Jump to content


Photo

Samostojni podjetnik


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 10:46 PM

Zanima me, če ima katera izkušnje z lastnim s.p.-jem? Ali mogoče statusom kulturnega delavca?

Se splača? Na kaj je treba paziti? Kakšna so tveganja?

Vsak nasvet je dobrodošel! smile.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#2 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2012 - 10:57 PM

Jaz sem imela s.p. dve leti;

na kratko; splača se ti, če imaš stranke (mogoče samo eno stranko, če imaš od te dovolj dobička). Računaj, da je približno 300 evrov dajatev na mesec, potem pa prištej koliko potrebuješ za življenje, in boš dobila znesek, ki ga 'moraš' mesečno zaslužiti.

Vem, da Zavod ponuja 4000 evrov, če ga odpreš; kar je OK, ampak ti pa pokrije samo stroške za eno leto, v tem primeru pa moraš s.p.imeti odprt minimalno 2 leti.

Če že delaš za nekoga, in ti ta reče, da te obdrži le v primeru, če odpreš s.p., je to OK, ker ti garantira zaslužek, da bi ga pa kar tako odprla in upala, da mi stranke padejo iz neba - pa ne.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#3 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 11:19 PM

Hvala! smile.gif

Zdaj se bo to bedasto slišalo, ampak a moraš plačevati tistih 300 na mesec tudi, če nimaš NIČ prihodkov?
Vem, da je treba kriti zavarovanje (okrog 30 eur, a ne?), kaj je pa ostalo? hmm.gif

Jaz občasno sodelujem pri kakšnem projektu, ampak nikakor ne bi zaslužila 300 na mesec. Prej kakšnih 50, pa še to ni garancije, da vsak mesec...
In mi je bilo rečeno, da bi si naj odprla s.p., da bi lažje sodelovala pri teh projektih... zdaj pa ne vem... ermm.gif


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#4 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 27 January 2012 - 11:23 PM

Prejemke plačuješ v vsakem primeru, tudi če nimaš prihodkov, mi imamo d.n.o. in vem da plačujemo v vsakem primeru.
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#5 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2012 - 11:30 PM

QUOTE(Immortelle @ 27. 1. 2012 - 23:19) View Post

Zdaj se bo to bedasto slišalo, ampak a moraš plačevati tistih 300 na mesec tudi, če nimaš NIČ prihodkov?
Vem, da je treba kriti zavarovanje (okrog 30 eur, a ne?), kaj je pa ostalo? hmm.gif


Ja, seveda, tudi če imaš 0 prihodkov.

Pridejo pa prispevki za socialno, pa pokojninsko, pa še eni - razni prispevki -> znese približno 300 vse skupaj (se malo drugače plačuje kot recimo če si sama plačuješ obvezno in dodatno zavarovanje, kar te zdaj pride cca 40 evrov; 25 Vzajemna in 15 osnovno).

Jaz na tvojem mestu ne bi niti pod razno odpirala s.p.-ja, avtorska pogodba, če že kaj. smile.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#6 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 11:34 PM

Uf... sad.gif

Hvala... sem se že veselila, da bo samo kakšnih €50 na mesec.

Žalostno, da je človek, ki že tako nima lastnih prihodkov, zaradi ustanovitve s.p.-ja še grdo kaznovan, ker bi rad nekaj delal... down.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#7 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2012 - 11:37 PM

Žalostno je bolj to, da ti včasih delodajalec ne da izbire, ali s.p. ali nič; seveda, njim se najbolj splača sodelovati z nekom, ki ima s.p., saj v tem primeru sam sebi plačuješ prispevke, drugače jih pa on. Zato imajo najraje študentske napotnice ali s.p., se pa otepajo avtorskih pogodb in pa redne zaposlitve. down.gif

Pridejo pa 300 prispevki, pa še računovodnjo moraš imeti, če se sama ne spoznaš na vodenje računov, bilance, itd., kar te pride dodatnih 50 evrov. Če bi zaslužila od 800 do 1000 na mesec, bi se ti mogoče še splačalo it va ta projekt, drugače ti pa - tudi iz lastnih izkušenj - odsvetujem.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#8 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 11:48 PM

cry.gif

Hvala! smile.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#9 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82463 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 January 2012 - 02:11 PM


QUOTE(Kinky @ 27. 1. 2012 - 22:57) View Post

Vem, da Zavod ponuja 4000 evrov, če ga odpreš

Tega že nekaj časa ni več, kolikor jaz vem.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#10 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 28 January 2012 - 03:04 PM

Super... Beda od bede. down.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#11 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25841 posts
  • Gender:Female

Posted 28 January 2012 - 04:14 PM

Samo zacasno so ustavili dodeljevanje subvencij, zaradi pomanjkanja sredstev; to se veckrat zgodi, ampak dosedaj so se vedno v parih mesecih zagotovili dodatna sredstva in je dodeljevanje subvencij teklo nemoteno naprej:

http://www.ess.gov.s...vestilo?aid=379
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#12 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82463 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 January 2012 - 04:53 PM


Aha, tako. Bedno vseeno, glede na to, da ta sredstva najbolj pridejo prav čisto na začetku.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#13 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25841 posts
  • Gender:Female

Posted 28 January 2012 - 04:56 PM

Ja, kolega sta pred dvemi leti kar lep cas cakala, da so jima jih nakazali.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#14 Chandra

Chandra

    sunshine girl

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3400 posts
  • Gender:Female
  • Location:Celje

Posted 30 January 2012 - 09:59 PM

mogoče bi prišlo zate to v poštev http://www.durs.gov....delo_pojasnila/
s.p. se ti res ne splača...
  • 0
IPB Image

Namen življenja je življenje, prelivajoče se v vseh odtenkih... ( Elene Danel)

www.chandra.si

#15

  • Guests

Posted 14 February 2012 - 03:18 PM

Bom kar tu vprašala, ne vem, kam naj drugače vtaknem tole.
Ima kdo izkušnje s prodajo unikatnih izdelkov prek etsy.com? Kako je s tem, kako je z davki ipd.? Moraš imeti registriran svoj biznis, da lahko prodajaš prek te strani? Pojma nimam, ampak mama ima nekaj idej in me je vprašala, če kaj vem, kako to gre. Sama nimam pojma. hmm.gif
  • 0

#16

  • Guests

Posted 17 February 2012 - 07:48 PM

Nihče ne ve? cry.gif
  • 0

#17 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 17 February 2012 - 10:11 PM

Tule v komentarjih objave nekaj o tem piše:

http://vixi-kreativn...rketu-etsy.html
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#18

  • Guests

Posted 18 February 2012 - 04:02 AM

O, hvala! thumbup.gif
Ja, vseeno glede davkarije ni še čisto jasno. hmm.gif
Očitno bom morala še malo brskati.
  • 0

#19 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25841 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2012 - 10:11 AM

Nila, na DURS lahko tudi informativno pises mail/poklices. Med drugim so tudi zato tam, da te poucijo.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#20 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2012 - 11:13 AM

Jaz sem eno znanko danes srečala, ki je včasih na etsyu prodajala, pa sem jo vprašala, kako je s tem. Je rekla, da nihče niti ne ve dobro, niti tisti, ki že dolgo in še vedno tam prodajajo. Po njenem to še ni čisto dobro urejeno področje... hmm.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users