Jump to content


Photo

Islam in Evropa


  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#21 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 August 2010 - 02:33 PM

Daj sajk, malo pretiravaš. Islamska kultura je zelo bogata. V preteklosti je daleč prekašala evropsko. wink.gif Kar se tiče položaja ženske v islamu, pa ne bi, ker sem slišala že toliko različnih zgodb, da več ne vem... Povsod se najdejo slabiči, ki se znašajo nad ženami, tud v raznih tradicionalnih okoljih, kjer ne prevladuje islam, ima ženska podobno slab položaj...

Razlika med mošejo in džamijo naj bi bila v tem, da so v kompleksu poleg molilnice še drugi prostori. Npr. prostor za verouk, knjižnica, prostori za druženje itd. Mislim, da so v Ljubljani želeli v kompleks džamije dodat še mrtvašnico ali nekaj podobnega.
Vendar... malo sem zmedena. Bolj ko razmišljam o Errolovih besedah, bolj se mi zdi, da ima prav. Džamije poznajo le na področju Balkana, povsod drugje identičnim kompleksom pravijo mošeje. Balkan je bil v preteklosti del Turškega cesarstva, tako da ja... lahko, da je džamija le en izmed izrazov...

Vseh muslimanov ni za metat v isti koš. So miroljubni in so ekstremisti. Enako je v vseh drugih verah. Žal je situacija taka, da zaradi peščice ekstremistov pade slaba luč na vse ostale, ki to niso. Definitivno pa se strinjam, da je to res kompleksen problem, ki bo evropskim državnikom povzročil še obilo sivih las, v kolikor jim še ni povzročil.
  • 0

#22 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 06 August 2010 - 02:45 PM

smile.gif

Čeprav sedaj se bo našel kak skeptik, ki podnapisom ne bo verjel ... biggrin.gif

QUOTE(Kalypso @ 6. 8. 2010 - 15:33) View Post

Daj sajk, malo pretiravaš. Islamska kultura je zelo bogata. V preteklosti je daleč prekašala evropsko. wink.gif

Ni pretiravanje, tisto je bilo malo ironije. tongue.gif V preteklosti je prekašala, ja. Težava je, da težijo k temu, da bi na onem nivoju tudi ostali.
  • 0

#23 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 August 2010 - 02:46 PM

Ja saj.. tradicionalno okolje. (se nanaša na video).


  • 0

#24 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 06 August 2010 - 06:43 PM

jaz sem tudi za molilnico...se mi zdi, da ljudje zganjajo paniko, ker povezujejo islam s terorizmom in mediji to še forsirajo...
sem že bila v kopru v "molilnici" (neka sobica) in meni so se zdeli čist u redu...moja cimra je bla tud muslimanka, pa človk sploh neb reku...in ko sm delala neke raziskave za fax, mi je še predstavla hodžovo hči, k je bla tud čist ok in nepokrita. je prou rekla, da jo oče nč ne sili, da vrjetno gledam preveč tv, k take stvari sprašujem smile.gif
nam je pa na faxu predaval ahmed pašić in je pač govoru o tem, zakaj pride do skrajnežev in terorizma. pač mladi ali nemladi muslimani naj bi se zbirali v "garažah", bili jezni na cel svet, ker morjo molit alaha v neki garaži, in so se pumpali...če bi pa oni imeli nekoga, ki bi jim pravilno razložil islam, pa do tega ne bi prišlo (naj ne bi, kdo ve).
in ta njihov duhovnik (trenutno se res ne spomnem kku se mu reče) je res velik stvari vedu, še več o krščanstvu kot jz, pa sm hodila k verouku...res me je impresioniral...
seveda to so pač moje izkušnje...
  • 0

#25 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27036 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 06 August 2010 - 08:50 PM

QUOTE(riddle @ 6. 8. 2010 - 19:43) View Post

mi je še predstavla hodžovo hči


Ona je bila moja paralelka v OŠ. laugh.gif

  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#26 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 07 August 2010 - 12:31 PM

Še ena iz logov "vere miru": http://24ur.com/novi...amenjanjem.html

V bistvu so si sami krivi - tudi moški, saj jim ne more biti tisti sistem pri srcu. Konec koncev se poročajo tako, da jemljejo mačka v žaklju, saj žene še vidijo ne dobro pred poroko, kaj šele, da bi jo/jih sprobali. laugh.gif
Tako da po eni strani so si vsi skupaj tam dol sami krivi, da ne pobijejo vseh tistih karkoližeso ... verskih voditeljev, milice, itd.

