Jump to content


Photo

Sterilizacija in Kastracija


  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#41 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 26 January 2007 - 06:07 PM

Crna, mačka ni divja žival! Zaradi tako mislečih ljudi pa tudi je toliko brezdomnih mačk in malih zavrženčkov.

A si se pozanimala kaj pomeni sterilizacija? A misliš da ji vse stran odrežejo? S prerezom jajcevodov ima mačka v sebi še vedno maternico, hormonske žleze in normalno funkcionira - le oplodit je ne more noben maček, ker pač nima jajčec.

Naravna selekcija naj poteka v naravi (srne, zajci...), človek pa IMA DOLŽNOST poskrbeti za živali, ki same v naravi ne bi mogle preživeti.


  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can

#42 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 26 January 2007 - 07:21 PM

naravna selekcija v naravi-prprosto brez vmešavanja človeka nikoli in nikdar. Amak ker je mačka, kunec, pes....žival pri kateri smo se mi vmešali in jih udomačili....V glavnem divje in domače živali ni za v isti koš dajat. So živali, ampak...

Nihrida, mogoče boš ti to bolje razložila, meni besede ne gredo preveč.
  • 0
IPB Image

#43 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 26 January 2007 - 07:46 PM

smile.gif Sej po mojem Crna razume. Ampak ima pač drugačen način razmišljanja.

Razumem, da je proti lovu, zakamufliranim z idejo o selekciji. Narava zna poskrbeti zase. Naša dolžnost, ker smo pač najvišje na razvojni lestvici (čeprav mnogi tega ne kažejo), pa je, da poskrbimo za tiste, ki ne morejo sami poskrbeti zase. Dvomim da bi mačke preživele popolnoma brez človeškega vplivanja.

Ne vem no, nisem še videla mačke, ki bi imela narejeno gnezdo sredi gozda.
  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can

#44 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 26 January 2007 - 08:03 PM

QUOTE(nihrida @ 26. 1. 2007 - 19:46) View Post

smile.gif Sej po mojem Crna razume. Ampak ima pač drugačen način razmišljanja.

Razumem, da je proti lovu, zakamufliranim z idejo o selekciji. Narava zna poskrbeti zase. Naša dolžnost, ker smo pač najvišje na razvojni lestvici (čeprav mnogi tega ne kažejo), pa je, da poskrbimo za tiste, ki ne morejo sami poskrbeti zase. Dvomim da bi mačke preživele popolnoma brez človeškega vplivanja.

Ne vem no, nisem še videla mačke, ki bi imela narejeno gnezdo sredi gozda.


Saj se znajdejo potepuške mačke. Ampak ne najbolje, so pretegnjene, polne bolh, klopov, bolne...nimajo lepega življenja.
  • 0
IPB Image

#45 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 26 January 2007 - 08:25 PM

Ja, ampak zato se jim pa reče potepuške in ne "tiste svobodne", ker so za marsikaj prikrajšane.
  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can

#46 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 26 January 2007 - 11:48 PM

Sej vaju ob razumem, se pač ne strinjam.

Mačke ni nihče namenoma udomačil - saj ni koristna, ljudje so udomačevali pse, govedo, prednike divjih koz in ovac, lame, kamele, slone, ker so jim bili v pomoč pri lovu in delu ali drugih koristi (dlaka, mleko, meso).
Mačke si lahko videl le na kakih dvorih, palačah, kjer se je z zbirko najbolj eksotičnih živali (od tigrov, leopradov, do opic) kazala vladarjeva moč. Ponekod je to preraslo v kult, nedotakljivost teh živali, sploh v kulturah, ki so častile živalske prednike, ali zoomorfne bogove. Najbolj znan primer je zagotovo Egipt, kjer so mačke poosebljale boga in so jih oboževali (še zmeraj pa niso bile ljubljenček). Mačke so opazile, da imajo od človeka korist, saj jih hrani, ali pa mu lahko ukradejo hrano in so se začele zadrževat v njegovi okolici (podobno kot danes to počno šakali, rakuni v Ameriki). Mačko so v Evropo zanesli šele prvi mornarji/trgovci, ki so jih na krov jemali zaradi lovljenja miši.

