Jump to content


Photo

Presna hrana & detox


  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#1 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25301 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 January 2011 - 10:56 PM

Ta tema je namenjena izmenjavi raznoraznih informacij in izkušenj v zvezi z alternativno hrano, ki temelji na presni hrani in navadno vsebuje kakšno 'eksotično' sestavino, ki še ni dobro poznana ali uveljavljena med ljudmi. Seveda zraven spada tudi drug način priprave hrane (sočenje, blendanje, dehidriranje ...).

Dobrodošli so recepti, ocene kuhinjskih pripomočkov, nasveti o tem, kje kaj kupiti, obestila o dogodkih in podobno.

IPB Image

  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 02 January 2011 - 11:06 PM

Torej, naj povzamem, kar sem že napisala, tudi kot odgovor Sally na vprašanje v drugi temi.

Sama prakticiram razstrupljevanje po raznih stresnih situacijah, slabem počutju, padcu imunskega sistema, predvsem pa po praznikih. Ker načeloma dokaj zdravo jem oz. se trudim v tej smeri, je to razstrupljevanje zame ključno, saj se telo očisti in ne ostaja zakisano.

Trenutno pijem čisto glino v prahu, ki jo zvečer zmešam v vodi in pustim stati čez noč, zjutraj na tešče popijem. Sledi presni zajtrk z zelenimi smoothiji, kamor vključim živila po trenutni potrebi. Najraje prakticiram kombinacijo sadja in zelenjave: pomarančo, zaradi obilice soka (lažje redčim) in C vitamina, ananas (encimi, boj proti celulitu), banano (predvsem, ker nevralizira okus po zelenjavi), dodajam pa veliko klorofila (ponavadi motovilec, blitvo), e vitamin (korenje) ter pšenično travo v prahu, ki je super za detoks! Dodam še kak AO kot so goji jagode (super so še acai, ki jih žal nimam), za potrebe omega kislin pa dodam zmleta konopljina semena ter laneno seme(ki je tudi krasno za prebavo). Včasih dodam miks alg ter sezam, ki sem jih kupila v trgovini z bio prehrano. Ostale dodatke kupim preko: http://www.super-hrana.si/, glino pa sem kupila v Sanolaborju.
Redčim z vodo oz. če imam doma, veliko raje s kokosovo vodo, ki je po sestavi zelo podobna medceličnini in pomaga ohranjati zdrave celice. Kokosovo vodo sem kupila v DMu/Mercatorju.

Uporabljam Boschev blender in za mletje semen malo boljši mlinček, ki je bil kupljen s strani moje mami z namenom mletja sladkorja.

Smoothije bom pila celo leto, glino v prahu po kurah (trenutna bo trajala 3 tedne). V namenu imam še nabaviti alge+sirotko za detox napitek preko dneva. Sicer pa pijem veliko čajev, predvsem koprivo (zaradi očiščevanja kože).
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#3 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82703 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 02 January 2011 - 11:15 PM


Jaz skozi celo leto za zajtrk pijem smoothije, si jih pa zaenkrat ne mešam sama. Dobri so mi Fructalovi, Sparov malina/breskev,
pa Hoferjeni, vsi po vrsti. Mešam s pomarančnim/ananasovim/multivitaminskim (vsi 100%) sokom, ker so mi drugače pregosti.
Tudi Algeo jemljem redno, že par let, zjutraj in zvečer.
Nimam nobenih problemov s prebavo, kvečjemu imam prehitro.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#4 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25301 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 January 2011 - 11:27 PM

Jaz si že nekaj let delam smoothije s pomočjo povprečnega Boschevega blenderja:

IPB Image

Za mletje lanenih semen uporabljam kavni mlinček.

V smoothije navadno dam banane (tekstura, okus), lanena semena, kaj zelenolistnega (zelena solata, blitva ipd.) in jagodičevje (sveže/zamrznjeno). Poleti je seveda nabor sestavin bolj pester (tudi kumare niso slabe notri ;)), najljubša kombinacija pa že nekaj časa ostaja banane+peteršilj (s slednjim ne šparam biggrin.gif in je super za kožo!).

Od komercialnih smoothijev me še ni noben prepričal (ne po okusu, ne po hranilni vrednosti) - ponavadi delujejo kot gost sadni sok (z ogromno sladkorja in bolj malo vitamini).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#5 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18197 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 02 January 2011 - 11:35 PM

A smoothije, ki jih imate za zajtrk, pripravite zjutraj ali lahko tudi zvečer? A zgubijo vse vitamine, če se že toliko prej naredijo?
  • 0

After all this time?

Always.


#6 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82703 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 02 January 2011 - 11:37 PM


Mene tudi zanima, pa tudi, če npr. jabolka olupite.

Konec koncev so trgovinski smoothie-ji neprodušno zaprti, trgovinsko sadje in zelenjava pa že tako precej siromašna z vitamini.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#7 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25301 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 January 2011 - 11:38 PM

Zjutraj. Zblendana hrana ima veliko površino (se hecno sliši - mali delci so pač) in hitro oksidira. Ampak res ni veliko dela s tem, par minut in si fertik ;).

