Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#1601 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 12:18 PM

Immortelle, žal jaz nisem tako optimistična, da se bo v kratkem kaj bolj generalno spremenila miselnost, vsaj ne za slovenski prostor,

kjer je zaplankanost še vedno level 9000. Naši sosedi Avstrijci so veliko bolj odprte glave, kar se tega tiče.

 

Meni se pa zdi, da so spremembe že kar očitne, glede na kakšnih 10 let nazaj, ko ljudje spoloh niso dobro vedeli, kaj je vegetarijanec, veganov pa skorajda ni bilo, oz. je bilo to nekaj nezaslišanega. :) Ne bo šlo čez noč, ampak mislim, da se stvari že krepko spreminjajo. Starejše generacije ljudi, ki so še bili vzgajani v domačem klavniškem kmečkem okolju in ki so strastni zagovorniki mesojedstva, morajo še izginiti, pa se bo že lahko kaj bolj konkretnega spremenilo. Dokler bo pa vsak drugi otrok za mizo poslušal, da mora jesti meso, da bo zdrav, bo pa še malo težje. ;)


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1602 Zoey

Zoey

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10197 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 02:28 PM

Jaz pa priznam, da sem na podlagi mnogih informacij (predvsem s tega foruma, ker drugega ne berem v zvezi s to tematiko) mal začela razmišljat in tudi zelo omejujem meso. Sicer še jem ribe in tu pa tam pojem govejo juho, ampak drugače pa res zelo malo mesa (glede na prej). Bi rekla, da se mi gabi mesna industrija in masovno izkoriščanje živali. Nekoliko lažje "prebolim" to, da se doma goji prašiča in nato ubije, kot pa tisti množični pokoli in seveda vprašljive snovi v mesu...

Tudi se strinjam s tem, ko je ena napisala, da včasih niso jedli toliko mesa, danes pa je trg z mesom prenasičen in se vsi bašemo z njim, kot da bi bilo najpomembnejše živilo.  

 

+1 :)

Razen, da govoje juhe tako ali tako ne jem.


  • 0

Ne, ona nima žametnih oči in niti kodrov mehkih kakor svila, 
če sneg je bel, ga v njenih nedrih ni in usta bi se od koral ločila.
Sem videl rože bele in rdeče, na njenih licih take ne cveto
in so dišave, ki so bolj dehteče, kot vonj, ki diha njeno ga telo. 
Njen glas poslušam rad, četudi vem da zvoki strun prijetneje zvene, 
kako boginje hodijo ne vem; ko ona hodi, stopa kot ljudje.
Pa vendar se mi zdi bolj očarljiva kot vse, ki pesem jih slavi lažniva.


#1603 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 31 January 2014 - 02:53 PM

Med kravo in psom ni razlike. Razlike delamo samo mi, ljudje, ko smo enega določili za prijatelja, drugega pa vidimo kot stvar, kot bitje,

ki ne čuti zato, da lažje izkoriščamo, ubijemo in da si to lahko nekako opravičujemo. Edine razlike se rojevajo samo v naših očeh in srcu...
Spoštujmo življenje vsakega živega čutečega bitja in dovolimo si priznati, da vsako bitje ljubi svoje življenje in si želi živeti v enaki meri kot mi sami.

Naše pravice se morajo nehati tam, kjer se začnejo pravice druge človeške ali ne-človeške živali. V nasprotnem primeru bodimo pripravljeni, da

bodo tudi drugi na nas gledali kot na stvar, komoditeto, kot na sredstvo, ki opravičuje cilj.

- Jadranka Juras


  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#1604 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 05:23 PM

Pa to nima veze, saj pravim, da nimam kaj proti veganom, celo spoštujem njihove odločitve, na živce mi gre pa njihovo/vaše moraliziranje kot edino pravilno in resnično - kot new age religija. Kot je krščanstvo "edina prava" religija. :)

 

 

To nikakor ne moreš primerjati z religijo. Religija ne temelji na ničemer oprijemljivem, za veganstvom so pa marsikatera znanstvena dejstva, ni se tega noben spomnil kar tako, ker mu paše.

Poleg tega je argumentov ZA ogromno. Medtem ko večina tistih, ki jé meso, ne zna odgovoriti, zakaj jé meso ali zakaj bi se meso "moralo" jesti, ponavadi je odgovor "ker je dobrega okusa".


  • 2

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1605 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 05:26 PM

Ah, saj bi lahko tudi vprašali, zakaj bi morali jesti zelenjavo? 

 

Pač vsako od teh skupin živil ima tako pozitivne, kot negativne lastnosti...eni več pozitivnih, drugi več negativnih.


  • 0

#1606 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 06:22 PM

Ah, saj bi lahko tudi vprašali, zakaj bi morali jesti zelenjavo? 

 

Ne vidim smisla tega vprašanja... Rastlinska prehrana je osnova...

Kaj pa še obstaja poleg hrane rastlinskega in živalskega izvora? Prana?


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1607 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 06:33 PM

Nekateri pač ne jejo zelenjave...moj bivši je živel izključno na mesu v vseh oblikah + riž + krompir + testenine + kruh. On bi zlahka lahko postavil vprašanje "zakaj bi morali jesti zelenjavo"?


