Jump to content


Photo

Rok trajanja kozmetičnih izdelkov


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Klavdija27

Klavdija27

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 504 posts

Posted 10 September 2008 - 05:59 PM

V svojo obrambo naj napišem, da nisem čisto prepričana,v kateri del foruma naj dam to temo, in to, da v iskalniku pod tem naslovom ne najdem nič primernega.



Zanima pa me, kako gledate ve na to tematiko. Se striktno držite roka trajanja kozmetičnih izdelkov (Natisnjen na embalaži), in tudi na tistega, ki velja po roku odprtja (je dosti krajši). Se ga držite pri vseh izdelkih, tudi ličilih?



Zase vem, da sem bila do nedavnega nagnjena h kopičenju dekorative, tudi negovalne, a medtem ko negovalno uspem porabiti (večino, no) pred rokom, ličil ne morem. Vedno se mi je zdelo tako fajn imeti polne predalčke ličil, in ne vem kako to, da nisem pomislila na roke trajanja tudi pri tem. Nedavno tega, sem se znebila skoraj polovice svoje zaloge ličil, ker je bil rok tudi 5-8 let pretečen (senčila, svinčniki). Celo od mami iz mladosti sem imela senčke. Ne vem, kako naj na to gledam. Dala sem si na stran in ne uporabljam, delno sestri, ki jo to ne moti...Medtem, ko se pri kremah striktno držim rokov, in me je groza raznih bakterij na koži, pa do ličil nimam takega strahu (kljub temu, da se dotika še bolj delikatnih delov telesa- ustnice, ko pojemo dol, oči). Ne opravičujem se za svoja dejanja zbiralke...(itak se čedalje bolj držim nazaj, ker mi je škoda tega, kar sem morala dati stran), kljub temu, pa me zelo zanima, kako na to gledajo drugi ljudje...



V bistvu verjamete, da velja rok res samo do tistega navedenega datuma, ali je to tudi malo reklamne poteze,da vržemo stran in kupimo novo...? Nekako mi je čudna ideja senčke, ki naj bi se pokvarila po 12 m od odprtja ipd. Sprašujem tudi zato, ker v oddelku mali oglasi nikoli ne zasledim vprašanj o roku uporabnosti, kdaj je bilo odprto...pa tudi sama do sedaj tega nisem spraševala nikoli, je šlo kar mimo mene...


  • 0

#2 DiLeMa

DiLeMa

    undercover peroksidna crna luknja

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 24041 posts
  • Interests:Zanimive Stvari

Posted 10 September 2008 - 06:32 PM

Dobra tema, sem tudi sama že večkrat razmišljala o tem.

Glede kopičenja sem zelo podobna kot ti, rada sprobavam nove zadeve in se mi hitro nabere čisto prevelika količina vsega. Če imam doma še vrh glave dovolj vsega, ampak pride na tržišče kaj novega in mikavnega, se le stežka uprem nakupu in tako se mi znajo nabrat enormne zaloge. Načeloma sploh nisem pristaš kozmetičnih zalog, ker se mi ne zdijo potrebne, konec koncev imamo na vsakem koraku polno trgovskih centrov in ko zmanjka, enostavno skočiš po novo. No, ja ... v praksi to pri meni žal ne deluje, na kar nisem ponosna. Sej se zadnje čase že precej bolje kontroliram, počakam da mi zmanjka kreme za telo, preden grem po novo, zatakne se samo pri zadevah za nego las, kjer imam večinoma doma vsaj ene 6 regeneratorjev/mask, sem jih imela pa tudi že po 2x toliko. Uglavnem, da neham dogovezit ...