Za Evropo bi bilo pa fino držat se kolikor je mogoče stran od tega. Če postane Evropa (in mi) (še) prijaznejša za muslimane, bodo gotovo sem prišlo tudi nekaj onih orto sorte. In potem se boste lahko tolažili, da je takih samo peščica. tongue.gif
  • 0

#27 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26274 posts

Posted 07 August 2010 - 12:39 PM

Jaz sem proti pumpanju s kakršno koli vero, tudi s krščanstvom, se mi pa zdi fajn k smo za praznike doma laugh.gif

Đamija, ma meni se zdi, da ni potrebe, da se jih gradi pri nas. Prav tako se mi zdi, da so neke ogromne cerkve brezvezne in na sploh se iz tega ven samo kapital vleče. Kdo pa daje denar za gradnjo? Verjetno muslimani ne mislijo, da bodo oni dali vsak določeno količino keša, da se bo gradilo. Pač se mi zdi, da nam manjka (prav tako vsem priseljencem) veliko drugih bolj temelnih stvari, kot pa objektov namenjenih molitvi. Sej če si veren in ti je prioriteta molitev, ti ni glih pomembno kje moliš...
  • 0

#28 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18178 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 08 August 2010 - 10:32 PM

No jst se pa glih s tvojim zadnjim stavkom ne strinjam, se mi zdi ta vera pri nas vseeno tolk zastopana, da je kar malo sramotno, da jih za njihov praznik strpajo v ene telovadnice in potem tam molijo, se mi zdi nekak pravično, da bi imeli tut oni spodoben prostor za molitev. Predstavljaj si, da bi 300 kristjanov stlačili v eno staro telovadnico, in bi jim pač rekli, da naj tam molijo, ker ni drugega primernega kraja. Pomoje bi bla taka panika...
  • 0

After all this time?

Always.


#29

  • Guests

Posted 09 August 2010 - 06:59 AM

Kar se tice pumpanja z verami. Poglejte malo krscansko krvavo zgodovino, pol pa islamsko. Kristjani majo ja se za sveto knjigo zgodbice o krvavih osvajanjih jeruzalema itd...
  • 0

#30 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13731 posts
  • Gender:Female

Posted 09 August 2010 - 07:22 AM

Ja, kristjani imajo ravno toliko masla na glavi, če ne še več kot muslimani.

Z Oro se ne morem strinjati da lahko molijo kjerkoli in da ne rabijo posebnega prostora. Ja, seveda lahko molijo, nekaj povsem drugega pa je, če jim mora biti to po ustavi zagotovljeno.
Se pa ne počutim čisto nič ogrožena in mislim da je vsa panika povsem pretirana. Me zanima kako bi se obnašalo krščanstvo če bi bilo tako stisnjeno v kot in bi bil vsak z napačnim imenom in veroizpovedjo a priori sumljiv.

Kar se pa tiče zakrivanja, verskih simbolov ipd pa sama še nisem povsem odločena. Verjetno je neki drugega če se dekle zato sama odloči ali pa je v to prisiljena. Težko pa je seveda vedeti ali se je zato sama odločila, ker gre lahko samo za zgled ki ga dobi od doma ipd. Nenavsezadnje, se pri nas 8 letne punčke same odločijo da bodo kazale popek ali zato ker vidijo po tv-ju, vrstnicah, svojo mamo? Če se že gremo da ne smejo izražati verskih simbolov močno upam da bo šlo v obe smeri in da tudi kristjani potem ne bodo smeli nositi križa okoli vratu.
Meni so bile mlade muslimanke v Londonu ful lepe, modno oblečene s to ruto vred in so jo imele kot modni dodatek. Ali po svoji želji je pa drugo vprašanje.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#31

  • Guests

Posted 09 August 2010 - 07:29 AM

Se spomnim par let nazaj, ko sma letela na Srilanko, in je od Minhna (pisi kao sto govoris smile.gif) do Dohe prisla na letalo ena muslimanska druzina. Tip normalen, mama in dve hcerki v srednjesolskih letih pa zamaskirane do konca. smile.gif Se vsedejo dol pred naju in pocakajo, da letalo vzleti, potem pa vse tri vstanejo in slecejo svoja oblacila in jih stiscijo nad sedeze. Spodaj pa - dizajnerske cote, sandali, zlata ko smetja, mali sta meli vsaka svoj mali prenosni racunalnicek + dlancnik + telefon, vsako uro med letom sta se spricnili s parfumom, da sma se midva dusila odzadi, pol pa preden smo pristali spet vstat, dobit cote, se zamaskirat nazaj in take z letala. biggrin.gif Ful je blo smesno. smile.gif
  • 0

#32 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 09 August 2010 - 08:20 AM

QUOTE(izabela @ 9. 8. 2010 - 7:59) View Post

Kar se tice pumpanja z verami. Poglejte malo krscansko krvavo zgodovino, pol pa islamsko. Kristjani majo ja se za sveto knjigo zgodbice o krvavih osvajanjih jeruzalema itd...


