Jump to content


Photo

Bolonjski študij


  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#41 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 25 May 2013 - 11:55 AM

ja a to pa je kar lahko "požret", da delaš popolnoma po istem programi, imaš iste predmete kot po starem magistrskem programu, od tebe se enako zahteva, na koncu si pa kar manj vreden. Halo, a to se pa lahko požre al kaj?

 

Sicer pa ko uvajajo nove spremembe je vedno kaka generacija vmes zjebana, ampak so do sedaj še vedno obstajali neki dogovori, da se jih je nekam uvrstilo. 

Ja glej, težko je požret tudi to, da bi nekdo po samo 3 letih študija imel enako izobrazbo, kot ti, ki si študiral po starem 4 letnem programu. To je potem isto, kot če bi se enačila stari VSŠ in UNI program. Težko je požret tudi, da bi po bolonjcu imel po skupno 5 letih študija naziv magistra, ki bi bil enak staremu znanstvenemu magisteriju, do katerega prideš pa po 6 letih študija.

 

Pri pravnikih recimo je pogoj, da lahko greš opravljat sodniško pripravništvo, da imaš diplomo po starem UNI programu ali pa diplomo po bolonjcu+magisterij po bolonjcu. Torej 1. bolonjska stopnja ni čisto enakovredna stari UNI, saj sicer ne bi bilo treba imeti še magisterija.

 

Pa kot je že Hevea povedala, so tudi kar razlike v obsegu diplomskih in magistrskih nalog. Konkretno na našem faksu mora biti stara UNI diploma dolga 2-4 avtorske pole, bolonjska diploma 1-1,5 avtorske pole, bolonjski magisterij pa 3-4,5 avtorske pole. Za stari magisterij nisem našla podatka. Jaz sem imela svojo diplomo dolgo skoraj 4 avtorske pole, kar je okrog 80 strani vsebinskega dela. Stare magistrske naloge pa imajo vse čez 100 strani, tam okrog 120, 130, 140 ponavadi. Po obsegu je torej bolonjska magistrska bolj primerljiva stari diplomi, kot pa stari magistrski.

 

Se pa strinjam, da je res sranje za te vmesne generacije, sploh za tiste, ki so začeli po starem programu in še niso dokončali, saj so skoz neke spremembe in časovni roki. Za dokončat stari program je rok do 2016, kolikor vem. Stare magisterije pa so zadnjič vpisovali jeseni 2008, izvajali pa se bodo do 2015/2016.


  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#42 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 25 May 2013 - 12:16 PM

Ja glej, težko je požret tudi to, da bi nekdo po samo 3 letih študija imel enako izobrazbo, kot ti, ki si študiral po starem 4 letnem programu.

 

Jaz ne vem zakaj to ves čas poudarjate, če pa nikoli ni bilo tako? :D Mi smo po PETIH letih isto, kot ste vi po ŠTIRIH. Torej smo mi za eno leto na slabšem. :D


  • 1
Viens, reste ici!

#43 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 25 May 2013 - 12:25 PM

Točno tako, poleg tega napišemo bolonjci dve diplomi.


  • 0

#44 Christianne

Christianne

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6521 posts
  • Gender:Female

Posted 25 May 2013 - 12:55 PM

Ja, pa saj tisti, ki so končali samo 1. stopnjo na nekaterih faksih sploh nimajo neke splošne veljave. Vem, da na slovenistiki (FF) po 1. stopnji baje ne moreš it učit v šolo, torej se itak množično vpisujejo na 2. stopnjo, da sploh pridobijo naziv. 


  • 0

#45 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 25 May 2013 - 01:01 PM

Točno tako, poleg tega napišemo bolonjci dve diplomi.

 

Oprosti, a nisi ti rekla, da sploh nisi pisala, ker cel študij pišete, pa ni potrebe še po diplomi? :D Mogoče sem si slabo zapomnila.

 

Jaz bi tukaj mogoče pripomnila še to, da se študiji precej razlikujejo od faksa do faksa, in nekje mogoče ni neke velike razlike med sistem pred in sedaj,

nekje so pa razlike ogromne. Tako da nekako ne moremo vse tlačiti v isti koš, in posploševati. 

 

Jaz tudi lahko pišem samo z anglistiko, kjer je študij prej in študij sedaj drugačen (dodiplomski), in lahko rečem lažji. Tudi diploma 25 strani in 60+

strani je pač razlika, 25 strani je malo obsežnejša seminarska.


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#46 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82478 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 25 May 2013 - 02:01 PM

 

Oprosti, a nisi ti rekla, da sploh nisi pisala, ker cel študij pišete, pa ni potrebe še po diplomi? :D Mogoče sem si slabo zapomnila.

 

Poleg tega po magisteriju pišeš magistrsko (in si magister, pa čeprav ne znanstveni), ne diplomske. 


