Jump to content


Photo

Hormoni in hormonsko ravnovesje


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 12:29 PM

Tema za hormone in hormonsko ravnovesje - nasveti, spopadanje s težavami...

 

MTIzNjEzMTkwNzYyMzY2NDc4.jpg

---

 

Pa da delim svojo zgodbo:

 

Že kakšnih 6 let se borim z neuravnovešenimi hormoni.

 

Zadnje leto in pol se je to še bolj očitno izrazilo v grozljivih migrenah (vedno z bruhanjem), ki so se mi pojavile v sredini cikla in pa po koncu menstruacije. Moji simptomi so še pridobivanje teže, nočno potenje, jutranje vrtoglavice, zelo nizek pritisk, povečano izpadanje las, utrujenost, izredno suha koža, neprestano me zebe, krči v nogah, otečeni gležnji, močne bolečine v prsih v času pred menstruacijo in pa zelo zmanjšana toleranca za stres. 

 

Šla sem na vse mogoče preiskave, ki so mi pokazale le to, da imam precej povišan kortizol, kar se mi je zdelo čudno, saj nimam nekih zelo stresnih situacij v življenju v zadnjih letih. Ostali hormoni naj bi bili "v mejah normale", a obstaja sum na premalo delujočo ščitnico. Kri imam sicer ok, brez kakšnih pomanjkanj.

 

Ker pač uradna medicina pri nas nima neke pametne rešitve zame (razen tablet proti migreni in kreme za noge ter kožo), sem šla sama malo raziskovati in sem presenečena ugotovila, da imam utrujenost nadledvične žleze (adrenal fatigue). Kar se povsem sklada z vsemi mojimi simptomi + zaradi tega so tudi moji nivoji estrogena čisto zmešani.
 
Uradna medicina utrujenosti nadledvične žleze ne priznava kot bolezen, zato sem preko spleta poiskala, kaj lahko sama storim. In med drugim sem nalatela tudi na tole (mogoče bo prišlo prav še kateri): 
 
 
Ko sem pred časom bila na povsem presni prehrani, sem se počutila odlično in veliko mojih simptomov je izginilo. Zdaj se sprašujem, če morda ni bilo "krivo" tudi to, da sem pojedla veliko svežega korenja.  :hmm:
 

 

When you eat a raw carrot, its fibre binds to excess estrogen hormone, and helps to safely pull it out of your body. Carrot fibre also prevents estrogen from being reabsorbed in the intestine, which can happen when transit time is slow. This is important because too much estrogen (whether produced by the body, the diet or from exposure to xenoestrogens in the environment) can lead to all kinds of hormonal disruptions, including PMS, mood disorders and acne.

 

Another important benefit is that unlike other fibres, the raw carrot fibre helps to lower the number of bad bacteria (also known as endotoxin) in the gut. What does bacteria have to do with hormones? Well, here's the kicker. Intestinal bacteria is usually one of the main problems causing hormonal imbalance. The bacteria creates a chronic burden for the liver, keeping it from its regular job of processing and eliminating hormones.

But here's the amazing part. Within just a few days of regularly eating a raw carrot daily, the balance can start to shift away from high endotoxin, high cortisol and high estrogen. Healthier hormonal patterns can make a big difference in how you feel AND maybe even the look of your skin! Some of the hormonal issues that a daily raw carrot may help with include PMS, acne, headaches, allergies and low thyroid. How's that for hormonal balance?!

 

A ni to super? :D
Sama sem že včeraj začela. Bom najmanj en surov korenček na dan pojedla in poročam, kako bo. :)
 
Poleg tega bom iz svoje prehrane povsem izključila tudi gluten (preizkusno), ker sumim, da ga moje telo ne prenaša najbolje. 
Pa seveda soje in sojinih izdelkov zaenkrat ne bom jedla, saj prav tako vplivajo na nivo estrogena. 
 
No, tako... to sem želela deliti, ker verjamem, da bo pomagalo še kateri. ;)

  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#2 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23382 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 18 February 2015 - 01:54 PM

Jaz imam že nekaj časa hormonska neravnovesja.

