Jump to content


Photo

Bolečine v križu in hrbtenici


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#21 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 08 June 2012 - 07:23 AM

No, jaz sem vzrok za svojo bolečino našla. Ni problem v križu, ampak v mišica v riti, ki poteka preko išiasovega živca. Imenjuje se piriformis. Zadeva pa se imenjuje piriformis syndrome. Do tega pride zaradi:

nepravilnega teka
neraztezanja te mišice po teku
nepravilnega sedenja
nepravilne drže
ohlapnih mišic v ledvenem delu

Slike:

Posted Image

Posted Image

Posted Image


Zadeva še posebej boli če dalj časa sediš, da ne rečem v avtu je sploh cela žurka. Vozit namreč. Zdaj kolikor sem brala, je pilates neki najboljšega za to, da se okrepijo mišice. Ne sme se predolgo sedet, mišico pa večkrat na dan redno raztegovat in hladit. Od teka se lahko poslovim. Za Neeeekaj časaaaa...3 tedne po tem ko mine bolečina ne smeš nič.
Tako da ja. vesela sem da vem kaj to je in kako ukrepat.

Če ma ša katera na zalogi kakšnega odličnega maserja, maserko, da mi razbije vozelj v riti bom pa sploh vesela. Po možnosti na Gorenjskem????

Res, prosim :o

In ja, jaz vem kaj pomeni PAIN IN THE ASS.
Tisto kar je blo v križu je pa prenesena bolečina.

Tipično je tudi zbadanje v stopalu.
Skratka, iamm vse simptome.

Zelo sem nesrečna. :cry:

In če še katera podcenjuje raztegovanje po teku, nehite, ker jaz ga sigurno ne bom nikoli več podcenjevala...
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#22 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 01 July 2012 - 06:28 PM

To je ratalo pritečt meni konec aprila na Formaratonu in tako sem se poslovila od teka, ki mi je na naslednjih treh tekmah prinašal tolikšne bolečine, da sem bila na robu bruhanja in dva dni po njih skorajda iz postelje nisem mogla.

S problematiko se mislim spopast z veliko plavanja, krepljenjem trupa. Se mi zdi, da na daljših razdaljah začnem lezti skupaj in obremenjujem živce.
Danes mi je po malo manj kot mesecu pavze, končno uspelo naklamfat skupaj enih 7km. Ujetnica sem svojega telesa in strašno trpim, ker mi je odvzeta svoboda gibanja. :(

Sally, poročaj, kako napreduješ!
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#23 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 01 July 2012 - 06:58 PM

Kaj Adrianne a imaš isto?

Potem smo že tri na tem forumu, Ananas je imela tudi nekaj precej skorajda 100% isto :D

Jaz napredujem čez vikend, ko pa na šihtu spet po 8 ur sedim sem pa back to ground zero.
V torek imam prvo terapijo pri fizioterapevtu, noro komaj že čakam...
Zdaj sem si kupila obroč (kot plavalni, samo da v sanolaborju) za sedenje in si bom to na šiht nesla, nimam več idej.
V avtu pa že tako sedim na povštru, in sicer tako, da si ga zvijem MED noge, da mišice na riti niso obremenjene, ampak samo pelvični del.
Katastrofa.
Raztegujem, masiram s teniško žogico in hladim. Pomaga.

Naročila sem si tudi tole iz USA:

http://www.sacrowedgy.com/

Ni samo za ležanje, se lahko sedi na njem, podpira seveda pelvični del, da ni obremenitev na riti...Kot da bi skoz sedel na kolesu.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#24 _vrtnca_

_vrtnca_

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1372 posts
  • Gender:Female

Posted 01 July 2012 - 09:10 PM

Sally, še enkrat ti priporočam mehko manualno terapijo pri Dr. Kolpakovu in magnetno terapijo v ZC Medin. http://www.zcmedin.si/
  • 0
Earth provides enough to satisfy every man's need, but not every man's greed.

Mahatma Gandhi

#25 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 01 July 2012 - 09:17 PM

Jaz sem tud hodila na manualno, k dr. Borisovu. Mi je pa kranio sakralna ljubša.
  • 0

#26 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 03 July 2012 - 07:33 PM

Jaz sem imela danes fizioterapijo.
Kaj naj rečem, čisto sem razštelana.