Pokvarilo se mi še nikdar ni nič. Večinoma so po podprtju zadeve v redu vsaj kakšnih 12 mesecev, večinoma pa tudi do 18 mesecev. Glede na to, da je torej proizvod po odprtju funkcionalen vsaj leto dni, meni vedno uspe vse porabit v roku. Kar se las tiče, imam dolge in goste, perem jih na dva ali tri dni, tako da porabim veliko tega in pri meni še noben regenerator ni zdržal več kot kakšne 3 mesece. Tudi 750ml Tigi pakunge porabim najkasneje v osmih mesecih, čeprav ne uporabljam skos enega izdelka, ampak krožim vsaj med štirimi. Kreme za telo gredo tudi hitro, ker ponavadi kupim hranljivejšo in jo uporabljam tudi za roke in podplate (se mi ne da imet 10 različnih krem za telo) ter jo ob enem delim s fantom, tako da ni šanse, da jo imam dlje kot dober mesec.

Zatakne se bolj pri dekorativi - so tudi bila obdobja, ko sem imela doma po 8 maskar, 6 pudrov, 40 senčil, 20 glossov in ostalih zadev v podobno nesmiselnih količinah. Potem mi je vse skupaj veselo propadalo in nemalokrat sem tudi kaj našla pozabljeno v kakšnem predalu in videla, da je rok že zdavnaj potekel, potem mi je bilo pa hudo. Ravno zato zdej delam tako, da sproti pregledujem dekorativo in ko vidim, da nečesa nisem uporabljala že kakšen mesec ali dva ter zadeve tudi ne pogrešam, enostavno tisto podarim ali prodam. Tako dosti dobi Dragica, pa tudi mami in včasih kaj prodam na forumu. Niso pa to nikdar neke 100 let stare stvari, ker enostavno sproti delam selekcijo in takoj, ko neka stvar že določen čas ni bilo v obtoku, dam raje naprej komu drugemu, ki bo tisto z veseljem uporabljal. Trenutno sem lastnik enega pudra, enega korektorja, dveh maskar, dveh barvic, štirih glosov, enega četvorčka senčk, enega trojčka, ene obsežne palete in štirih enojnih. Natanko vem kaj vse imam, koliko je kaj staro in vse stlačim v eno kozmetično torbico. Imam na tak način boljši feeling, prej najdem stvari, itd.

Tle sicer ne gre samo za rok trajanja, ampak za to, da sam sebi postaviš neke meje in ne kupuješ brezglavo. Se mi pa drugače zdijo roki trajanja pomembni, čeprav večinoma sploh ne pogledam, ker vem da bom dokaj hitro porabila. oops.gif Pomoje se jih je smotrno držat, verjetno se jih že lahko prekorači za kakšen teden ali dva, vendar pa zadev, ki jim je že pred pol leta potekel rok, sama ne bi uporabljala. No, na splošno pa se mi zdijo ti roki itak dovolj dolgi, da če nekaj uporabljaš redno in nimaš še 10 podobnih stvari, potem zihr porabiš do roka.
  • 0
Ljubezen ni odraz enega samega dogodka, enega samega pogleda ali dotika. Ljubezen se v človeka prikrade počasi in potiho ... in potem se enkrat enostavno zaveš, da imaš nekoga neskončno rad. Zaradi množice vseh njegovih dejanj, pogledov, besed, dotikov, čutenj ... ki ga delajo takšnega, kot je. Mogoče se tega zaveš medtem, ko misliš nanj in ga neskončno pogrešaš, ali pa ko ga pogledaš v oči in v njih najdeš vse, kar obožuješ.

#3 Klavdija27

Klavdija27

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 504 posts

Posted 10 September 2008 - 08:16 PM

Ja, razumem poanto. Tega vprašanja v bistvu niti nisem odprla zato, da bi debatirale o zalogah kozmetike in nesmiselnosti le te (je precej delikatna tema, a nekako verjamem, da se na tem forumu ne bomo kregale glede tega)...bolj tko, kot je bil tvoj zadnji del...koliko date na same roke uporabnosti. Kaj lahko se zgodi tudi kateri, ki ima le eno šminko, pa eno barvico, da ne porabi v 12 mesecih, če pač tega ne uporablja redno. Kaj potem...se držite rokov? Vržete stran?



