Jump to content


Photo

Road Trip


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 07:08 PM

Bom dala v to temo, ker ne najdem bolj primerne.

 

Zadnji dopust je bil roadtrip čez 9 držav (Madžarska, Romunija, Moldova, Bolgarija, Makedonija, Albanija, Črna Gora, Bosna, Hrvaška). Začela sva v Budimpešti in šla v Romunijo v mesto Cluj-Napoca, Sighisoara, Brasov, potem v Moldavijo v Chisinau in okrog po državi, nazaj v Romunijo pri delti Donave in ob obali Črnega morja v Constanco, v Bolgarijo v Varno, Nesebar, Plovdiv, skozi Sofijo v Makedonijo v Kumanovo, Skopje, Tetovo, Ohrid. V Albanijo čez Elbasan, Tirano in Skoder, v Črno Goro skozi Podgorico in na koncu za zadnji dan v Mostar. 

 

Ful sem uživala, vozila sva vsak dan ali vsak drugi dan med 6-10h in plane delala sproti, kje sva prespala samo enkrat, nekje trikrat... Romunija mi je prekrasna, ljudje so ful prijazni, narava je ful lepa, polja so obdelana, travniki pokošeni, mesta so tudi lepa, vasice pa prav idilične, nič ni smeti ali kakšne hujše nesnage naokrog, razen ob hitrih cestah. Cluj-Napoca je mirno mesto, pogledala sem tudi rudnik soli Turda (ful nenavadno in zanimivo je bit notri), po podeželju se še vedno vozijo z vozovi in konjskimi vpregami, ljudje so tam oblečeni tradicionalno, moški imajo velike črne klobuke, ženske pa pisane obleke in barvna pokrivala na glavi. V mestu Sighisoara je hiša, kjer se je rodil Vlad Tepeš (Drakula) in je kar turistično, lepo mesto. Brasov je tudi lepo mirno mesto, se pa v teh mestih pozna nemški vpliv... arhitektura je čist nemška. Šla sva tudi v Bran, kjer je grad od Drakule, kjer pa on nikdar ni bil, turistična atrakcija, zaradi filmov, ki so jih tam snemali. Šla sva tudi čez prelaz Transfagaraš na 2000m, nisem poznala te ceste, ampak mi je brat povedal zanjo, ker je ljubitelj Top Gear oddaje in tam so to cesto razglasili za najlepšo v Evropi (al nekaj takega).

 

Moldova mi je bila pa FUUUUL všeč, ampak ne vem zakaj točno, filing v državi je bil super, tko mirno je vse pa bolj slabo gre tam z angleščino, je bolj rusko, kar mi sede, ker lahko mal vadim ruščino in se lomim in trudim in se smejimo. Moldova je neodvisna od leta 1991 in ne delajo nič na promociji države, turistov ni, videla sem samo enega na ulici. Spet, urejeno in krasno, Moldova je dežela orehov in vina, povsod rastejo veliki in zdravi orehi... In ful dobra hrana, res ful. Glavno mesto Chisinau je zanimivo, ima eno tako dolgo avenijo, polno trgovin, okrog pa mreža ulic in povsod je kaj zanimivega. Tržnica, potem art tržnica, muzeji, lokali, kavarne, čajnice, cerkve... V Moldovi imajo največje vinske kleti na svetu, kjer se notri voziš z avtom mimo sodov, šla sva v eno izmed njih, Milestii Mici in smo se ga ob 11h dopoldan kar fajn nabutali, ker sva šla na degustacijsko turo. No, tam je bilo še nekaj turistov, trije Poljaki, en Japonc in dva Nemca. Mi je blo pa ful smešno, ker so ljudje tam tko "ruski". Vodička v tej kleti je bila šarf, je tam ene neposlušne postrojavala kot kakšna učiteljica. Spala sva pa v Hotel Chisinau, čist ruski. Ogromna sprejemnica, na levi ena blonda s trajno za visokim pultom sedi in prodaja čigumije, piškote, kavo, na desni je stroga receptorka, pred stopnicami pa sedi hišnik, ki rešuje križanke, vsi so v tišini, gor na steni pa una ogromna ura. Strogi red tudi za zajtrk, ki je bil btw za bruhat.