Tako da bi se dalo debatirat - so divje - niso; ful je primerov da se mačka odlično znajde "zunaj", pa ne rečem toliko v širnih gozdnih prostranstvih (ki jih v Slo itak ni), kot okoli stavb, kjer mrgoli užitnih odpadkov, skritih zatočišč itd. Bolezni se pa lahko navzame tudi popolnoma hišna mačka (denimo naša hrope, pa v življenju ni bila zunaj in je zmeraj na toplem), tudi mačke poznajo viruse "ptičje gripe", tako kot se bolezni množijo med ljudmi v natrpanih mestih se tudi med mačkami.
Pa tudi za zarod se poštima samo, ker le malo otrok ostane s starši, mama mačka jih pri neki določeni starosti nažene stran, ne zmeraj, v veliki večini primerov pa.
Sej ne rečem, ako imaš šanso pomagat kaki muci na cesti (lačna, prezebla, bolna, itd), ji daj, sama pri sebi sem se pa odločila, da mi način hišnih ljubljenčkov ne ustreza in ga ne podpiram.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#47 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 26 January 2007 - 11:51 PM

Ok, kje smo že ostali? Aja sterilizacija in kastracija...
  • 0

#48 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 27 January 2007 - 10:19 AM

aha naš pes žal ni kastriran. Pri njegovih 11 letih in 9mesecih ga tudi ne bomo več. Sicer je med gonitvijo nemiren, glasen. Ampak je ponoči tiho, zato tale gospod ne bo kastriran. Čebo ša kake pes, bo pa zagotovo, ker si stem prihraniš "muke" hihi

Sosedovi mački sta po novem sterelizirani smile.gif Insta prav fajn, še vedno cartljive, aktivne...
  • 0
IPB Image

#49 Nota

Nota

    sramežljivec

  • Člani
  • 59 posts

Posted 19 February 2007 - 09:14 AM

.. v KLINIKI ZA MALE ŽIVALI, OSOJNIKOVA 10 / POBREŽJE, MARIBOR - http://www.klinika-malezivali-mb.si/ .

Akcija bo potekala med 19. februarjem in 3. marcem 2007, cena pa je znižana za 15 %.
Žal občina tokrat ne prispeva ničesar.

Naročite se lahko na telefon: 02/480 12 19.
  • 0

#50 Jeanna

Jeanna

    sramežljivec

  • Člani
  • 7 posts

Posted 18 March 2007 - 03:22 PM

Sama imam kastriranega mačka doma. To je prvič, da smo dali mačka kastrirat. ker ga imamo pač v hiši. Sam poseg je takrat stal 16000sit. In če ga ne bi dala bi bilo neznosno ( začnejo "zaznamovat" po celi hiši, tulijo,...) smile.gif S tem ostanejo skos igrivi in če jih imaš uzunej se tudi bolj zadržujejo doma, kar je prou fajn ;)
  • 0

#51 asja_

asja_

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 138 posts

Posted 06 May 2007 - 10:38 AM

Prav kmalu bom morala dati svojo mačko sterilizirati. Pri nas v našem kraju je ta poseg dosti drag, 80 EUR. Zadnjič pa sem dobila neko nepreverjeno informacijo, da ta poseg opravljajo tudi veterinarji v Rožni dolini, za okrog 4000 SIT. Zanima me ali kdorkoli karkoli več ve o tem? Baje da so se veterinarji neki združili in se zmenili za nizko ceno prav zaradi toliko mačjih sirotic...

Pa še nekaj- koliko časa traja ta poseg oz. ali mora mačka po posegu še nekaj časa ostati pri veterinarju?


