Jump to content


Photo

Armenija


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:08 AM

map.jpg

 

 

Nekaj dni nazaj sem prišla iz Armenije in je še lepša kot sem pričakovala.

Armenija ima ful bogato zgodovino, sega tisočletja nazaj, tudi ozmelje je bilo včasih 10x večje kot je sedaj. Je prva država na svetu, ki je sprejela krščanstvo kot uradno vero v 4. stoletju in njihovi samostani in cerkve so tisto, kar tržijo v turizmu in na kar so najbolj ponosni. Država meji na Turčijo, Azerbajdžan, Iran in Gruzijo, na smrt so skregani s Turčijo in Azerbajdžanom, kopenske meje so zaprte in diplomatskih odnosov ni. Njihova sveta gora je Ararat (kjer naj bi Noe zgradil barko), ki je bila tisočletja njihova, leta 1915 pa jo je Lenin podaril Ataturku z obljubo, da bo tudi v Turčiji socializem, kar se seveda ni zgodilo, Ararat pa je še vedno turški. Istega leta so Turki začeli izvajati genocid nad Armenci, umrlo je 1,5 milijona ljudi. Dogajal se je z zavedanjem preostale Evrope, Nemci so Turkom celo pomagali, en od sodelujočih (pozabila sem ime) je kasneje pomagal Hitlerju priti na oblast in v tem pokolu je Hitler dobil idejo za holokavst. Ubijanja so bila tako kruta, da nisem mogla verjet kaj vidim in berem. V Yerevanu je muzej in spomenik genocida, z vsemi ljudmi so ravnali do konca okrutno, sploh pa z nosečnicami in majhnimi otroki - ne bom pisala, to je psihopatsko izživljanje, kjer so naredili vse in šli do konca domišljije. Z Azerbajdžanom so v konfliktu zaradi dveh ozemelj, eno je na jugozahodu, kjer kar vmes med Iranom in Armenijo leži en del Azerbajdžana, drugo pa je Nagorno Karabah. To je ozemlje v Azerbajdžanu, kjer je večina populacije Armencev... nikol ne bo miru. Armenija je ogoržena tudi zaradi vere, okrog nje je islamski Iran, islamska Turčija in Azerbajdžan in pravoslavna Gruzija. Če ne bi bilo pomoči Rusije, bi bilo drugače. Vsak z Iranom niso v konfliktu, kar je tudi nekaj. Z Gruzijo se pa tolerirajo.

Ampak je tako čudno to razumet, ko si tam, so vsi tako prijazni, ljudje so veseli, tud na vaseh se mi niso zdeli depresivni, prijetno je in ves čas sem imela občutek varnosti, tudi ponoči.

 

Tam sva bila sedem dni, spala sva ves čas v glavnem mestu Yerevanu. Mesto je tako lepo, da ni za povedat, glavni trg ima velik vodnjak, kjer vsak večer od 21-23h vrtijo klasično glasbo, iz njega pa v ritmu šprica voda iz različnih cevi in je miljon vzorcev curkov in barv. Trg je takrat čisto poln, družine sedijo in vsi jejo sladoled, ker imajo najboljšega, kar sem jih kdaj jedla, otroci norijo, afne delajo selfije, do polnoči je ful živahno in to vsak dan. Dan začnejo pa po 9h zjutraj, do takrat je čisto mirno. Mesto ful diha, povsod so vodnjaki, lokali, skulpture, stavbe imajo ful lepe fasade, še klopce in koši za smeti imajo razne detajle. Povsod prodajajo rezano cvetje in sladoled. Imajo suho vročino, tako da se da komot živet, meni vročina res mori, ampak tukaj je bilo pri 35 čist okej, ker ni sopare.

Zvečer začne pihati veter in tudi na splošno je zrak v mestu dober. Center in glavna cona za sprehajanje se začne spodaj pri eni cerkvi in se počasi mimo parkov in vodnjakov dviguje proti glavnemu trgu z vodnjakom in glavnim muzejem, nadaljuje mimo shopping ulice proti operi, kjer je spet ogromen trg, namenjen otrokom, ki se lahko vozijo s skiroji, električnimi avtomobili itd. Okrog in okrog so vrtovi s pokritimi kafiči, malo naprej pa prideš do kompleksa Kaskade, ki jih je zgradil en ameriški milijonar armenskega rodu. To so položne stopnice, ki segajo kakšnih pet nadstropij, na vsaki ploščadi je vodnjak, ob straneh rastlinje, vmes pa skulpture znanih svetovnih kiparjev (tudi Botero in Plensa). V notranjosti so tekoče stopnice, kjer je v vsakem nadstropju ful skulptur (njegova privatna zbirka), na vrhu pa swarovski galerija. Ljudje sedijo vsepovsod in od tam je ful lep razgled na mesto.

Ljudje so ful prijazni, ženske pa take lepotice, da kaj takega še nisem videla.