Jina, domnevam, da sadje v kupljenih smoothijih ni izvorno nič bolj kvalitetno od tistega v trgovini, poleg tega pa je še termično obdelano (zraven navadno dajo še kakšen sladkor ali prezervativna sredstva). Glede na to, da si smoothije delam zaradi ugodnega vpliva na zdravje in počutje, si veliko raje kupim (relativno)sveže sestavine in si iz njih kaj pripravim doma. So pa verjetno kupljeni smootji še vedno boljši od cukrastih gaziranih pijač za potešitev žeje, hehe ;)
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#8 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18197 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 02 January 2011 - 11:39 PM

Par minut zjutraj je ogromno. sleep.gif

Hvala za odgovor, potem tole verjetno ne bo zame. laugh.gif
  • 0

After all this time?

Always.


#9 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25301 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 January 2011 - 11:49 PM

eh, olupiš dve banani, zraven daš (prejšnji dan oprano in pospravljeno v hladilnik) solato/motovilec/ohrovt, žličko zmletih lanenih semen (zmelješ prej, lahko hraniš v hladilniku kak teden - manj je seveda bolje ;)), po želji še kaj (zmrznjene borovnice/maline/...) in zmiksaš.

sicer ti pa smoothi tudi zvečer ne bo ravno škodil, če ti zjutraj ne odgovarja ;)
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#10 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18197 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 02 January 2011 - 11:52 PM

Vem, saj nekaj časa sem jih pila (sicer samo z banano in jagodo, pa vseeno), ne vem, zakaj sem opustila. Bom speč začela, pa še lanena semena imam doma in jih bom dodajala. Superca. woot.gif
  • 0

After all this time?

Always.


#11 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 02 January 2011 - 11:54 PM

Fajn je, da dodaš še nekaj zelenega. Ravno sem brala knjigo o tem in sedaj menim, da smoothie brez zelenega ni smoothie! Je pa čisto znanstveno dokazano, kako se v smoothiju zblendana hrana v telo lažje absorbira, dejansko telo pobere vse dobre snovi. Ko pa mi sadje jemo, je to nemogoče, ker bi morali hrano tolikokrat prezvečiti, da je skoraj neizvedljivo.

Pa še en recept za ljubitelje sladkega oz. alternativa nutelli: zmešajte agavin sirup s čistim bio kakavom. Kombinacija agavinega sirupa zagotovi nizek glikemičen indeks in krvni sladkor ne skače. Nizek GI hkrati pomaga, da ko sladko pojemo, je to dovolj, si ne želimo še več in več smile.gif
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#12 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 02 January 2011 - 11:59 PM

ooo ful dobro.

No jaz sem začela zdaj pred časom malo si stiskat razne grenivke, pomaranče in slično pred zajtrkom in mi ful paše.
In sem začela razmišljat da bi uvedla te smoothije v en dnevni obrok.
A pa ste site od tega?
Sej verjetno itak ste, kalorij se nabere.
Zvečer najbrž ni tako priporočljivo zaradi tega, ker sadje napihuje?

Princeska: Kje pa sadje in zelenjavo kupuješ?
Anouk: ti še vedno preko zabojčka naročaš eko sadje in zelenjavo? Jaz sem hotla, pa ne dostavljajo do mene. Moram jim en mejl spisat, kako je s tem.

No jaz blender itak mam, tako kot tudi palični mešalnik.
Tale tema mi je ful ful všeč.


Meni se vsa industrijsko predelana hrana precej obrača, tako da kupljenih smoothijev ne bi kupovala, ker tudi sadnih jogurtov ne.
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#13 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82703 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 January 2011 - 12:02 AM


Jaz sem od 4-5 dl sita samo kakšni 2 uri, s tem da zraven pojem še veliko žlico medu. Go figure.
Zvečer naj se načeloma ne bi jedlo sadja, ker je pretežko in preveč sladkorja ima.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#14 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25301 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 January 2011 - 12:12 AM

Najbolj optimalni čas za sadje jest je gotovo zjutraj na tešče (ali z dovolj velikim presledkom po prejšnjem obroku).

Glede lakote pa - odvisno od sestavin in količine. Načeloma sadni smoothiji manj časa "držijo".

Jaz ne naročam (nikoli nisem) prek zabojčka, ker sem čez leto v eni odročni vasi blizu Maribora, tako da kupujem v lokalnem Mercatorju/Hoferju, na ekološki tržnici v Mariboru, ali pa si prinesem od doma kaj.

Je pa zanimivo, ko začneš več pozornosti posvečat zdravi hrana in podobno - se začneš čudit temu, kaj vse se trži kot "hrana". Food is so much more than kcal.

