ne rodimo z občutkom, da moramo zaklati žival, da bomo preživeli.

 

Najbolje, da me prijaviš Centru za socialno delo in mi vzamejo otroka. :)

 

Ne vem no, saj niso smiselne te debate, ker ne bomo nikoli prišli do konca, jaz sem pač rasla med živalmi in rastlinami (mimogrede, a rastline se vam pa ne smilijo?), ker imam dosti sorodnikov iz kmetij, in se mi zdi njihov način življenja veliko bolj povezan z naravo in pristen, kot pa od nekoga, ki živi v mestu in se odloči za vegansko prehrano. Nisem še srečala kmeta, ki bi bil vegan, recimo. Pa to nima veze, saj pravim, da nimam kaj proti veganom, celo spoštujem njihove odločitve, na živce mi gre pa njihovo/vaše moraliziranje kot edino pravilno in resnično - kot new age religija. Kot je krščanstvo "edina prava" religija. :)

 

Se umikam iz teme, da ne bom smetila. :wink:


  • -1

#1585 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 31 January 2014 - 11:36 AM

(mimogrede, a rastline se vam pa ne smilijo?)

 

547060404958982937162169.jpg


  • 1
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1586

  • Guests

Posted 31 January 2014 - 11:38 AM

To ni res. Obstajajo eksperimenti, ko so npr. sobnim rastlinam predvajali zelo glasno glasbo in so se te odzvale s stresom. So kričali nanje, jih udarjali in so nehale cveteti in počasi so se posušile. Če nečesa ne poznamo/še ni dovolj raziskano, to ne pomeni, da ne obstaja.


  • 0

#1587 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:41 AM

 

Najbolje, da me prijaviš Centru za socialno delo in mi vzamejo otroka. :)

 

Ne vem no, saj niso smiselne te debate, ker ne bomo nikoli prišli do konca, jaz sem pač rasla med živalmi in rastlinami (mimogrede, a rastline se vam pa ne smilijo?), ker imam dosti sorodnikov iz kmetij, in se mi zdi njihov način življenja veliko bolj povezan z naravo in pristen, kot pa od nekoga, ki živi v mestu in se odloči za vegansko prehrano. Nisem še srečala kmeta, ki bi bil vegan, recimo. Pa to nima veze, saj pravim, da nimam kaj proti veganom, celo spoštujem njihove odločitve, na živce mi gre pa njihovo/vaše moraliziranje kot edino pravilno in resnično - kot new age religija. Kot je krščanstvo "edina prava" religija. :)

 

Se umikam iz teme, da ne bom smetila. :wink:

 

Evo, pa si napisala enega od top 10 najbolj neumnih vprašanj, ki jih ljudje lahko postavijo veganom. :lol: 

 

O, jaz pa poznam kar nekaj kmetov, ki so vegani. Nimajo sicer kmetij za vzrejo živali, ampak imajo živali (tudi krave, pujske, kokoši), s katerimi živijo v sožitju in od njih ne pričakujejo proti-uslug v obliki mleka, jajc ali mesa. 

 

Saj pravim... meni je pa težko, ko je treba znova in znova ponavljati nekaj, kar bi nam moralo biti vsem logično in jasno... da se drugih bitij preprosto ne ubija. A ni to nekaj najbolj osnovnega, kar nas ljudi loči od zveri? Zakaj je to tako težko dojeti? 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1588 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:43 AM

Rastline ne čutijo bolečine tako kot živali. Nimajo možganov, nimajo bolečinskih receptorjev. Eksperimenti lahko da obstajajo....kaj pa dokazi?

Pa še to... Če so udarjali nanje, je možnost, da so jih poškodovali. Zato so se posušile. A ni enostavna znanost?

 

Pa kdo pravi, da so vegani samo v mestih?

 

 

Imam še eno oz. 2 vprašanji :)

 

Prej ste se pogovarjale o sprejemanju ljudi...

Vse, ki ste veganke / vegetarijanke in ste v zvezi... So vaši fantje tudi veg...? Kaj če ne bi bili? Jih ne bi mele rade?

 

 

 

Na to sem jaz že večkrat pomislila, da bi vprašala, ker se mi zdi precej pomembno.

Moj fant jé meso. Pozna dejstva, ampak prizna, da se ne more upreti.

Se dostikrat pogovarjava o tem, vendar mu nič ne težim, ker kot sem napisala, do takšne odločitve mora človek priti sam.

Je pa tudi njegov najboljši prijatelj že od malega vegetarijanec.

Zdi se mi pretirano, da zato, ker jé meso, bi ga imela kaj manj rada. Sploh, ker se še z nikomer nisem tako dobro razumela v življenju.

Vsekakor pa bi bilo lažje, če ne bi jedel mesa, ker bi lahko obema skos kuhala kosilo, tako pa le občasno.

 

Ko/če bova v skupnem gospodinjstvu, bi jaz kuhala izključno vege hrano, če bi si on želel mesa, bi si ga moral sam pripravit.


