Jump to content


Photo

Premlada za odločanje? - Splav DA ali NE?


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 30 April 2005 - 02:44 PM

Premlada za odločanje?
Palm Beach | 30.4.2005 | Š.Z.

Sodišče na Floridi je odločilo, da noseča 13-letnica ne sme splaviti, saj naj ne bi bila dovolj zrela za tako odločitev.

Floridsko sodišče v Palm Beachu je izdalo sodno prepoved, ki 13-letnici prepoveduje prekinitev nosečnosti. Najstnica je sicer v tretjem mesecu nosečnosti, splav pa je nameravala narediti v torek.

Ameriško združenje za človekove pravice je zoper sodniško odločitev že napovedalo pritožbo. Po mnenju direktorja združenja, Howarda Simona, je siljenje 13-letne nosečnice k porodu nezaželenega otroka nezakonito in protiustavno. "In ne samo to – sodniška odločitev je kruta," je dejal.

Primer se je pred sodiščem znašel na pobudo uslužbencev floridskega urada za otroke in družino, saj so bili prepričani, da je najstnica premlada in premalo zrela za "tako težko odločitev". Sodnik Ronald Alvarez je bil očitno podobnega mnenja, zato je odredil sodno prepoved in oceno psihičnega stanja 13-letnice. Sodnikova odločitev je tako zapečatila usodo najstnice, ki bo zaradi prepovedi zamudila zadnji dovoljeni rok za splavitev.

vir: 24ur.com



Kakšno je vaše mnenje na odločitev floridskega sodnika?
Jst mislim, da je to pa že čist preveč - kako lahko nekdo odloča namesto nje, kljub temu, da je tolk mlada? rolleyes.gif To je njena osebna stvar, ne pa da se en pametnjakovič odloča namesto nje! Sej gre za njeno telo, njeno težavo, njeno bolečino.
Kaj človek res ne more več sam odločat o svojem življenju? :angryfire:
  • 0
IPB Image

#2 Kim

Kim

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1138 posts
  • Location:Griže

Posted 30 April 2005 - 03:05 PM

QUOTE
da je najstnica premlada in premalo zrela za \"tako težko odločitev\".


hmmm....že že ampak a je bila pa dovolj zrela ko je z nekom seksala? IPB Image
Nikoli nisem razumela teh najstnic ko so vedno pametovale glede sexa, otrok pa pol če se kej nardi nobena ni zmožna vzgajat.....

seveda pa popolnoma razumem da dejansko bolje da splavijo, ker otrok res nemore imeti otroka, pa naj telesno še deluje zrelo....duševno definitivno ni IPB Image

Glede tega dotičnega primera pa.....hmmm...vprašanje kako bo tudi ko bo rodila....skrbeti za njega definitivno sama nebo mogla....želim pa tem otroku dobro življenje mogoče pri kakšnih krušnih starših IPB Image

  • 0
včasih angel včasih hudič..
spontana,nagajiva,samosvoja,provokativna,energicna,samozavestna,divja..drugačna,povprečja me resnično ne pritegnejo..
jp...postavljam meje svojega ozemlja IPB Image

#3 Metuljcica

Metuljcica

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 414 posts
  • Location:Štajerska

Posted 30 April 2005 - 03:08 PM

Ameriško sodstvo je itak razred zase... Res ne vem zakaj ne bi smela nardit splava, zaj pa bo verjetno zafurala svoje in otrokovo življenje pa še čigavo.
Kakšno pa je vaše mnenje nasploh do splava?
  • 0

#4 *simoncy*

*simoncy*

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1694 posts

Posted 30 April 2005 - 03:23 PM

Hm..
OK, odločil so se da je premlada da bi se odločila za splav.. Ampk kaj bi pa blo, če bi se odločila za porod? Bi sodišče odločilo naj naredi splav, ker je premlada da se odloči za porod!!???? rolleyes.gif

Na splošno se mi pa splav niti ne dopade.. Moj prjatu študira medicino pa te zadeve in ma doma kaseto, k sva jo enkrat gledala o splavih.. Pa je čist u piko pokazalo kako to počnetjo: otroku v maternici dobesedno potrgajo ude!! Grooza! Zato ne odobravam splava..
Sicer vsaka mati se odloči sama, vendar če otroka ne želi, naj vsaj poskrbi za zaščito! Sej ni tko težko to! Bolš kt pa da splaviš!
Drugače je, če gre za posilstvo seveda.. Takrat pa deklici pravzaprav ne preostane drugega..
  • 0
Veselje do življenja je, ženske, za nas najlepše ličilo!

