Jump to content


Photo

ČRNA SREDA - študentje združimo se!!


  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 callista

callista

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1498 posts
  • Location:Vrhnika
  • Interests:šport, glasba, zabava

Posted 13 April 2006 - 06:15 PM

Skopirano s strani Student info


Študentje se nahajamo v zelo resni situaciji. V preteklem letu smo poskušali večkrat konstruktivno sodelovati z Vlado RS. Vendar študentski predlogi žal niso bili upoštevani. Predstavniki vlade so se s študenti sicer sestajali, vendar zgolj vljudnostno. Nekateri ministri so prelomili že podpisane sporazume. Pogosto se je razprava vračala na izhodišče, pri že dogovorjenih rešitvah pa je vlada sprejela ukrepe, ki s študenti niso bili usklajeni.

Zato organiziramo opozorilni shod Črna sreda, ki bo potekal v sredo, 19. aprila ob 11. uri na Kongresnem trgu.

Zadeve so bolj resne kot izgledajo na prvi pogled. Ko bodo zakoni enkrat v proceduri in sprejeti, se jih ne bo dalo več spremeniti. Ko bodo enkrat uvedli šolnine, jih ne bodo umaknili iz zakona, pa četudi bomo demonstrirali vsak mesec. Šolnine so se po vseh državah, kjer so jih uvedli, samo še višale, sredstva iz državnega proračuna za visoko šolstvo pa zniževala.

Študentje se moramo boriti proti predlogom, ki bodo nam in vsem prihajajočim generacijam otežile šolanje in dostop do izobrazbe. Zato moramo biti enotni bolj kot kadarkoli prej. Od vlade si želimo, da nas upošteva, in da podpiše sporazum s študenti, kjer bi opredelili rešitve za vsa odprta vprašanja študentske problematike. Od vseh nas je odvisno, koliko nas bo prišlo 19. aprila na ulice pokazati in opozoriti, da nam ni vseeno za našo prihodnost in prihodnost naslednjih generacij. Samo če nas bo veliko, bomo vladi dali vedeti, da se ne more kar tako igrati z usodami 200.000 študentov in dijakov. Če so lahko vse ostale družbene skupine zavarovale svoje interese, recimo upokojenci, kmetje in ostali, imamo to pravico tudi mi.

V nadaljevanju predstavljamo nekaj pomembnejših ciljev bolj podrobno, za katere se študentje zavzemamo.

Študij brez šolnin
*na zakonski ravni opredeljeno oprostitev plačevanja šolnine vsem študentom, ki niso zaposleni (tudi izrednim študentom)
*uzakonitev prepovedi zaračunavanja šolnin za prvo in drugo diplomsko stopnjo
*subvencioniranje študijske literature
*visoko šolstvo kot javno dobrino in javno odgovornost

20.000 novih štipendij
*sprejem sistemskega zakona o štipendiranju
*uvedbo kombiniranih štipendij
*ustanovitev javnega štipendijskega sklada

Ohranitev študentskega dela
*nasprotujemo časovni omejitvi študentskega dela
*študentsko delo naj pridobi status delovne izkušnje
*ureditev sistema nadzora nad panogo študentskega dela
*nasprotujemo dodatni obdavčitvi študentskega dela

Dosledno implementacijo bolonjske reforme
*pospešitev kakovostne bolonjske prenove študijev
*nasprotujemo enačenju starih in novih diplomskih stopenj
*večjo izbirnost in možnost interdisciplinarnega študija
*nasprotujemo uvajanju enovitega magistrskega študija
*vzpostavitev nacionalnega ogrodja kvalifikacij, usklajenega z evropskim okvirom kvalifikacij

5000 novih študentskih postelj
*subvencijo za bivanje naj dobi vsak študent, ki izpolnjuje socialni cenzus
*uvedbo prednosti za materialno in socialno šibke prosilce za bivanje v študentskih domovih

