Jump to content


Photo

Sanje-more


  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1 Vrtnica

Vrtnica

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 182 posts
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Arhitektura, medicina, restavratorstvo

Posted 11 May 2004 - 09:04 PM

Ne vem ce to lih sem sodi pa bom vseeno vprasala (admina oz moderatorje bi pa prosila ce ne sodi sem naj jo premaknejo).
Gre se za sanje oz more namrec da padas pa se kar na enkrat zbudis in si cist sesut. Pa to vem da se ne dogaja samo meni tudi marsikomu ki ga poznam.
A mi lahko nekdo pove kaj naj bi to pomenilo?
hvala
  • 0
lp, Vrtnica

#2 Vilma

Vilma

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 195 posts
  • Location:Sp. Duplek

Posted 27 May 2004 - 08:18 PM

Draga Vrtnica,

Sanje so odraz človekove podzavesti.. V bistvu mnoge sanje prinašajo sporočila.. Bi ti pa povedala tole; Iz tvojih sanj sodeč je, da si pred odločitvijo.. nekaj kar je že dalj časa v podzavesti in zbuja strah.. To, da padaš in se spet dviguješ, pomeni, da si vseeno od časa do časa precej odločna, da tisto stvar do konca izpelješ... Mogoče te muči študij.. ali pa nekaj kar je povezano s tvojo preteklostjo... Ne poveš natančno, kaj doživljaš v samih sanjah in če se večkrat ponavljajo. Poskusi v sanjah sanje "režirat" zavestno.. To je sicer občasno težko, a če se boš lahko v tistem hipu zavedla, kaj ti prinašajo, si v bistvu lahko tudi rečeš, da so samo sanje... Dejstvo pa je, da te izmučijo, saj so zelo žive in ne najdeš izhoda, v tistem, ko sanjaš da padaš...
Mogoče lahko prideš do odgovora tudi preko meditacije, ali pa analiziraš vsako "sceno", ki jo sanjaš.... Predvsem pa probaj priskuhniti sebi, kaj ti te sanje sploh prinašajo wink.gif

Lepo te pozdravljam

Vilma
  • 0

#3 cica

cica

    sramežljivec

  • Člani
  • 13 posts

Posted 28 May 2004 - 09:15 AM

Nekaj podobnega se je tud men dogajalo. Dostikrat sem se zbudila v glasnim pokom, pa sem ugotovila d aje bil samo v moji glavi oops.gif

Je pa minilo to, sedaj pa redkokdaj sanjam sad.gif
  • 0

#4 Vilma

Vilma

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 195 posts
  • Location:Sp. Duplek

Posted 30 May 2004 - 07:37 AM

Se ne spomnim, kdaj ne bi sanjala 8) Tudi če se popoldan vležem za kako urco sanjam... Moje sanje so žive, in včasih se mi zdi, da sanjam vso noč, in ne samo tistih nekaj sekund preden se zbudim... Ravno zaradi tega, mi je težje pobrati določena sporočila iz njih... Kajti tisti, ki redko sanja, so njegove sanje intenzivne in si jih celo lažje zapomni. Saj so dejansko sanje kot sporočilo, ki ga dobimo... ( Zato pač uporabim druge čute 8)) Tudi redko kdaj imam moreče sanje...

Eno lepo nedeljo, Vam želim

Vilma
  • 0

#5 Venesa

Venesa

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 145 posts
  • Location:Stranice

Posted 05 July 2004 - 06:59 PM

rolleyes.gif O sanjah tudi jaz veliko vem, tako, da poznam razlage. Sam je pa eno, da jaz zelo redko sanjam. Tako kot je že Vilma omenila, da so tistim potem bolj intezivne sanje. Res je samo, če si želiš zapomniti nikar ne poglej k svetlobi, kajti takrat boš v tistem hipu pozabil-a sanje in ne boš vedel-a kaj si sanjal-a.
LP
Venesa
  • 0