 

Iz Yerevana sva šla en dan na izlet v Khor Virap, to je samostan pod Araratom, nanj so še posebej navezani. En dan pa še v Garni in Geghard. Trikrat sva šla z lokalno agencijo na celodnevni izlet, ker so določeni kraji tako odmaknjeni, da ni šans, da vidiš vse sam z lokalnim prevozom. Videla sva jug države, osrednji del pri jezeru Sevan in severni del okrog mesta Stepanavan. Tam živijo Jazidi, ki se z Armenci dobro razumejo, oni so starodavno iraško kurdsko ljudstvo brez države in jih ISIS napada v Siriji... Verjamejo v enega boga, ki je zavzel obliko pava in da se pravo življenje začne po smrti na zemlji. Ostale dni sva bila pa v Yerevanu, ker je veliko za videt, muzeji, ringelšpil (sem šla na ene vrteče labode), kino... Hrana je odlična, veliko sveže zelenjave, svežih zelišč. Ob vikendih je tudi tržnica/bolšjak, kjer si lahko ure in ure, ful je izbire nakita in vsega možnega.

 

Določeni samostani so impresivni, ker so narejeni nad visokimi globelmi. Do samostana Tatev je treba z "ropeway", ki je kar malo strašljiva, voziš se 400 metrov nad tlemi.

 

Pokrajina je ful lepa, samo na severu imajo gozdove, kamor hodijo na piknike in se malo ohladit, pričakovala sem več smeti naokrog, pa je čisto. Zdaj je ravno vse cvetelo in so bila polja čisto pisana, vseh barv. Imajo tudi svoj skrivnostni  "stonehenge". Armenija je znana po vinu, tukaj so našli najstarejše posode za vino, v njem so bile grozdne peške, za katere so ugotovili, da so do zdaj najstarejše najdene, v bližini so našli tudi najstarejši čevelj na svetu, vse to pa je razstavljeno v muzeju armenske zgodovine na glavnem trgu. Gruzija in Armenija se kregata glede tega, kdo ima najstarejše vino... :)

 

Razpad Sovjetske zveze je pustil za sabo zapuščene tovarne in izgleda žalostno, zdaj se ukvarjajo z živinorejo in poljedeljstvom, v Armeniji raste VSE. Je pa na žalost tudi ful potresno območje in so bili določeni kraji zravnani z zemljo in na novo zgrajeni... Ena vasica je vasica štorkelj, povsod so gnezda, ogromno jih je in v vsakem je družina, ful je lepo. Preletavajo vas in samo gledaš :)

 

Prejšnji teden je bil v Armeniji papež in sva ga šla gledat na glavni trg :) Take mega zvezde res nisem hotela zamudit, ful je bilo ljudi, vsi smo šli čez detektorje kot na letališču... Mal so mi šle kocine pokonci, ker množica res potegne, zbor je pel in blo je zelo naglas... Ful dober občutek je tud poslušat muziko in gledat fontano zvečer... te kar hipnotizira.

 

V Armeniji je poceni, sladoled je 0,4€, armenska kava 0,8€ za dva, vožnja z mestnim busom 0,1€, kosilo/večerja s 4 krožniki hrane, da si sit kot bomba je bila 8€... V enem tednu sem za VSE zapravila 150€, brez spanja. Spanje v apartmaju 80 kvadratov je bilo 400€ za dva z zajtrkom. Vsak dan sveže brisače, posteljnina, bogat zajtrk... noro. V tistih 150€ je vključen tudi krajši ogled Kijeva, ker sva imela v Ukrajini 6 ur za čakat in sva šla po centru, na kosilo in sladoled... Ogromno mesto je Kijev.

 

Zdaj pa moram it, napišem še kaj kasneje in nalepim fotke.


  • 5

#2 Buggy

Buggy

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5071 posts
  • Gender:Female

Posted 30 June 2016 - 07:16 AM

Waw!
  • 0
Seduce my mind and you can have my body.
Find my soul and I'm yours forever.

#3 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:22 AM

Najprej Yerevan

 

 

Aram Hačaturjan

img4158.jpg

 

Kaskade

 

img4164.jpg

 

img4169.jpg

 

img4178.jpg

 

img4181.jpg

 

img4183.jpg

 

img4188.jpg


  • 2

#4 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:25 AM

img4371.jpg

 

img4376.jpg

 

img4380.jpg

 

img4427.jpg

 

Malo njihove pisave, ne razumeš nič, govora pa tudi ne :)

 

img4428.jpg

 

img4431.jpg

 

img4433.jpg


  • 2

#5 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:27 AM

img4438.jpg

 

Muzej in spomenik genocida

 

img4441.jpg

 

Papa rimski

 

img4457.jpg

 

Njihovi duhovniki, men so ful hudi.