 

Zdaj ne vem kaj je bilo prej (vprašanje jajca ali kure), saj sem bila nekaj let na KT in ker so mi lasje zelo izpadali, sem pristala na Diane25. Ko sem končala, so mi pa lasje RES začeli izpadati, prav tako sem prvič v življenju dobila izbruhe mozoljev po obrazu (kljub temu, da ima suho kožo) in hrbtu.

 

Še danes (8 let po preneganju s KT) jih imam predvsem po spodnjem delu lic in tiste konkretne (podkožne) in menda so to hormonski, na katere naj bi vplivali jajčniki (enkrat ena kozmetičarka omenila ... koliko je res, pojma nimam).

Mi pa niha, enkrat jih imam več, drugič manj (seveda je tudi odvisno kateri del cilka je).

 

Glede na to, da imam samo en jajčnik, drugi je pa menda tudi ves bogi in je notri zgolj zaradi hormonov, ne vem kako to vse skupaj vpliva na vsa hormonska ravnovesja, saj M imam redno (na 21 - 23 dni), drugega se pa ni nič spremenilo od operacije (ne na boljše, ne na slabše).


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#3 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 02:05 PM

^ boš poskusila jesti korenček?  ^_^

 

Jaz nikoli nisem imela kakšnih hudih mozoljev, zadnje pol leta pa vsak mesec dobim takšnega, kot jih opisuješ ti - boleči, podkožni, na območju čeljusti. 

 

Acne-Face-Mapping.png


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#4 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 02:46 PM

9 Tips to Help Balance Hormones
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#5 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16445 posts
  • Gender:Male

Posted 18 February 2015 - 04:35 PM

A si še kaj drugega odkrila? Ker korenje mi je pa res zanič :D Jaz imam sicer identične težave, razen lasje mi skoz isto odpadajo pa krčev tudi nimam pa otečenih gležnjev. Drugače imam pa zadnja leta migreno res samo še okoli menstruacije. Po koncu obvezno.

 

Kaj pa svetlinovo olje? Imaš občutek, da ti magnezij še pomaga?


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#6 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 18 February 2015 - 06:28 PM

Jaz bi na vajinem mestu šla na diagnozo k Alji Dimic v Ceneter Holistc, ker se mi zdi, da ženska kar ve kaj dela. Jaz še sicer tam nisem bila, ampak jo spremljam na FB in mi je všeč. Sicer se mi zdi, da kar propagira nek prehranski dodatek, kalijev askorbat (karkoli že to je :D), vendar je za poskusit, če imaš tako izrazite težave.


  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#7 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16445 posts
  • Gender:Male

Posted 18 February 2015 - 07:42 PM

Vitamin C, če se ne motim :D


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#8 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 09:11 PM

Jaz bi na vajinem mestu šla na diagnozo k Alji Dimic v Ceneter Holistc, ker se mi zdi, da ženska kar ve kaj dela. Jaz še sicer tam nisem bila, ampak jo spremljam na FB in mi je všeč. Sicer se mi zdi, da kar propagira nek prehranski dodatek, kalijev askorbat (karkoli že to je :D), vendar je za poskusit, če imaš tako izrazite težave.

 

Bila že lani.

 

Odšla ZELO razočarana, z občutkom, da je edini razlog za njihov obstoj to, da ti prodajo njihove (obupno drage) prehranske dodatke. Odšla sem tudi z precejšnjim kupčkom denarja manj. Cene storitev imajo vrtoglave! 

 

Kolektiv je mlad, vse osebje je tip-top zrihtano, kot da so pravkar prišle iz maske. Pa precej neresen in neprofesionalen odnos imajo do strank (ko sem čakala, da grem v ordinacijo (khm..sosednjo sobo), so se na ves glas hihitale in pač čvekale, kot da me ni tam.

 

Nisem se počutila, da sem dobila storitev v vrednosti, kakršno sem plačala. Pa sem imela res velike upe. 

 

Ne priporočam. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#9 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 09:12 PM

A si še kaj drugega odkrila? Ker korenje mi je pa res zanič :D Jaz imam sicer identične težave, razen lasje mi skoz isto odpadajo pa krčev tudi nimam pa otečenih gležnjev. Drugače imam pa zadnja leta migreno res samo še okoli menstruacije. Po koncu obvezno.

