Jump to content


Photo

Vrtnarjenje - nasveti & izkušnje


  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#1 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 13 June 2007 - 08:58 PM

Tukaj bi lahko eno fajn temo vžgale o vrtovih, o naših balkonih, kaj sejemo na vrtu, kaj imamo na balkonih, rožice, katere, zelenjavo, vrtnice, itd...

Kaj sadimo, kaj nam l rata, kaj nam ne rata, kaj rata našim mamam, s čim fentamo polže biggrin.gif , katerih začimb in rastlin si želimo....

No naj začnem, dans sem v Merkatorju kupila Meliso v lončku( okrog 300 bivših SIT) , in jo ne bom posadila na vrt, temveč v večji lonec in jo bom dala na balkon, ker me je strah polžev=) A mate kak nasvetek, kje bo ziher tale čajček ratal? In kako naj sadim? Na kaj morm pazit?=)
  • 0

#2 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 14 June 2007 - 07:10 AM

Meni ni diht, kako moram ščipati baziliko. 100x sem že prebrala, da moram ščipati vršičke, pa ne vem, kaj to je. Na vršičku je kup enih novih zametkov listov in se mi tistega škoda zdi pulit stran.

Pa kaj naj naredim proti bramorjem. Vsak dan mi pojejo korenine ene velike solate. Za popizdit.

Meliso imam in ni potrebno nič kaj preveč paziti. Raste kot nora.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#3 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45397 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 June 2007 - 09:02 AM

Glede polžev. Jih imamo tudi mi doma. rolleyes.gif Sta babica in deda sprobala že vse mogoče strupe. Rezultat je bil, da so se nam zaradi tega začele sušiti rože in trava. rolleyes.gif Tako da sta vse skupaj opustila in sedaj deda hodi okoli hiše s palčko, nanjo natika polže in jih potem meče v posebno posodo, ki jo trdno zapre in vrže v smeti. Zgleda ogabno, ampak vsaj polžev več ni. Aja imamo pa tiste ogabne rdeče polže brez hišic, ki tudi če jih potrosiš s soljo lezejo naprej, kot da nič ni.

Glede melise pa takole. Imamo jo doma posajeno na vrtu in ful ni občutljiva. Ko se zaliva vrt se zalije tudi melisa, sicer pa mislim, da ne potrebuje nobene druge nege. Ko hočeš čaj pač potrgaš liste in jih posušiš.


Katera gnojila za rožice v teglčkih kaj uporabljate?
  • 0

#4 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 14 June 2007 - 08:26 PM

jaz sem pri gnojilih čist outsider, mi je škoda keša tongue.gif Ampak za sulfinije, ki jih imamo na balkonu, bo treba nekaj nabavit. nekaj najcenejšega smile.gif

Sončika bramor je?polž?- če je to polž- nam tud solato vso poje, zato ne vem kaj že naj nardim, sem prebrala da žagovina pomaga, da se nasuje okrog grede , to mi je čist nova informacija. Pomoje mora bit kr ok tole, ker ni škodljivo za zemljo, sam če se pa nalaga pa nalaga žagovina, je pa spet sranje, ker je full vlažno, to pa je za polže raj smile.gif
Drugač pa jih jaz po dežju najraje pobiram, mama jih včasih tud posoli, sam sol škodije zemlji a ne?
Je pa zanimivo kako izginejo, se odslinijo na drug svet smile.gif
  • 0

#5 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 15 June 2007 - 08:00 AM

To ni polž. To je ena žuža, ki se pritihotapi okoli solate in pod njo, ji požre korenine in potegne celo solato (ali karkoli) v zemljo. Pa požre vse skupaj. Tako sem besna, da bom danes natresla strup. Ne rečem, da bi imela solate za prodajo. Tako pa jo imam skoraj da prešteto (premali vrt) in če mi potem te zveri še žrejo solato. Pol sem pa tako besna, da sploh ne znam povedati.

Včeraj sem po celem vrtu nasejala rukolo. Ta jim grozno smrdi in jih ni blizu. Pa še postrupala jih bom. Barabe.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#6 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 15 June 2007 - 08:09 PM

jaz sem pa danes plastične flaše v zemljo napikala zraven paradižnika. Tri sem od zale dvoliterske zakopala v zemljo zraven korenin, in je kr fajn, voda gre globoko pod zemljo. Kar je pri paradižniku pomembno, saj baje ne smeš po listih zalivat, pod zemljo pa pri tej suši itak vodo ne pride.
A prakticirate kaj tole z " flašami"?

Drugač me pa zanima še, kje je fajn oplet plevel, npr pri kumarah vem da je bolš pustit plevel, pol bolše rastejo a ne...? Kje pa je fajn plet?, predvsem paprika in paradižnik me zanimata in pa čebula?
  • 0

#7 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 15 June 2007 - 08:15 PM

Kolikor se spomnem mojih vrtičkarskih časov, pleješ vse od zgoraj naštetega (paradajz, paprika, čebula).

Pa vršičke je potrebno ščipat (pincirati) pri paradajzu, da le-ta lepše raste.
Bom poiskala na naetu, če najdem kako sliko. Tudi zate Sonchika (bazilika)

Edit: baziliki se odstranjujejo "cvetovi" - ves del nad rdečo črto IPB Image




Nisem našla slike. Mogoče ti bo v pomoč opis (če že poznaš, pa itak ni problema smile.gif )

pinciranje paradižnika - ob sajenju srednji vršiček paradižnika odstranimo in pustimo dva poganjka , ki ju privežemo na leseno oporo. Stranske poganke obvezno odstranjujemo , da ima glavni poganjek dovolj moči za rast in razvijanje plodov.

