Jump to content


Photo

Elektronske vs. papirnate knjige


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 January 2011 - 09:05 PM

Katera različica knjig vam je ljubša? Papirnata ali elektronska? Zakaj?

Meni so še vedno ljubše papirnate. Zame imajo še vedno svoj čar. Nekako si ne predstavljam, da bi s seboj na počitnice in na plažo nesla Kindle ali katerikoli drug bralnik elektronskih knjig, čeprav zasede manj prostora kot pa navadne papirnate knjige.
  • 0

#2

  • Guests

Posted 28 January 2011 - 09:25 PM

Tocno to. Mene fant ze nekaj casa prepricuje, da bi kupla Kindla. Men pa ni vsec. Sicer sem pol malo gledla Nook-a, ki je razlicica Kindla od Barnes&Noble, pa mi je bil bolj vsec, ampak potem sem razmisljala, zakaj dat tolk kesa za nekaj, cesar potem ne bom uporabljala? Elektronske knjige lahko berem tudi na racunalniku, drugace je pa zame praznik vzet knjigo v roke, se zavlect pod koco s salco kakava ali caja in brat. Ce je zunaj po moznosti se dez, pa sploh. smile.gif

Prvi odgovor, ki mi je prisel na misel ob tvojem zakaj, pa je: vonj. Meni stare papirnate knjige tako disijo, da bi najrajsi se parfum mela tak, ce bi obstajal. Noro. V knjiznici vedno vzamem bolj zdelano in veckrat sposojeno knjigo, ce jih je vec na izbiro. smile.gif
  • 0

#3 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 28 January 2011 - 09:29 PM

Meni ne vem, sem nekje na sredi.

Hotla bi imet tud eno mašinco za ebooke.
Da lahko v temi berem, brez lučke, magari pod deko. smile.gif
In da za celo goro knjig nosim s sabo eno napravico in ne celo goro knjig.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#4 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 28 January 2011 - 09:32 PM

Jaz sem definitivno za papirnate knjige. Knjige mi imajo takšen poseben čar... Še zdaj recimo si raje sposodim učbenik, knjigo za učenje, kot pa da po internetu brskam. Imam tudi slovarje na računalniku, pa še vedno gledam po slovarjih v papirnati verziji. Zame so knjige nekaj posebnega!

Če bi veliko potovala, bi si omislila elektronsko knjigo... Lažja je, kot debela bukva, manj prostora zavzame itd...

Papirnate knjige so tudi bolj "otipljive", če me razumete. Podobno so npr. digitalci in shranjene fotogarfije na računalniku, v albumu pa nobene slike sad.gif
  • 0

#5 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27039 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 28 January 2011 - 09:32 PM

QUOTE(izabela @ 28. 1. 2011 - 21:25) View Post

Prvi odgovor, ki mi je prisel na misel ob tvojem zakaj, pa je: vonj. Meni stare papirnate knjige tako disijo, da bi najrajsi se parfum mela tak, ce bi obstajal. Noro. V knjiznici vedno vzamem bolj zdelano in veckrat sposojeno knjigo, ce jih je vec na izbiro. smile.gif


Točno to. Iz podobnega razloga ne maram mojih novih knjig, ker jih ni imelo pod rokami na tisoče ljudi in nimajo za sabo 'kilometrine', če se grobo izrazim. smile.gif
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#6

  • Guests

Posted 28 January 2011 - 09:37 PM

A ve kera, v keri temi sem Ancko vprasala, ce ma se kero elektronsko knjigo? oops.gif
  • 0

#7 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28978 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 28 January 2011 - 09:40 PM

nujno papirnate. zakaj? fetiš. meni tudi nove knjige dišijo, totalno sem naspidirana, ko si kupim knjigo. še en razlog: posvetila. v knjige vedno pišem posvetila, drobce spominov in datum.
  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#8 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82476 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 January 2011 - 09:43 PM


QUOTE(izabela @ 28. 1. 2011 - 21:37) View Post

A ve kera, v keri temi sem Ancko vprasala, ce ma se kero elektronsko knjigo? oops.gif

klik


Drugače sem pa definitivno za papirnate knjige, iz že naštetih razlogov. Tudi revije je neprimerljivo boljše listat in vohat svež tisk, kot pregledovat na netu.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#9 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 28 January 2011 - 09:45 PM


Jaz se, tudi za papirnate knjige!

