Jump to content


Photo

Podgana


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

Poll: Podgane (33 member(s) have cast votes)

Kaj si misliš o njih?

  1. Imel bi ga za hišnega ljubljenčka (13 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

  2. So zanimive, pritegnejo mojo pozornost, a kaj več ne (11 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  3. Ne vzbujajo mi nobenih emocij (2 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  4. Manj jih vidim ali čujem o njih, raje jih imam (4 votes [12.12%])

    Percentage of vote: 12.12%

  5. Povzročajo mi gnus. Imam fobijo pred njimi (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2007 - 11:07 AM

Strašno sem navdušena nad temi malimi žvercami.
O njih je napisanega veliko, a spet nič. Se bom potrudla skupaj nakrampat podatke, ki jih bom sproti dopolnjevala.

Že dolgo si želim imeti podganico kot hišnega ljubljenčka. Črno (Rattus rattus).

IPB Image

Vrsta je poznana kot Azijska črna podgana, Ladijska podgana, Strešna podgana, Hišna podgana

Izhaja iz tropske Azije od koder se je razširila v 6-em stoletju po ostalem delu sveta s pomočjo evropskih ladij. Sedaj se raje zadržuje v toplejših področjih. Njena vrstnica rjava podgana (Rattus norvegicus), se zadržuje v hladnejših.

V primerjavi z rjavo podgano, je slabša plavalka, a bolj gibčna in spretnejša plezalka.

V dolžino zraste od 15 - 20 cm s 20 cm dolgim repom. Sodeč po slikah, v ujetništvu ostanejo manjše.

Je nočna in vsejeda žival. Najraje ima žitarice.

Živi od 2-3 leta.


Podganice nasplošno:


So zelo čiste živali. Ljudje jih napačno smatrajo kot umazane, saj živijo v kanalizacijah, ki jim nudijo ogromno hrane. Sami smo jih tja porinili. Hranijo se s stvarmi, ki jih sami jemo.

Zelo se navežejo na gospodarja. Odzivajo se na ime in lahko jih je naučiti marsikaj.

Potrebujejo veliko pozornosti. zelo rade so v stiku z gospodarjem. Sedijo mu na ramenu ali v žepu. Fino je, če imate seboj kako plastično posodico. Na vsake toliko časa ji jo odpreš, da se pokaka, in zapreš.

Če se jim ne posveča dovolj, postanejo depresivne, zavlečejo se v kot in tam ždijo. Priporoča se nakup 2 istospolnih samičk, da se lahko igrata. Dva samca bi se znala pogrist, pri mešanem paru lahko pričakujemo ogromen naraščaj.
Lahko se sprva odločimo za nakup le ene, ki ji kasneje (če želimo) privoščimo še prijateljico. Brez problema sprejmejo družbo.
DOLOČITEV SPOLA: KLIK

So zelo radovedne, rade se veliko gibajo, zato jim usterzajo velike kletke s primerno opremo za plezanje in norčije.
IPB Image IPB Image IPB Image

Kletka naj bo čimbolj fukcionalne. se pravi, da ima možnost snemljivih polic, ki jih bomo lahko čistili. V njej naj ne bo preveč krame, ki bi to otežkočala.
Za opravljanje potrebe si sicer izberejo en del v kletki, a veliko markirajo in polivajo vodo, tako da je potrebno čiščenje kletke izvajati kar pogosto. Tudi če tekajo prosto po sobi, se zatečejo na njihov WC v kletko, ko morajo na potrebo.