  • 2

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1589 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:43 AM

To ni res. Obstajajo eksperimenti, ko so npr. sobnim rastlinam predvajali zelo glasno glasbo in so se te odzvale s stresom. So kričali nanje, jih udarjali in so nehale cveteti in počasi so se posušile. Če nečesa ne poznamo/še ni dovolj raziskano, to ne pomeni, da ne obstaja.

 

Enako se odzivajo molekule vode.

 

water%2Bcrystal%2Bmessage%2Bin%2Bwater.j

 

 

Če na google vpišeš "Masaru Emoto", boš dobila več o tem. Ti pa da to veliko za misliti... glede na to, da smo mi (pa tudi rastline) v večjem delu narejeni iz vode. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1590 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 31 January 2014 - 11:46 AM

Ko ruvaš korenček iz zemlje .... mar kriči in se na vse pretege upira? A ja, najbrž da ja, ampak tega ne slišimo. :D

 

Ste že videle kdaj prašiča, ki so ga vlekli na koline? Najbrž je prostovoljno šel, kajne?

 

Nak. Jaz sem bila enkrat priča takemu prizoru: prašič je dobro vedel, kaj ga čaka. Čutil je, da gre v smrt. In je kričal in se upiral. :(

 

:cry1:


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1591 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:52 AM

Vedno se mi poraja vprašanje, zakaj so ljudje potem začeli loviti živali in se z njimi prehranjevati?


  • 0

#1592 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:55 AM

Vedno se mi poraja vprašanje, zakaj so ljudje potem začeli loviti živali in se z njimi prehranjevati?

 

Domnevam, da zato, ker ni bilo na voljo nič drugega (kot npr. še danes pri Inuitih). V sili ljudje jedo tudi meso drugih ljudi.

 

"But necessity is the mother of invention. Prehistoric men who lived in frozen geographies, or who lived in an area that became devastated by fire, would have eaten anything to survive. Just like the soccer players whose plane crashed in the mountains of Chile, and were forced to eat the flesh of other players who died in the crash, earliest man at some point had to make the choice for survival, and that could have consuming meat for the first time and changing human history – and health – forever.

We can imagine that men first ate meat that had been charred or cooked by virtue of being caught in a natural forest fire. They might have subsequently eaten raw meat, if necessary, but we can also imagine that our earliest digestive systems rebelled against eating raw meat.

Imagine having eaten raw foods and vegetables for eons, and all of a sudden, incorporating meat products into your system. You may have heard friends who were vegetarians tell stories of trying to eat meat and becoming violently ill afterwards.

Biologists will tell you we’re really not designed to eat meat, but we adapted to it. However, in the timeline of human history, eating meat is a relatively recent evolutionary development."

 

Dejstvo pa je, da človek, brez pomoči orodja, ne bi bil kaj prida uporaben pri trganju surovega mesa s kosti. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1593 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 11:57 AM

Včasih je bilo še dovoljeno klati živino doma, se spomnim grozljivih prizorov "after", cela garaža okrvavljena, v ogromnih vedrih drobovina, s stropa na kavlju visele kosti...

Bilo mi je grozno to videti kot otrok, vendar sem potem jedla meso, ker sem ga pač morala, "da bom zdrava".

Tako, kot je rekla Immortelle, gre za priučene in kasneje tudi ponotranjene vzorce, ki jih je težko razbit, sploh če človek noče videti resnice.

 

Foter mi je zadnjič rekel, da to ni zdravo, da ne jem mesa.

Sploh starejšim ljudem je nemogoče odpreti oči, zato sem v tem primeru raje tiho ali samo rečem, da mi nič ne manjka, kot da se kregam.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1594 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 31 January 2014 - 12:00 PM

Jaz sem tudi enkrat videla, kako so ubili kravo: s kladivom po glavi. :( 


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1595 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:00 PM

Domnevam, da zato, ker ni bilo na voljo nič drugega (kot npr. še danes pri Inuitih). V sili ljudje jedo tudi meso drugih ljudi.

In je potem to ekskaliralo do današnjih razsežnosti?

Samo toeretiziram: potem je z veganskega stališča npr, za Inuite moralno sprejemljivo, da se prehranjujejo z živalmi?

 

 

  • 0

#1596 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:00 PM

Foter mi je zadnjič rekel, da to ni zdravo, da ne jem mesa.

Sploh starejšim ljudem je nemogoče odpreti oči, zato sem v tem primeru raje tiho ali samo rečem, da mi nič ne manjka, kot da se kregam.

 

Tako ljudje delujemo... tudi če nekaj ni res... Večkrat, ko bomo nekaj slišali (iz različnih virov), bolj bomo prepričani, da je to res in sčasoma bomo tako prepričani v to, da nas niti ne bo več zanimalo kakšno drugo mnenje. Ker bi bilo presneto težko sprejeti dejstvo, da smo se vse svoje življenje motili. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1597 Christianne

Christianne

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6519 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:04 PM

Jaz pa priznam, da sem na podlagi mnogih informacij (predvsem s tega foruma, ker drugega ne berem v zvezi s to tematiko) mal začela razmišljat in tudi zelo omejujem meso. Sicer še jem ribe in tu pa tam pojem govejo juho, ampak drugače pa res zelo malo mesa (glede na prej). Bi rekla, da se mi gabi mesna industrija in masovno izkoriščanje živali. Nekoliko lažje "prebolim" to, da se doma goji prašiča in nato ubije, kot pa tisti množični pokoli in seveda vprašljive snovi v mesu...

