Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#41 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 05 June 2008 - 03:13 PM

nekaj sem že, ja. priporočaš kej?

drugač je pa tukaj nekaj o Isaacu Singerju:
klik
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#42 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13673 posts
  • Gender:Female

Posted 05 June 2008 - 03:19 PM

Animal Liberation je utemeljitev s filozofskega vidika s kratkim pregledom zgodovine filozofije na to tematiko.
Animal Liberation, the second wave, pa vključuje veliko prospevkov ljudi ki se ukvarjajo s to tematiko.
V glavnem priporočam. Če te zanimajo ti jih lahko posodim, ju imam doma.

Dobra je Paola Cavalieri: Živalsko vprašanje-za razširjeno teorijo človekovih pravic(je rahlo dolgočasna)
pa Luc Ferry: Novi ekološki red
Sem imela tudi jaz seminarsko na temo pravic živali, pri etiki.

Žal dela Toma Regana ni za dobiti v Sloveniji(obstaja ena mal knjigica v NUK-u, samo tisto je bolj izvleček), jih bom pa verjetno enkrat kupila.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#43 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 05 June 2008 - 03:25 PM

o, super, nisem še brala tega (bolj kot ne izvlečke pa to). bi prosila, ja, se bova zmenili wink.gif v ponedeljek sem v Lj sicer, če maš čas.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#44 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13673 posts
  • Gender:Female

Posted 05 June 2008 - 03:26 PM

Nika, ZS
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#45 reddish ancha

reddish ancha

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 786 posts
  • Interests:branje knjig, pisanje za revijo, pilates

Posted 05 June 2008 - 03:28 PM

Ok, jaz nimam nič proti veganstvu in niti presnojedstvu, samo pač malo kruto se mi zdi . Tudi sama nisem ravno ljubiteljica mesa in posledično nisem zagrizena mesojedka, res pa je, da (zaenkrat) nisem vegetarijanka (mesa pač zelo malo pojem). To, da naj bi vegetarijanci bolj zdravo jedli, pa se mi zdi čisto posploševanje. Upam si trditi, da jem bolj zdravo od marsiketerga vegetarijanca; primer: moja kolegica je vege, njen jedilnik pa vsak dan sestavljajo: pica margerita, pomfrit, kokakola, sladkarije ... Tovrstnih vegetarijabncev je veliko, se mi zdi. Prisežem, da je še nisem videla pojesti kakšnega jabolka, še manj zelenjave ... In primer nekoga, ki pač tu pa tam poje kos mesa, seveda pa tudi veliko zelenjave in sadja in se ne baše konstantno s sladkarijami ob lakoti. Kaj je zdaj bolj zdravo??? Pomojem je drugo boljše. Torej, osredotočila sem se na zdravo prehrano.
  • 0

#46 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13673 posts
  • Gender:Female

Posted 05 June 2008 - 03:31 PM

jaz osebno nisem vegi, ker bi bilo bolj zdravo ampak iz moralnega vidika. Pogum za veganstvo še zbiram oz. se določenim zadevam še ne morem odpovedati.
Je pa res da se ogromno vegijev zelo nezdravo prehranjujem, tudi jaz nisem kaki biser biggrin.gif
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#47 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 05 June 2008 - 03:45 PM

QUOTE(reddish ancha @ 5. 6. 2008 - 16:28) View Post

Ok, jaz nimam nič proti veganstvu in niti presnojedstvu, samo pač malo kruto se mi zdi . Tudi sama nisem ravno ljubiteljica mesa in posledično nisem zagrizena mesojedka, res pa je, da (zaenkrat) nisem vegetarijanka (mesa pač zelo malo pojem). To, da naj bi vegetarijanci bolj zdravo jedli, pa se mi zdi čisto posploševanje. Upam si trditi, da jem bolj zdravo od marsiketerga vegetarijanca; primer: moja kolegica je vege, njen jedilnik pa vsak dan sestavljajo: pica margerita, pomfrit, kokakola, sladkarije ... Tovrstnih vegetarijabncev je veliko, se mi zdi. Prisežem, da je še nisem videla pojesti kakšnega jabolka, še manj zelenjave ... In primer nekoga, ki pač tu pa tam poje kos mesa, seveda pa tudi veliko zelenjave in sadja in se ne baše konstantno s sladkarijami ob lakoti. Kaj je zdaj bolj zdravo??? Pomojem je drugo boljše. Torej, osredotočila sem se na zdravo prehrano.


seveda ne moremo posplošit tega na vse vegetarijance, dejstvo pa je, da se jih večina posveti brskanju po podatkih o beljakovinah in podobno, in jejo bolj zdravo. + v mesu je veliko antibiotikov, hormonov ... nenazadnje "slabega" holesterola.

se pa strinjam - je čisto mogoče jesti sam junk food kot vegetarijansko hrano. ampak takih je malo wink.gif.

jaz sem začela zbirat fotke kosil in drugih obrokov, ki so izključno veganski, po internetu, mam že kar obsežno zbirko in 95% stvari zgleda nenormalno dobrih, bom kaj prilepila - moram najprej sprobat, kako izpade v praksi, da ne bom širila krive vere wink.gif.

  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#48 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 June 2008 - 03:49 PM

QUOTE(DiLeMa @ 5. 6. 2008 - 12:12) View Post

Jaz pa mislim, da s tem dajejo udarni statement, da je testiranje na živalih nedopustno in že to nekaj pomeni, torej da se stvari vsaj nekoliko pomikajo v boljšo smer.