Zaposlitev v pol leta po diplomi
*oblikovanje aktivne politike zaposlovanja mladih
*nasprotujemo določilu, po katerem bi morali delavci sprejeti delo, ki ni ustrezno njihovi izobrazbi (degradacija izobrazbe)

Tu je opisanih le 6 od 13 glavnih študentskih zahtev. Še več informacij in podatkov dobite na naslednjih straneh:

http://www.reforme.si/

http://www.evrostudent.si/
  • 0
IPB Image

#2 Verja

Verja

    cat_woman

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5894 posts

Posted 13 April 2006 - 06:34 PM

To se mi zdi o.k.
  • 0
Every time you exhale, someone somewhere is inhaling.

#3

  • Guests

Posted 13 April 2006 - 06:45 PM

Ene zahteve so sicer mal za lase privlecene, kot naprimer zastonj javni prevoz za studente biggrin.gif
Sam se pa globoko strinjam s solanjem brez solnin. Ne bomo menda postali drzava, ki omogoca solanje samo bogatim in tistim redkim procentom, ki se bojo prigrebli do stipendij.
Naprej se strinjam s subvencioniranjem studijske literature, hrane (ne nujno z boni), bivanja itd..
Sam zadnje case sm mal spremljala vse skup in je ful problem za drzavo, ker je studentov nenormalno veliko in jih je tezko tolk podpirat. Da ne govorim o tem, kolk ljudi je vpisanih na faks samo zaradi statusa in njegovih koristi, ki skoraj dobesedno kradejo drzavi, oz. bomo zarad njih posledicno vsi prikrajsani za stvari, ki bi jih studenti sicer lahko meli.
Kar bi js naredla na mestu vlade bi blo:
-obvezni sprejemni izpiti (tezki!) za vse fakse, da se nebi na eno kemijo ipd., kjer je vedno plac, vpisovali zabusanti sam zarad statusa
-ukinitev studentskih servisov, kar ne pomeni, da bi bli za studentsko delo visji davki, ampak sam to, da bi denar, ki gre od studenta zdaj servisu, sel direkt k drzavi. Torej-drzavni in ne privatni studentski servisi.
-ukinitev studentskih privilegijev za takoimenovane samozvane privatne sole, ki rastejo kot gobe po dezju, nazadnje sm zasledila neko visjo solo Hera. Mislim, ljudje kr nardijo neko privat visjo solo in drzava mora njihovim ucencem pol kr sponzorirat vse isto kot tistim na drzavnih univerzah (boni, servis...). Moj predlog bi il, naj majo take visje sole v solnino vkljuceno hranjenje v nekaksni solski menzi itd..

Pa se kaj bi se naslo... Ceprav ne vem tocno, zakaj tole pisem sem gor in ne na naslov vlade. biggrin.gif Kot da bi me upostevali... hehe.. napacno vlado mamo. jej, jej.
  • 0

#4

  • Guests

Posted 13 April 2006 - 06:47 PM

Se to: samo v Lj je studentov 53.000. Si predstavjate?!??
  • 0

#5 Anya

Anya

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2582 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 13 April 2006 - 06:56 PM

Mi se tud u klasu menmo da bi šli, čeprav smo šele gimnazija. Ja pa ravn takrat kontro pišemo biggrin.gif .
  • 0

#6 levck

levck

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3194 posts
  • Location:Živalski vrt

Posted 13 April 2006 - 06:56 PM

pa kaj če je študentov velik..država ma ogromn dnarja in ne vem kam ga meče. Sam pomislte kok miljard, kesha k si ga predstavlat ne mormo oni poberejo, recimo sam z davkom, pa sej pismo na vsakem vogalu samo pobirajo od nas..še če na lotu zadaneš mors neki od tega dat državi...glede na to, da smo tok mejhna ici pici državica bi lahko bolj poskrbel, kar se tiče vsega.
Drgač pa ja, sm za valda..sam sm pa tut taka, da jst si kr rečem sej bojo drugo to uredil, kaj bom jst tja hodila itd.in ubistvu konc koncev tut če bi res uvedl šolnino bi jo pač plačala, sej nimaš kej..sm pa valda proti.
  • 0