 

img4461.jpg

 

img4466.jpg

 

img4473.jpg

 

wp20160626009.jpg


  • 2

#6 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:32 AM

Khor Virap, v ozadju Ararat

img4124.jpg

 

Noravank

img4205.jpg

 

img4213.jpg

 

pot na Tatev

img4267.jpg

 

župnik na Tatevu

 

img4250.jpg

 

Tatev

img4252.jpg

 

armenski "stonehenge" Karahunj (Zorats Karer)

 

img4275.jpg


  • 2

#7 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:36 AM

Pogansko rimsko svetišče Garni

 

img4323.jpg

 

 

Geghard - polovica samostana je v notranjosti, klesan je v skalo in skozi teže potok, ful impresivno

img4325.jpg

 

muzej rokopisov Matenadaran v Yerevanu, jih imajo največ na svetu

 

img4365.jpg

 

stoletja stari nagrobniki, ki opisujejo zgodbo kako so umrli, ti so umrli na poroki, so jih vse pobili mongoli

img4392.jpg

 

ti pa moderni, rahlo scary za moj okus

img4393.jpg

 

jezero Sevan

img4410.jpg


  • 2

#8 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 07:41 AM

Sevanavank

 

img4415.jpg

 

Hovhanavank

 

img4482.jpg

 

Lori Fortress

img4492.jpg

 

Stepanavan

img4498.jpg

 

 

img4504.jpg

 

pekarna, tip se vrže v peč, da prilepi testo na steno, samo malo nog binglja ven, ful okusen kruh

 

img4510.jpg

 

img4511.jpg


  • 2

#9 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12108 posts
  • Gender:Female

Posted 30 June 2016 - 07:42 AM

Noro :o Nenadoma hočem it! Ful dobro poročilo Frida, pa super slike.


  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#10 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 08:22 AM

Hvala :)

Priporočam, jaz bi šla takoj nazaj, takoj ta moment.


  • 0

#11 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16568 posts
  • Gender:Male

Posted 30 June 2016 - 08:39 AM

:o 

 

To si šla vse v lastni režiji? Koliko dni?


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#12 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 08:43 AM

Šla sva sama ja, saj ni nič takega. 7 polnih dni tam, pa dva dni za pot (prvi dan poti še Kijev). Verjemi, da ne rabiš agencije. Tam sva z eno lokalno agencijo šla na tri izlete, da sva videla čimveč.


  • 1

#13 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 30 June 2016 - 08:57 AM

Joj, srečnica. :o 

 

Mene Armenija že vrsto let kliče... posebej te stare cerkvice, pa jezero Sevan... nekaj je tam, kar moram videt, čutit, doživet... 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#14 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25346 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 30 June 2016 - 11:06 AM

Noro :o Nenadoma hočem it! Ful dobro poročilo Frida, pa super slike.

 

Res super porocilo, mene je tudi zamikalo it, ko sem ga brala, pa me drugace ni nikoli posebno vleklo dlje od Grcije v tisto smer.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#15 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 June 2016 - 09:50 PM

Se strinjam, super poročilo Frida.

 

Od kod sta pa letela in s katero letalsko družbo?


  • 0

#16 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27091 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 30 June 2016 - 10:23 PM

JOJ, KRASNO, KRASNO, KRASNO. Jaz bi morala iti februarja, ampak sem podaljsala na severu in nisem mogla, obviously, kolega sta sla brez mene in sta bila cisto navdusena. Eni kolegi Poljaki so pa sli predlani za dva tedna samo po vaseh, pregoreli mladi start-upovci, ki so rabili oddih valda, in so bili navduseni, sem jim rekla, da bi isto dobili v Bosni, pa se blizje bi bilo. : )))
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#17 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10753 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 July 2016 - 06:43 AM

Se strinjam, super poročilo Frida.

 

Od kod sta pa letela in s katero letalsko družbo?

 

Karto sem kupila na odklopu za 270€, letela sva pa Dunaj-Kijev-Yerevan z Ukrainian International Airlines.

 

BTW: na Dunaju sva parkirala pri Hotelu Arion, ki ponuja tudi samo parkiranje, je 3 minute z avtom do letališča, varovano. Zapisali so si uro prihoda, šofer naju je z listkom pričakal na izhodu in s črnim mercedesom odpeljal nazaj do avta. Jaz sem samo gledala :o Za 8 dni parkiranja sva dala 60€. Čist se ti prilagodijo.

 

Coco, jaz sem se počutila tam tako domače kot v Bosni :) Upam da ti uspe it enkrat!


  • 1

#18 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26104 posts
  • Gender:Female

Posted 01 July 2016 - 07:45 AM

Se pridružujem navdušenju, pa me sicer potopisi ipd. sploh ne zanimajo. Ob prebiranju tvojega bi kar odpotovala, bere se čarobno!
  • 1
Rape of the mind is a social disorder...

#19 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27091 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 01 July 2016 - 09:30 AM

Joj, jaz komaj čakam, da grem, res, čeprav imam filing, da kasneje noben ne bo hotel z mano, komaj sem ta dva uspela navdušiti. No, sej na koncu sem samo sebe zafrknila,ampak dobro. : D 

 

Kakšna je pa hrana? Si jo predstavljam kot gruzijsko, ne vem zakaj. : D


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#20 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26104 posts
  • Gender:Female

Posted 01 July 2016 - 10:27 AM

Ej, Coco, komu mar za drugo hrano, če je najboljši sladoled 0,4 EUR. :D
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users