Dvomim. Ker že zdaj velike firme, ki so pod drobnogledom, najemajo ljudi, ki poskrbijo, da kake umazane zadeve ne pricurljajo v javnost. Na Nizozemskem sem spoznala tipa, ki dela to za (mislim da) Nike - prikriva informacije o tem, da v Aziji za Nike pod nikakvimi pogoji izrabljajo otroke.
Ziher bo tako tudi v tem primeru; neke težke besede in velika dejanja, za vsem tem pa nekaj čisto drugega.

Še vedno podpiram da se ukine, a vem da je to zgolj droben korak k rešitvi problema.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#49 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45312 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 June 2008 - 04:15 PM

Ni se mi dalo vsega brat, ker je samo eno veliko pogrevanje istih stvari, ki so bile že miljontavžentkrat predebatirane. Vsak ima svoja stališča in v 90% jih zaradi enega ogabnega podpisa ne bo spremenila. Rekla bi samo, da mi gre to pogrevanje in oh in ah promoviranje veganstva in vegetarijanstva enako na K kot gre verjetno vegijem to, da nek mesojedec vedno znova favorizira mesojedstvo. To je odločitev posameznika in vsaj jaz zase lahko rečem, da zaradi enega krvavega podpisa ne bom nehala mesti jesa, ker ga imam preveč rada. Verjetno bi lahko kakšna vegetarijanka rekla zase podobno.


  • 0

#50 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 05 June 2008 - 04:55 PM

Frčica, pomoje ti bo tole v pomoč:

vegan forum
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#51 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 06 June 2008 - 08:20 AM

To je vse sicer super in fajn opirat na etiko, ampak ... kaj pa prehranjevalna veriga? Omenjajo to še kaj pri biologiji ali je treba samo še v potankosti vedet kako in čez kaj serje paramecij?

Je pa človek to vse zjebal do te mere, da je iz kmetij kot so bile pred stoletjem nastalo ono sranje ...
Prehranjevalnih kompletov "Lok + puščice" pa že dalj časa ne uporabljamo, ja.
  • 0

#52 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 June 2008 - 09:38 AM

bom dala kšen prispevek na to temo tud zraven. do takrat pa mal pobrskej po starih chat logih, sem precej prepričana da boš našel kaj ustreznega čtiva vmes tongue.gif.

danes sem se zbudila ob 5ih zjutrej in šla na računalnik - ugotovila, da me je en vegan dodal iz Virginije. in se šola za zdravnika, trenutno ma opravka z ljudmi s poškodovanimi možgani pa to, mi je poslal par stvari za prebrat o zdravstvenih vidikih vegetarijanstva. bom dala gor, sam moram prebrat prej.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#53 Baby

Baby

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3833 posts

Posted 06 June 2008 - 11:14 AM

Jaz sem pa prepričana, da VEČINA vegetarijancev se prehranjuje tako, kot je napisala reddish ancha.

  • 0

#54 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 June 2008 - 11:39 AM

lej, sej vem, da sem mela ful majhen vzorec - 60 vegetarijancev pač, ampak rezultatov pa nisem prirejala. mogoče mam mal napačno sliko v glavi, ker dost sodelujem po raznih forumih, kjer folk pač skrbi za svoje zdravje in se trudjo bit dober zgled, sam vseen - po moje situacija ni tok problematična.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#55 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12095 posts
  • Gender:Female

Posted 06 June 2008 - 11:47 AM

QUOTE(Baby @ 6. 6. 2008 - 12:14) View Post

Jaz sem pa prepričana, da VEČINA vegetarijancev se prehranjuje tako, kot je napisala reddish ancha.


Pomojem glih tolko kot mesojedcev.
  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#56 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 June 2008 - 12:20 PM

Evo obljubljeno datoteko:
IPB Image

Še viri:
IPB Image

Thanks to Matt Wetsel, Virginia smile.gif.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#57 Brokoli

Brokoli

    Gaga's favorite monster

  • Člani
  • PipPipPipPip
  • 4674 posts
  • Location:from Russia with love

Posted 06 June 2008 - 01:34 PM

A ta forum je sam za vegance? Za vegeterjance ni?
  • 0
I wanna just dance, but he took me home instead, uh oh!There was a monster in my bed.

#58 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 June 2008 - 01:58 PM

za vse ne-vegane je spodej en razdelek. v glavnem delu je pa za vegane, ja. tr00 pa to, hehe wink.gif.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#59 Blondi

Blondi

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2929 posts
  • Location:Mb
  • Interests:dajanje neumesnih pripomb,onaniranje, poizkušanje različnih znamk pira

Posted 06 June 2008 - 02:10 PM

QUOTE(Baby @ 6. 6. 2008 - 12:14) View Post
Jaz sem pa prepričana, da VEČINA vegetarijancev se prehranjuje tako, kot je napisala reddish ancha.


Večina se jih odloči zato, ker si pač lahko sit tudi na tak način, da ne uživaš mesa. To pa nima nobene veze s tem ali živiš zdravo ali pač ne. Nevem zakaj zaj pikirate na folk, ki ne je mesa, pa prav tako ne je zdravo. V čem je point ?


Prikimavam Hevei.

  • 0
Once you go Mac, you never go back
IPB Image

#60 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45312 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 June 2008 - 02:15 PM

Bi rekla, da se to tako poudarja zaradi tega, ker se tako preveč rado poudarja da je vegetarijanstvo toliko bolj zdravo od mesojedstva. wink.gif Naj me katera popravi, če se motim.
  • 0




4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users