V Constanco v Romunijo je bil izgnan Ovid, tam je tudi umrl in ima kip na glavnem trgu pred arheološkim muzejem. Ful mi je bilo všeč mesto, nič več turistov, mirno. V arheološkem muzeju spet strogost zaposlenih, not sva pršla ob 18.45, zapirali naj bi ob 20h, ampak so se babe zmenile, da bojo ob 19h zaprle in so bile že vse oblečene, naju spodile še na hitro v zgornji štuk, kjer so za nama ugašale luči, jao mene, v muzeju pa pol Rima in take najdbe, da te kap. Smešno je blo res, tega na zahodu ne doživiš in mi je super. 

V Bolgariji sva ob Črnem morju pogledala še Varno, Nesebar in kamniti gozd, star ful milijonov let, bivše morsko dno, kjer hodiš po mivki v kateri so še školjke, polžki in morski ostanki. Plovdiv je mesto v notranjosti Bolgarije, FUL lepo, tiste dni se je ful dogajalo zvečer v starem delu mesta, koncerti in kino na prostem, ful ful živahno mesto, stari del mesta je arhitekturno ful zanimiv, rimski ostanki se mešajo z modernimi, v mestu je tudi mošeja in zraven nje turška/arabska slaščičarna, moje sanje.

Skozi Sofijo sva se samo peljala v Makedonijo do Ohrida, kjer sva bila tri dni, res je lepo. V Skopju sva se ustavila za par ur, tem se je zrolalo, mesto je eksplozija skulptur in kiča, zidajo nove stavbe v rimskem slogu, skratka skropucalo če mene kdo vpraša. Zakon mi je bila pa čaršija, muslimanski predeli so zame prostor, kjer se najboljš počutim. 

Albanija je razred zase, že na meji sva se zamerila enemu uradniku, ker sva se slučajno ful smejala in naju je poslal na pregled avta in kufrov, vse ven, vse prešlatal, tam je odpiral vrečke in šlatal 6kg tetovca, kr neki res. Tirana je živahno mesto, samo lokali, ne vem a tam kdo v službo hodi, vse je bilo polno! Ustavila sva se samo za kavo in šla naprej. Je pa divje, moram rečt. Kaj vse vidiš na nekaj kilometrih, ko se iz centra voziš ven, same trgovine, milijon gum zloženih, feltne, cunje na kupu na ceradi, nekdo prodaja vilice, lopate, karjole, kolesarji v vse smeri poljubno po cesti, pešci poljubno čez cesto, hude bejbe v avtih (ki je v bistvu tank), vozi ga potetoviran mišičnjak. Na krožnih vse povprek, znoriš. Policijski avto da sred krožnega 4 žmigavce, ven stopijo trije in dajo en meter dolge kalašnikove na ramo. Na naslednjem ovinku nekdo puca ribe, 15kg rib na pločniku, kri, on puca, štirje gledajo, mrtvi psi ob cesti, v daljavi pa razsute hiše, traven pa vile oz. gradovi, v katerih nihče ne živi, ker so jih zgradili "gastarbajterji". 

V Podgorici sem bila zdej drugič, nič posebnega, ena nogometna tekma je bila s Škotsko in je bilo veliko ljudi, tja sva šla samo na kosilo, potem pa do Mostarja za sprostitev.

 

V dveh tednih sva naredila 5400km, hvalabogu se nama na cesti ni naredilo nič. Na splošno povsod ful lepo vozijo, največji norci so definitivno v Sloveniji, cesta kultura je pri nas res na dnu. Zapravila sva vse skupaj 1400€, vse vključeno.

 

 

Budimpešta

 

img5747.jpg

 

img5753.jpg

 

Cluj-Napoca

 

img5758.jpg

 

img5767.jpg

 

rudnik soli Turda

 

img5769.jpg

 

Sighisoara

 

img5790.jpg

 

 

Hiša, kjer se je rodil Vlad

 

img5784.jpg

 

img5781.jpg

 

img5795.jpg

 

 

Cerkev in samostan Biertan, ki je v Unescu

 

img5796.jpg


  • 0

#2 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 07:11 PM

Romunija, sem hotela slikat ljudi v tradicionalnih oblekah, samo se ne vidi dobro

 

img5802.jpg

 

img5869.jpg

 

img5870.jpg

 

