Jump to content


Photo

Vrtnarjenje - nasveti & izkušnje


  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#21 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27040 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 05 March 2012 - 12:43 AM

Nam tudi lubenice niso nikoli uspele, ja pa res, da je pri nas ful slaba prst in zato letos ne bomo nič sadili. (upam, da nas bo soseda radodarno zalagala) :blush2: Kaj več koristnega ne znam povedat, vem, da se sivka in rožmarin razrasteta (mi imamo polno dvorišče grmičevja, sadja in rož - no, ne več, ker je oče včeraj oskubil ves rožmarin, sploh ne vem, kaj mu dogaja v glavi, ko bi vsaj prej kaj rekel, da ga posušimo :lart: ), tu se pa počasi konča moje znanje tako na pamet.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#22 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13735 posts
  • Gender:Female

Posted 05 March 2012 - 07:41 AM

Midva imava v planu malo bolj resno zastavit najin vrt. Pravim, v planu, kaj pa bo pa ne vem.
Zaenkrat imava žejbelj in jagode, od rož pa anemone in rununkulus. Želja je, da bi rože posadila takšne, da bi od pomladi do jeseni cvetelo :lol:
Od zelenjave vedno posejem baziliko(kupi seme od semenarne, sem lani kupila enega drugega in je imela priokus po pohtrenu), peteršilj, solato in paradižnike-veliko njih, ker bi rada delala mezgo in za probat domači ketchup.
Bazilike imam re sogromno(cel lavor :D) ker jo jeseni zrežem, dam v lončke in zalijem z olivnim oljem.
letos imam namen dodati še rožmarin in pehtran. Timijam in majaron rabim tako malo, da ju ne bom imela.
Lani sem posadila okro. Ostalo je pri občudovanju cvetov, plodov nisem nič nucala. letos bom vajo ponovila, le pozanimala se bom prej glede uporabe.
Aja, pa čičeriko bom sadila. Obvezna je še rukola.
Moram pa rečt, da fantova mama ima skorajda njvo in me z ostzalo zelenjavo zalaga ona(črna redkev, solata, ful vrst fižola, bob, paprika, por,....)
S štihanjem in pletjem se ukvarja bolj ali manj fant :oops:
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#23 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 06 March 2012 - 12:43 AM

Felicia, sploh ni panike. Vse ti piše na vrečkah s semeni, sicer pa poglej v kakšni knjigi ali na internetu. Začimbe in čiliji vsi rabijo veliko sonca in vode. Origano sicer ne rabi toliko vode, ko se nekoliko ustali. Je trajnica...ampak ne vem, če nama ni pri fantu crknil...Po koncu sezone sem ga obrezala in čez zimo sva ga dala noter, parkrat sem ga zalila, ampak so se stebla čisto posušila in ne vem, ali bo zdaj na novo pognal, ali bo treba novega kupit. Letos bova spet posadila ali nasejala baziliko, čilije, meto, rada bi imela tudi sivko na balkonu. Pa sadika goji jagode je tudi na seznamu. Ostale začimbe pa so že.

Doma bomo tudi posejali to, kar vsako leto. Mamo sem zagnjavila, naj letos posadi nekaj brstičnega ohrovta, ker ga imam ful rada. Jo moram še kaj spomnit. Pa brokolija tudi še nikoli ni in rukole. Imam tudi semena za šparglje. Bomo videli, če bo postor še za vse to. Še posebej glede špargljev ne vem, kaj jih posejat. Na vrtu ne, ker šele čez 3 leta ali koliko že, obrodijo in bi samo zavzemali prostor. Najbolje bi bilo na njivo, ampak upam, da jih kakšne divje živali ne pojejo.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#24 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13735 posts
  • Gender:Female

Posted 06 March 2012 - 07:34 AM

točno, meto bova tudi. Za mojitote :D
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#25 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 06 March 2012 - 02:15 PM

Lani je fant kupil meliso namesto mete. Ni uspela najbolje. Saj zrasla je ful, ampak po listih je dobila neke pikice in razbarvali so se. Mogoče ni bila prava lega. Tiste lepše vejice sem potem posušila in enkrat skuhala čaj iz njih, ampak je bil čisto brez okusa. Upam, da bo z meto bolje.