#6 Storm

Storm

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 740 posts
  • Location:okolica MB

Posted 30 November 2004 - 07:32 PM

laugh.gif Evo, cel esej o sanjah,... Upam, da ni preveč.... oops.gif
Sanje in človek

Marsikdo trdi, da se sanj ne spomni ali celo, da sploh ne sanja. Vsi ljudje sanjamo, le da si sanj vsi ne zapomnimo ali se jih spomnimo le občasno. Krivdo za to lahko pripišemo bujenju z budilko in hitremu vstajanju ali pretirani obremenjenosti z vsakdanjimi skrbmi.
Ne sanjamo zgolj z umom, marveč s celim telesom. Ko sanjamo, da se premikamo, se dogajanju v sanjah temu primerno odzovejo in sodelujejo tudi mišice. Mišični napetosti se pridružijo čustva in občutki, saj v sanjah lahko slišimo, se pogovarjamo, se smejemo in jočemo, se dotikamo…
Podzavest ima veliko sposobnost prilagajanja, zato se dolžina in vsebina sanj temu primerno prilagaja. Glede na starost, bolezen, stresne situacije, preizkušnje, spopadanje z novimi življenjskimi situacijami … vse to in še marsikaj vpliva na sanjske vsebine in njihovo intenzivnost.


Odnos do sanj

Zavedanje o lastnem obstoju ustvarja naš »jaz«. Sami odločamo, kako se bomo v določeni situaciji obnašali, kako se bomo oblačili in s kom pogovarjali. Zavedamo se svojih znanj in pridobljenih izkušenj, v sebi nosimo celo paleto čustev, imamo želje, potrebe in cilje. Tako, kot imajo drugi o nas, tako imamo tudi sami o sebi svoje mnenje. Ustvarjena samopodoba v glavnem temelji na pozitivnih vrednotah in prepoznavnih vzorcih, le redko pa smo sposobni izpostaviti temne plati osebnosti, ki jo vsak od nas, na svoj način skriva ali potiska v sebi.
Ko spimo, zavest izgubimo, podzavest pa pozabi na »jaz«. Na svoj način, brez zunanjih vplivov zaigra svojo sanjsko melodijo in skrbi za čustveno ravnovesje. Tam se ustvarja prostor, kjer se »zapisujejo« številni pozabljeni spomini iz preteklosti, delovanja in čustvovanja, s tem pa se vzpostavljajo obrambni mehanizmi, ki budno spremljajo vse to, kar se z nami dogaja. Ko je potrebno, nas branijo pred grozečo situacijo, ko nismo dovolj samozavestni, nas vzpodbujajo, učijo nas spopadanja s težavami, vplivajo na naše počutje, znanje in razvoj.
Tako sanje s svojo projekcijo komunicirajo z nami in nam omogočajo vpogled v najbolj skrite plasti našega duševnega sveta. Zato se jih naučimo dobro prisluhniti in jim dovolimo, da s svojo energijo vplivajo na nas.