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#47 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16167 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 25 May 2013 - 02:04 PM

Na FF MB je bilo le na 1. stopnji le pri nekaterih programih tako, da so imeli v drugem semestru 3. letnika dejansko čas pisat diplomo (slovenščina, pedagogika, filozofija), saj so imeli malo predmetov. Medtem ko na zgodovini (pa tudi sociologija) smo imeli cel kup predmetov, da ne omenjam, da je bilo za vsakega potrebno napisat še seminarsko, prevode in kaj so si pač v tistem trenutku namislili. Tako, da tisti, ki so dejansko diplomirali po 3. letniku so precej prešvicali, da so poleg vsega napisali še diplomsko. Veliko se jih je iz tega razloga odločilo za manj zahtevnejše profesorje, ki niso komplicirali. 

 

 

Se pa strinjam, da je res sranje za te vmesne generacije, sploh za tiste, ki so začeli po starem programu in še niso dokončali, saj so skoz neke spremembe in časovni roki. Za dokončat stari program je rok do 2016, kolikor vem. Stare magisterije pa so zadnjič vpisovali jeseni 2008, izvajali pa se bodo do 2015/2016.

No, ampak tem vmesnim generacijam je tudi precej pogledano skozi prste, sploh na pravni. Kolegica je trenutno absolventka na pravni, stari program, pa še nima narejenega Rima, in kaj še vse. 

 

 

1. stopnja je nepedagoški program, ne prodobiš nikakršnih pedagoških kompetenc, in tako nisi usposobljen za učenje. Torej je bilo logično da se bo 3/4 vpisalo na 2. stopnjo, ki je v bistvu pedagoško usposabljanje (govorim za pedagške smeri), in po katerem dobiš naziv prof: x in y. 

Ja, pa saj tisti, ki so končali samo 1. stopnjo na nekaterih faksih sploh nimajo neke splošne veljave. Vem, da na slovenistiki (FF) po 1. stopnji baje ne moreš it učit v šolo, torej se itak množično vpisujejo na 2. stopnjo, da sploh pridobijo naziv.


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#48 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18178 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 25 May 2013 - 02:09 PM

Halo, če je Ana napisala, da so morale njene sošolke že februarja met napisano diplomo, kako je potem kar niso rabile napisat, kakšne so to spet fore. :lol:


  • 0

After all this time?

Always.


#49 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 25 May 2013 - 05:29 PM

Nincha, na FDVju je nekaj študijskih programov, kjer diploma ni potrebna. Podoben primer je tudi EF, kjer lahko izberejo - diploma ali 2 izpita več. Večina jih izbere 2 izpita več, ker morajo imeti za pisanje diplome 8,5 povprečje.

 

Kinkyjin komentar pa je letel na Michelle, ne na mene. Mi nimamo izbire, moramo napisati diplomo.


  • 0
Viens, reste ici!

#50 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 26 May 2013 - 01:12 PM

 

Oprosti, a nisi ti rekla, da sploh nisi pisala, ker cel študij pišete, pa ni potrebe še po diplomi? :D Mogoče sem si slabo zapomnila.

 

Res je, na naši smeri nismo pisali diplome v klasični obliki, v bistvu sem samo poenostavila stavek, ker je bila poanta drugje. Če bi napisala 'bolonjci imajo', bi me pa kdo vprašal, ali nisem tudi sama bolonjka, isto velja za dve diplomski, saj je vendar jasno, da pišeš najprej diplomsko in nato magistrsko, pač se mi ni dalo komplicirat. :D Se strinjam, da stvari ni tako za poenostavljat, ker se študij razlikuje, a kljub temu...stari program je imel 4 leta univerzitetnega študija + diplomsko nalogo in si imel 7. stopnjo. Po bolonjcu imaš 4 leta univerzitetnega študija in v največ primerih diplomsko nalogo (drugače pa kakšno drugo obveznost), nato pa še eno leto študija in magistrsko nalogo, da dosežeš to bedno 7. stopnjo. Ne pravim, da bi morali bolonjski magisterij enačit z starim magisterijem, ker to ne bi bilo pravično do tistih, ki znanstven magisterij imajo, ampak po drugi strani pa imam sama po štirih letih univerzitetnega študija enako stopnjo izobrazbe (6.2) kot nekdo po treh letih višješolskega študija na kakšni DOBI. Meni to v nobenem pogledu ni fer in mi je bolonjski študij največji fail v našem šolstvu nasploh. 

 

Jina, ti si bolonjka?


  • 0

#51 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82478 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 26 May 2013 - 02:11 PM

Ne, hvalabogu so se pri nas tako dolgo otepali bolonjca, tako da sem jaz še predzadnja generacija univerzitetnega.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#52 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 26 May 2013 - 03:22 PM

Jaz lahko rečem (za FDV in svojo smer), da mi je bolonjski študij veliko bolj ustrezal kot stari sistem. Več je zahteval od študentov, sprotno delo, itd.

