Jump to content


Photo

Cepiva


  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#321 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45344 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 April 2019 - 12:00 PM

Matilda, a lahko prosim svetuješ? 

 

Septembra bo 10 let od najinega cepljenja proti rumeni mrzlici in to je v cepilni knjižici označeno tudi kot datum veljavnosti certifikata. Glede na to, da v naslednjih par letih nimava/nimamo namena potovat v kraje s tveganjem rumene mrzlice, me kaj bi svetovala, da je bolje za ohranjanje zaščite pred boleznijo - da se cepiva zdaj takoj po poteku veljavnosti certifikata ali raje počakava in se cepiva po potrebi pred potovanjem v ogrožene kraje? 

 

Also, glede cepljenja proti Hep A+B, malce sem pozabila kaj so nama pred desetimi leti povedali v ambulanti, v cepilni knjižici pa ni nobenih info... po treh dozah si doživljenjsko zaščiten ali je potrebno obnovit cepljenje? 

 

Pa še tole, a ti lahko potrdila o cepljenjih proti otroškim boleznim ti lahko v mednarodno cepilno knjižico prepiše osebni zdravnik? 


  • 0

#322 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3384 posts
  • Gender:Male

Posted 17 April 2019 - 12:29 PM

Matilda, a lahko prosim svetuješ? 

 

Septembra bo 10 let od najinega cepljenja proti rumeni mrzlici in to je v cepilni knjižici označeno tudi kot datum veljavnosti certifikata. Glede na to, da v naslednjih par letih nimava/nimamo namena potovat v kraje s tveganjem rumene mrzlice, me kaj bi svetovala, da je bolje za ohranjanje zaščite pred boleznijo - da se cepiva zdaj takoj po poteku veljavnosti certifikata ali raje počakava in se cepiva po potrebi pred potovanjem v ogrožene kraje? 

 

Also, glede cepljenja proti Hep A+B, malce sem pozabila kaj so nama pred desetimi leti povedali v ambulanti, v cepilni knjižici pa ni nobenih info... po treh dozah si doživljenjsko zaščiten ali je potrebno obnovit cepljenje? 

 

Pa še tole, a ti lahko potrdila o cepljenjih proti otroškim boleznim ti lahko v mednarodno cepilno knjižico prepiše osebni zdravnik? 

 

 

Glede prvega vprašanja imam jaz zgolj pomislek pri nosečnosti. Jaz se med nosečnostjo in ko sem dojila nisem smela cepit oz obnovit cepljenje zoper klopni meningitis. Verjetno velja tudi za rumeno mrzlico. Pozanimaj se.

 

Kar se tiče zadnjega vprašanja, je odgovor ja. Partner je potreboval potrdilo o vseh cepljenjih za službo in mu je vsa cepljenja za nazaj vpisal v to rumeno knjižico.


  • 0

#323 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45344 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 April 2019 - 12:38 PM

Hvala bellini.
Se bom pozanimala. Septembra bo že konec nosečnosti, glede dojenja pa bomo vidli kako bo sploh steklo. Sva pa dva, ki se naju to tiče in glede na to, da mož nima zadržkov glede dojenja, me zanima kaj je bolj priporočljivo. 

 

Super glede potrdila. A še slučajno veš ali je prepis plačljiv? 


  • 0

#324 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3384 posts
  • Gender:Male

Posted 17 April 2019 - 12:59 PM

 

Super glede potrdila. A še slučajno veš ali je prepis plačljiv? 

 

Partner ni plačal. Je pa res, da je njegova mama medicinska sestra v istem zdravstvenem domu, če je to imelo kaj veze.  Sicer pa dvomim, da bi ti za to zaračunali. Pri njemu je bilo še celo tako, da ni imel tiste svoje otroške izkaznice oz kartončka in so morali v arhive pogledat.


  • 0

#325 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45344 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 April 2019 - 01:03 PM

Super. Hvala! :) 


  • 0

#326 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 17 April 2019 - 01:27 PM

Kalypso, po mojih (in uradnih) informacijah naj bi cepljenje proti rumeni mrzlici nudilo doživljenjsko zaščito.

http://www.nijz.si/sl/rumena-mrzlica

Poleg tega citiram:
"Cepivo proti rumeni mrzlici je živo, oslabljeno cepivo, zato ni primerno za nosečnice in bolnike z okrnjeno imunostjo."

