Jump to content


Photo

Dokumentarci in zanimivi posnetki, slike, info o hrani


  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#561 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16925 posts
  • Gender:Female

Posted 18 April 2020 - 11:49 AM

Nisem si mislila, da tudi tako hudomušno nastopa. :) ravnokar gledam, zelo zanimivo in bistveno. Me je pa njegova knjiga How not to die (sicer še nisem čisto cele prebrala) malo razočarala, ker očitno se tudi on poslužuje znanstvenih napak, ko navaja študije (cherry picking, itd). Pač ja,

sej vemo, da čist z znanstvenega stališča je najbolje jest čimveč rastlinske prehrane in čimmanj živalske; je pa knjiga napisana v skladu z (vegansko) ideologijo, kar pa pač presega nutricionistične okvirje.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#562 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 18 April 2020 - 12:00 PM

Ja, taka pojava je, meni je bil na zacetku tudi malo hecen, pa se mi je hitro prikupil. Mislim, da ko pises o cem tako obseznem in imas na voljo samo eno poglavje na vsako temo, ne more bit drugace, kot da kaksne stvari poenostavis na racun (ne najdem slovenske besede) accuracy. Eni detajli so res obrobni, ampak v grobem pa lepo izlusci in zajame bistvo (kar tudi pomeni, da je bolj berljivo in lazje za razumet in si zapomnit, predvsem pa spravit v prakso). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#563 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16925 posts
  • Gender:Female

Posted 18 April 2020 - 12:25 PM

Cela nutricistika je tako obremenjena z raznoraznimi ideologijami in potem ni čisto nič čudno, da so ljudje še bolj zmedeni in se ravnajo po neki svoji logiki in občutku (in okusu), ne samo, kar se tiče prehranjevanja, ampak nasploh. Lahko vsak keto fitneser poišče kup znanstvenih člankov, ki bodo potrdili, da je njegova ideologija prava, na drugi strani veganski ultramaratonec. Kako naj pa nek vmesni povprečnež, ki nima znanja o metologiji v znanosti in prehrani in biločem, pogrunta, kaj je najbolj prav. Zame ni težko teh informacij interpretirat in zase sem že ugotovila, kaj mi najbolj ustreza (z večih plati).

Ko se izobražujem o prehrani (iz zdravstvenega vidika), zato vseeno pogrešam ideološko neobremenjene avtorje. Baje ma David L. Katz eno dobro knjigo.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#564 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26282 posts

Posted 18 April 2020 - 12:45 PM

Jaz se samo cudim oni punci o kateri sem na prejsnji strani govorila, zdaj je obsedena s cukrom! S tipom pojesta 30kg banan na teden, no tudi ona ima seveda svojo literaturo v ozadju in svoje dokaze, se s Cool mamasito zdaj sodeluje. Med svojimi "strankami" ima pa ljudi s kronicnimi boleznimi, ki bi itak svoje izlocke pojedli, ce bi kdo predstavil, da pomaga.
  • 0

#565 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16494 posts
  • Gender:Male

Posted 18 April 2020 - 12:56 PM

O, to pa sploh ni nic inovativnega. A ni ena banana nekaj girl, ki si je ne vem kaj vse pozdravila z bananami :D Ona ima tudi cel kult.
Jaz imam sicer Gregerjevo knjigo. Se mi pa malo senzacionalisticno bere. Pa na Americane bolj apelira pomojem. Imas se kak vir, Matilda? Jaz skromno mislim, da ce se drzis neke nepredelane smeri na poudarku rastlin, ne mores prav hudo zgresiti. Ali pa to velja zame, ker mi pomojem aditivi migrene povzrocajo.
  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#566 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16925 posts
  • Gender:Female

Posted 18 April 2020 - 01:10 PM

Jaz se samo cudim oni punci o kateri sem na prejsnji strani govorila, zdaj je obsedena s cukrom! S tipom pojesta 30kg banan na teden, no tudi ona ima seveda svojo literaturo v ozadju in svoje dokaze, se s Cool mamasito zdaj sodeluje. Med svojimi "strankami" ima pa ljudi s kronicnimi boleznimi, ki bi itak svoje izlocke pojedli, ce bi kdo predstavil, da pomaga.

