Jump to content


Photo

Cepljenje HPV


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 SiQsI

SiQsI

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 30 August 2008 - 08:40 AM

Pozdravljene!

Upam da ni podobne teme (uporabila sem 'išči') tongue.gif

No torej... Pred kratkim sem bila pri ginekologinji in mi je omenila to cepljenje proti raku na maternčnem vratu in nekemu herpesu. Zanima me če ste ve za ali proti temu cepljenju? Ginekologinja mi je rekla da ni problema če imam 24 let, da do 26 se komot cepm in da se tudi starejše gospe, sam v čem je pol point? Pravijo, da je najbolje to cepljenje za dekleta, ki še niso imele spolnega odnosa. Itak če sm kej 'staknla' sm že 'staknla'(to se lahko v meni razvije tudi čez npr. 15 let), zadnje 4 leta imam stalnega partnerja vendar mam relativno 'pestro' zgodovino, vendar sem precej pazila (uporaba kondomov in tko), moj fant pa je bil bolj priden in jih je imel zelo malo. Cepljenje stane 3 x po 125€, meni je to kar precej, vendar ok, ko gre za zdravje ni panike, sam kaj, če imam 24 let in glede na število spolnih odnosov sem, če sem, to že staknila in se je potem brezveze cept ali pač ne?

Torej kakšno je vaše mnenje?

Že vnaprej hvala za odgovore!

Pa - pa!
  • 0
Biti to kar smo, in postati to, kar smo zmožni postati, to je edini cilj življenja.

#2 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 30 August 2008 - 09:05 AM

Živ.ej če ni skrivnost...a maš bris negativen a bris patološki (sprašujem za pap to).

Jaz sem svojo ginekologinjo vprašala,rekla je da ni važno ali hpv že imam ali ne,da mi cepljenje vseeno priporoča. Naslednjič jo bom prosila naj mi naredi poleg pap testa še test za HPV. Cepila se bom v vsakem primeru, edini razlog da odlašam je to,da me zanima ali ima to cepljenje kakšne škodljive posledice...Naprimer da težje zanosiš...Meni je ginekologinja rekla da ne,ampak kako bo pa vedela,saj cepi se šele par let....
Jaz še malo razmišljam,ampak sem pa 90% da se bom šla resnično cepit...Jaz že tako nimam čistega brisa,tko da...Kaj pa čem druzga. Berzveze se pa ni cepit zato,ker je teh hpv virusov 15-16 tipov. (tisti,proti katerim se cepi)...Seveda ti v telesu nimaš vseh teh virusov,in ko se cepiš se seveda zmanjša možnost da fašeš še ostale tipe...
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#3 cobra007

cobra007

    sramežljivec

  • Člani
  • 96 posts

Posted 30 August 2008 - 09:59 AM

no jaz sem se odločila za to ceplenje in moram dobiti le še zadnji odmerek. res je, da je bolje če se cepiš pred prvim spolnim odnosom, ker je to potem zansljivo. to cepivo deluje proti 75% najpogostejšim tipom tega hpv virusa in 90% najpogostejših tipov hpv ki povzročajo genitalne bradavice (kar je zelo nadležna stvar baje in jo imaš potem celo življenje). meni se zdi dokaj zanesljivo zato sem se tudi odločila. če recimo si že okužen z določenim tipom, ti cepivo tega ne pozdravi, vendar pa te ščiti proti drugim tipom. res ni poceni, vendar v primerjavi z boleznijo nič... če si ga lahko privoščite bi jaz zelo priporočila...
sama sem se (s pomočjo mame, ki mi je to tudi financirala) odločila na podlagi tega, kar se je zgodilo sestri moje prijatelice.. pri 28letih, s končanim faksom, dobro službo, partnerjem in stanovanjem ter čas za otroka... pa dobi od ginekologa poziv da ima visoko stopnjo predrakavih sprememb.... sicer se je potem vse dobro končalo...

to je moje mneje....lp
  • 0
[size=7]It's better to lose a moment in your life, than life in a moment!!!

#4 SiQsI

SiQsI

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 30 August 2008 - 10:15 AM

Moj bris je ok že skos in nikoli nisem imela s tem problemov, hvalabogu!
  • 0
Biti to kar smo, in postati to, kar smo zmožni postati, to je edini cilj življenja.

#5 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 30 August 2008 - 12:53 PM

Pol se pa le pojdi cepit...Sicer pa od fanta ka lahko dobiš kadarkoli veš,ker pri tipih ni nobenih posledic in niti ne vedo da imajo hpv (razen če niso glih bradavice)...
Ma jaz bom šla se cepit.
No jaz mam pa že tako patološki bris ane,mislm pač najbl možn milo obliko,ampak vseeno me morjo kontrolirat na pol leta. Res da to dobiš že sam če maš glivice al pa kakšno vnetje...sam vseeno.
Sicer pa po eni strani ej boljše da morm hodit na pol leta na kontrolo,kot pa une ko gredo na 3 leta...V treh letih je lahko marsikaj....
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#6 SiQsI

SiQsI

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 30 August 2008 - 12:56 PM

No potem zgleda da se bom res odločila, ste me skor vsi prepričal, tudi kolegice pa mami pa tko... edino 2 sta ble proti tko da ... se splača...upam sam, da ne bo kakšnih posledic ker potem pa nabutam ginekologinjo!!! laugh.gif
  • 0
Biti to kar smo, in postati to, kar smo zmožni postati, to je edini cilj življenja.