Tudi se strinjam s tem, ko je ena napisala, da včasih niso jedli toliko mesa, danes pa je trg z mesom prenasičen in se vsi bašemo z njim, kot da bi bilo najpomembnejše živilo.  

 

Pri nas v družini drugače vsi jejo meso, tudi pri fantu, me pa on podpira, da neham jest meso in nima nič proti. Če gremo kam ven, si tudi z veseljem privoščim kaj veganskega, ker so mi všeč okusi + sem ljubitelj zelenjave. Mogoče je meni lažje, ker nisem bila nikoli tako mahnjena na meso, da bi si zaželela en zrezek. Tudi doma nismo nikoli imeli (oz. zelo redko) kakšnih mesnin (pršuta, salam,...), tako da tega niti nisem mogla pogrešat. Bi rekla, da je vse odvisno predvsem od navad. Moj fant je izraziti mesojed, ampak zadnje čase tudi on poskusi kaj vegetarijanskega in mu je všeč.

 

Ančkino vprašanje mi je zanimivo, zakaj je prišlo sploh do tega, da so začeli jest meso.

Me pa zanima nekaj drugega. Razumem koncept veganstva, da je treba živet v sožitju, brez izkoriščanja, mučenja, ... Kakšen pa je cilj oz. vizija recimo v idealnem svetu? Bi se potem načrtno preprečevalo razmnoževanje živali (predvsem divjih)? Ker če jih ne bi pobijali, bi se toliko razmnožile, da bi jim zmanjkalo prostora, še posebej, ker je njihov prostor skrčen zaradi pozidav ipd.? Ali se računa na naravno selekcijo (razne bolezni..)? 


  • 0

#1598 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:07 PM

 

In je potem to ekskaliralo do današnjih razsežnosti?

Samo toeretiziram: potem je z veganskega stališča npr, za Inuite moralno sprejemljivo, da se prehranjujejo z živalmi?

 

Meni je veliko lažje sprejeti njih, ki so pač odvisni od mesa, da preživijo v okolici, kjer ne raste nič drugega. Nimajo izbire. Njim je surovo meso poslastica (evo, izjema pri pravilu). In ko ubijejo kakšno žival - tjulna ali kita - se zberejo vsi in trgajo še vroče meso in drobovino iz trupla in ga jedo kot nekaj najboljšega in okusnega.

 

Ker to počnejo že tako dolgo, menim, da so se jim tudi telesa, presnova, prilagodila.

Jih pa tak način prehranjevanja kar precej stane, saj je njihova življenjska doba veliko krajša imajo pa tudi precej bolezni, povezanih z uživanjem večje količine maščob. 

 

42181.jpg

 

"No one, not even residents of the northernmost villages on Earth, eat an entirely traditional northern diet anymore. Even the groups we came to know as Eskimo—which include the Inupiat and the Yupiks of Alaska, the Canadian Inuit and Inuvialuit, Inuit Greenlanders, and the Siberian Yupiks—have probably seen more changes in their diet in a lifetime than their ancestors did over thousands of years. "


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1599 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:11 PM

Zdi se mi moralno sprejemljivo, da Inuiti jedo živali, če drugega nimajo na voljo.

Delujejo z naravo, sami si lovijo in ubijejo žival. Od nečesa pač morajo živeti in so se na takšno hrano tudi bolje prilagodili.

Homo sapiens je med najbolj prilagodljivimi vrstami na Zemlji, zato živimo praktično povsod.

 

Immortelle, žal jaz nisem tako optimistična, da se bo v kratkem kaj bolj generalno spremenila miselnost, vsaj ne za slovenski prostor,

kjer je zaplankanost še vedno level 9000. Naši sosedi Avstrijci so veliko bolj odprte glave, kar se tega tiče.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1600 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:15 PM

Bi se potem načrtno preprečevalo razmnoževanje živali (predvsem divjih)? Ker če jih ne bi pobijali, bi se toliko razmnožile, da bi jim zmanjkalo prostora, še posebej, ker je njihov prostor skrčen zaradi pozidav ipd.? Ali se računa na naravno selekcijo (razne bolezni..)? 

 

Pozabljamo, da je svet tako zelo nasičen z živalmi zato, ker se jih načrtno goji (tako za prehrano kot za ljubljenčke). Če bi nehali jesti meso/jajca/mleko, ne bi bilo več načrtne vzreje in bi se živali razmnoževale bolj počasi, v skladu z naravo, podnebjem, količino hrane, ki je na voljo v naravi. 

 

Narava vedno najde ravnotežje.Mi smo tisti, ki ga podiramo. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users