  • 0
Viens, reste ici!

#10 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25841 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2011 - 12:01 AM

Jaz tudi za papirnate iz vseh ze nastetih razlogov - vonj (tako novih kot starih), posvetila, drobci misli, spominov, knjiga na papirju ima zame duso, medtem ko je v elektronski obliki nima.



Pa ze tako sem veliko za racunalom, res mi ni za viseti tu in utrujati oci se za potrebe branja knjig (raznih zepnih bralnikov se nisem preizkusila, me zaenkrat niti ne mika). Se razne clanke si printam z neta in berem kje drugje, ne pred racunalnikom. Ravno sem si naredila zalogo, sedaj pa odhajam proti postelji. : D
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#11 Piquet

Piquet

    Proud Argish owner

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4435 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana

Posted 29 January 2011 - 12:32 AM

QUOTE(Sally @ 28. 1. 2011 - 21:29) View Post

Meni ne vem, sem nekje na sredi.

Hotla bi imet tud eno mašinco za ebooke.
Da lahko v temi berem, brez lučke, magari pod deko. smile.gif
In da za celo goro knjig nosim s sabo eno napravico in ne celo goro knjig.

Ce se ne motim pravih ebuk naprav ne mores uporabljati v temi, ker je poglavitna prednost ravno to, da nimajo "backlighta", torej osvetlitve od zadaj. Kakšen wanabe ebook reader ala iPad pa ima takšno osvetlitev ampak s tem v temi samo trpijo oči.
  • 0

#12 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 January 2011 - 12:06 PM

Še ena stvar, zakaj so mi papirnate knjige bolj pri srcu. Všeč mi je, da lahko kadarkoli, vzamem knjigo iz knjižne police, jo prelistam in za to ne potrebujem nobene dodatne naprave, ne elektrike. Poleg tega ima papir izredno dolgo življenjsko dobo, medtem ko se za novejše elektronske medije še ne ve natanko kako dolgo bodo zdržali. Sodeč po prvih izkušnjah arhivov pa zgleda, da bodo trajali precej manj časa kot papir.

  • 0

#13 Sinnaia

Sinnaia

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18898 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vrhnika.

Posted 29 January 2011 - 12:10 PM

Papirnate pri meni absolutno zmagajo- elektronskih sploh ne maram. Rada imam papir po rokah, pa čisto drugačen občutek je brati knjigo knjigo, kot pa nekaj po računalniku (slednje me namreč precej živčno naredi- branje dolgih tekstov na ekranu).
Ni primerjave, pika.
  • 0

#14

  • Guests

Posted 29 January 2011 - 12:11 PM

Meni se vcasih zdi, da je to tak, skoraj pregresni, uzitek. Vzames knjigo, zdrsnes s prsti po platnicah, po listih, jo povohas, pogledas, skoraj vsi cuti delujejo. Potem pa prelistas do strani 1 in stopis v nek drug svet. Zame noben medij nima tako mocnega ucinka, kot knjiga. Ali vcasih pismo, ki je tudi papirnato veliko boljse, kot e-mail.
  • 0

#15 Sinnaia

Sinnaia

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18898 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vrhnika.

Posted 29 January 2011 - 12:15 PM

Res je, cela izkušnja knjige je čisto nekaj posebnega.
  • 0

#16 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2011 - 12:39 PM

QUOTE(Špela @ 28. 1. 2011 - 21:40) View Post

nujno papirnate. zakaj? fetiš. meni tudi nove knjige dišijo, totalno sem naspidirana, ko si kupim knjigo. še en razlog: posvetila. v knjige vedno pišem posvetila, drobce spominov in datum.


Podpis.