 

Jaz ne vidim problema v tem, da 2 skupaj pojesta na teden 30 kil banan, če jima to paše, ustreza, če to porabita. Jaz ne bi tega problematizirala per se.

Sicer imajo tudi njene stranke rezultate, vsaj tako pravi, kar je pač čisto logično, če so prej jedli drek. Pri njej se mi zdi problem v tem, da daje zdravstvene strokovnjake v nič in da sama misli, da je po nekaj prebranih knjigah in 'člankih' pa ful strokovnjakinja, v resnici pa si prebrane informacije interpretira po svoje in jih prodaja kot sveto resnico.

 

Podgana, a o prehrani? Saj pravim, da še nisem naletela na knjigo, ki bi bila napisana za laično publiko in bi mi bila všeč. Ja, vse je zelo senzacionalistično, ker se očitno najbolje berejo "ekstremna" stališča, upam da je jasno zakaj v navednicah. Sama berem

članke, pogledam stran od ESPEN, ameriški AND, NutritionFacts - z rezervo, spremljam par zdravnikov na fb, ig, frendi nutricionisti mi kaj pošljejo.

 

So nam pa celo kardiologi predaval npr. o Ornishevih raziskavah z rastlinsko prehrano in kako dober vpliv je imela na določene parametre,

ampak vse take strategije se takoj označi za "ekstremne" in ostane pri tem. Jasno, da se zdi ekstremno - da bi enemu povprečnemu Janezu s pivskim trebuhom, povišanim pritiskom in holesterolom in ki živi za nedeljsko govejo juhico in pečenko - predlagal naj poskusi z rastlinsko hrano. ;)


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#567 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 21 October 2021 - 12:44 PM

Pro Home Cooks -


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#568 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26282 posts

Posted 02 December 2021 - 11:42 AM

Tale video mi je super,lepo prikaze po kosih
https://youtu.be/F1Hq8eVOMHs
  • 0

#569 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14787 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 15 February 2022 - 03:17 PM

V branje priporočam knjige Roberta Lustiga, Oprani možgani je super. Fejst strokovna, ampak vseeno vredna branja do konca. 

 

Tole je eno njegovo predavanje, objavljeno na Youtube:

 


  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#570 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17855 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 15 February 2022 - 03:27 PM

A ne govori ta knjiga ful proti ogljikovim hidratom?

Edit: aja ne, tisto je Mastna laž
  • 0

#571 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14787 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 15 February 2022 - 03:39 PM

On zagovarja low carb, ja, oziroma polnovredno, čim manj procesirano hrano, žita, s čim višjo vsebnostjo vlaknin, topnih in netopnih. 

Na libgen je objavljena tudi knjiga z recepti (po ameriški logiki) zdravih obrokov - po naši logiki so pa to neki oičajni obroki, kar kuhamo doma. :) Lahko delim, imam pdf zloadan. 


  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#572 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17855 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 07 April 2022 - 08:41 AM

Če imate kakšne Kinder izdelke doma, preverite... https://www.zps.si/o...in-pijac/11329-


  • 0

#573 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10555 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 07 April 2022 - 09:04 AM

Ja, me je ze zaskrbelo, da je na seznamu kinder cards, mi ni brez njih za zivet.
  • 0

#574 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30710 posts
  • Location:Primorska

Posted 07 April 2022 - 09:06 AM

Jaaa, to je tako dobro, tudi jaz kupim večkrat.
  • 0

#575 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10555 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 07 April 2022 - 09:12 AM

A tebi tudi? :D
V Leclercu prodajajo family pack :)
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users