#7 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 30 August 2008 - 03:05 PM

Jaz sem se cepila, kljub temu, da so bili izvidi negativni. Ziher je ziher.
Je pa res kar precej drago.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#8 SiQsI

SiQsI

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 30 August 2008 - 03:20 PM

ja sonchika, sej lih zato se je dobro cept, sploh če so izvidi negativni, ker pol je zihr vse ok in če se še cepš se dodatno zaščitiš, problem je v tem, če maš že kaj pa se to lohk tut veliko let kasneje razvije pa ti skor ni nepomaga če se cepiš.
  • 0
Biti to kar smo, in postati to, kar smo zmožni postati, to je edini cilj življenja.

#9 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25741 posts
  • Gender:Female

Posted 30 August 2008 - 03:21 PM

http://www2.cudovita...mp;hl=cepljenje

tema že obstaja


Sicer pa sem se pogovarjala z mojo ginekologinjo. Ona je proti temu cepljenju in ga ne "sponzorira". Najbolj jo moti to, da se ne ve, kdaj se bo potrebno znova cepit (če se sploh bo potrebno). Cepivo je novo, zato ne vemo praktično nič o njem in vse ženske, ki se gredo cepit, so "poskusni zajčki". Tu je šlo predvsem za "promocijo" s strani dr. Poljaka, kateri je brez dvoma pravi strokovnjak na tem področju. Ginekologinja meni tudi, da bi moralo biti to cepljenje brezplačno za vse, še posebej pa za tista dekleta, ki še niso imela spolnih odnosov. Ker imam stalnega partnerja, kateremu lahko zaupam, mi je rekla, da po njenem cepljenje ni potrebno. Je pa seveda na meni, da se odločim.

V principu sem za. Samo ko sem se pogovorila z njo (žal se spomnim res le malo - to kar sem napisala- ker je tega že več kot leto dni), sem se odločila, da se ne bom cepila. 100% mi je povedala še kakšen drug razlog proti (ker se me ne da kar tako prepričati), vendar mi je ušel iz glave...

Edit: v prejšnji temi sem opisala obisk z ginekologinjo in tudi napisala, kaj mi je povedala... (to je pa to, ko pišem, preden pogledam laugh.gif)
  • 0

#10 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 30 August 2008 - 03:59 PM

Mami se je pozanimala z okološko ginekologinjo- tisto k to tud javno podpira in je ona itak 100% za. Se je pa pogovarjala z enim drugim onkološkim ginekologom in ostalimi zdravniki in so mal bolj skeptični, predvem zarad tega, ker to cepivo še nima dobro raziskanih stranskih učinkov in kokr je že Ančka P. rekla, so ženske, ki se cepijo poskusni zajčki. Jasni bojo šele čez par let, ker ta doba traja kr dolg. Sploh pa ko gre za deklice, ki se cepijo, ki potem pridejo v rodno dobo in v čas materinstva.

Mami se je vse to pozanimala v mojem imenu in sm se odločila, da se ne bom cepila.
  • 0

#11 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22413 posts
  • Gender:Female

Posted 06 September 2009 - 04:01 PM

Malo obujam tole temo. Pred kratkim sem se pogovarjala s prijateljico, ki ima zadnje čase težave z glivicami in genitalnimi bradavicami, kljub temu, da ima že precej let stalnega partnerja, ki je tudi njen prvi. Odločila se je, da bo šla na cepljenje. Zdaj pa sem še jaz začela razmišljat o tem. Moj bris je bil do sedaj hvalabogu v redu in nisem zaznala nobenih težav. Sem pa bila do sedaj samo 2x na odvzemu brisa, torej pri 20. letu in 21. Letos je preteklo 3 leta od zadnjega odvzema in grem ponovno na pregled. Se bom pogovorila z ginekologinjo glede cepljenja. Sem za cepljenje zaradi tega, ker je teh obolenj veliko in baje ima vsaka 4. ženska ta virus, za katerega lahko sploh ne veš, da ga imaš. Pa tudi moja mama (kot tudi veliko drugih mam od mojih kolegic) je že imela neke probleme s temi spremembami na materničnem vratu. Po drugi strani pa nisem čisto prepričana. To pa zaradi razlogov, ki ste jih že omenile. Mogoče sem že s čim okužena in niti ne vem in bo to udarilo ven šele čez 10 ali več let in mi cepljenje ne bo nič koristilo. Drugi razlog pa je to, da dolgoročni učinki cepljenja še niso znani tako da ne moremo vedeti, ali so kaki resnejši stranski učinki. Cepljenje se mi zdi res malo drago, ampak če gre za zdravje potem to ni tako drago. Glede na to, da moraš te 3 doze prejeti v roku 1 leta, bi že uspela prišparat teh dobrih 300 evrov z mojo štipendijo, mogoče bi mi tudi fant kaj finančno pomagal. Ne vem no...poznam ful punc, ki imajo vnetja in se jim ponavljajo, tako da se mi zdi, da sem lahko hvaležna, da nisem še ničesar staknila.