Že, ampak - pa kaj? smile.gif Zdaj te lahko krščanstvo direktno zajebe praktično samo tako, da si dovolj neumen, da pošlješ svojega froca v cerkev. smile.gif Stanje z islamom v Evropi se pa z leti slabša, vleči na dan cerkvene inkvizicije in podobnega in s krščansko preteklost opravičevat sedanjost islama je pa precej brez veze, a ni?

Sicer pa - http://www.youtube.c...layer_embedded#! cool.gif
  • 0

#33 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26274 posts

Posted 09 August 2010 - 08:22 AM

Jaz še vedno mislim isto smile.gif
  • 0

#34 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 09 August 2010 - 08:42 AM

Jaz tudi ostajam pri svojem, in mislim, da bi jim bilo res potrebno zagotoviti en prostor, in ne telovadnico, kjer bi pač opravljali svoje verske obrede. Mnogo let je bilo pač edino krščanstvo prisotno na našem področju, cerkve so rasle kot gobe po dežju, sedaj je pa tudi v Sloveniji musimanska vera druga najštevilčnejša, in je pravilno, da se vernikom to zagotovi.

sajk, tvoje linke bom pogledala, ko se mi bo dalo; me pa zanimajo, in hvala. wink.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#35 Simone

Simone

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 321 posts

Posted 09 August 2010 - 09:44 AM

Jst se pa strinjam s Sajkom.

Pa fascinira me tudi, da je neka nora ideja dovoljena in jo treba "spoštovati" samo zato, da ne bi užalili "verskih čustev". Če bi nekdo propagirav isto idejo izven okvira religije bi najverjetneje pristal se ve kje.

  • 0

#36 Freya_

Freya_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6695 posts

Posted 09 August 2010 - 10:19 AM

Jaz se podpišem pod izabelo in Frčico v zadnjih postih.

sajk, no offense, ti se mi pa malo smiliš. smile.gif
  • 0

#37 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 August 2010 - 11:43 AM

Kaj pa menite o članstvu Turčije v EU? Za ali proti?
  • 0

#38

  • Guests

Posted 12 August 2010 - 11:48 AM

Neodlocena sem. Po eni strani je drzava ful Evropska, po drugi strani pa sploh ne. smile.gif

Mislim, da sem bolj za NE. Ker konec koncev, ne mores ti drzave, ki je vse case navajena takega in takega politicnega sistema, ki gre z roko v roki z vero, potem uvajat v nek skupni evropski zakonik, ker ga ne bojo sprejeli alpa bojo nonstop krsitve.
  • 0

#39 Errol

Errol

    Sugga daddy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17775 posts
  • Gender:Male
  • Location:Errolov brlog v Banana Republic

Posted 12 August 2010 - 02:52 PM

QUOTE(sajk @ 6. 8. 2010 - 15:19) View Post

Kdo bo pa tebe branil pred drugimi?


Politična korektnost. Tudi tvoja. Sajk, ti nisi živel kaj dosti, če sploh si, v tujini in v državi, kjer se na javnem forumu ne bi smel izražati tako, kot se. Zato ne štekaš, o čem govorim. Saj se še spomniš epizode o Romih, ko si v trenutku, ko ti več ni bilo všeč, kar sem napisal, enostavno zaklenil temo, ker enostavno na ta uhelj ne slišiš, ali nočeš slišati. Kajpak imaš pravico do svojega mnenja, samo vprašanje je, kako ga izražaš. Politično korektno je edini način.



  • 0

ESTOY FLOR DE ATORRANTE

UN CONTURSI MALEANTE


#40 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 12 August 2010 - 07:57 PM

Hudo dvomim, da si bil ti dovolj dober razlog za zaklepanje teme. twisted.gif Se pa ne spomnim. Mislim - spomnim se dogajanja okoli tega (ki sem ga gotovo doživljal od bližje kot ti). wink.gif
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users