PREHRANA
O tem piše tako super na forumu, da bom kar sem kopirala:

podgance, misi, hrcki, ... ne rabijo tolko zelenjave kot npr. morski pujsi, kjer mora biti prehrana vecinoma vlakninska. So namrec vsejedi. Kar pa seveda spet ne pomeni, da bi morale zivet samo od semenskih mesanic...
Ne vem, grah kot osnova se meni zdi prevec kaloricen in vsebuje veliko OH. Ja, kot dodatek, ne pa kot vsakodnevni vecji del prehrane.
Hrana naj bo cimbolj raznovrstna - nekaj semen/zrn, zelenjave in obvezno tudi vir proteinov. Lahko je to meso (ne mastno), lahko so mokarji, lahko so pasji briketi (ce boste uporabljali macje, naj jih bo manj, ker je vsebnost proteinov v njih visja), lahko obcasno kaksno trdo kuhano jajce, jogurt, sir). Od zelenjave lahko bolj kot ne vso, lahko tudi psenico in ostala zita - ko se rastejo (v obliki travce - ne znam drugace razlozit) Rolling Eyes Pa sadje, s tem, da sme v literaturi zasledila, da se dsvetuje citruse, ker naj bi pri samcih (izrecno pise samo za samce, nisme pa nic bolj brskala o tem, bom malo posikala zakaj) povzrocali raka. Lahko tudi razne kosmice (ovsene, rzene, ...), pa vse vrste zit v klaskih, pa tiste zelene peletke za kunce, mp-je in cincile. Skratka, cim bolj raznovrstno.

Izogibat se je potrebno mastni hrani, sladkarijam, pijacam z mehurcki, kavi, zacinjeni hrani ...


DOBRO JE VEDETI:

- ko nosimo podgano na rami, se izogibamo parfumom in močnim deodorantom
- bodimo pozorni na sumljive bulice, izrastke. So dosti podvržene tumorjem in raku.
- najprimernejša starost mladičev je 4-5 mtednov

SLIKE PODGANIC:
KLIK


Prispevek bom sproti dopolnjevala. Je kar precej informacij, ki so nametane naokoli. smile.gif
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#2 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 11 October 2007 - 11:25 AM

Mami si jo zlo želi, sam še mlado, da bo kolkrtok ne boječa, pa da se spoprijateljita pa da jo kaj nauči, lupčka dat pa iz ust jest, pa da bi jo ona spremlala od mladih dni do konca.
Sam ne vem, če bo jo zdaj sprejela ( ko rine več ni. Govori, da se rine ne da nadomestit. Kar je res) samo se bojim kot sm že rekla, da je to razmišljala, ko smo še meli rino, zdaj pa se ji zdi karkoli novega, izdaja.
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#3 Kebabsi

Kebabsi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1663 posts

Posted 11 October 2007 - 11:33 AM

Meni so glodalci zelo všeč. Imela bi tudi eno podgano.
Nekoč sem imela dva skakača, ki sta podobna podganam, samo da imajo kosmat rep. Skoz sem govorila, da imam doma podgane. Bila sta zelo pametna in jedla sta skoraj use. Mene nista nikol ugriznala, samo kakega tečnega soseda laugh.gif . Zelo mi je bilo hudo, ko sta umrla cry.gif . Žal mi starši ne pustijo več imet te živalce, ampak ko sem bom preselila si jih bom spet kupla. In če me bo kak tip vprašu, koga imam raje bom rekla da pogano tongue.gif .
  • 0


#4 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2007 - 11:35 AM

ZANIMIVOSTI

Nesebične podgane
Znanstvenika sta dokazala, da so podgane zelo nesebične in pripravljene pomagati neznanim živalim. Več o tem...

Podgana za varnost
Podgane naj bi izurili tudi za odkrivanje protipehotnih min ter celo za odkrivanje tuberkuloznih bolnikov.
Več o tem...

Podganji voh kot stereonaprava
Podganji voh deluje na podoben način kot stereotehnologija, zato lahko podgane že z enim ali dvema vdihoma ugotovijo izvor vonja. Več o tem...

Tudi podgane se hihitajo
Ko je Panksepp vključil ultrazvočni detektor in se začel igrati s podganami, je prišel do nepričakovanega odkritja: podgane so zelo žgečkljive in na žgečkanje se odzovejo z zvoki, ki bi jih lahko opisali kot hihitanje. Več o tem...

S podganami nad mine

Podgane zaradi njihovih izrednih vohalnih sposobnosti urijo za odkrivanje min. Več o tem...
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#5 sahara

sahara

    bailarina apasionada

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9109 posts
  • Location:na koncu sveta
  • Interests:ples

Posted 11 October 2007 - 11:38 AM

Adriane, go for it!
  • 0
¡Que viva la salsa cubana!