In tudi zaradi tega mi je čist nesmiselno, da so nas degradirali. In noben niti pomisli ne, da čeprav morda nekje bolonjski študij traja kakšno leto manj kot

stari, se v tistem času lahko več naučiš in bolj delaš. Ni vse v kvantiteti študija. Bolonjski študij je sfaljen ravno zaradi tega, ker ga marsikje neupravičeno

dajejo v nič in ker so ga tisti s "starimi" diplomami, ki so o njem odločali, degradirali. Pa nasploh opažam, da ljudje, ki so študirali po starem sistemu, pojma

nimajo o bolonjcu in imajo a priori slabo mnenje o njem (tudi zaradi tega, da se sami boljše počutijo) oz. absorbirajo le tiste (negativne) informacije, ki

jim ustrezajo - te pa so lahko zeeelo subjektivne. Se mi zdi zelo krivično in me kar mrazi.


  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#53 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 26 May 2013 - 04:25 PM

Res je, izobrazbo so čisto razvrednotili s tem bolonjcem. Poleg tega je pa še bedno to, kako okolica gleda na tebe, četudi sama načeloma ne dam veliko na to, kaj si drugi mislijo. Ampak ko sem diplomirala, me je vsak najprej vprašal, če sem na bolonjcu in ko sem povedala, da ja, potem rečejo 'aja, eh..na bolonjcu si diplomirala', kot da to ne pomeni nič. Isto zdaj z magisterijem, ista reakcija...'aja, saj je samo bolonjski magisterij, ni 'pravi' magisterij'. Mislim, wtf no. In zdaj vsakemu rečem, da imam univerzitetno diplomo (kar je res) in ko bom magistrirala, bom magistrica in se mi lahko vsi, ki jim kaj ne paše, samo nekam zaletijo. 


  • 0

#54 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 26 May 2013 - 04:26 PM

'aja, saj je samo bolonjski magisterij, ni 'pravi' magisterij'.

 

Izjave budal.

"Pravi" magisterij je samo tisti ta stari veš ... to so bili veleumni izbranci. Takih več ne bo.

 

Saj imaš UNI diplomo in UNI izobrazbo. Prav tako jo imam jaz. Saj je na bolonjcu tudi UNI študij, wtf,

neznanje (in ignoranca) ljudi glede tega je že zaskrbljujoče. Ob enih trditvah skoraj že ponorim.


  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#55 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 26 May 2013 - 07:15 PM

Se strinjam in podpišem pod tole.  Marmelada ali ostale zaradi mene ve kar verjamite v to, da kao 3 letni faks po starem sistemu se ne šteje kot sedma stopnja in ne vem kaj še, sam ne vem kako pol meni dajo priložnost za razgovor za sedmo stopnjo, če te po vašem mnenju nimam. 

 

Kar se tiče magisterija po boloncu pa lahko rečem, da je ful dela tako skupinskega kot individualnega plus dela se na vajah in predavanjih, dobivaš naloge za sproti reševat itd. Ali pa recimo moraš seminar naresti do 20 strani, v roku 3-4 dneh s tem, da imaš 4 dan nastop itd.

 

Kar se tiče pisanja diplome, moja je bila obsežna, okoli 54 strani. Magistrsko delo bo pa tudi obsežno in si skoraj upati trdim, da ga ni junaka, ki bi v SLO se spustil na to področje. Upam, da bo meni ratalo in da bom naredila res ornk magistrsko delo, tudi če to pomeni 2 leti trdega dela, ker je področje zelo neraziskano in kar se Slo zakonodaje tiče zelo na psu.


  • 0

#56 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30716 posts
  • Location:Primorska

Posted 26 May 2013 - 07:52 PM

luci, kaj pa če je fora v samem plačnem sistemu? Da je pač v JU v veljavi kakšna drugačna razporeditev plačnih razredov glede na stopnje/ravni izobrazbe?


  • 0

#57 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82478 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 26 May 2013 - 07:56 PM

Ali pa to, da že dela magisterij. Če nimaš 7. stopnje te pač ne bodo zaposlili za 7. stopnjo, logično. Kvečjemu je pogosto kontra, da so ljudje z visoko izobrazbo zaposleni na delovnih mestih, primernih za nižjo stopnjo, ker jim pač drugega ne preostane.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#58 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30716 posts
  • Location:Primorska

Posted 26 May 2013 - 07:59 PM

 ^^ to lahko, da velja v JU, v gospodarstvu izobrazba ni "tako pomembna" in se plača določa bolj glede na zahtevnost delovnega mesta, kot pa na izobrazbo posameznika.


  • 0

#59 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82478 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 26 May 2013 - 08:04 PM

Ona govori o zaposlovanju glede na stopnjo izobrazbe, ne o določanju plače za to delovno mesto.  


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#60 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30716 posts
  • Location:Primorska

Posted 26 May 2013 - 08:07 PM

Vem ja, moj komentar se je nanašal na tvoj post...


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users