Sploh me ni niti vprašal kaj me boli, dovolj je bilo da sem ležala na trebuhu, pa mi je kar sam navedel kaj vse me pesti. Ostala sem odprtih ust :o :o :o

Zarotirala se mi je križnica, ker pač večino svoje teže prenašam na levo stran. Posledično so vezi na desni skrajšane in preobremenjene. Jedro bolečine je na desni strani v križu, mišice v zadnjici, noga in občasne bolečine v vratu in desni rami so pa samo še bonus, ki ga dobim poleg. Če bi čakala še malo, bi me začelo j*bat še koleno. Žurka!

Potem sem omenila da tečem. Je rekel, če sem se kdaj videla kako tečem, sem rekla da ja. Je reku "Naj uganem, desno nogo mečete ven". In točno tako je. In v bistvu sploh ne tečem in zase s tem tekom delam samo škodo, čist nobene koristi, ker ne tečem pravilno. Samo obremenjujem in bildam napačne mišice.

Po vsem tem, in mojih šokih, ki sem jih komaj sprocesirala mi je rekel, da z vadbo se da te reči popravit, pa z zavestnim ravnanjem, drugačno hojo, držo, vajami...

Sledilo je ravnanje, kjer so mi kosti tako pokale, da sem mislila da me bo celo polomil. Grozni zvoki, res.

Nato pa osnove: krepitev mišic medeničnega dna.Do danes jih nisem znala aktivirati. Saj so mi na pilatesu skoz govorili kaj in kako, ampak sedaj jih znam, za to je bilo pa potrebno naštelat par elektrod na telo, da zdaj vem, katere mišice moram pri pilatesu uporabljat DEJANSKO.
Jaz sem lepo vse kompenzirala z zgornjimi trbušnimi, z njimi tako kompemnziram vse, zato pa imam six packe, jedro telesa pa totalno šibko, ker mišic medeničnega dna ne znam uporabljat.

Če temu dodamo še večno nepravilno sklanjanje, delanje počepov s koleni, namesto z ritnimi mišicami, in še par zadev, ki se mi jih ne da pisat...Je rezultat kakršen je.
Je rekel, da pač, bi lahko raztegovala mišice kolikor čem, pa bolečina ne bi izginila, ker problem ni v riti ampak v moji drži in mišicah okrog hrbtenice. Zdaj moram ves čas trenirat mišice medeničnega dna, kjerkoli sem, imeti aktivirane ves čas med pilatesom, čimveč nositi fivefingerse...

V petek imam spet terapijo, pokazali bodo vaje in pravilno izvedbo, v torek imam pa spet "majstra". Potem bom pa videla kako naprej.

Šokantno mi je to, da mu je bilo vse jasno, ko me je samo pogledal. Tudi dotaknil se me ni.

Osebna zdravnica mi je pa pomahala z napotnico za ortopeda in me odpravila v smislu "Itak si vse domišljaš". :roll: :roll: :roll:

Najbolj grozno pa je, da ko jaz mislim, da stojim naravnost, sem v bistvu nagnjena levo. safr.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#27 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 05 July 2012 - 11:56 AM

Sally, fizioterapevta si dobila preko napotnice?

Hvala za ves opis!
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#28 Padme

Padme

    The Creator of my World

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 5521 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 July 2012 - 01:47 PM

Sally, moja mati je šla do enega terapevta na Gorenjsko, točneje v Kovor, tudi po priporočilu. Je pa imela zelo podobno zadevo kot ti, isto bolečine na tem mestu, kot jih opisuješ. Šla je parkrat k njemu na masažo in dal ji je smrekovo kremo s katero si je morala delat obloge in se je pozdravila. Je pa imela še bolj kritično stanje kot ti, se je komaj premikala od bolečin. Tudi vozit ni mogla sama. Če te zanima, ti lahko posredujem kontakt.
  • 0

The only thing standing between you and your goal

is the bullshit story you keep telling yourself

as to why you can't achieve it.


Jordan Belfort


#29 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 05 July 2012 - 03:46 PM

To je eno selo stran od mene :)

V bistvu ne rabim, ker je tole:

Posted Image


POPOLNOMa odpravilo moje bolečine.