Transfagaraš

 

img5818.jpg

 

img5830.jpg

 

 

Bran

 

img5832.jpg

 

Brasov

 

img5850.jpg

 

img5838.jpg

 

Moldova

 

img5887.jpg

 

vinska klet Milestii Mici

 

img5883.jpg


  • 0

#3 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 07:14 PM

Chisinau

 

img5904.jpg

 

img5907.jpg

 

img5912.jpg

 

img5913.jpg

 

img5914.jpg

 

img5929.jpg

 

 

 

Constanca

 

img5933.jpg

 

img5940.jpg

 

img5946.jpg


  • 0

#4 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 07:17 PM

Varna

 

img5951.jpg

 

muc muc

 

img5959.jpg

 

 

Kamniti gozd

 

img5969.jpg

 

img5973.jpg

 

 

Črno morje

 

img5978.jpg

 

 

Nesebar

 

img5982.jpg

 

Plovdiv

 

img5990.jpg

 

img5994.jpg

 

img5997.jpg


  • 0

#5 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 07:22 PM

Samostan Rila v Bolgariji, tudi v Unescu

 

img6000.jpg

 

 

Skopje

 

img6016.jpg

 

img6017.jpg

 

img6018.jpg

 

 

Ohrid

 

img6045.jpg

 

img6102.jpg

 

 

Muzej na vodi

img6108.jpg

 

 

Sv. Naum

img6095.jpg

 

 

Elbasan, Albanija

img6130.jpg

 

lej kje je muci :)

 

img6147.jpg


  • 0

#6 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17851 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 05 November 2017 - 07:43 PM

Omg občudujem te, da se ti da toliko voziti. Izgleda zelo zanimivo!
Jaz bi sla na roadtrip do juga Italije ali do Nordkapa, pa ful slabo prenasam vožnjo.
  • 0

#7 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30694 posts
  • Location:Primorska

Posted 05 November 2017 - 07:50 PM

Zelo lepo, Frida!
  • 0

#8 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14783 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 05 November 2017 - 08:01 PM

V a u <3
  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#9 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27036 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 05 November 2017 - 10:09 PM

FRIDA :wub:
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#10 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 November 2017 - 10:28 PM

:D

 

 

 pa ful slabo prenasam vožnjo.

 

A ti je slabo?


  • 0

#11 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17851 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 06 November 2017 - 08:28 AM

Ne, hrbet me začne boleti po dolgem sedenju v avtu.


  • 0

#12 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3443 posts
  • Gender:Male

Posted 06 November 2017 - 09:12 AM

O super Frida, bom vse info posredovala staršem, ki gredo naslednje leto z avtodomom v Bolgarijo in Romunijo.
  • 0

#13 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 November 2017 - 09:34 AM

Če te bo še kaj zanimalo, kar vprašaj, ker nisem opisala nobenih detajlov, je preveč :)


  • 0

#14 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13730 posts
  • Gender:Female

Posted 06 November 2017 - 09:53 AM

Frida, ti imaš dar za pisanje potopisov :) me je prijelo, da bi šla spet v Romunijo in dodala še Moldavijo.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#15 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 November 2017 - 10:06 AM

Dej še ti opiši svojo Romunijo, nujno! :D Al si že, pa sem spregledala?

Moldavija je meni tako všeč, takoj bi šla nazaj :D


  • 0

#16 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25701 posts
  • Gender:Female

Posted 06 November 2017 - 11:28 AM

Ha, ravno ugotavljam, da res nisem ničesar napisala... Se bom potrudila en večer strnit nekaj 3-leta starih vtisov :D Spomnim se, da me je bolela rit :lol:


  • 0

#17 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13730 posts
  • Gender:Female

Posted 06 November 2017 - 11:29 AM

Tega je pa že ful nazaj, 2003 ali 2004. Z bivšim sva šlla od Oradee do Stefanesta ob moldavski meji, severni del bolj. Bivala sva v eni vasi, približno uro stran od Cluja (videla sem rudnik soliv Turdi, ta je res impresiven), Pri eni sorodnici v Cumpulungu (tja sva šla čez Translivanijo, res krasna!) in pri njegovi babici v Stefanestu. Šli smo pogledati samostane, ki so od zunaj poslikani in so pod Unesvoco zaščito, SUcevice se spomnim.