Vrste sanj

ARHETIPSKE imajo močan čustven naboj, ki izhaja iz kolektivnega nezavednega vedenja, ki presega osebna in družinska doživetja in zgodovino. Jung jih je opisal kot "... brezmejen zbiralnik zgodovinskih spominov, kolektivni spomin, v katerem je ohranjeno bistvo zgodovine vsega človeštva."
MORA se ponavadi pojavi po predhodnih, ponavljajočih in manj izrazitih sanjah, ker smo spregledali opozorilne znake. Zdaj se pojavijo kot opozorilno sporočilo, s pomočjo katerega bi spregledali, da je nekaj narobe in zaradi nastalih neprijetnih situacij poiskali nove načine obnašanja, se izognili negativnim ponavljajočim vzorcem in se umaknili škodljivim vplivom.
PONAVLJAJOČE so podobne mori in nas zmedejo, saj nam razkrivajo skrite tesnobe in strahove. S posameznimi sanjskimi vsebinami pokažejo kaj delamo narobe, kje se ponavljamo, kako se v določenih situacijah znajdemo, kje smo nemočni, prenagljeni ali nesposobni, da bi določeno situacijo izboljšali. Opozarjajo nas, naj čimprej poiščemo učinkovitejše ali primernejše načine obnašanja in razmišljanja.
PREROŠKE so lahko na prvi pogled povsem banalne, sestavljene iz vsakodnevnih dogodkov, a nas navdajajo z zmedenimi občutki ali nas celo vržejo iz tira, saj nam omogočajo zaznavo podob ali dogodkov izven običajnega časa in prostora. Zdi se nam, kot da se z nami poigrava neka izjemna intuicija, ki deluje neodvisno od nas in se povezuje z jasnovidnostjo.
SIMBOLIČNE največkrat ne razumemo, čutimo pa, da so pomembne. Lahko so prijetne ali grozne, polne različnih simbolov nas nagovarjajo na nagonski ravni. Predstavljajo naš ustvarjalni izraz, način, kako cenimo nekaj prezrtega ali samoumevnega.
ČUDOVITE nas navdahnejo, sprostijo in umirijo, pa čeprav morda v sami sanjski vsebini ne prepoznamo nič takega, da bi jih bilo vredno opisati. Sprožijo pa izjemno ustvarjalnost ali pa nam prinesejo globoki notranji mir.


Elementi v sanjah

Sanjska pokrajina oziroma prizorišče
Naj se nam sanjska pokrajina zdi še tako samoumevna, je prav to izhodišče za globoko in zadovoljivo analizo sanj. Osnovni elementi, kot so voda, zrak, zemlja in ogenj, nam dajejo zelo močne namige in če si jih pazljivo ogledamo, vnašajo v naše življenje zelo jasna simbolična sporočila. Ogenj recimo, ob katerem se grejemo, ne prinaša istega sanjskega sporočila kot ogenj, ki se spremeni v grozeč požar. In tako je tudi z ostalimi elementi.
Dogodki na sanjskem prizorišču
V dogajanju na prizorišču, pa naj gre za prijetne, nenavadne ali nevarne situacije, podzavest išče ravnovesje. Tu se lahko pokaže najbolj ranljivi del naše osebnosti ali se izraža naša socialna sposobnost. Čeprav smo se trudili in o sebi zelo odkritosrčno gradili svojo podobo, nas prav ti dogodki mnogokrat postavijo na laž in namigujejo kdaj, kje in zakaj so se pojavili določeni vzorci, s katerimi nismo usklajeni. Povsem drugače bi se namreč počutili tudi v budnem stanju, če bi se znašli goli na peščeni plaži in se predajali soncu, kot če bi se znašli goli na neprimernem mestu in bili pri tem celo opazovani.
Sanjski liki in predmeti
Ne glede na to ali se znajdemo v sanjah v glavni vlogi ali le kot opazovalec drugih ljudi, prepoznamo svoje obnašanje, kot da bi se videli v ogledalu. Navzočnost ljudi, živali, rastlin ali predmetov opozarja na naše pomanjkljivosti in strahove, ki jih v budnem stanju zanikamo ali zavračamo, uči nas določenih odnosov ali vzpodbuja k dejanjem, za katere mislimo, da jih nikoli ne bomo zmogli. Kakšen je naš ponavljajoči vzorec obnašanja, ki nam greni mirni spanec, lahko jasno prepoznamo, pa naj v sanjah prestrašeno bežimo po gozdu ali vidimo zgolj zlomljeno vazo na kuhinjski mizi.


Simboli in znaki v sanjah

Komunikacija med nami in sanjami se vzpostavi prav s simboli in znaki. Znake v sanjah zlahka prepoznamo, saj jih vidimo v vsakdanjem življenju. To so različni napisi, imena zaščitnih znamk, prometni znaki in signalizacije …
S pomočjo simbolov lažje prepoznamo določene vsebine, ki se jih naša zavest ne zaveda, se jih nikoli ni učila, a so kljub temu nam vsem skupne. Simbolni jezik zato prinaša veliko zadovoljstva, saj nas s svojo energijo privlači, nam vzbuja radovednost, predstavlja asociacije ali izraža spomine na pretekla doživetja.