Roza verzija je ženska. Včeraj zvečer sem tole dobila, danes cel dan sedela na tem na šihtu - občutki neverjetni.
Prej sem se ulegla na to za 20 minut, ko vstaneš ti v križnici grozljivo poči, potem je pa občutek tak, kot da KRIŽA ni.
Jaz bom jokat začela, ker se ne spomnim, kdaj v življenju križa nazadnje nisem čutila. Nikoli. Vedno ko sem se kam obesila (recimo na tisto za dvigovanje rok) me je ko sem se držala noro bolelo v križu. Grozljive bolečine. Pa kar ni se sprostilo vse skupaj.
Na temle... ne vem, gravitacija ti enostavno potegne kosti narazen in sprosti mišice.
Blazno sem bila skeptična ko sem tole naročila ampak kaj takega pa še ne. En kos plastike....Kot da bi ves čas imela pri sebi kiropraktika.
Prisežem da po fizioterapiji ni bilo niti 10% takega učinka, kot ko 20 minut ležim na temle.
sedeti 8 ur vzravnano in v pravem položaju - brez bolečin....na temle. Spinalis se lahko kar takoj skrije.
Misli mda bom kupila še dva, enega bom imela doma, enega v avtu enega pa v službi.

video:


  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#30 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 05 July 2012 - 08:52 PM

Hvala! Bom probala!
2 dni nazaj, sem po mesecu šla tečt. enih 7 km. Spat ne morem ponoči :'(

  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#31 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14741 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 07 July 2012 - 05:32 PM

Preko katere strani si to naročila? Našla sem sicer na ebayu, si tam vzela?

Tvoj opis me je čisto zadel (ta del, ko si napisala, da ne čutiš več križa) ker imam včasih take bolečine v križu (kot da bi bil en živec našponan ali ukleščen, ne vem), ko se uležem + to visenje z rokami v zrak, identično. Se mi to dogaja že vsaj 10 let, zadnja leta bolj izrazito. Po določenem času in spremembi položaja pač bolečina izzveni.

Me pa boli križ (sicer manj, ampak je vseeno nadležno) tudi pri športnih aktivnostih - med in po tem, še posebej pri kolesarjenju in rolanju. Pri teku še zaenkrat ne opažam problemov, se precej tudi raztegujem pri ogrevanju v tem delu.

Pa imela sem postavljeno diagnozo skolioze pri 14h letih, od takrat naprej recimo, da imam po malem vedno bolečine v križu, pač, čutim ga, včasih boli bolj, včasih se da pa z raztezanjem malo omilit. Pri fizioterapevtu še nisem nikoli bila, si pa želim, da vidim tudi jaz, kaj je na stvari, kaj je defektnega in če/kako se da to popravit. :-)
  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#32 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 08 July 2012 - 07:00 AM

Olivija, ja na ebayu sem narocila. Pa se nekaj so srali, ker preko paypala ni bil confirmed adress (s tme mam dostikrat tezave), in so mi ze rekli da ne bodo poslali, pa sem prosila, pa potem vseeno so.

Ja identicno je bilo pri meni, pazi to foro, ko se gres po tem raztezanju obesit z rokami za drog recimo, palico, whatever, ne bos v krizu cutila nobene bolecine. Vsaj jaz je ne.

Delam pa na temle redno, dvakrat na dan, avta ne vozim brez tega, sedim dalj casa ne brez tega, in je priblizno 90% boljse.

Ko sem vceraj sedela na enem RDju celo popoldne sem spet cutila vse skupaj....Da se neki spet zateguje.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#33 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 13 July 2012 - 02:39 PM

Tule je zapisana vsa resnica: Klik

Tok mi je fascinantno vse tole, o hrbtenici zadnje čase ogromno berem, ful me zanima to področje...Jaz bi res mogla v resnici kaj medicinskega študirat, kar vidim se, kako bi se rada ukvarjala s takimi rečmi.

Če imate kronične težave s hrbtenico so večinoma rešljive z vajami.

Jaz ne morem verjet, kakšni so efekti pravilne telovadbe. Zdaj ko me v službi po uri sedenja začne grabit skočim v wc, raztegnem kolčne flexorje in naredim deset počepov pa bolečina enostavno izgine.