Malo me je spodbudilo tudi to, ko na youtubu gledam my makeupcollection (tega je mali milijon), in gor imajo punce toliko kozmetike, da moje pomnožiš s 100, pa nisem blizu (cele predalnike). Mi ful lepo zgleda, in če jih veseli, zakaj ne (jaz nekak nisem ne za (ker se zavedam potrošništva) ne proti (ker kljub vedenju kaj je dobro/slabo, ne zmorem reagirati), a razumem željo po zbiranju, vsak ima svoje želje)...se mi je pa ob tem pač zbudilo vprašanje, ali te punce kaj gledajo na kvaliteto proizvoda (spet smo pri rokih)...po moje da ne. In če imajo kdaj kake probleme s tem, kake alergije na koži, ali pa stvar ni tako alarmantna...?



Jaz sem zdaj tak naredila, da sem stran vrgla kremo ananas Scheller, ker je imel sam 6 m al 12 m, niti ne vem natančn rok odprtja...pa je poteklo..torej- kar se tiče proizvodov za obraz. Pa vso dekorativo, ki ima resežke že v letih. Pa tudi tiste glosse, ki so kakršen koli presežek, tudi 1 mesec, stran. Ostalo: svinčniki - če se šteje presežke v tednih, suhi pudri, pa senčke, ne toleriram tako, nekako imam v glavi, da kar je v suhem trdem stanju, ni tako alarmantno kot tekoče reči....nimam pa pojma, če je to res...sam razmišljam tak.



Drugače pa alergij nisem nikoli opazila...zaradi roka uporabe...itak za sebe izpostavljam samo ličila, ker vso negovalno (šamponi, balzami, kreme (1 izjema), geli), porabim vedno vse še prehitro....tak da tu ne vem, kako bi mi koža reagirala...




  • 0

#4 DiLeMa

DiLeMa

    undercover peroksidna crna luknja

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 24041 posts
  • Interests:Zanimive Stvari

Posted 10 September 2008 - 08:23 PM

QUOTE(Klavdija27 @ 10. 9. 2008 - 21:16)  

Ja, razumem poanto. Tega vprašanja v bistvu niti nisem odprla zato, da bi debatirale o zalogah kozmetike in nesmiselnosti le te (je precej delikatna tema, a nekako verjamem, da se na tem forumu ne bomo kregale glede tega)...bolj tko, kot je bil tvoj zadnji del...koliko date na same roke uporabnosti.


Jaz imam kar malo probleme s tem, da se težko držim strogega bistva in ponavadi malo bolj na široko vse zajamem. Se mi tudi zdi, da je kvantiteta kozmetike tle precejšnjega pomena, je pa res, da si ti spraševala zgolj o upoštevanju rokov, jaz sem pa še dosti drugih zadev zraven zajela. Včasih me zanese. oops.gif

QUOTE(Klavdija27 @ 10. 9. 2008 - 21:16)  
nekako imam v glavi, da kar je v suhem trdem stanju, ni tako alarmantno kot tekoče reči....nimam pa pojma, če je to res...sam razmišljam tak.


To je res, ker se bakterije lažje in hitreje razvijejo v prisotnosti vode, kot pa v neki suhi snovi, ane. Je pa res bolj tale rok trajanja alarmanten pri dekorativi, ker negovalno zihr porabiš v roku enega leta ali leta in pol, četudi imaš malo več krem naenkrat. Pri dekorativi pa ... senčk se porabi ful malo in če jih imaš malo več, traja lahko tudi tri leta, da čisto do konca porabiš senčilo. Jaz do zdej še niti ene nisem porabila čisto do konca, sem jo predhodno podarila ali pa zavrgla (če je bila stara), ker se ponavadi prej naveličam.
  • 0
Ljubezen ni odraz enega samega dogodka, enega samega pogleda ali dotika. Ljubezen se v človeka prikrade počasi in potiho ... in potem se enkrat enostavno zaveš, da imaš nekoga neskončno rad. Zaradi množice vseh njegovih dejanj, pogledov, besed, dotikov, čutenj ... ki ga delajo takšnega, kot je. Mogoče se tega zaveš medtem, ko misliš nanj in ga neskončno pogrešaš, ali pa ko ga pogledaš v oči in v njih najdeš vse, kar obožuješ.