Če imate kakšna nova mnenja ali izkušnje, napišite. smile.gif
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#12 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 06 September 2009 - 05:16 PM

Vnetja in glivice nimajo veze s HPV. Nikoli ne veš, ali si kaj staknila ali ne - nekaterim se vizualno manifestira (bradavice), nekaterim nikoli, pa so vseeno lahko okuženi.
Jaz sem se cepila že pred kar nekaj časa in še tlačim zemljo. Kako bo pa to cepljenje vplivalo na moje življenje kasneje, pa ne vem in niti nočem ugibat.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#13 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26386 posts

Posted 23 September 2009 - 12:40 PM

Moja ginekologinja je rekla, da se na mojem mestu nebi cepila in tega ne zagovarja. Pravi, da farmacevtske firme močno pritiskajo nanjo kot na zdravnico, ampak je kljub temu proti, saj se še ne ve kakšne učinke točno ima cepivo. Prav tako HPV virus ni samo eden in zato cepljenje ne pomeni, da se z virusom ne moreš okužit. Sama okužba še ne pomeni, da boš zato imela raka/ga imaš. Skratka na dolgo in široko mi je vse razložila. Se kar strinjam z njo, dodaten plus mi pomeni še to, ker pravi, da sama svoje hčere ne bo cepila, torej resnično verjame to kar pravi. Je pa res, da je prava preventiva proti HPV virusu stalni partner, ker tega virusa e stakneš kar na cesti. Pa mislim, da smo že pisale tudi o tem, da je na primer rak dojke velio pogostejši kot rak materničnega vratu, pa se o nem ne govori veliko in se ne povdarja dovolj samopregledovanja. Sama mislim, da je vzrok temu predvsem to, pa pri promociji samopregledovanja nihče ne zasluži...

Dodajam: sama se ne bom cepila čeprav je cepivo v naši občini trenutno v neki "akciji" ker pač ostaja in ima omejen rok uporabe.
  • 0

#14 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 23 September 2009 - 01:28 PM

jst bi pa na tem mestu nekaj vprašala....

In sicer. JSt sm mela brise tkole: C1, C3,A,A.

A to pomen da sem imela HPV virus, in da ga je moje telo premagalo in če to drži, ali to pomeni, da sem sedaj na virus imuna? Oziroma, da če ga je vmes staknil moj fant, a je možno da ga on tud preboli, a bom brez kondoma pač spet pobrala virus od njega a kako gre to?

pa še ali je to sploh HPV virus, a je za take spremembe lahko krivo tud kaj drugega? Ker pravijo načeloma da to je več al manj kar HPV....
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#15 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26386 posts

Posted 23 September 2009 - 01:51 PM

Ne razumem čisto vsega. Je pa baje tako kot pri večini virusov, da ga preboliš in razviješ proti njemu protitelesa. Iz istega razloga se recimo starih ljudi ne cepi proti nekaterim boleznim in niti ne zbolevajo za nekaterimi boleznimi, ker so določeno obliko pač že preboleli v mladosti.
Meni je ginekologinja razložila takole, denimo, da zboliš za gripo, jo preboliš, nimaš posledic, lahko pa stakneš še pljučnico. Ni pa nujno, da imaš preden dobiš pljučnico gripo, tako ni nujno, da dobiš raka zaradi HPV, pa tudi HPV preboliš tako kot gripo.
Če vprašaš mene lahko komot seksata brez kondoma, ker sta verjetno virus prebolela hkrati.

Za kaj misliš če je nujno kriv virus? Za bris? Za spremenjene celice?
  • 0

#16 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 23 September 2009 - 01:53 PM

Ora ja, jaz mam podobno razmišljanje, kot z gripo...

ja to sem mislila, če je bris nujno lahko patološki (se pravi C) samo zaradi HPV ali tudi iz drugih razlogov?
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#17 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26386 posts

Posted 23 September 2009 - 01:56 PM

Bris je lahko patološki zaradi marsičesa, ne samo zaradi teh viruso, se pravi, da raka materničnega vratu ne povzročajo izključno HPV-ji. Zato pa dobri ginekologi naredijo test z jodom, ker se pri tem testu dobro vidijo patološko spremenjene celice, vidi se tudi kraj kjer so te celice. Če ti naredi samo bris, lahko zgreši površino kjer se patološke celice nahajajo, zato je lahko laboratorijski test lažno OK.
  • 0

#18 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 23 September 2009 - 02:16 PM

ja to pa vem ja...Men je nazadnje tud z jodom delal ja smile.gif
Hvala drugače, Ora smile.gif
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#19 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26386 posts

Posted 23 September 2009 - 03:06 PM

Ni zakaj, nisem vedla da sm kej nouga povedala biggrin.gif
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users