#5 *simoncy*

*simoncy*

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1694 posts

Posted 30 April 2005 - 03:25 PM

Pa še to: vsaki materi bi po mojem mnenju morali pokazati tisto kaseto, ki sem jo videla jaz, preden se odloči za splav! Grozno!!
  • 0
Veselje do življenja je, ženske, za nas najlepše ličilo!

#6 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 30 April 2005 - 03:26 PM

Koliko je pa otrok sploh razvit (zarodek, no) v dveh mesecih? Dvomim, da bi imel že roke in noge? Ali pač?

No, glede tega primera pa je to, da je bolje splav, kot pa da otroka rodi. Tkao mlada ne bo mogla skrbeti zanj in ga bo kvečjemu lahko dala posvojiti. To tudi ni rešitev.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#7 *simoncy*

*simoncy*

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1694 posts

Posted 30 April 2005 - 03:29 PM

Ja ma neke izboklince že.. K je prov pokazalo kako z nekim pinceti podobnim pripomočkom stisnejo nogico pa jo zdrobijo, pa isto nardijo z rokico, pa glavico... blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif cry.gif
  • 0
Veselje do življenja je, ženske, za nas najlepše ličilo!

#8 Kim

Kim

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1138 posts
  • Location:Griže

Posted 30 April 2005 - 03:37 PM

IPB Image
  • 0
včasih angel včasih hudič..
spontana,nagajiva,samosvoja,provokativna,energicna,samozavestna,divja..drugačna,povprečja me resnično ne pritegnejo..
jp...postavljam meje svojega ozemlja IPB Image

#9 tinca

tinca

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1159 posts

Posted 30 April 2005 - 04:00 PM

Res, da je nekoliko mlada, ampak ali nima staršev, ki bi ji lahko svetovali?
Sploh se ne strinjam z odločitvijo sodstva.

Nisem ravno zagovornica splavov, čeprav je včasih boljše, da se dekle odloči za to zaradi tisoč in enega razloga. Dandanes pa smo vsi dobro obveščeni da lahko poskrbimo da ne bi prišlo do nezaželene nosečnosti.
  • 0

#10

  • Guests

Posted 30 April 2005 - 04:27 PM

Uf, škatljiva reč. Kolikor jaz vem, se v imenu mladoletnih oseb odločajo njihovi starši, ki so pač odgovorni za njih, tudi pred sodiščem. Drugače se mi pa smilita oba, nerojeni otrok in najstnica. Če pri 13-ih ne ve, kako se človek zaščiti (dobro, tu se spet postavi vprašanje, KOLIKO 13-letnikov to dejansko ve ermm.gifsmile.gif, potem res ne vem, kako bo vedela, kako naj skrbi za dete, zase ... Joj, joj, joj ... cry.gif

Splava načeloma ne podpiram, ampak v določenih situacijah se pa zdi to res najboljša rešitev.

Sploh pa ne vem, od katerega dneva, tedna, meseca se lahko naredi splav? Ker v čisto začetnih fazah zarodek sigurno še nima rokic, nogic itd. Ampak ne glede na to ... Ne vem, če bi se sama kdaj odločila za kaj takšnega.
  • 0

#11 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28978 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 30 April 2005 - 04:41 PM

v konkretnem primeru se mi zdi odločitev sodstva kratkomalo absurdna, vendar: ali je dekle sploh zrelo, da se zaveda odgovornosti, ki ji jo je posredno (s prepovedjo splava) naložilo sodstvo. strinjam se tut z opazkami predhodnic, da deklica sploh še ni polnoletna in da v njenem imenu odločajo njeni starši, ki upam, da imajo kaj soli v glavi.

načeloma sem pro choice, ker se mi zdi prav, da se ženska odoloči, kaj in kako z njenim telesom. tipi nemalokrat izvrstno pokažejo svojo nezrelost in dobesedno spizdijo (oprostite izrazu), ko zvejo, da je dekle noseče. mislm, a seksal so pa lahko z njo???? osebno poznam pnco, ki je zlo mlada zanosla (pri 16-ih rodila zdravo deklico, ki je zdaj verjetno že veselo obiskuje osnovno šolo smile.gif ) in ji je tip rekel, da ji plača, če gre naredit splav .... ermm.gif: ermm.gif:

kar se pa mene osebno tiče, sem se odločla, da ne bom mela otrok, če se pa slučajno zgodi, da zanosim, bom pa splavila, ker mam pač neko dedno bolezen, ki lahko usodno vpliva na moje in otrokovo zdravje in nosečnost lahko ogrozi življenje mene ali otroka. pa sm se raj odločla, da pač ne bom mela otrok. pa mi to ni nek velik problem, sam žvet sm se mogla naučit s tem. smile.gif