#5 Klavdija27

Klavdija27

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 504 posts

Posted 10 September 2008 - 08:26 PM

Ne, saj mene tak to vse zanima-obe temi, vse to rada preberem, samo sem raje izpostavila samo prvo- roki trajanja, ker je kopičenje zalog pač bolj delikatna tema (hitro pride do prepira, do česar mi čisto nič ni), pa sem raje cikala na bistvo biggrin.gif , ker bi prej raje razčistila to temo biggrin.gif
  • 0

#6

  • Guests

Posted 10 September 2008 - 08:29 PM

Pred kratkim sem se pogovarjala s kolegico, ki je magistra farmacije in mi je rekla, da naj se te zadeve v suhem stanju (razne senčke in pudri v kamnu) sploh ne bi pokvarile. (nič ne jamčim, ker nisem iz te stroke smile.gif)
Sicer pa sama nimam nekih enormnih količin dekorative, pa se mi vseeno zgodi, da zadeve ostajajo neuporabljene po več mesecev... moram priznati, da se za rok uporabnosti res nikoli nisem sekirala. Če je stvar bila še uporabna, sem jo pač uporabila. Pri negovalni kozmetiki pa do te točke, da bi čemu pretekel rok, nisem nikoli prišla. Precej mi pomaga tudi to, da če imam recimo dva šampona za lase, si nikoli ne grem kupit še tretjega. Glede takih stvari sem precej disciplinirana in vedno počakam, da mi zmanjka trenutne 'zaloge' preden grem naprej v nabavo.
  • 0

#7 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25711 posts
  • Gender:Female

Posted 11 September 2008 - 06:10 AM

samo za intermezzo - na koži je OGROMNO bakterij.
Za senčila se jaz ne bi bala, ker ne vsebujejo hranljivih snovi, na katerih bi bakterije lahko rasle. In to, kar je napisala PurePoison je čisto res - mora obstajati določena vodna aktivnost, da lahko bakterije sploh rasejo gor. Drugače so pač v obliki neškodljivih in nepatogenih spor. Za kreme in pudre bi se mogoče malo bolj bala, vendar pa spet ne tako močno (že prej omenjene hranljive snovi)...
  • 0

#8 gospodična*mična

gospodična*mična

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1793 posts
  • Gender:Female

Posted 11 September 2008 - 06:33 AM

QUOTE(PurePoison @ 10. 9. 2008 - 21:29)  

Pred kratkim sem se pogovarjala s kolegico, ki je magistra farmacije in mi je rekla, da naj se te zadeve v suhem stanju (razne senčke in pudri v kamnu) sploh ne bi pokvarile.


To sem tudi jaz slišala. Spomnim se, ko sem bila mlajša (srednja šola itd) sem imela pa res cele kupe kozmetike in se nikoli nisem sekirala okrog rokov uporabnosti, razen puder in krema, to moram porabit nekje v 12h mesecih, če ne sem jih vrgla v smeti smile.gif razne senčke, pudri v kamnu, pudri v prahu, itd. pa so druga zgodba.
  • 0

#9 Asha

Asha

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1658 posts

Posted 11 September 2008 - 01:41 PM

Jaz niti ne gledam na rok uporabnosti, ker večino stvari porabim dosti pred rokom. Imam sicer nekaj zalog, a mi nobena stvar nikoli ne leži čez rok.
Je pa res, da sem šele kakšno leto nazaj odkrila, kateri znak označuje koliko časa je izdelek uporaben po odprtju oops.gif
  • 0
Contented rest, beloved heart's desire,
you are not found in the sins of hell,
but only in heavenly concord;
you alone fortify the feeble heart.
Contented rest, beloved heart's desire,
therefore none but the gifts of virtue
shall have their abode in my heart.
(Simon Jones)