#7

  • Guests

Posted 13 April 2006 - 07:59 PM

Saj v tem je problem, da je dans veliko studentov takih. Pasivni, ne vem a majo polno rit vsega, a jim doma dajejo prevec kesa itd...veliko jih je pa tut takih,kmi skrbijo sam zase in jim je vseeno kaj se bo dogajalo s tistimi, ki bojo studenti za nami. Sam, kaj pa ko bos mela svoje otroke. Ko bos mogla zacet sparat ze, ko se ti bo otrok rodil, da ga bos sploh lahko vpisala v solo??
Mislim...ta kapitalizem nas bo vse povozil. V socialuzmu je blo zastonj zdravstvo, zastonj solstvo, pa tut sicer lepse poskrbljeno za drzavljane. Ljudje pa pravijo, da je bil socializem slab in zmerjajo tiste, ki so se zdaj ponosni, da so bli komunisti. To so ja osnovne pravice ljudi v druzbi. Vsak ma pravico do izobrazbe.. Ehh..

Lindsay: saj proteste organizirata sos in dos: studentska organizacija slovenije in dijaska organizacija slovenije. Itak se morte dijaki tut borit za svoje pravice, zdajsnje in prihodnje (ceprav menim, da majo zadnje case osnovnosolci in dijaki PREVEC pravic, ucitelji pa premalo, ampak to je druga zgodba).
  • 0

#8 redkvica

redkvica

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2250 posts
  • Gender:Female

Posted 13 April 2006 - 08:14 PM

QUOTE(Lindsay)
Mi se tud u klasu menmo da bi šli, čeprav smo šele gimnazija. Ja pa ravn takrat kontro pišemo biggrin.gif .


pejte pejte biggrin.gif Mi smo 3. gim pa nas gre skorajcel razred - mamo zastojn prevoz + opravičilo twisted.gif
Pa več kot nas bo bolj nas bodo resno jemali :!:
  • 0
If sometimes you feel yourself little useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

#9 Verja

Verja

    cat_woman

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5894 posts

Posted 14 April 2006 - 06:42 AM

Mogoče so zahteve prehude, sam ČE bo vlada vresničila 1/2 od tega bo že dosti bolje.
  • 0
Every time you exhale, someone somewhere is inhaling.

#10 loris

loris

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 198 posts

Posted 15 April 2006 - 06:22 PM

Več kot bomo zahtevali, več bomo dobili! Pa četudi samo polovico, ali pa četrino, bo dobro!
  • 0

#11 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 15 April 2006 - 10:36 PM

Izabela, ful se strinjam s tabo!

Tebe za predsednico ŠOSa! biggrin.gif
Težko je vzpostavit nek nadzor, nad tem kdo zabušava in kdo ne. Gnilo je gledat študente, ki na leto opravijo po dva, tri izpite in študirajo "do penzije". Če se odločiš študirat neko stvar jo res izpelji tako kot je treba, če ti ne rata in izgubiš leto, imej vsaj neki razlog zakaj ti ni uspelo in to leto res izkoristi. Je pa res, da nekateri študiji "po pravilu" trajajo dlje, oz. jih je težje opraviti v 4ih letih, bodisi zaradi zahtevnosti študija, slabih delovnih razmer, slabe organiziranosti, itd. Najhuje pa je videt, da po letih študiranja ne dobiš službe. Se ti zdi, da je bil ves trdu le bob ob steno.
V službi sem imela sodelavko (mlada, poročena, z otrokom), ki je doštudirala ZG in SLO into z res dobrimi ocenami, pa kake 4 leta nikakor ni dobila službe, zdej dela kot nekakšna pomočnica tajnice pri nekem gradbenem podjetju (tja je prišla preko vez), čeprav še zdaleč nima primerne izobrazbe za to mesto. Plačo ima omebe nevredno. O prihodnosti pa raje niti ne razmišlja. To je res samo ena izmed takih gnilih situacij. mad.gif