  • 0

#12

  • Guests

Posted 30 April 2005 - 04:56 PM

Špela, če bi bila v tvoji situaciji, bi ravnala enako. Nima smila ogoržat svoje in otrokovo življenje ... Te občudujem, da si tako pogumno sprejela dejstvo in se z njim sprijaznila ...
No, to sem mogla napisat, čeprav je malce izven naslovne teme, se opravičujem ostalim!
  • 0

#13 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28978 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 30 April 2005 - 06:32 PM

hvala, katie!
  • 0

#14 tinca

tinca

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1159 posts

Posted 30 April 2005 - 07:42 PM

QUOTE(Katie)
Špela, če bi bila v tvoji situaciji, bi ravnala enako. Nima smila ogoržat svoje in otrokovo življenje ... Te občudujem, da si tako pogumno sprejela dejstvo in se z njim sprijaznila ...  
No, to sem mogla napisat, čeprav je malce izven naslovne teme, se opravičujem ostalim!


...tudi jaz se podpišem...
Špela, zdaj ti bom postavila mogoče malo delikatno vprašanje, ni ti treba odgovorit če nočeš; si mogoče kaj razmišljala o posvojitvi ali rejništvu?
Koliko let pa imaš?
  • 0

#15 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 30 April 2005 - 08:00 PM

Aha. Ni dovolj zrela, da splavi. Ampak je pa dovolj zrela, da donosi in prevzame odgovornost. Bruh.
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#16 Gisele

Gisele

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 232 posts

Posted 01 May 2005 - 10:45 AM

To ne bi smelo zgoditi ( ze zaradi osnovnih clovekovih pravic in svoboscin), vsaj pri nas. ZDA ima itak take absurdne tozbe, da si mislit ne morete. Potrebovala bi dovoljenje starsev.
Tako je pa sodisce dolocilo, da naj donosi in "kaznovalo" njene starse, da imajo se ena lacna usta za hranit, oziroma posledicno jo caka se vecja bitka, ce hoce tega otroka sploh obdrzati.
To je absurd. Absurd je sploh take stvari vlacit po sodiscih, ker se tako zavlecejo, da je itak ze prepozno.

Lahko bi tudi jaz tu nakladala, da bi morala prej poskrbeti za kontracepcijo in jadajadajada. Ampak NI. Dejstvo je, da je noseca. Ze ko sem vcasih pogledala Ricki Lake, sem videla, da je takih primerov ogromno ( mamica, ze dvakrat pri petnajstih). Kriza.

Glede splava. Je odlocitev vsake posameznice. Osebno nisem pristasica in preziram malce zenske, ki seksajo brez zascite in potem gredo po 2,3krat delat splave...
  • 0

#17 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 May 2005 - 09:15 PM

Debilizm-sj so starši odgovorni za njo in oni odločajo, ne pa sodišče za njo in za starše
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#18 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 11 November 2011 - 04:50 PM

Ne vem kam naj prilepim ta link, pa sem ga kar sem:

Peterle o členih San Jose: Pravica do splava v mednarodnem pravu nima nobene podlage
Nasprotniki pravice do splava odločitev sodišča prenesli z gospodarskega področja v sfero etike in morale

LJUBLJANA - Naš evropski poslanec Lojze Peterle in njegova slovaška kolegica Anna Zaborska sta pretekli teden v Evropskem parlamentu predstavila ti. člene San Jose, ki kot znanstveno dejstvo navajajo, da se človeško življenje prične že ob spočetju, in naj bi vladam in civilni družbi služili kot navodila pri odločanju o pravici do splava.

http://www.dnevnik.s...nija/1042486966

San Jose Articles:
http://www.sanjosear....com/?page_id=2
  • 0

#19 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 11 November 2011 - 06:11 PM

Sramota za Slovenijo. down.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#20 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25841 posts
  • Gender:Female

Posted 11 November 2011 - 07:20 PM

surrender.gif
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users