Če te skrbi, da nisi dovolj zaščitena, bi v tvojem primeru bilo smiselno kvečjemu preveriti titer protiteles, ne vem pa, če v Švici to rutinsko delajo in če bi zate to predstavljalo dodatne stroške. Torej, šele pred predvidenim odhodom v endemična področja si preverit protitelesa in se cepit po potrebi, če so le-ta nizka.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#327 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45344 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 April 2019 - 01:33 PM

Zanimivo. Zakaj pa je potem v cepilni knjižici datum veljavnosti cepljenja? :hmm:

 

Torej je verjetno najbolje pred načrtovanim potovanjem na območja ogrožena z rumeno mrzlico na posvet/preverjanje v popotniško ambulanto? 

 

Hvala! 


  • 0

#328 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13687 posts
  • Gender:Female

Posted 17 April 2019 - 01:34 PM

Jaz se spomnim, da nama je bilo rečeno, da je cepljenjeproti rumeni mrzlici doživljensko. Za hepatitis sva pa obnovila in naj bi sedaj tudi držalo doživljensko.

Lahko preverim v cepilni knjižici doma.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#329 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 17 April 2019 - 01:43 PM

Zanimivo. Zakaj pa je potem v cepilni knjižici datum veljavnosti cepljenja? :hmm:
 
Torej je verjetno najbolje pred načrtovanim potovanjem na območja ogrožena z rumeno mrzlico na posvet/preverjanje v popotniško ambulanto? 


Ja tako, sem dopisala.
V resnici ne vem, zakaj 10 let trajajoč certifikat. Mi znaš povedati, za katero cepivo točno gre (poimensko), bom preverila.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#330 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45344 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 April 2019 - 01:51 PM

Lepo prosim ja. Je Stamaril (proizvajalec Pasteur)


  • 0

#331 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 17 April 2019 - 02:49 PM

Meni so rekli, da je hepatitis A+B dozivljenjski?

Edit: Zdaj sem se spomnila, odvisno od odmerkov. Jaz sem proti B bila cepljena v otrostvu (generacije, rojene po 1991 so cepljene proti B), A sem pa jeseni prejela prvi odmerek in grem kmalu po drugega. Ce prejmes drugi odmerek v razmaku 6 mesecev do enega leta od datuma prvega odmerka, si dozivljenjsko zasciten. Pri hep.A+B, pa je prvi odmerek + drugi odmerek po enem mesecu + tretji odmerek kadarkoli med 6-12 mesecev od datuma prvega odmerka.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#332 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23382 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 30 September 2019 - 09:50 AM

Kaj mislite o cepljenju HPV?

Moja ima naslednji teden sistematski pregled, pa moram označit ali želim, da je cepljena.


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#333 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 10:19 AM

Priporočam, tudi za dečke.
Za lažje razumevanje, zakaj je to dobro, svetujem prebrati spodnje informacije

https://www.nijz.si/...nja-proti-hpv-0

https://m.facebook.c...081633261881912
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#334 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 10:22 AM

Meni ga je (pred leti sicer) moja ginekologinja odsvetovala.


  • 0

#335 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 30 September 2019 - 11:26 AM

AP, na podlagi česa pa?
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#336 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 11:52 AM

Zdaj se ne spomnim več vsega, ampak vem, da je bilo nekaj v smislu, da je cepivo novo, ne ve se, kdaj, oziroma če sploh bo potrebna revakcinacija, da glede na trenutne (takratne) raziskave ni 100% znano, kako se virus prenaša (ali samo preko sluznice ali tudi drugače (koža,...)), plus da je cepivo samo proti parim (sicer najbolj pogostim) izmed mnogih HPV, s katerimi je okužba možna.


  • 0

#337 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25775 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 04:33 PM

Jaz ga zaenkrat nisem imela namena cepiti, morda do takrat, ko bo aktualno, spremenim mnenje.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#338 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16872 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 04:57 PM

Za dečke je sicer v večini občin zaenkrat potrebno plačati, ni urejeno na nacionalnem nivoju, mislim pa, da v Idriji omogočajo brez doplačila.

 

Gardasil je sedaj v uporabi že kar nekaj let in se je izkazal kot učinkovit in varen. Razmišljanje na vse ali nič oziroma 'če ni mogoče pokriti vseh genotipov virusov, potem bolje sploh nobenega' se mi ne zdi najbolj koristno.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#339 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25775 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 05:03 PM

A tako, hvala za informacijo.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#340 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5720 posts
  • Gender:Female

Posted 30 September 2019 - 08:12 PM

Jaz sem se poznimala pri svoji ginekologinji glede tega in priporoca cepljenje fantov.
  • 0




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users