Študentje smo dragi, samo vseeno kar bedno (oz. bedneje) živiš kot izredni študent, ali pavzer; delat preko študenca ne moreš, tudi če v tem času opravljaš kako delo, ki bi se ti lahko štelo kot "praksa" (pri tistih študijih ki to pač omogočajo), se ti ne, če si izredni študent moraš še ogromno denarja plačat za šolanje. Na koncu ti ostane bore malo denarja za bivanje, kake tečaje, potovanja, itd. Tukaj bi se moralo nekaj temeljito preuredit.

Protestirat ne bom šla, ker imam res močen občutek da bo organizacije res jalova rolleyes.gif (ok, ne grem tudi zato, ker niti ne bom imela časa), pa bolje bi bilo, če bi se študentje in delavci (oni, ko so tudi protestirali prej) združili in res naredili ena "bojkot", ne pa se samo malce "sprehodili" po parku in okoli parlamenta.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#12 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 16 April 2006 - 07:31 AM

Še sreča, da nisem več študentka. Me prav zanima, kaj vse se bodo spomnili vzeti študentom čez par let. Dvomim, da bodo študentje sploh imeli kakšne ugodnosti.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#13

  • Guests

Posted 16 April 2006 - 08:37 AM

Ja, js mam tut sluzbo v sredo, tk da ne morem it, na zalost. Sicer smo se pa nekak menli, da bi kr strajkali (delam na bonih) in vsi sli na protest. Mogoce bi pa celo zaleglo, ce en cel dan noben student nebi mogel kupit bonov. twisted.gif
  • 0

#14 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23483 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 18 April 2006 - 08:34 AM

Jaz sem tudi bila študent, samo se mi vseeno zdi, da študentje hočejo čisto preveč pravic ... ermm.gif Ko prideš do redne zaposlitve vidiš, da življenje ni z rožicam postlano...

In glede na to, da vidim kako se izkorišča študentsko delo, bi se tudi glede tega moralo nekaj naredit, da o uživalcih statusa sploh ne govorim.

Mislim, da se je to "študentsko življenje" res čisto preveč razpaslo, saj bi vsi do 30 leta lepo uživali in malo delali, malo potovali in vse ugodnosti izkoristili.
potem pa panika, da ne morejo službe najdt ... pa stanovanje bi radi, pa družino in full dobro službo ... in to vse do 35. leta.

Predvsem sem pa jezna, da se vsi študentje borijo za ohranitev študentskega dela, ko pa se morajo redno zaposlit, so pa jezni in jokajo, da ni služb za njih. Dragi moji, službe so ... le da jih veliko opravljajo študentje wink.gif
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#15 Lolita

Lolita

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 190 posts
  • Location:S. Primorska

Posted 18 April 2006 - 06:56 PM

jz grem s frendicami. za ob osmih na bus, čez eno uro pa sm že u lj wink.gif . ful sem za to da bi malo bolj poskrbeli za študente, sicer se jz ne morem pritoževati ker sem še dijakinja.. opravičene bomo pa še po lj se bomo lohk šle mal razgledat biggrin.gif
drgač jih gre ful iz našga razreda pa iz cele gimnazije..
  • 0
...v stilu skrite elegance ne prenesem arogance...