Mogoče bi tudi aloe vero nabavila!

Na jalapeno čilijih so se pojavile uši in sva potem prvič probala naredit škropivo iz kopriv in je pomagalo, uši so izginile.:D Smrdi pa ta zadeva kot hudič, prav po prdcih.:lol: Baje se lahko uporablja tudi kot gnojilo, da občasno zaliješ rastline s tem.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#26

  • Guests

Posted 07 March 2012 - 12:42 PM

Marmelada, katere čilije pa imaš? Jaz namreč nimam pojma katere bi, sem našla eno spletno stran, kjer jih prodajajo (http://www.kupicili.si/sl) in sicer zelo pekoče, srednje pekoče in manj pekoče - a je srednje pekoče u bistvu že ful pekoče?

Še ena zanimiv sadež, to rastlino bom najbrž tudi posadila - gre za šisandro. http://dominvrt.si/c...tih-okusov.html

Pa gozdne jagode bi tudi imela!! Ful so dobre!

Zanimiva mi je tudi "rumena" lubenica (http://rastline.mojf...48-0-asc-0.html), pozna katera? Je okus podoben "navadni" lubenici?
  • 0

#27 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 11 March 2012 - 11:22 PM

Ja, gozdne jagode nameravava tudi posadit, če nama uspe dobit sadike. Mislila sva jih v kakšno visečo posodo posadit ali kaj takega.

Bhut jolokia je najbolj pekoč čili na svetu. Ampak sem nekje brala, da je baje kar zahteven za ga vzredit doma, vsaj pri nas. Mora imet neko stalno temperaturo, vlago itd.
Od čilijev je fant posadil Habanero, Jalapeno in Tondo picante Calabrese. Habanero spada med zelo pekoče, tako je tudi na vrečki s semeni pisalo. Na tej tvoji strani pa vidim, da nekatere vrste Habanerota spadajo tudi med srednje pekoče. Lani nama ni uspel, ker jih je fant prepozno posadil in je potem šla sezona prej mimo, kot je obrodil.
Jalapeno spada med srednje pekoče. Ko sva svežega probala, se mi je zdel rahlo pekoč. Sem jih pa potem dala posušit in enega celega sem dala v olivno olje in ga je zadnjič fant pojedel in je rekel, da je zelo peklo, pa ima on drugače zelo rad pekoče. Imava še vedno obešene te posušene od lani in pomoje jih bom kar zmlela v prah.
Tisti Calabrese pa so blagi.
Fant je čilije bolj zase posejal, jaz nisem tak navdušenec nad pekočimi stvarmi. Odvisno, kako pekoče imaš rada, oz. tvoj fant. Najbolje, da poseješ enega močnega in enega sredjega.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#28 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 12 March 2012 - 10:40 AM

Problem pri lubenici je ta, da jo moraš stalno in veliko zalivati. Pa še to, da pri nas (celinsko podnebje) ni dovolj vroče zanjo. In tako dozori zelo pozno, če sploh. Poleg tega potrebuje zelo veliko hranil (podobno kot buča). Jaz se je na celini ne bi lotevala sadit, če si pa kje na morju, potem pa kar. Pa veliko prostora rabiš zanjo.

Komaj že čakam na vrtnarsko sezono ...
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#29 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13735 posts
  • Gender:Female

Posted 12 March 2012 - 08:28 PM

Midva sva dons kupla neki semen, večinoma nič od tistega kar sva planirala:D
kupla sva koruzo, neke kitajske mešane zadeve, mehiško sončnico, cinije, paradižnikova semena, baziliko, papriko.
Zadnje troje bo fant pikiral(dajal semena v zemljo, v tiste namenske zadeve). Upam, da bo ratalo.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#30 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27040 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 12 March 2012 - 08:31 PM

če si pa kje na morju, potem pa kar

Ampak potem jo moraš staaalno zalivati. Mi smo ful zalivali, ker je zemlja poleti grozno suha, pa vseeno ni bilo nič.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#31 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 12 March 2012 - 11:05 PM