Prav tako se nanj zelo rada naseli plesen, ki jo povzroča kisli dež. Mogoče ne bi blo slabo škropiti. Pozanimaj se. Se ne spomnem najbolj smile.gif
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#8 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 15 June 2007 - 08:29 PM

ja bi blo fajn kake fotke pogledat wink.gif čakam tongue.gif

EDIT:
u škoda da ni fotke, ma ne vem jaz sem tak bik, nič si ne zapomen tko ,si ne predstavljam zadeve =), slikice mam raje=)
  • 0

#9 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 15 June 2007 - 08:31 PM

hehe tongue.gif

  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#10 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 15 June 2007 - 08:49 PM

IPB Image

te rdeče črte nakazujejo, kje začnejo rast novi poganjki. TE je treba pincirat. S tem vzdržuješ formo za lažjo rast in omogočaš "glavnim" vejam, da dobijo več hrane in nudijo večje plodove.
Manjše ko odstraniš, boljše je za rastlino. Je ne poškoduješ toliko.

Našla sem tudi tabelo naravnih pesticidov:
IPB Image

Kak je to fajn tongue.gif Doma nimamo vrta. Je pa stik z zemljo zelo pomirjajoč...


Še nekaj o bramorju
bramor2
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#11 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 15 June 2007 - 08:57 PM

wou noro ej, hvala biggrin.gif si grem kr printat, pa gledat za lahko noč tongue.gif laugh.gif

skratka naj bo ena glavna linija, takoimenovana "tadebelejša veja", ta pa lah ma na levo in desno listeke, itak , sam te ta nove prišlike je treba ven pipat.na spodnji strani paradižnika, upam da sem prav razumela =)

  • 0

#12 Adriane

Adriane

    Flesh for fantasy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9883 posts
  • Gender:Male

Posted 15 June 2007 - 09:04 PM

Ne samo pri korenu rastline pač pa po celi dolžini "ta debelih vej". Med njimi. Saj jih boš zlahka prepoznala.

Ko da bi ti med prsti, začel rast še en majhen prst. laugh.gif tistega odstraniš laugh.gif
  • 0

Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.
Bruce Lee

yru-vinyl5_thumb.giftr-untitl.jpg

d035.gif

icon-33-32.png opera_volgae_malek


#13 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 15 June 2007 - 09:06 PM


hehe

BAzilika

http://med.over.net/...ndex.php?id=313

  • 0

#14 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 23 June 2007 - 07:46 PM

In punce a se nič ne ukvarjate z vrtom, z naravo? sam notranji interieri a, kaj čemo pred TV-jem in compom je enim najlepše tongue.gif biggrin.gif

Da ne bom OT; kako fajn je ta dežek za naš vrtek, je malo zalilo po dolgem času laugh.gif , vendar premalo.....to je pa naš sosedski dialog biggrin.gif
  • 0

#15 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 03 July 2007 - 09:55 PM

me zanima kaj ko paradižnik poberemo, kaj nardim s tistem štopelčkom na katerem je bil, na tistem cvetu, ga odtrgamo a ne?
  • 0

#16 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45397 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 September 2010 - 12:15 PM

A ima kdo izkušnje z gojenjem zelišč v lončkih? Na kaj morš bit pozorn pri peteršilju?
  • 0

#17 Asha

Asha

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1658 posts

Posted 15 September 2010 - 07:42 PM

Lonec/ korito mora bit dosti globoko (ker naredi korenino), drugače pa ni preveč zahteven.
  • 0
Contented rest, beloved heart's desire,
you are not found in the sins of hell,
but only in heavenly concord;
you alone fortify the feeble heart.
Contented rest, beloved heart's desire,
therefore none but the gifts of virtue
shall have their abode in my heart.
(Simon Jones)

#18 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45397 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 September 2010 - 02:59 PM


Mojemu peteršilju zgleda, da so dnevi šteti. Očitno sem ga preveč oskubila in si ni opomogel. sad.gif


  • 0

#19 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25829 posts
  • Gender:Female

Posted 16 September 2010 - 03:00 PM

meni bazilika v loncku nikakor ne uspe, ze dve sezoni zapored so jo napadle neke male bele zuzelke/musice. Se dobro, da imam prijazno tasco in si lahko pri njej na vrtu nabiram zelisca. happy.gif


  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#20

  • Guests

Posted 05 March 2012 - 12:19 AM

Sedajle bo kmalu čas za sajenje, zato osvežujem temo. Jaz do sedaj nisem nikoli imela nekega pretiranega opravka z vrtom, priznam. Ampak sedaj se mi je pa ful zaluštalo, da bi si par stvari posadila.

Na prvem mestu so to začimbe - bazilika, drobnjak, timijan, majaron, rožmarin, origano. Ima katera kakšen poseben nasvet? Sploh ne vem kako točno bi se tega lotila - ok valda, kupiš pač sadike in posadiš, ampak a so kakšna posebna pravila glede prostora, ki ga potrebujejo naštete začimbe (če se recimo dosti razrastejo), glede vrste zemlje, glede gnojenja in te zadeve? Saj vem, da se najdejo kakšni podatki o tem tudi na netu, ampak rada še iz prve roke izvem kakšen nasvet.

Posadila bom še pelate (z mojim jih zelo rada uporabljava za omake) in pekoč čili (ga bom vzgojila, posušila sadeže, jih zmlela in uporabljala kot začimbo - to bo presenečenje za fanta, on ima ful rad čili. Tudi če bo videl to rastlino, mu bom natvezila, da je to okrasna paprika al neki, itak ne bo vedel. Vsaj mislim, da ne :D ).

Aja pa mogoče bom še lubenico vzgojila. Enkrat smo jo imeli doma, samo ni bila preveč sočna in sladka. Bom malo pobrskala po spletu za nasveti.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users