Jump to content


Photo

Fobije in strahovi


  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#181 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25776 posts
  • Gender:Female

Posted 08 August 2012 - 08:33 PM

In to je?
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#182 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 08 August 2012 - 08:38 PM

Fobija v psihologiji pomeni vrsto psiholoških simptomov, ki lahko resno onemogočijo normalno življenje bolnika


To da ne upaš v sobo, ker je tam pajek pa to pač ni. :D To je enostavno strah.
  • 0
Viens, reste ici!

#183 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18163 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 08 August 2012 - 08:40 PM

Ja ok, pol pa zaprimo temo ker dvomim, da dejansko ma kdo kakšno pravo fobijo, lol, mislim da vse vemo, o čem gre ta tema ane.
  • 0

After all this time?

Always.


#184 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 08 August 2012 - 08:41 PM

Ja itak vemo, samo to je pač zloraba strokovnega termina.
Naj nekdo spremeni naslov v Fobije in strahovi ? :)

Ups, jaz sem moderator. Done. Volk sit in koza cela.
  • 0
Viens, reste ici!

#185 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 08 August 2012 - 09:07 PM

Hvala, je že bolje :)

Za fobijo jaz štejem druge vrste strahu. Strah, ki ti kroji življenje. Nerazumljiv strah, ki povzroči tudi fizično reakcijo kot je potenje, težko dihanje, višji utrip... Fobija, ki je lahko povezana z nekim dogodkom v otroštvu.... Na internetu se najde veliko informacij o različnih fobijah.

Iz knjige Veliki zdravstveni priročnik:
Fobija je vztrajen, nerealen iin hud strah, ki se pojavlja v posebnih situacijah. Ljudje s fobijo se izogibajo situaciji, ki je sprožila strah ali pa jim povzroča hudo nelagodje. Vendar sami prepoznavajo, da je njihov strah pretiran in da imajo torej težavo.
Delimo pa jih na agorafobijo, socialno fobijo, specifične fobije....

No, jaz se drugače bojim kobilic. Ponavadi vedno pokličem nekoga, da jo spravi iz sobe. Enkrat sem pa dobila res napad panike, ko sem zaslišala kobilico v roži. Bila sem sama doma. Nisem prenesla misli, da je kobilica v hiši in sem se prisilila, da bi jo spravila ven. Pri tem sem se začela nenadzorovano tresti, težko sem dihala, ampak mi je nekako uspelo s smetišnico in metlo spravit kobilico ven iz hiše. Od takrat sem še videla kobilico, ampak sem se vedno takoj umaknila, nikoli se nisem več hotela "spopasti" z njo. Zdi se mi tudi, da od tega dogodka nimam več takšnih problemov s kobilicam, samo jih vseeno nerada vidim. Mislim, da sama nimam fobije, ker bi se potem izogibala tudi visoki travi, kjer vem, da so zagotovo kobilice, pa se ne oziram na to.
Ne vem, bomo videli, kako bom reagirala naslednjič, ko bom imela bližnje srečanje z njo. ;)
  • 0

#186 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12098 posts
  • Gender:Female

Posted 08 August 2012 - 10:23 PM

Ananas, jaz ful podobno! Ene parkrat mi je ratalo kar slabo, ko sem vidla kobilico (sama se z njimi ne spopadam niti slučajno), včasih se grem zjokat v kopalnico, če je posebej travmatično srečanje, ampak vseeno hodim na potencialno kobiličasta mesta, čeprav sem v kakšni visoki travi ziher živčna, ker mislim na kobilice.
  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#187 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25776 posts
  • Gender:Female

Posted 09 August 2012 - 12:51 AM

Ups, jaz sem moderator.