Nam so sicer ratale, ful manjše kot v trgovini itak, ampak meni niso bile všeč. Tiste v trgovini so 100× boljše, umetne gor ali dol.
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#32 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 13 March 2012 - 12:18 AM

Mi smo jih tudi enkrat posejali, pa tudi ni bilo nič kaj od njih. Kolikor se spomnim, sta zrasli ene dve ful majhni.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#33 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 19 March 2012 - 03:52 PM

Jaz bom tud letos vrtnarila! :woot: Pri fantu bom posadila zelišča (upam, da mi ne bodo mački vsega razkopal :cry: ), češnjev paradižnik in se tudi sicer udejstvovala na taščinem vrtu. :lol:
  • 0

#34 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 19 March 2012 - 08:02 PM

Jaz sem posadila goji jagode! :woot: :D
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#35 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13735 posts
  • Gender:Female

Posted 23 March 2012 - 08:54 AM

Midva tudi :D
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#36 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 23 March 2012 - 03:32 PM

No, zdaj pa čakat 3 leta.. :D
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#37 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13735 posts
  • Gender:Female

Posted 23 March 2012 - 06:31 PM

Napaka, andske sva :)
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#38 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 25 March 2012 - 01:32 AM

Haha, naval na goji jagode! :D Midva sva jih zadnjič gledala v Kaliji ampak jih potem še nisva kupila, ker sva bila malo zmedena. Namreč v vseh teh vrtnih centrih in vrtnarijah prodajajo goji jagode z latinskim imenom Lycium barbarium. Tudi vse posušene, ki se dobijo v trgovinah so te vrste. Na spletni strani ene vrtnarije pa sem prebrala, da Lycium barbarium niso prave tibetanske goji jagode in da je treba pazit pri kupovanju sadik. Sem jih poklicala in so mi rekli, da oni prodajajo tibetanske goji jagode. Potem pa sem se pozanimala tudi pri eni drugi eksotični vrtnariji in so rekli, da so vse goji jagode, ki se komercialno prodajajo, sorte Lycium barbarium in da je po njihovem mnenju to, da trdijo, da gre za prave tibetanske goji jagode, zgolj tržna poteza.

Tako da zdaj razmišljava, če ne bi kar v Kalio šla kupit, če so očitno vse enake. Moram se pa še pozanimat, od kje Kalia dobiva sadike. Te eksotične vrtnarije namreč same vzgajajo sadike v Sloveniji, ampak se pač moraš zapeljat do njih ali pa plačati poštnino.

Sarah, kje si ti kupila sadike? Ni nujno, da boš morala čakati 3 leta, odvisno, kakšno sadiko si kupila. Prodajajo se tudi dvoletne sadike, ki obrodijo že naslednje leto. Midva bova take kupila. Je pa bolje, da posadiš vsaj dve sadiki, ker se potem bolje oprašujejo.

Kupila sva zaenkrat Alojo arborescens in sadiko mete ter še neko rastlino, ki naj bi odganjala komarje. Pred par dnevi pa sva posejala baziliko, redkvice, čilije. Origano pa sem mogoče čez zimo premalo zalivala in ne vem, če ni crknil. Nič še ni pognalo.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#39 Errol

Errol

    Sugga daddy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17775 posts
  • Gender:Male
  • Location:Errolov brlog v Banana Republic

Posted 25 March 2012 - 11:23 AM

neko rastlino, ki naj bi odganjala komarje


Kako se imenuje ta rastlina. :?
  • 0

ESTOY FLOR DE ATORRANTE

UN CONTURSI MALEANTE


#40 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22357 posts
  • Gender:Female

Posted 25 March 2012 - 05:16 PM

Errol, ta rastlina se imenuje Santolina. Je nek sorodnik rožmarina, če se ne motim. Sem pa prvič slišala za to rastlino. Prodajalec jo je priporočil. Nima pa nobenega močnega vonja. Sicer bolj dvomim, da bo res kaj odganjala. Bomo videli. Jo bova pustila v lončku in dala na okensko polico.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users