Jump to content


Photo

LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1 Regratova Lučka

Regratova Lučka

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1314 posts
  • Gender:Female
  • Location:v objemu dolenjskih gričkov

Posted 06 January 2007 - 02:16 PM

Recikliranje plastenk, papirja, stekla pri nas že dolgo ni neka novost. Zanima me, ali ločujete odpadke, kašen odnos imate do tega.

Namreč, pri nas doma ločujejo odpadke in tako tudi jaz sedaj, ko sem na svojem. Me pa vedno zaboli, ker imajo fantovi starši tak brezbrižen odnos do tega. Še papir vržejo v isto kanto za smeti.

Res je, da je zabojnikov za steklo in embalažo premalo, ampak zabojnik za star papir pa stoji ob vsakem navadnem. No, enkrat sem jim to omenila in mi je njegova mama rekla, da se niti ne spomne in da je prestara, da bi se navadila na ločevanje papirja. Da o embalaži niti ne govorimo. To so tako nepomebne stvari, jaz pa izpadem kot kak hipi.
No, njena hčerka, fantova sestra je ista. In ima že hčerko v OŠ. Saj jih menda tam učijo, kolikor jaz vem, smo vedno imeli zbiranje starega papirja. Enkrat sem se ji jaz ponudila, da ji odnesem papir, ki ga je imela v vrečki, pa je rekla, da je vanj vrgla že ostanke od pice.

In še nekaj izgovorov mi gre na živce: kao, da ostali tudi tega ne delajo (ločujejo odpadkov) ali pa je nepraktično, da imamo še eno posebno vrečko za plastenke.
No, v naši soseski je res premalo zabojnikov, ampak vidim, da se ljudje kar navajajo. je pa problem, ker ne odvažajo teh odpadkov redno.

Kaj ostali mislite o tem, da nekaj ljudi, ki reciklira, ne bodo rešili sveta?
Meni se zdi primitivno, ozkogledo, predvsem pa sebično.

Mimogrede: v podnaslovu sem pozabila napisati besedo planetu, pa ne znam popraviti . oops.gif

Edited by Regratova Lučka, 06 January 2007 - 02:21 PM.

  • 0
Vem, da živim v svojem svetu. Vendar je ok, tam me poznajo.

#2 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 06 January 2007 - 02:22 PM

Pri nas doma smo redno ločevali odpadke, čim so nam postavili različne zabojnike. Pa smo kaj kmalu nehali, ker odpadkov, zlasti organskih niso odvažali redno - lahko si mislite kak smrad je bil v bližini smetja po kakih dveh tednih. In jasno ker v zabojniku za organske odpadke ni bilo več prostora smo bili te odpadke prisiljeni držat doma, na balkonu - smrad je bil zopet užasan, da niti omenjam ne koliko več mrčesa je krožilo po balkonu in stanovanju.
Tak da zdaj odpadkov bolj ne ločujemo - ločeno odnesemo le papir in plastenke, mešane odpadke pa kar v stare kante.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#3 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3441 posts
  • Gender:Male

Posted 06 January 2007 - 02:31 PM

še bolj navdušujoče pa je videti, kako krajani pridno ločujejo odpadke a potem pride le en tovornjak in vse ločene odpadke zmeče skupaj...res lepo evil.gif
  • 0

#4 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45420 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 January 2007 - 03:06 PM

Papir ločujemo od ostalih smeti, biološke odpadke tudi v kanto, ki je namenjena temu mečemo. Moram rečt, da tudi poleti te smeti redno pobirajo. Ostale smeti pa grejo v tisto kanto za gospodinjske odpadke.
Je pa v zbiralnikih za papir v naši okolici vse drugo kot papir. rolleyes.gif
  • 0

#5 redkvica

redkvica

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2250 posts
  • Gender:Female

Posted 06 January 2007 - 03:08 PM

Mi ločujemop papir, plastenke. Baterije zbiramo v eni vrečki, ker ni več mini smetnjakov za baterije. Pa stara zdravila vedno nesemo nazaj v lekarno. To bi bilo to.
  • 0
If sometimes you feel yourself little useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

#6 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 06 January 2007 - 03:39 PM

Jaz že kar dolgo ločujem odpadke - ločim na organske, embalažo, steklo in papir.

Zdaj ko imam še primeren koš za smeti, je veliko lažje. smile.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#7 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 06 January 2007 - 04:40 PM

Jaz ločujem zgolj steklo, plastiko in papir. Samo kaj, ko je portebno vse te smeti voziti na konec ulice, ker bližje ni kakšnih kant za smeti.
V službi (tiskarna) pa imamo posebne zabojnike za papir, da se ta strogo loči od drugih odapadkov - ga imamo toliko, da niti slučajno ne bi mogel iti v navadno kanto za smeti.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#8 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27036 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 06 January 2007 - 04:46 PM

Glede na to, da imamo pri nas samo tiste črne kante 'Ostali odpadki' mečemo tam vse, ne ločujemo.
Edino organske odpadke mečemo na njivo tu blizu hiše u kompost.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#9 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 06 January 2007 - 06:16 PM

Mi ločujemo, ja. Ok, mama ločuje biggrin.gif Ampak kot je že nekdo reku, ni tistih kant ravno tle blizu pri roki, tako da je treba jih malo dalj nest, ampak ok. Drugače pa mislim da mi imamo vse kante tukaj, za papir, plastiko, pločevinke, ..pa nevem kaj še, mislim da jih je 4 ali 5.

QUOTE(Coco* @ 6. 1. 2007 - 16:46) View Post

Edino organske odpadke mečemo na njivo tu blizu hiše u kompost.