#10

  • Guests

Posted 11 September 2008 - 02:07 PM

Jaz mam se zdaj par maminih senc od bog ve kdaj, jim je rok ziher ze pretekel, sam dokler mi ne iritirajo koze, predvsem vek, se na to ne oziram. Negovalne izdelke pa naceloma porabim pred rokom, razen pri kremi se mi zgodi, ker uporabljam kolkr se da naravno kozmetiko, da je krema, ki jo uporabljam pozimi, potem hin do druge zime, ker je vmes pac ne uporabljam. To pac roma v smeti.
  • 0

#11 DiLeMa

DiLeMa

    undercover peroksidna crna luknja

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 24041 posts
  • Interests:Zanimive Stvari

Posted 11 September 2008 - 05:11 PM

Še ena stvar ... razpizdi me, ko na kakšenem izdelku ne najdem roka uporabnosti oz. datuma izdelave.
Zdle imam recimo Fruit of the earth balzam za lase in nikjer na plastenki ni nič napisano, res ne, sem jo pogledala povsod.
Sej valda bom porabla v roku ene treh meecev od odprtja, ampak vseeno mislim, da bi lahko bile te stvari napisane na bolj vidnem mestu oz. tle na mojem očitno teh podatkov sploh ni.
Pa recimo zdle gledam tudi od Tigi Maxxed out lak za lase in Superficial sprej za lesk in navlažitev - na obeh nič ne piše, nobene oznake, ničesar.
Po drugi strani je rok uporabnosti zelo lepo označen na njihovih šamponih in regeneratorjih, res ne vem kje je tle fora.
  • 0
Ljubezen ni odraz enega samega dogodka, enega samega pogleda ali dotika. Ljubezen se v človeka prikrade počasi in potiho ... in potem se enkrat enostavno zaveš, da imaš nekoga neskončno rad. Zaradi množice vseh njegovih dejanj, pogledov, besed, dotikov, čutenj ... ki ga delajo takšnega, kot je. Mogoče se tega zaveš medtem, ko misliš nanj in ga neskončno pogrešaš, ali pa ko ga pogledaš v oči in v njih najdeš vse, kar obožuješ.

#12 jemina

jemina

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 581 posts

Posted 12 September 2008 - 10:30 AM

Jz morem narest čistko in pomoje 80% kozmetične torbice vrč v smeti
  • 0

#13 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 12 September 2008 - 10:32 AM

Džizs, rok uporabe. Jaz imam senčke celo večnost, ker si jih namažem glih 10x letno. Jim je po moje že vsem potekel rok...
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#14 Ilmatar

Ilmatar

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 231 posts

Posted 15 September 2008 - 06:17 PM

Takoj, ko kupim kako kremo, puder ipd., s flomastrom na nalepko napišem mesec in leto, kdaj sem izdelek odprla. V večini je rok trajanja 12 mesecev, zato šamponov, balzamov, maskar ne označim, ker jih bom porabila veliko prej. Senčil ne uporabljam veliko, sem pa ravnokar naredila čistko in stran pometala več let stara senčila v raznih barvah, ko sem se še veliko "pacala", zdaj pa se je na njih nabiral le še prah. Načeloma me za senčila sicer sploh ne skrbi rok uporabe, na pudre in kreme sem pa kar pozorna, da ne prekoračim roka.
  • 0

#15 jemina

jemina

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 581 posts

Posted 16 September 2008 - 10:47 AM

Ma jz mam ene senčke že ful dolgo pa nisem imela nobenih težav al pa česarkoli. Pomoje notri niso ravno pokvarjive sestavine
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users