IPB Image

#6 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2007 - 11:42 AM

Rea, Rine res ne bo mogoče nadomestiti.
Podgane se zelo rade stiskajo k ljudem. Mislim, da bo mami zelo všeč in ji bo zelo pomagalo k okrevanju, če bi jo imela. Navdajala bi jo s toplino in ljubeznijo. Z njo bi se zamotla in ne bi manj mislila na težke stvari.

Probelm pri njih je, da imajo zelo kratko življensko dobo sad.gif Vsaka izguba je potem taaaako boleča...

BlackPerla, jaz še nikoli nisme mela glodavca. Se mi je zmeraj zdelo, da bodo preveč omejeni, če bodo morali biti v kletkah. Pri podganah vidim, da se jih da marsikaj naučiti in so zelo navezane na človeka. Bi jih lahko dosti mela spuščeni(e) po sobi.

Mislim, da bi bila zelo srečna z njimi (jaz). Malo me skrbi edino, kako bo, ker me ni skozi v LJ. Bi si potemtakem morala nabavit še eno kletko za dom, ko bom tam. Moram pošteno razmislit.

Dokler kletke ne naredim, si je itak ne bom nabavla.

Sahara, smešno čut to od tebe, ki svoji Samari daješ za jest moje zmrznjene ljubljenčke tongue.gif

Baje je v Škofji Loki ena vzrejiteljica. Saj pravim, moram preštudirat. Ni mi ravno, da bi kupla pri enem vzreditelju, ki jih vzreja kot hrano plazilcev. Ene osnovne urejene zdravstvene zadeve, bi vseeno fajn, če ima.
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#7 sahara

sahara

    bailarina apasionada

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9109 posts
  • Location:na koncu sveta
  • Interests:ples

Posted 11 October 2007 - 11:48 AM

ja, sj vem. sam men so luštne podgane, pa vrjamem da so ful intelegentne pa dobri ljubljenčki. sj men je vsakič hudo ko morm Samari dat za jest, sam sm se že takrat mogla odločt, ko sm jo kupla, da jo bom pač mogla futrat s podganami in zajci, ampak je nekak zmagal to, da sm si želela kačo že celo življenje. kupim pa že mrtve podgane, živih ne bi bla sposobna dat.
  • 0
¡Que viva la salsa cubana!

IPB Image

#8 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 11 October 2007 - 11:55 AM

Sahara, a zamrznjene podgane kupš? Lol, huh.gif , a počakaš da se stalijo, pa šele potem daš samiri jest?
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#9 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13727 posts
  • Gender:Female

Posted 11 October 2007 - 12:01 PM

Jaz sem imela ful predsodek proti podganam potem sem pa nekaj mesecv nazaj videla eno punco v mr.petu s podgano(Rafko wub.gif ), ki ji je čepel na ramenu, pa splezal je k meni pa moji sestri, se pustil božati in nasploh je bil cuker. Bil je pa belo in svetlo rjave barve. Popolen bi bil, če bi imel poraščen rep-to je edino kar me moti pri podgancah.
Adriane, ti jo kar kupi, se takoj javim za božat podganco biggrin.gif
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#10 Kebabsi

Kebabsi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1663 posts

Posted 11 October 2007 - 12:10 PM

Mene ja pa kač strah ermm.gif . Ampak lepo, da se najdete tudi ljubitelji teh živalic.

Adriane jaz mislim, da je podgana bolj inteligenti glodalec. Sem eno oddajo gledala, ko se je ena muzala, kot mucek po svojem lasniku smile.gif . Je bilo to prav lepo videt. Jaz priznam, da sem svoje tudi supustila na kakšen sprehod po stanovanju. Moraš pa vedno pazit, da ti kaj na razgrizejo. Moja mama je enega miškeca spustila in ji je zgrizel zavese laugh.gif . Če so podgane k temu nagnjene, pa nevem.
Enkrat je en celo padel čez balkon in se ujel na sosedovem senčniku. Komaj smo ga rešl. Tisti dan bi verjetno fentala brata, ki ga ni pazu.
Za Božič pa je en miškec plezu po smreki, je blo tk lepo to videt wub.gif . Ojej zdaj so me pa spomini ujeli oops.gif .