Tudi mi tako.
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#10 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 06 January 2007 - 08:01 PM

Sama ločujem papir, zdravila in baterije (strupene odpadke), za ostalo (organski, plastika in steklo) so zadolženi drugi.
  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#11 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28973 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 06 January 2007 - 08:53 PM

kar se da, ločujem: embalažo, steklo, biološke odpadke in papir. stara zdravila nesem v lekarno, stare betarije pa v za to namenjena zabojnika v maxiju. mislim, dejansko vsak najmanjši papirček gre pač v vrečko za papir. smile.gif čajne filter vrečke grejo v bio smeti. in sem doma tok časa težila, da so se navadli. smile.gif in se še hvalijo s tem. stare obleke dam komu, ki jih rabi.

mi mamo sicer zdaj pol metra od vrta te kesone, včasih sem pa pač vrečke nosila na konec ulice, big deal. kadar sem pa pri delku, jih morva pa celo čez cesto nosit, pa nič ne de.

mamo na balkonu škatlo za reciklažo, ampak mi kar na putlu puščajo, kar je za tja, ker se jim ne da do gor nest - ni nlo lažje vreč pač pod korito, kjer so navadne smeti - samo sem koga že tak nazjala, če je to naredu in iz navadnih smeti ven pobirala, da zdej vsaj na pultu pustijo. smile.gif

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#12 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13727 posts
  • Gender:Female

Posted 06 January 2007 - 09:19 PM

Doma ne ločujemo razen papirja in stekla, vsake toliko tudi bio. pri fantu v grazu pa je to obvezno, ločujeva papir, steklo(belo in črno), plastika, bio, konzerve in baterije. Ni nič težko in sem se hitro navadila.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#13 Katrin

Katrin

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 836 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 06 January 2007 - 09:52 PM

Že dolgo ločujemo organske odpadke, plastenke, papir, steklo in nevarne odpadke.
  • 0

#14 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19744 posts

Posted 07 January 2007 - 12:29 PM

mi stvari ne ločujemo, le steklenice in plastenke.

veliko lažje bi bilo pomojem, če bi imeli kakšen koš za ločevanje doma hmm.gif
  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#15 Regratova Lučka

Regratova Lučka

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1314 posts
  • Gender:Female
  • Location:v objemu dolenjskih gričkov

Posted 07 January 2007 - 05:34 PM

QUOTE(bellini @ 6. 1. 2007 - 14:31) View Post

še bolj navdušujoče pa je videti, kako krajani pridno ločujejo odpadke a potem pride le en tovornjak in vse ločene odpadke zmeče skupaj...res lepo evil.gif


O tem mi je bivša cimra iz Prage govorila. Bila je ena mala afera, ko so odkrili, da so vse kante spraznili v isti tovornjak.
Se strinjam, premalo zabojnikov je.
  • 0
Vem, da živim v svojem svetu. Vendar je ok, tam me poznajo.

#16 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28973 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 28 January 2007 - 06:36 PM

malo sem brskala po internetu, pa na ljubljanski snagi nič pametnega navodil ne najdem v zvezi z ločenim zbiranjem odpadkov. zanima me, kje v LJ bi lahko oddala odpadni tekstil, kam lahko odvržem odpadne kovine in kako je z zamaški na plastenkah in steklenicah? bi bila zelo vesela, če ima kdo kak odgovor. hvala! smile.gif
  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#17 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45420 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 January 2007 - 06:41 PM

En dan semposlušala, da naj bi se nam obetal nova okoljska dajatev... več o tem TUKAJ
  • 0

#18

  • Guests

Posted 28 January 2007 - 07:02 PM

Ravno danes sem brala v Žurnalu, da v ZD Ljubljana na Masljevi ulici (tel. 437 20 10) sporočajo, da sprejemajo tudi stara, a čista oblačila, posteljnino in igrače.

Obleke lahko oddaš tudi na Rdečem križu in pri Karitasu (za info, na katerih mestih jih zbirajo, jih lahko pokličeš).

Potem so tu še zabojniki Humana (nekaj takega, nisem sigurna), kamor lahko odvržeš stara oblačila, za čevlje pa nisem sigurna.
  • 0

#19 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28973 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 28 January 2007 - 07:23 PM

Nila, to vem za RK in te stvari (ne mislim za stare cunje plačevat čistilnice, lahko bankrotiram, ne moreš pa jih oddat, če niso recimo plašči kemično očiščeni), bom brskala za zabojnikom Humana - enga sem videla v LJ, pa sem pozabila, kje. slap.gif ermm.gif evo, našla na internetu: http://www.humana.si....php?obmocje=18

in resno komaj čakam, da uvedejo to, da dejansko plačaš, kolikor smeti zmečeš v navadni smetnjak, ker pri nas sosedje vse mečejo v navadni smetnjak (me vačsih resno prime, da ni še koga od njih zagnala b koš za smeti ali pa vsaj fejst po buči kresnila), pa vsi isto plačamo, jaz pa recikliram vse, kar se da in damo najmanj možno smeti v navadni zabojnik.

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#20 Katrin

Katrin

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 836 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 28 January 2007 - 09:45 PM

Špela, kot so ti že povedali, je tekstil in čevlje najbolje dati v Humano, kovine se da žal pustiti samo na Dinosu, zamaški gredo skupaj s plastenkami, le odviti jih je potrebno, ker plastenke stisnejo, pri zaprtih pa to seveda ne gre smile.gif Zamaške steklenic jaz načeloma mečem v zabojnik za piksne, vendar morajo pri segrevanju stekla tak al tak najprej spraviti nečistoče stran...
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users