Ni lepšega, ko vsak teden vsaj enkrat pridem s polno vrečo (iz blaga tongue.gif ) knjig! In vonj knjig, sprehajanje po knjižnici, debata s knjižničarko, mamo ful fajno thumbup.gif pa tudi za otroke, ni lepšega kot krasne pravljice, zadnje čase tudi slikanice z ogromno taktilnimi in vizulanimi spodbudami.
In rada delam v knjižnici. Med vsemi policami se počutim tako domače in varno!
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#17 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2011 - 01:49 PM

Jaz sem tudi pristaš papirnatih knjig (izredno rada si kakšne misli/odstavke tudi podčrtam in izpišem), AMPAK:

- včasih kakšne ni za dobit ali so pregrešno drage
- nekatere sploh ne izidejo v papirnati verziji
- če se le da, grem poleg opisa/ocene knjige prej še 'pošnofat' dejansko knjigo v e-obliki, če se jo kje najde - zgolj zaradi občutka, ali je knjiga vredna branja, ali bo uporabna (npr. pri receptih - ali so neke xy sestavine, ki jih pri nas ni za dobiti), ali je napisana v kakšnem čudnem hipijevskem stilu (z nepodkrepljenimi bizarnimi teorijami blink.gif ).

Če dobim knjigo v e-obliki pa da mi deluje obetavna, potem je več možnosti:

- copy/paste v wordov dokument, kjer lahko barvam z markerji in brišem ven nerelevantne stvari
- printanje knjige in potem podčrtovanje (če materiala ni preveč oz. če je originalna bukva trés draga)
- naročim knjigo prek interneta.

Mi gre pa včasih na živce pri papirnatih knjigah, če je recimo manjši format in hecna vezava, da jo moraš skos narazen držat in se ti konstantno hoče zapret (še posebej, ko se odločiš, da boš kaj podrčrtal biggrin.gif) :/. Knjižnice so pa zakon, jaz sem praktično odrasla tam notri.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#18

  • Guests

Posted 29 January 2011 - 01:59 PM

Seveda je nek drug občutek, ko bereš papirnato knjigo, se strinjam. Tudi kupujem jih rada in mi je super občutek imet stvari, ki so mi všeč, doma v fizični obliki. Bi pa vseeno rada v prihodnosti imela kak Kindle zaradi same praktičnosti. Dostopnost vsega, kar ti paše v trenutku, prenosnost, baje pa je tudi branje na teh mašinah bolj prijetno kot sicer na monitorjih.
  • 0

#19 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2011 - 02:03 PM

^ja, se strinjam, sem pozabila napisati - prenos knjig je precej bolj enostaven (sploh, če se dosti voziš gori, doli, naokoli in če se seliš na kakšne večje razdalje).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#20 monni

monni

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4072 posts
  • Interests:...zanimive stvari....

Posted 29 January 2011 - 02:30 PM

Absolutno papirnate knjige!


QUOTE(izabela @ 29. 1. 2011 - 12:11) View Post

Meni se vcasih zdi, da je to tak, skoraj pregresni, uzitek. Vzames knjigo, zdrsnes s prsti po platnicah, po listih, jo povohas, pogledas, skoraj vsi cuti delujejo. Potem pa prelistas do strani 1 in stopis v nek drug svet. Zame noben medij nima tako mocnega ucinka, kot knjiga. Ali vcasih pismo, ki je tudi papirnato veliko boljse, kot e-mail.

S temle se popolnoma strinjam.Elektronske knjige se mi zdijo hladne,brezosebne.Js obožujem hodit v knjižnice,knjigarne in lahko noter preživim kr precej časa.Pa antikvariati wub.gif ..tak poseben občutek me prevzame,ko vstopim.
  • 0
Kakršna sem pač sem. Tako sem narejena, to sem pač jaz. Kadar mi gre na smeh, smejem se na ves glas.
Ljubim tistega, ki me ljubi. Mar je to moja stvar, če res ni zmerom isti ta, ki me vzame za par.
Kakršna sem pač sem. Taka sem, to sem pač jaz.

Jacques Prévert ,Sem kakršna sem




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users