Kako si sanje zapomnimo

V eni sami noči sanjamo več različnih sanjskih vsebin. Sanje, ki jih sanjamo na začetku ali sredi noči, v glavnem »pozabimo«. Pogosteje se spomnimo zadnjih sanj, predvsem, če so zelo intenzivne. Če se zbudimo sami, brez budilke, so sanje toliko bolj »ohranjene«.
Zapis o sanjah ne obstaja zgolj v naših možganih, ampak v celem telesu. Celotnih sanj si ne moremo zapomniti, v spominu jih lahko le delno obnovimo. To pomeni, da iz sanjske zgodbe lahko prikličemo v zavest le določene sanjske doživljaje, like in slike, ob tem pa nehote sanjam dodamo številne duševne vsebine, podobe, občutke, vzgibe ali asociacije.
Da bi sanje lahko lažje obnovili in si jih s tem zapomnili, se ob prebujanju ne premikajte, ne vstanite takoj in sproščeno vztrajajte v ležečem položaju. Na ta način boste omogočili, da se prehod iz sanjskega v budno stanje čim bolj sproščeno prelije in vaše telo vključi vsakdanje počutje. V mislih spontano brskajte po posameznih sanjskih utrinkih in zapolnite morebitne sanjske praznine. Na ta način boste lažje sestavljali sanjski scenarij ali celo priklicali vsebine, ki ste jih sanjali pred tem. Morda boste s takšno vajo navadili možgane »nočnega snemanja« in vedno pogosteje, povsem po naključju, sredi belega dne priklicali v spomin celo sanje, za katere niste niti vedeli, da so se »zgodile«.


Kako zapišemo dnevnik sanj

Sanje s preprosto sanjsko vsebino nas največkrat le sprostijo in v nas ne zapustijo večjega čustvenega naboja. So pa sanje, ki nas ne pustijo ravnodušne. Še več, lahko nas vržejo dobesedno iz tira in še dolgo se jih spominjamo. Takšne sanje je smiselno zapisati.
Zapišite jih šele takrat, ko v mislih že obnovite celotno sanjsko zgodbo in prečistite
vsebino. Ob samem zapisovanju se osredotočite le na najpomembnejše značilnosti, zgolj sestavine, ki ste jih v sanjah dejansko doživeli. Vse neustrezne pomenske pojme, ki bi se lahko vsilili s »pisano besedo« na podlagi zgolj nejasnih predstav, asociacij ali prikritih pomenov, pa izločite. Tako lahko oblikujete pravi sanjski dnevnik, s katerim boste spoznali in razkrili marsikatero skrivnost, ki se skriva v globini vaše duše. Seveda je popolnoma od vas odvisno, kako ga boste sestavili, koliko svoje pozornosti in ustvarjalnosti mu boste namenili. Morda vam bo v začetku lažje sanje preliti na papir v obliki zgodbe, kasneje pa se boste veliko lažje znašli, če boste zapisovali zgolj posamezne elemente, ki so jih sanje vsebovale.

Elementi posamezne sanjske vsebine naj bi vsebovali:
1. Vizualno zaznavo
- sanjsko pokrajino oziroma prizorišče (reka, morje, gora, dom, hiša, ladja…)
- dogodke na samem prizorišču in dogodke v okolju (srečanje, slovo, plovba pogovor, vremenske spremembe, barve, številke, …
- posamezne sanjske like kot so osebe, živali, rastline, predmeti (nenavadne oblike, spremembe, golota, oblačila, obutev, premikanje, letenje, vožnja, oddaljenost, višina …)
2. Čustva, ki ste jih v sanjah doživljali (strah, bolečina, ljubezen, apatičnost, borbenost, skrb….