 

Kaj pa svetlinovo olje? Imaš občutek, da ti magnezij še pomaga?

 

Svetlinovo olje sem jemala pol leta, pa ni bilo kakih sprememb. Tudi maca mi ni pomagala.

 

Magnezij sem vmes malo prekinila, pa sem ga zdaj ponovno začela jemati, ker piše, da je izvrsten pri adrenalni utrujenosti. Škoditi ne more. ;)

 

Po novem jemljem tudi večje doze vitamina C  - kar tega.


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#10 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14917 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 18 February 2015 - 09:39 PM

Tud jaz sem bla pri dimičevi, škoda denarja.

Mi ni takrat povedala nič, kar nisem vedela že sama.

Sem pa bila jaz tako, ko je prišla v časopis, je delala kar nekje in ni imela še svoje firme uradno.


  • 0
 

#11 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 18 February 2015 - 09:42 PM

A si še kaj drugega odkrila? Ker korenje mi je pa res zanič :D

 

Podobno deluje mango. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#12 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 19 February 2015 - 10:00 AM

Danes zjutraj sem se zbudila z zelo zmanjšanim podkožnim mozoljem na bradi, skoraj ga ni več (pa nisem ničesar nanj dajala).

Pa prsi me ne bolijo več (čeprav so me včeraj še vedno in bi se to moralo nadaljevati do M). :o

 

Če je to res od korenčka, ga bom jedla vsak dan do konca življenja!  :worthy1:

 

Še veliki test čakam, na koncu M - če bo migrena ali ne... Poročam. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#13 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 19 February 2015 - 10:16 AM

Vitamin C, če se ne motim :D

 

Vitamin C je askorbinska kislina, kalijev askorbat je pa neke vrste sol te kisline in kalijevega bikarbonata, ce prav vem.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#14 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 19 February 2015 - 10:59 AM

Meni je pa to ful hecno, ker sem v obdobju, ko sem imela najbolj izrazito hormonsko neravnovesje (in to resnično hudo), slučajno jedla veliko korenja. :lol: Situacija ni bila nič kaj boljša, daleč od tega, tako da dvomim, da bo ta 'one carrot a day keeps the doctor away' pomagal, vsaj pri meni ni imelo nobenega učinka. Da ne govorim o tem, kakšna je bila koža, haha, joj, grozljivo, ko se samo spomnim. Ko bi vsaj ta korenček pomagal. :lol: 

Sem pa sicer v velikih dvomih, ker mi je ginekologinja po opisu predhodnih težav in testiranju krvi ter prejetju laboratorijskih rezultatov priporočila terapijo z Diane35 ali Belaro (sva skupaj pregledali sestavo KT, ki sem jih jemala pred leti (Logest, Yaz) in izločili to, kar mi ni ustrezalo, tako da se je izbor zožil na to dvoje), je pa seveda na meni, da se v prihodnjih dneh odločim, če bi šla v to ali ne. Po pravici povedano imam odpor do filanja s kemijo, sploh 3 leta, kolikor naj bi trajalo zdravljenje, ampak se ravnovesje ne bo vzpostavilo samo od sebe in je nekaj treba narediti. 


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#15 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 19 February 2015 - 11:04 AM

Nisem vedela, da je pri Dimicevi tako :huh:. Ste prve od katerih slišim dejansko izkušnjo. Kaj pa če poskusite dieto brez mesa, laktoze, glutena, sladkorja, gibanje na soncu, veliko raznovrstnega (če se da domače pridelave) sadja in zelenjave, žit...? Jaz bi tudi probala s kakšnimi hladnostiskanimi olji, avokado, orehi...

 

Uravnava hormone in neguje nadledvično žlezo tudi AŠVAGANDA.

 

BIO-Ashwagandha-asvaganda-v-prahu-300-g-


  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#16 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 19 February 2015 - 11:13 AM

Jaz sem takrat čisto črtala meso z jedilnika (na splošno ga jem ravno 1x na teden), mlečne izdelke sem uživala občasno, jogurt tu in tam, ko mi je res zapasal, mleko pa nesladkano mandljevo, glutenu in sladkorju pa se ni bilo možno izognit. Do domačega sadja in zelenjave nisem imela dostopa, tako da sem bila obsojena na trgovino in tržnico. Avokada ne prenesem, dobim migrenski napad in sili me na bruhanje, veliko orehov mi pa ravno tako ne paše, kljub temu, da jih imam res rada, ker me začne glava bolet. 