In ful mi je zanimivo, kako je glavni vzrok na koncu v mišični neusklajenosti. Če pogledam kaj vse sem mislila da imam. In kako lahko napačno razvite mišice človeka popeljejo do vseh vrst diagnoz, povzročajo bolečine v križu, medenici, kolku, nogi, mravljince v stopalu?! In kako se ena stvar enostavno nalaga na drugo.

Človeško telo je res nekaj facinantnega.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#34 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 13 July 2012 - 03:13 PM

Full ti hvala za to. Mene tudi križ danes zelo boli, nasploh so se začele težave, ko sem začela teči. Moram preučiti ta tekst.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#35 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 13 July 2012 - 07:47 PM

Ni problema, rada pomagam!

Samo moraš ugotoviti prej kaj si - anterior ali posterior, ker so nekoliko različne vaje ;)

Ampak večina nas je (sploh žensk) anterior.

Če te boli po teku, potem nimaš pravilne tehnike (saj jo ima redkokdo)

Par nasvetov:

- Ko tečeš stiskaj ritne mišice in mišice medeničnega dna (globoke trebušne). Ves čas. Ko dihaš s stisnjenimi spodnjimi trebušnimi je količina zraka, ki ga lahko vdihneš ali izdihneš neprimerno večja, ker dihaš s trebušno prepono.

- Drži se pokonci in glej naravnost predse, ne v tla

- ne zabijaj s petami preveč v tla in ne stopaj preveč na notranji rob stopala


To je par mojih ugotovitev....Zajebano je, ampak se navadiš.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#36 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 14 July 2012 - 12:56 AM

Okrepi si celoten trup. Trebušne, hrbtne. Preveri obutev.

V četrtek začnem s samoplačniško terapijo v Mb ordinaciji MO-GY (KLIK, KLIK). Dovolj imam uradne medicine in podaljševanje neizogibnega. Upam, da bo šlo!
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#37 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 14 July 2012 - 06:33 AM

Bom, Adriane. Telovadne mislim, da so OK, saj so nove, mi je trgovka svetovala katere naj vzamem (sem pronator). :) Prej sem imela 'kr ene',
sem pred kratkim šla po nove, ravno ker sem želela začeti malo več teči.
Upam, da boš zadovoljna s terapijo, držim pesti. Pri meni so pa skoraj zagotovo mišice, res
moram delati na tem, da jih okrepim. Začnem že danes.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#38 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25775 posts
  • Gender:Female

Posted 15 July 2012 - 11:08 PM

Ja, neverjetno preprosto je z ustrezno in redno vadbo odpraviti marsikaj. Meni za obcasne bolecine v krizu (vcasih zaradi veliko sedenja v sluzbi, sedaj zaradi nenehne akcije z malim) pomaga ze hitra hoja (ne maram teka), zadnje leto se pilates. Pocasi se bom se celo zavedela vseh svojih misic in njihovih nalog. : )

Odkar z M. hodim na nevrofizioterapijo spoznavam tudi, kako so pomembni ustrezni gibalni vzorci in ustrezen gibalni razvoj prakticno od prvega dne zivljenja. Vse starse bi morali bolj osvescati o tem, bi novim generacijam prihranili marsikatero tezavo (npr. bolecine v raznih predelih hrbta) povezano z neustreznimi gibalnimi vzorci.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#39 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16076 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 24 August 2012 - 12:29 PM

Mene je tako štihnilo včeraj v spodnjem delu vrata/zgornji del lopatic. Sploh nisem nič takega delala, zjutraj me je enostavno bolelo. Tudi če glavo nagnem naprej, nazaj, čutim zategovanje in bolečino med lopaticama. Tudi kroženje z glavo boli. Kakšne ideje od česa bi to lahko bilo in učinkovite razgibalne in raztezne vaje za ta predel?
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#40 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 24 August 2012 - 12:42 PM

nič učinkovitega....ledeni obkladki + mazanje z naklofen gelom...pa kakšen nalgesin. This too shall pass...ponavadi v ene 4 dneh. Jaz sem bila zaradi tega tudi že na bolniški in fizioterapiji.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users