#16

  • Guests

Posted 18 April 2006 - 07:07 PM

Saj za studente prakticno ni treba nic bolj skrbet smile.gif v bistvu je treba priznat, da se nam kr fajn godi. Radi bi, da nam ne bi blo slabse biggrin.gif
ne, men je glavno itak to, da bi ostalo brez solnine. drugo pac..ce bo bo, ce ne ne. Pa vec studentskih domov bi blo kr dobro.. js nikol nism bla not, pa se sicr ne pritozujem, sam je pa dost takih, ki si res s tezavo privoscijo privat stanovanje, pa niso prisli v studenta, medtem ko so not taki, ki majo doma s.p. in starsi prikrivajo dohodke, pol pa pridejo v dom in majo najnovejsega audija zunaj parkiraneja evil.gif
mah..
js grem jutr na protest! Smo dobli fraj na sihtu biggrin.gif
  • 0

#17 *simoncy*

*simoncy*

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1694 posts

Posted 18 April 2006 - 08:12 PM

Jaz grem tudi na protest.. čeprav sem tudi jaz prepričana, da so določene zahteve nemogoče: brezplačni javni prevoz, ma kje, ni šans da to omogočjo.. čeprav ima država keša ogromno pod palcem, vendar imam občutek, da jemljejo vso to stvar, tudi ta opozorilni shod dokaj neresno..

Mogoče bodo malenkost popustili, da bojo "meli mir" pred nami, vendar nekih bajnih sprememb v reformah ne vidim..

Se tudi strinjam s tem, da dijaki in študentje res imamo ogromno pravic, tko da ni krizno stanje-bo pa nastalo, če mislijo stvari obračati s temi reformami.. Pravzaprav smo na meji, da pričnemo izgubljati vse pravice.. saj veste da država nikoli nima dovolj in hoče več in več.. tko bo čez nekaj let v življenju študentov in dijakov res trgovina (študent-kupec, država-prodajalec): to izjavo sem več ali manj citrirala.

Prav tako, bi res morali najprej poskrbeti tudi za denar, ki ga po nepotrebnem mečejo okrog, marsikdaj kar glava peče ko slišim kolikšne štipendije so dodeljene dijakom in študentom, čeprav si jih določeni res ne zaslužijo (dobesedno nekaterim denar leti z neba, medtem ko drugi zanj garajo pa vseeno ne pridejo tako visoko).

Sedaj pa še to: vem, lahko mi je blo našteti vse te negativne strani (marsikatera tudi že prej povedana), iskati pa je potrebno rešitve.. tu je pa malce težje, a ko poslušam izabelo-se strinjam s crno, svaka ti čast, ti bi pa res morala biti predsednica ŠOS-a :!: biggrin.gif
  • 0
Veselje do življenja je, ženske, za nas najlepše ličilo!

#18 Lolita

Lolita

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 190 posts
  • Location:S. Primorska

Posted 18 April 2006 - 08:19 PM

zanima me kak bojo naši razredniki vedel da smo res bli tam u lj??
ka jez ne vem kok bom sploh tam okoli se nahajala..
  • 0
...v stilu skrite elegance ne prenesem arogance...

#19

  • Guests

Posted 18 April 2006 - 10:17 PM

Simonchy, js ne vem od kod teb take stvari, da ma drzava veliko po palcem?? Pa zdaj si ze drugic to napisala.. Drzava nima nic tk veliko pod palcem..res je da dobijo dost davkoplacevalskega denarja, ampak dost ga tut gre (sploh ko pocnejo take neumnosti kot je nakupovanje lastnega vladnega letala mad.gif ), sam ce mal spremljas ob koncih leta, ko predstavijo letno poslovanje in stanje drzavne blagajne bos opazla, da se stevilka ponavadi giblje tam nek pri par miljardah minusa!! Tolko smo v dolgovih..oziroma dolzni, evropi, ameriki, kaj js vem komu vse. Saj to je pac normalno za drzavo, da se zadolzuje, ker pac ne more sama krit vseh stroskov, pa si sposodi.. tezi pa najbrz vsaka drzava k temu, da bi bla dolzna cimmanj..
samo tolk o tem da ma drzava velik pod palcem.. smile.gif
  • 0

#20 Verja

Verja

    cat_woman

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5894 posts

Posted 19 April 2006 - 02:46 PM

Tiste, ki ste bile na demonstracijah, kako je bilo ermm.gif: :protest:
  • 0
Every time you exhale, someone somewhere is inhaling.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users