Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#2081 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 October 2017 - 06:39 PM

Napisala sem sicer, da se mi zdi preverjanje pomembno pri vseh ženskah, ampak saj je logično, da imaš na rastlinski prehrani več možnosti za pomanjkanje. Iz živalskih sestavin se železo bolje absorbira (heme iron). Jaz sem imela sicer s tem probleme že prej. Stročnic, ki vsebujejo največ železa od rastlinske prehrane pa nikoli nisem veliko pojedla.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2082 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 October 2017 - 06:40 PM

Kolikor se spomnim, smo se ze enkrat pogovarjali okrog tega, da se s casom absorpcija zeleza iz rastlinskih virov prilagodi (=poveca) - pri zadostnem vnosu seveda. Pa ce ne kazem nobenih znakov pomanjkanja, potem res ne vidim potrebe po nekem testiranju (sem imela pri 14ih anemijo, tako da cisto na pamet ne govorim, sem pa ze malo pozabila detajle testov in razlike med komponentami). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2083 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 October 2017 - 06:46 PM

A nisi bila lani na nekih krvnih testih? Sem mislila, da so ti tudi to vključili. Meni zdravnica bp napiše napotnico za laboratorij, vsaj nekaj. 

Drugače pa to glede absorpcije težko verjamem. Se mi zdi podobno, kot če bi se organizem prilagodil nizkemu vnosu D-vitamina, ker ga redek Zemljan dobi dovolj, pa še zdaleč ni tako.

Se pa za pomanjkanje marsičesa sploh ni treba slabo počutiti, da na dolgi rok negativno vpliva na delovanje telesa.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2084 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 October 2017 - 07:06 PM

Kar so preverili je bilo itak vse ok, ampak bolj podrobno so gledali imunoparametre. Sem imela poslikano na telefonu vse, ampak je sel telefon zal rakom zvizgat, tako da nimam zdaj pri roki papirjev. 

 

KLIK za osvezitev debate o absorpciji.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2085 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 October 2017 - 07:14 PM

Hvala! Včasih pozabim, da na forumu kar naprej mlatimo ene in iste teme. :D ;)


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2086 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16853 posts
  • Gender:Female

Posted 03 October 2017 - 09:57 PM

Ne, pravzaprav ni logično :D Ker je rastlinska prehrana bogata z železom. Če verjameš ali ne, saj so delali raziskave in primerjali absorbcije različnih oblik železa.

Poleg tega, če ni mlečnih izdelkov v prehrani, se s tem izloči velikega zaviralca absorbcije železa.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2087 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 October 2017 - 10:13 PM

Ne vem, zakaj se vegani razpištolite ob tem, ampak neizpodbitno dejstvo je, da je meso živilo z največjo vrednostjo železa v obliki, ki ga telo najlažje absorbira, pa če vam je prav ali ne. Nihče ne trdi, da ga rastlinska prehrana ne vsebuje oz. da imajo vegetarijanci in vegani po defaultu pomanjkanje.
Moj point je bil, da bi jaz delala redne teste, če bi imela močne in dolge menstruacije, sploh če bi se trudila zanositi.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2088 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16853 posts
  • Gender:Female

Posted 03 October 2017 - 10:42 PM

Jaz pa ne vem, zakaj mnogo vsejedov misli, da so strokovnjaki za prehrano :D Res je, kar si napisala o mesu, vendar pa to ni vzrok, da bi bili

vegani statistično pomembno bolj izpostavljeni tveganju za pomanjkanje železa kot vsejedi, ampak je tam-tam.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2089 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 October 2017 - 11:00 PM

Zdaj si me pa res zainteresirala za to študijo. :D Sploh me zanima, če je realno zastavljena in kakšno dieto imajo posamezniki, vključeni vanjo.

Edini logičen razlog bi lahko bil, da je tista rastlinska hrana, ki je bogata z železom hkrati tudi polna C-vitamina, ki močno izboljša absorpcijo.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2090 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16853 posts
  • Gender:Female

Posted 04 October 2017 - 06:32 AM

Bom, proti veceru, ko pridem domov :D
Gledas z napacnega konca. Absorbcija nehemskega zeleza naj bi variiala glede na zaloge v telesu, medtem ko je absorbcija hemskega zeleza vec ali manj konstantna. Vitamin C ni edina snov, ki izboljsuje absorbcijo nehemskega zeleza. Ni treba, da je v samem zivilu prisotno oboje, lahko kombiniras (npr. Limonin sok v smoothiju s spinaco ali pa limonin sok (namesto kisa), polit cez zeleno solato). Samo primer.
Nadalje je pomembno, koliko inhibitorjev zraven zauzijes. Vegetarijanci, ki pojedo veliko mlecnih izdelkov, imajo lahko vecje probleme z absorbcijo in pomanjkanjem zeleza, kot ce bi mlecne izdelke odstranili iz prehrane.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2091 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23358 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 04 October 2017 - 07:45 AM

Evo moje poročilo: muffini so bili super, prav tako stepena vegi smetana. V pol smetane sem dodala še nutelo, kdor je želel še malo bolj čokoladno verzijo.