  • 0

#52 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 May 2007 - 10:45 AM

asja_, prosim, da naslednjič preden odpreš novo temo uporabiš iskalnik, če tema morda že ne obstaja. wink.gif

Na tvoje vprašanje kako dolgo traja poseg žel ne znam odgovorit. Našo muco smo pa po posegu lahko odpeljali domov. Smo pa jo potem imeli pod stalnim nadzorom vse dokler se ni prebudila iz narkoze.
  • 0

#53 asja_

asja_

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 138 posts

Posted 06 May 2007 - 03:46 PM

Kalypso saj sem preverila če ta tema že obstaja, ampak jst bi želela prov specifične informacije (o veterinarju v Rožni dolini), zato pa nisem želela dati pod to temo kamor si jo ti prestavila. Ker se bojim da potem moje vprašanje ne bo tok opazno in da ne bom dobila pomoči sad.gif
  • 0

#54 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14787 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 06 May 2007 - 03:54 PM

Jaz bi tole odsvetovala, mi je sumljivo prepoceni. Normalna sterilizacija Povsod stane od 10-15k, in se mi zdi neverjetno da bi jo samo nekje toliko pocenili, če je, jaz osebno tam ne bi zaupala svoje mačkonarke.

Opis posega je opisan na dosti kateri internetni strani


Za eno svojo mačkico se spomnim, da sma jo k veterinarju peljale ob sedmih zjutraj in šle po njo okrog 2h popoldne.


  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#55 redkvica

redkvica

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2250 posts
  • Gender:Female

Posted 14 August 2007 - 09:21 PM

Naša pa gre v četrtek na sterilizacijo. Ubošček moj. sad.gif
A potem se ji spremeni karakter? Rata bolj lena? biggrin.gif Kako pa potem skrbim za njo? Ker je 3/4 potepuška in bo pomoje hotla it kmalu po sterilizaciji vn? Mislim, kdaj je pametno, da jo pustim, da se gre klatit.?
  • 0
If sometimes you feel yourself little useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

#56 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12101 posts
  • Gender:Female

Posted 14 August 2007 - 09:24 PM

Po sterilizaciji bo malo zadeta in ne bo hotla it nikamor biggrin.gif Naša je komaj hodla in je šla samo spat.
  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#57 redkvica

redkvica

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2250 posts
  • Gender:Female

Posted 14 August 2007 - 09:28 PM

Kolko časa to?
  • 0
If sometimes you feel yourself little useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

#58 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12101 posts
  • Gender:Female

Posted 14 August 2007 - 09:32 PM

Ma kšn dan, nevem točno.
  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#59 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 14 August 2007 - 09:35 PM

Ja naša tudi. Je imela ravno takrat mladičke in jih sploh ni spoznala, oz. se obnašala kot da jih ni. Pa pijano se majala okrog biggrin.gif Ma hitro mine, pomoje še prej kot v enem dnevu.
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#60 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10555 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 August 2007 - 10:07 PM

Jaz sem dala našo sterilizirat pri 7, 8 mesecih se mi zdi. Njen karakter je še vedno isti, nori, skače in je zelo družabna. Ko sem jo pripeljala domov, je nekaj ur spala, nekaj malega pojedla, popila velik vode, potem je pa hotela ven. Sem misnla, da bo bolj na easy, ampak je šla prec na vrt, mal lulat, potem pa na drevo. Sem se ustrašila, ker je imela sveže zašito rano, ampak nje zgleda ni motilo. Sej mislim, da je žival tolk pametna, da ne bo delala nečesa proti svoji volji in zmožnostim.

Glede spremembe karakterja sem pa slišala po tv od enega veterinarja, da je to največkrat pri samcih. Če ga kastriraš še, ko je mladi, bo obdržal svoje lastnosti, ne bo imel več želje seksat, okrog bo pa še vedno hodil. Polenijo se pa tisti samčki, ki so kastrirani kasneje. Jest ne vem, koliko to drži, ampak tko so rekli po tv.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users