Rea zanima me, ali se je vaša Rina tudi tko lepo muzala okol tebe in mami in če se ja rada sončila?
  • 0


#11 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2007 - 02:20 PM

BlackPerla, baje kar rade grizljajo, kar se mi zdi tako normalno kot lajež pri psih. Jih je treba bolj ko ne imeti na očeh, če imaš spuščene.
Moja soba v Lj je res idealna za njih. V njej je postelja 2 omari in veeeelika roža. Mislim, da bi s etam v redu počutla. Še jaz bi bla sproščena, ker ni nekih kablov za grist, razen radijskega. To bom pa itak na polico dala. Samo, da jo popravim.

Ljudje majo preveč predsodkov proti tem čudovitim živalicam. Če bom vsaj enemu spremenla mnenje o njih, bom nadvse zadovoljna in srečna. Me zanima, če mi bo to ratalo pri tašči. HEHE Jo je kar groza, ko ji to omenim laugh.gif


Reina Rina je pa bila čivava, ki so jo izgubili pred parimi meseci sad.gif
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#12 Kebabsi

Kebabsi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1663 posts

Posted 11 October 2007 - 02:28 PM

Ojej, to nisem vedela cry.gif . Same tragedije se dogajajo.
Na kable je pa treba res pazit, še tiste se lotijo, če treba.
  • 0


#13 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 11 October 2007 - 02:33 PM

BlackPerla, si misla, da je rina bila podgana, al veš, da je bila čivava in ti naj vseeno odgovorim?
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#14 Kebabsi

Kebabsi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1663 posts

Posted 11 October 2007 - 02:40 PM

QUOTE(rea @ 11. 10. 2007 - 15:33) View Post

BlackPerla, si misla, da je rina bila podgana, al veš, da je bila čivava in ti naj vseeno odgovorim?


Ne seveda ni treba. Če pa nisem vedela, pač nisem. Motiti se je človeško. Sicer pa je to tema o podganah in sem hitro sklepala narobe. Se ti opravičujem, nisem te mislila žalit, če bi vedela, seveda nebi nikoli tega napisala.
  • 0


#15 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 11 October 2007 - 02:56 PM

Ojej, sj nisem nič užaljena! Samo prijazno sem te prašala, lejo! smile.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#16 Kebabsi

Kebabsi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1663 posts

Posted 11 October 2007 - 03:07 PM

Ja men pa ni vseeno, da sem tako butasto napisala. Res oprosti.
  • 0


#17 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 11 October 2007 - 03:18 PM

Mja, ej ni panike, sj mi ni to nč tazga! smile.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#18 Marylin

Marylin

    sramežljivec

  • Člani
  • 82 posts

Posted 11 October 2007 - 05:47 PM

sem misla da so podgane sam one ogromne črne biggrin.gif
  • 0

#19 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 11 October 2007 - 06:58 PM

Od mojega brata bivša punca je imela belo podgano pa je bila res ljubka, čeprav prvič, ko sem jo videla sem se je ful ustrašila. Fuuul se rade crkljajo, jaz sem imela prej predsodek, da grizejo pa to, ampak so res take scrklane pa to. Pa tista punca jo je povsod nosila sabo, res je priročna, no.

A kdo ve koliko približno stane podganji mladič? Pa Adriane, če bi lahko povedala kdo vzreja podgane v Škofji Loki , lahko tudi na ZS.
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#20 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 11 October 2007 - 08:10 PM

Js bi tud mela podganco, bele barve. So mi tako lušne in bi jo tud povsod nosila... na predavanja... laugh.gif Uf, bi bilo zanimivo, če bi mi ušla laugh.gif V glavnem, ime bi ji pa dala Škraba, kot je ime Ronovi podganci iz Harry Potterja biggrin.gif
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users