Testo sem tudi naredila po tistem drugem predlaganem receptu in ga malo prilagodila. Zdaj sem ugotovila, da namočeno laneno seme deluje kot jajce.

 

Punca je bila presrečna, da je lahko jedla enako kot ostale, le pizzo je spustila.


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#2092 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 04 October 2017 - 09:23 AM

Drzi, enkrat sem delala zdrobove cmoke z zmletimi lanenimi semeni in je bilo ok, ampak se jih definitivno okusi (in vidi, ce uporabis rjave in ne zlatih). Ampak v kaksnem receptu sploh ni treba komplicirat z nadomestki, pac odvisno od njihove kolicine in specificne funkcije. Vcasih moras kaj parkrat narest, da dobis obcutek in vidis, kaj deluje oz. kaj ti bolj odgovarja. Ampak vcasih je tudi zoprno, ce moras neke nove sestavine in pripomocke (lanena semena, mlincek za kavo) kupovat za nekaj 'probat'. Ce imas vse to ze pri roki, je pa itak druga stvar.

 

Se mi zdi pa ful lepo od tebe, da si se toliko potrudila za goste  ^_^ Taki ponavadi res cenijo trud - pa njihovi starsi tudi. Kolikor berem po razlicnih vege skupinah, skoraj vsako vabilo na rojstni dan pomeni, da poskusajo doma duplicirat, karkoli bodo pac ze tam stregli, od pice do torte in prigrizkov. Ce mislis, da imas z enim rojstnim dnem veliko dela, si komot predstavljas, da se ti po ene 10ih zacne malo kisat (in zacnes mafine po enega zamrzovat in ne vsakic frisne runde pect, ker moras ostalih 11 pojest sam :D). To, da je enaka hrana za vse (in da so z njo vsi zadovoljni), je pa itak  :thumbup: .


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2093 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16853 posts
  • Gender:Female

Posted 04 October 2017 - 10:44 AM

Ljudem dostikrat sploh ne pride na misel, da bi za vse naredili enako (da bi vsi lahko jedli), ker veganska ali kako drugace prilagojena hrana je itak nekaj vesoljskega. :D

Anouk, kaksen mlincek za kavo priporocas?
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2094 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17685 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 04 October 2017 - 10:44 AM

Večina ljudi misli, da vegani jedo samo zelenjavo. :butl:


  • 0

#2095 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25658 posts
  • Gender:Female

Posted 04 October 2017 - 10:52 AM

Pa moko, a ne Anouk? :lol1:


  • 0

#2096 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 04 October 2017 - 11:06 AM

Ljudem dostikrat sploh ne pride na misel, da bi za vse naredili enako (da bi vsi lahko jedli), ker veganska ali kako drugace prilagojena hrana je itak nekaj vesoljskega. :D

Anouk, kaksen mlincek za kavo priporocas?

 

Tistega, ki ga lahko od mame/oceta prisvojis :D Na mojemu sicer pise Bosch in nimam pripomb ;)

 

Ja, solate in moko :D Meni se kar malo skisa, ko gremo ven in mi zacnejo neke borne solatne kroznike ponujat kot glavno jed (po moznosti jih moras se narocit brez piscanca, sira in jogurtovega preliva). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2097 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 04 October 2017 - 12:23 PM

Ponavadi je boljse iti v restavracije, kjer takih jedi sploh nimajo na meniju. :D
V Slo se v zadnjem casu izboljsuje situacija in se ze v vecini restavracij, tudi vrhunskih, da narociti veganski meni (stalnega ali modifikacijo), v LJ je pa sploh velik porast vege restavracij.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2098 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 January 2018 - 07:44 PM

The ethics of keeping pets


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2099 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82075 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 27 January 2018 - 08:36 PM

https://www.vogue.co...e-film-festival
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2100 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25227 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 March 2019 - 12:05 PM

 

 

Celebrity chef Gordon Ramsay had some choice words for vegan-trolling television host Piers Morgan during a recent episode of The Late Late Show with James Corden. “Gordon you’ve made some changes at your restaurants at home. You’ve been very outspoken in the past about your disdain for vegan food,” Corden said before presenting a printed photo that Ramsay tweeted of a vegan Sunday roast he launched this week at three of his London restaurants. Corden pointed out Morgan’s comment on Ramsay’s photo which stated, “Oh, for f*ck’s sake, Ramsay … not you, as well? This looks utterly revolting.” Ramsay responded to Morgan—who consistently bashes vegan food, most recently convenience chain Gregg’s vegan sausage roll. “So, Piers Morgan is now a food critic? Go and f*uck yourself,” Ramsay said. “Here’s the thing … veganism is on the rise and we ought to adapt and yeah, eat a slice of humble pie.”

 

https://youtu.be/Dz3xkDx0J5I?t=107

 

:lol:

 

Fajn mi je brat, ko se za spremembo mesojeci (in ne vegani) med sabo prcajo, haha. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users