  • 0

#1608 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82178 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 31 January 2014 - 07:59 PM

To je enako kot če bi vprašal, zakaj človek rabi vodo ali spanje.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1609 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 08:57 PM

Brez mesa dokazano lahko živiš...brez vode in spanja pač ne. Nekaterim uspeva živeti brez zelenjave...
  • 0

#1610 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82178 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 31 January 2014 - 09:00 PM

Niti približno nisem govorila o mesu. :D


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1611 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 31 January 2014 - 09:02 PM

Zato je tam tudi stavek o zelenjavi. Razen, če sem kaj zgrešila?
  • 0

#1612 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 31 January 2014 - 09:03 PM

Ja, lahko živiš brez zelenjave, poznam tudi jaz ljudi, ki jejo samo meso in krompir, ter kruh. Ni pa seveda to najbolj zdravo in priporočljivo, sploh dolgoročno. Ponavadi se vnese premalo vlaknin, preveč kalorij, preveč nasičenih maščob in holesterola, itd.


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1613 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 February 2014 - 12:08 PM

The vegan inside us


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1614 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2014 - 03:51 PM

Kakšno je pa vaše mnenje o presni prehrani?

 

Zdi se mi smiselna za nekaj mesecev poleti, ko nam itak paše bolj lahka hrana in ko je dovolj sezonskega sadja in zelenjave na voljo.

Na dolgi rok pa dvomim. Se mi zdi ful drugače, če se nekdo tako prehranjuje, pa živi v razmeroma stalnih podnebnih razmerah ali pa če se menjavajo letni časi,

kjer pozimi ni na voljo lokalno pridelane hrane, razen ozimnice. Je treba potem v trgovini kupovat vse špricano.

Poleg tega je meni osebno odličen občutek, se pozimi pogreti s toplo zelenjavno juho, ali pa čajem.

Pa kolikor vem, na 100% presni odpadeta tako kava, kot čaj, alkohol. Zdi se mi preveč striktno.

 

Všeč so mi presne sladice, ampak tudi te pogosto vsebujejo preveč oreščkov.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1615 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2014 - 04:03 PM

Tudi presna hrana je lahko precej nezdrava... Predvsem se zelo pretirava z oreški. Pa seveda kombinacija sadje (sladkor) + oreški (maščoba).

Nekateri se na takšni prehrani celo zredijo 

 

Jaz zaradi praktičnih razlogov dlje kot dobra dva meseca nisem zdržala, saj bi bilo potrebnega preveč planiranja in priprav, da bi se izšlo, posebej na potovanju.

Tudi prijatelji presnojedci se soočajo s podobnimi težavami. Dokler imaš ustaljen urnik in veš, da boš čez dan lahko v miru pojedel to, kar si vzameš s sabo (pa da je tudi količinsko dovolj), je ok. Če pa se ti urnik in planiranje podre, si pa v riti. Posebej zato, ker presnojedci še ekstra pazijo, od kje sadje/zelenjava/oreški prihajajo, da niso škropljeni in da so stvari dovolj zrele (vse to pa se pri nas v trgovinah težko dobi). 

 

Meni je tak način prehrane super, da se telo malo razstrupi in pride k sebi (ker občutek na presni hrani je res fenomenalen). Jaz bi bila presnojedka dlje, ampak ne morem, zaradi praktičnih razlogov, logistike... Preveč zakomplicirano je in ne vidim smisla življenja v tem, da bi ves svoj čas porabila za razmišljanje in planiranje svoje prehrane, pa da bi me še skrbelo, če bom na koncu vnesla dovolj kalorij (ki ne bodo le iz oreškov in banan). 

 

Tako da menim, da je to super prehrana za določeno obdobje, ne pa za vedno (razen, če komu to res zelo ustreza in mu ni težko). Podpiram pa čim več presnih obrokov in tudi sama se tako prehranjujem - večinoma presen zajtrk in večerja, kosilo pa kuhano. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1616 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 February 2014 - 04:21 PM

Joj, ja, nezrelo sadje, se posebej zelene banane! 

Kolikor sem jaz raziskovala, je high-raw za vecino ljudi bolj primerna kot 100% raw, tako z zdravstvenega kot s prakticnega vidika. 

 

Meni tudi poleti ful pase vec svezega sadja in zelenjave pojest, sploh ne razumem, kako lahko npr. R celo leto naokoli 2x na dan je namazan toast in potem kuhano vecerjo :D. Je pa, odkar me pozna, zacel vseeno malo bolj pestro jest, vkljucno z obveznim jabolkom na dan (prej je imel istih par jabolk v stanovanju par mesecev, dokler niso bila ze cela zgrbancena in sem ga v smeje vprasala, ce so to se vedno ista, kot na zadnjem obisku :D Solato pa se vedno jé samo, ce jo jaz slucajno naredim. Ts ts ts :)). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1617 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 03 February 2014 - 04:40 PM

Meni se zdi presno prehranjevanje super, tudi sama bi bila zelo vesela, če bi imela recimo 2 obroka presna, ostalo kuhano. Delam na tem. Da bi bila pa 100 % presna pa ne verjamem. Preveč rada jem krompir. :D  :ninja:

 

Pri sadju tudi sama pazim, da je zrelo. :)


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1618 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2014 - 05:21 PM

Jaz opažam, da veliko nepodučenih ljudi menja presnojedstvo in veganstvo. Vedno, ko omenim, da je nekdo vegan, hitijo razlagat, da oni ne bi mogli vsega surovega jest.
  • 0

#1619 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 February 2014 - 05:24 PM

Ja, ali pa vprasajo, ce to pomeni, da ne jes paradiznika ("bioveganstvo" FTW  :hooray: . HB se je malo umiril trend zadnje case). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1620 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2014 - 05:33 PM

Wtf? :D Zakaj naj ne bi jedel paradižnika?

 

Jaz sem pa že doživela, da je nekdo rekel, da presnojedce še najraje jé in se mu je zdela ta izjava blazno smešna.

 

:down:


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users