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#17 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 19 February 2015 - 11:14 AM

Meni je pa to ful hecno, ker sem v obdobju, ko sem imela najbolj izrazito hormonsko neravnovesje (in to resnično hudo), slučajno jedla veliko korenja. :lol: Situacija ni bila nič kaj boljša, daleč od tega, tako da dvomim, da bo ta 'one carrot a day keeps the doctor away' pomagal, vsaj pri meni ni imelo nobenega učinka. Da ne govorim o tem, kakšna je bila koža, haha, joj, grozljivo, ko se samo spomnim. Ko bi vsaj ta korenček pomagal. :lol:

Sem pa sicer v velikih dvomih, ker mi je ginekologinja po opisu predhodnih težav in testiranju krvi ter prejetju laboratorijskih rezultatov priporočila terapijo z Diane35 ali Belaro (sva skupaj pregledali sestavo KT, ki sem jih jemala pred leti (Logest, Yaz) in izločili to, kar mi ni ustrezalo, tako da se je izbor zožil na to dvoje), je pa seveda na meni, da se v prihodnjih dneh odločim, če bi šla v to ali ne. Po pravici povedano imam odpor do filanja s kemijo, sploh 3 leta, kolikor naj bi trajalo zdravljenje, ampak se ravnovesje ne bo vzpostavilo samo od sebe in je nekaj treba narediti. 

 

Si imela težave zaradi jemanja KT?

 

Po mojem je razlika, če je hormonsko neravnovesje povezano z jemanjem KT, ali pa je prišlo do tega zaradi stresa, načina prehranjevanja, itd...

Pri prvem dvomim, da bi korenje kaj prida pomagalo, ker le gre za umetno sproženo neravnovesje...  :hmm:

 

Mi grejo ti ginekologi na živce. Kar tabletke bi predpisovali...  :glare:


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#18 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26996 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 19 February 2015 - 11:16 AM

Ne, KT sem nehala jemati pred leti.


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#19 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 19 February 2015 - 11:20 AM

 Zelenjava iz tržnice se meni zdi čist ok. Je pa odpoved glutenu ključna.

 

Jaz sem imela premalo delujočo ščitnico in hemoglobin 80 (medtem, ko je bilo železo blizu zgornje meje!) in se storila vse prej našteto in so se mi vse vrednosti normalizirale v roku dveh mescev, ko sem šla na ponovni pregled (celo hemoglobin je narasel na 110!). Jemala sem tudi ašvagando in zamenjala navadno jodirano sol z neobdelano morsko.

 

To je bilo lani v tak čas, bom pa šla na ponoven pregled zdaj enkrat, da vidim, če je še vse ok. Ker držim se vsega ne.


  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#20 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 19 February 2015 - 11:22 AM

Kaj pa če poskusite dieto brez mesa, laktoze, glutena, sladkorja, gibanje na soncu, veliko raznovrstnega (če se da domače pridelave) sadja in zelenjave, žit...? Jaz bi tudi probala s kakšnimi hladnostiskanimi olji, avokado, orehi...

 

Uravnava hormone in neguje nadledvično žlezo tudi AŠVAGANDA.

 

Jaz sem vegetarijanka že ohoho let, zadnja leta veganka, tako da meso in laktoza nista problem. Jem veliko sadja in zelenjave, edina stvar, ki mi je pa res malo ušla izpod nadzora (tudi zaradi praznikov, ki so vse to sprožili), so pa sladkor, kruh, izdelki iz belega riža in moke. Ampak sem zdaj seveda vse to popolnoma izločila iz prehrane. V bistvu ves sladkor, gluten, pa sojo. 

 

Za ašvagando sem že slišala in me je mikalo, da bi kupila, ampak sem brala tudi o tem, da je nekaj žensk po jemanju imelo še večje težave s hormoni. Tako da raje ne bom tvegala. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users