: ))

Hvala za razlago!
Kolega, ki ima oz. je imel strah pred visino je dozivljal tocno to, kar opisuje Zdravstveni prirocnik. Fobija torej.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#188 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82178 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 09 August 2012 - 12:57 AM

Jaz sem jo dva dni nazaj spet zaslišala, je skočila skozi okno na okvir slike, dejansko sem se tresla in srce mi je nabilo. Pošpricala sem jo s Pipsom, da se ta golazen na razmnožuje (ne, niti malo se mi ne smili).
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#189 Limona

Limona

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 899 posts

Posted 09 August 2012 - 09:09 AM

To se mi zdi zanimvo, da nas je več, ki imamo blazen strah pred kobilicami. Meni nobena druga golazen ne pride ravno do živega, ampak ti zeleni škrtajoči stvori, sploh tisti ogromni... :ninja:
  • 0

#190 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16445 posts
  • Gender:Male

Posted 09 August 2012 - 10:03 AM

Jaz pa imam eno čisto pravo fobijo. Eritrofobija se ji reče. Če se počutim zelo ranljivo kakšen dan, ne grem iz hiše. Včasih pa mislim, da bo šlo, sem ful samozavestna, ampak me lahko kakšna nepoznana situacija oz. stik, čisto iz tira vrže. Že če me kdo vpraša na cesti za smer. Itak že vnaprej razmišljam o tem, da se bo zgodilo in seveda vedno se. Težko razložim. Pa seveda poleg tudi potenje, čisto mi možgan zmrzne, sploh ne morem razmišljati, srce mi nabije v višave. Rabim kar nekaj časa, da se umirim. Najslabše je, če je kdo zraven in te opominja na to.

Pa prosim pogooglajte, ne me spraševati, ker mi je nerodno...
  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#191 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 09 August 2012 - 10:31 AM

Zanimivo, prvič slišim za to fobijo. Ti želim, da bi bilo takšnih trenutkov čimmanj. ;)

Jaz nimam nobene fobije, niti strahov ... mogoče manjši neprijeten občutek ko vidim bogomoljko, ampak ni neke panike.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#192 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25776 posts
  • Gender:Female

Posted 09 August 2012 - 10:35 AM

Bogomoljke jaaaa! :E In tudi vecje, letece kobilice, brr.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#193 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25776 posts
  • Gender:Female

Posted 09 August 2012 - 10:41 AM

Zanimivo, prvič slišim za to fobijo. Ti želim, da bi bilo takšnih trenutkov čimmanj. ;)


  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#194 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22287 posts
  • Gender:Female

Posted 09 August 2012 - 10:48 AM

Jaz se pa žuželk sploh ne bojim in jih brez problema primem z roko. Edino bogomolke so mi grde in pred osami in sršeni držim razdaljo, ker se bojim, da me pičijo. Mi je kar malo mimo, ko vidim kakšno žensko, ki začne vreščat ob nekem navadnem hrošču. :)
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#195 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 09 August 2012 - 11:18 AM

Jaz sem doma dežurna za odstranjevanje kobilic ipd. iz hiše, ker jih mami ne tolerira najbolje :D Do določenih pajkov pa imam odpor (ne da bi se jih bala ali karkoli, samo hecni so mi, ker jih skoraj nič ni skupaj, pa ker znajo bit precej hitri in neopazni in te 'presenetit' s svojo prisotnostjo, kjer niso najbolj zaželjeni in/ali pričakovani).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#196 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 09 August 2012 - 11:23 AM

Če se navežem še na prejšno debato, meni gre res na jetra, ko kdo reče, da ima milijon fobij. Ok, eni jih imajo res in to je resen problem, ne pa, ko folk izrablja to besedo, samo zato, ker se bolj sofisticirano sliši. Itak je bolj fensi, če rečeš, da imaš fobijo pred pajki, kot pa da te je strah -.-

Jaz se bojim višine, ne morem gledat dol z visokih zgradb ali pa skakat v vodo s kakšnih skal.
Včasih me zagrabi panika, ko plavam v globoki vodi, ko se zavem, da je globoka.
Me je pa strah tudi negativnih odgovorov, zato včasih raje sploh ne vprašam kot pa da bi bila zavrnjena. :oops:
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users