Razlaga sanj

Od sanj ne moremo pričakovati, da nam bodo napovedale daljno prihodnost, saj predstavljajo sedanjost ali preteklost. Z njihovo pomočjo se bomo le lažje poglobili vase, spoznali del svoje prikrite osebnosti, ki jo potiskamo globoko v podzavest, s tem pa se manj boleče spopadli z obstoječimi življenjskimi težavami ali s tistimi problemi, ki jih zavestno odmikamo, ker ne vemo, kako bi se jih sploh lotili, kaj šele, da bi jih rešili.
Ključ do resnice bomo najlažje našli takrat, ko bomo s pomočjo mogočne simbolne govorice razkrili sanjska sporočila in jih prepletli z resničnostjo.


Kako na sanje vplivamo

Včasih se namig sanjske zgodbe ponudi sam od sebe, saj izhaja iz vsakdanjika ali je plod naših izkušenj. Kadar pa so sanje moreče ali ponavljajoče in se jih ne moremo znebiti, je dobro premisliti, kaj se je v predhodnih dneh z nami dogajalo.
Da bi tesnobno sanjsko vzdušje spremenili v prijetno, moramo narediti vzporednico s podobnimi dogodki, občutki, odnosi ali pogovori. Običajno so potrebne le majhne spremembe, da se zavemo, kje iskati odgovor za duševne stiske, nepotešene želje, potrebe ali rešitev za nastale probleme.
  • 0
I wanna run
I want to hide
I wanna tear down the walls
That hold me inside
I wanna reach out
And touch the flame
Where the streets have no name


#7 JAGODA

JAGODA

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 580 posts
  • Location:Ljubljana
  • Interests:šport,živali, kuhanje...

Posted 01 December 2004 - 02:12 PM

tole kar je pa storm napisala pa jst tut vemmmm tongue.gif
drgač pa storm tnx da si se putrudla wink.gif
  • 0

#8 darcy

darcy

    sramežljivec

  • Člani
  • 19 posts
  • Location:ljubljana

Posted 05 December 2004 - 12:25 PM

mene tut meki zanima.
zanc sm sanjala da mi je mami umrla in smo bli na pogrebu in sem ful,ful jokala.kmal sem se zbudila in opazila da sem mela tok zive sanje da sploh nism vedla a je to res al sm sam sanjala.pa solze so mi res tekle in bla sem vsa objokana.kaj to pomeni,ker sem drugo noc mela spet sanje na isto temo.
  • 0
delam tako,kot drugi NE delajo,
da zivim,kot drugi NE zivijo

#9 Storm

Storm

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 740 posts
  • Location:okolica MB

Posted 05 December 2004 - 01:59 PM

Jagoda, ni kaj!

Darcy, mene sicer zanimajo sanje, ampak tako na pamet pa ne vem,.... kupi kako sanjsko knjigo ali pa si jo sposodi v knjižnici.
Moja mama, naprimer, pa ima res šesti čut-sanje. Vedno se ji uresničijo,... kul, a? wink.gif
  • 0
I wanna run
I want to hide
I wanna tear down the walls
That hold me inside
I wanna reach out
And touch the flame
Where the streets have no name


#10 Fergie

Fergie

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2499 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 05 December 2004 - 06:50 PM

Men se je tudi že zgodilo, da so se sanje uresničle, samo bi raje vidla, da se mi ne bi, ker se je tragično končalo...
  • 0

#11 Storm

Storm

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 740 posts
  • Location:okolica MB

Posted 05 December 2004 - 06:54 PM

Ja, žal,... moji mami tud,... cry.gif
  • 0
I wanna run
I want to hide
I wanna tear down the walls
That hold me inside
I wanna reach out
And touch the flame
Where the streets have no name


#12 _srchika_

_srchika_

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 233 posts
  • Location:_ljubljana_