Romunija je res lepa, ampak mi je bil občutek precej depresiven, ampak takrat sem bila stara 20 let-tudi to ej faktor.Verjetno tudi zato, ker bivaš pri ljudeh doma in, ker os sorodniki govorijo s tabo tudi o svojih težavah. SPloh ob moldavski meji je bilo depresivno, tak občutek brezizhodnosti. Ne bom pozabila stanovanja nejgove babice v bloku v priličju,kjer ni bilo tekoče vode in je bila kanalizacija pokvarjena, zato je re smrdelo. Sem se zbudila, ker mi je bilo tako slabo. Njegova babica je pa spala v v manjši zidani baraki. On je imel avto z avstrijskimi tablicami in se res spomnim kako so ljudje avto gledali, z obžalovanjem, da ne morejo z nama. In velika revščina, obupne ceste, konjske vprege-tudi ponoči. Veliko sem v tisth letih izvedela o tej državi, zgodovini po 2. vojni in imam poseben odnos do nje.

Konjske vprege so baje sedaj prepovedane?

A še evdno pred tabo odprejo vsako stekleničko cocacole, vode ali fante? :lol: Baje to izhaja iz tega, ekr so imeli cocacolo akr v banji pa dodajalivodo in sladkor po navdihu :D

Spomnim se, da sem ob naročilu kave prosila za mleko, Malo me je postarni pogledala,pokimala in prišla cez 10 minut nazaj s sveže pomolzenim mlekom.

Pa takrat so še sklapljali elektriko zvečer.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#18 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 November 2017 - 01:54 PM

Ti si čist drugače doživela, ker si bila pri domačinih. Saj na podeželju je še vedno tak občutek, mesta so bila pa dobra. Hrana in pijača vse na nivoju. Glede elektrike ne vem, tam kjer sem bila jaz, je bila povsod, vem pa da je bilo v Moldovi še par let nazaj tako. Za konjske vprege pa ne bi vedela, če so prepovedane, bilo jih je veliko po celi državi. Meni je bil občutek fajn, razen par let nazaj v Timisoari, tam so se mi pa vsi zdeli zoprni in čudni, niti en ni bil normalen al pa prijazen, nadrkani natakarji, na ticu, v hotelu... mesto krasno, ljudje pa čudni.


  • 0

#19 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13730 posts
  • Gender:Female

Posted 06 November 2017 - 03:01 PM

Takrat hrana ni bila na nivoju, se spomnim, da sme zavrnila pomfri :lol: (težka od nekdaj :evilgrin: ), ker je bil čist mehak, mrzel in napojen z oljem. Kava pa samo iz vrečke ala nescafe.

Za konjske vprege sem brala v časopisu pred prib. dvema letoma, ker ne paše če si v EU, da se še vozijo z vpregami, so djali.... Za elektriko se pa ful spomnim, ker sva prišla po skoraj enem dnevu vožnje do sorodnice in naju sploh ni dobro pozdravila, ampak samo poslala pod tuš, ker pol ne bi bilo več tople vode :D Na tisti vasi pri Cluju je imel samo en lovsko dovoljenje, lovili so pa vsi. Samo vsak dan je prišel ta , ki ej imel dovoljenje in načelnik policije, da sta dobila najlepši kos mesa. Pa na vprašanje kakšno pištolo ima jo je enostavno vrgel bivšemu v naročje.  Vse precej po kavbojsko :D Ogromno cerkva je, babica je pa pri vsaki molila, torej je molila skoz, Še zdaj vem da je domnezeu (kako se napiše pa ne vem) bog :lol: Znam še vedno rečt za kozarec vode. Pa kravice, ki so še vsak večer same domov. Face :)

Eden lepših spominov pa čreda okoli 30 konjev, ki je šla po hribu navzdol in vino, ki smo ga pili s pastirjem. Ampak brez romunščine si mrzel.

 

Je pa drugače zelo lepa država inbi jo šla še enkrat pogledat.Se dostikrat sprašujem akj se jezgodilo z ljudmi, ki sme jih tam spoznala, sploh mladimi.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#20 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10539 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 November 2017 - 04:08 PM

Vau, to kar opisuješ je res zanimivo, čist drug svet :)


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users