Posted 05 December 2004 - 07:47 PM

No,tkole..jst mam doma eno staro sanjsko knjigo in za pogreb pise tkole...NEPRIČAKOVANA DEDIŠČINA..jst v to knjigico kar verjamem,ker se mi je že dost stvari resnično zgodil ali pa pač samo napovejo prihodnost.
  • 0
user posted image

#13 darcy

darcy

    sramežljivec

  • Člani
  • 19 posts
  • Location:ljubljana

Posted 06 December 2004 - 07:33 PM

[/color]STORM
SANJE SO BLE FUL YMEDENE PA SE MAL SM POZABLA TKO DA...NAJPREJ MI JE UMRL OCE, KMAL PA SE MAMI.SPOMNIM SE SAM POGREBA DA JE BLO VELIK LJUDI IN SEM JAY FUL JOKALA.PA MED JOKOM SEM RAZMISLALA ZAKAJ MI JE SE MAMI MOGLA UMRET,PA DA JE NKOL VEC NE BOM VIDLA POL SM SE PA ZBUDILA.

SRCHIKA
[color=black]
HVALA ZA ODGOVOR JST UPAM DA BO KEJ PADL laugh.gif
SAM UPAM DA NAU KDO MEN UMRU.
  • 0
delam tako,kot drugi NE delajo,
da zivim,kot drugi NE zivijo

#14 Kim

Kim

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1138 posts
  • Location:Griže

Posted 07 December 2004 - 05:16 PM

evo...za mojo naniko...
nana razloži mi...mene kolegica že cel mesec sanja v nekem stanovanjul...kaj to pomeni?
  • 0
včasih angel včasih hudič..
spontana,nagajiva,samosvoja,provokativna,energicna,samozavestna,divja..drugačna,povprečja me resnično ne pritegnejo..
jp...postavljam meje svojega ozemlja IPB Image

#15 Storm

Storm

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 740 posts
  • Location:okolica MB

Posted 09 December 2004 - 03:29 PM

blink.gif Zanimivo,...
  • 0
I wanna run
I want to hide
I wanna tear down the walls
That hold me inside
I wanna reach out
And touch the flame
Where the streets have no name


#16 Kim

Kim

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1138 posts
  • Location:Griže

Posted 09 December 2004 - 03:51 PM

veri zanimivo...pa čakam na odgovor oops.gif
  • 0
včasih angel včasih hudič..
spontana,nagajiva,samosvoja,provokativna,energicna,samozavestna,divja..drugačna,povprečja me resnično ne pritegnejo..
jp...postavljam meje svojega ozemlja IPB Image

#17 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 20 January 2005 - 10:16 AM

Mene pa dostikrat dajejo more, da me hoče kdo na tak ali drugačen način ubiti. Seveda potem to vse skupaj izgleda kot en triler, ko se zgodi ne vem kaj in potem me poskušajo ubiti, ampak na koncu vedno jaz zmagam.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#18 Venesa

Venesa

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 145 posts
  • Location:Stranice

Posted 15 February 2005 - 07:28 AM

rolleyes.gif K temu bi jaz sam to dodala soncika, da se bojujež z lastnimi strahovi. Kajti navajaš da na koncu ti zmagaš. Se pravi čimprej se soouči čega te je strah in čega se bojiš. Treba je premagati strah. Predvsem pa moraš biti iskrena do sebe in nikar ne smeš dvomiti vase.
Laj ti bo lep dan.
LP
Venesa
  • 0

#19 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 15 February 2005 - 07:47 AM

Uf, hvala za pojasnilo. To bo pa kar držalo.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#20 Zenus

Zenus

    sramežljivec

  • Člani
  • 1 posts

Posted 01 March 2005 - 07:33 PM

Ja, zelo zanimiva tematika.

Sicer pa lahko vse napisano s strani Storm o sanjah in še mnogo mnogo več na spletni strani http://www.sepet-sanj.com

Tam najde človek en kup odgovorov na svoja vprašanja o sanjah.

Zenus
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users