QUOTE(Princeska @ 2. 1. 2011 - 23:54) View Post

Pa še en recept za ljubitelje sladkega oz. alternativa nutelli: zmešajte agavin sirup s čistim bio kakavom.


jaz sem zasledila recept za Chocomole (čokoladni guacamole), to mora biti super. Yacon sirup pa vidim, da se tudi dobi pri nas (v tisti spletni trgovini, ki si jo prej omenila). na splošno se mi zdi, da se za razne presno-veganske sladice velikokrat uporablja avokado/banane kot osnovo (zaradi teksture) - sladoledi, pudingi, kreme, namazi ...
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#15 Baby

Baby

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3833 posts

Posted 03 January 2011 - 12:46 AM

Jaz zjutraj večinoma jem sadje že kaki dve leti in se dosti bolje počutim. Še bolje je, če naslednji obrok, ki ni sadje, jem šele popoldne.

Me pa zanima kateri točno je tale Boschev blender? Tisti steklen? Enkrat sem si ga že ogledovala in zdej me spet mika kupit. Sam pol bo treba vstajat prej za naredit kak smoothie. smile.gif
  • 0

#16 Gold Lion

Gold Lion

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 128 posts
  • Gender:Female

Posted 03 January 2011 - 01:22 AM

Jaz že ene pol leta vsak dan za zajtrk spijem zelen smoothie in ne morem več brez. Najljubša kombinacija mi je 1 banana, 1 jabolko, rukola, zelen prah (recimo ječmenova trava ali pa spirulina), med, kokosovo olje. Večkrat si nardim tudi kombinacijo s proteinskim prahom konoplje in konopljinim oljem. Njami!

Chocomole je tudi božanski biggrin.gif

  • 0

#17

  • Guests

Posted 03 January 2011 - 06:39 AM

Super tema! thumbup.gif

Zadnje čase pojem ogromno presne hrane. Delam si smutije, bučkine (in včasih korenčkove) rezance z raznimi presnimi omakami, solate z različnimi presnimi dresingi (iz avokada, indijskih oreškov itd.), sladice pa so pri meni vse presne (vsi sladoledi, tortice, čokoladne kreme, ježki ...). Delam si tudi presne namaze. Pripravljam se še na izdelavo krekerjev in kruhkov z dehidratorjem.

Nisem presnojedka, jem tudi kuhano hrano, ampak stremim k temu, da pojem čim več presnega, ampak ne dolgočasnega laugh.gif (ob samega grickanja sadja in solat bi me kaj hitro minilo, zato ves čas nekaj ustvarjam in delam presno hrano zanimivo, okusno in tudi lepo na pogled). Začuda naredim tako dobre jedi (predvsem sladice), da se mi je pri tej prehrani priključil tudi fant in pravi, da se tudi boljše počuti. smile.gif

Kar se pa tiče jabolk v smutijih - jaz jih olupim, če niso bio. Če so bio, dam v blender cele (v lupini je veliko vitaminov). Vedno dodam malo sveže stisnjenega limoninega soka, zaradi vitamina C in da ne oksidira takoj (če ga vzamem še kam s seboj itd.). Včasih dodam zeleno magmo (prah iz ječmenove trave - za razstrupljanje), laneno seme, nekaj oreškov (npr. predhodno namočeni lešniki, mandlji ali indijski oreški), ker je potem bolj nasitno in nisem takoj lačna. Včasih po okusu (glede na vrsto sadja) dodam tudi ingver in/ali cimet.

Včasih naredim "milk" šejk, v katerega dam "mleko" iz oreškov (naredim sama iz lešnikov, mandljev ...) in dodam sadje ali banano in žlico kakava. Njami. smile.gif
  • 0

#18 krneki

krneki

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11455 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hot and sunny places

Posted 03 January 2011 - 09:37 AM

Punce, ker imate nekatere že kar nekaj znanja, so kakšni uporabni linki tudi dobrodošli smile.gif
  • 0
"If it's meant to be, it will find a way."

#19 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 03 January 2011 - 10:12 AM

Nila, jaz bi bila vesela kakega recepta za presni dressing, tega pa res ne znam.

Sicer pa pri sladicah je največ možnosti. Jaz komaj čakam, da bom imela v januarju malo več časa zase in da bom ustvarjala tudi na ta način. thumbup.gif

Sicer pa prilagam spletni link z recepti Savine A. Ritter, ona dela božanske jedi, ni pa omejena le na presno! 2011 naj bi izdala tudi knjigo z recepti, jaz komaj čakam!

ČOKOLADNA NEBESA – torta iz antioksidantov
ROZA&VANILJA
KRALJEVSKI PRESNI ZAVITEK
SIJOČA POLENTA ZA LEPOTO
http://www.rtvslo.si...cles.php?id=249

ZELENI SMOOTHIE - rudnik klorofila in eliksir lepote
KOKOSOVA VODA+GOJI JAGODE - čarobni napitek (moj najlljubši napitek oops.gif )
TACOS IZ ALG IN OHROVTA – prigrizek za sijočo kožo
MALINOVA TORTA IZ PROSA – sladka harmonija in krepčilna energija
http://www.rtvslo.si...cles.php?id=188
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#20

  • Guests

Posted 04 January 2011 - 04:06 AM

Ekola, nekaj idej za dressinge (žal ne vem več točno, kje sem jih našla, ker sem jih direktno z interneta prepisala v blokec z recepti, ki ga imam v kuhinjskem predalu oops.gif).

Avocado Salad Dressing 1

1 or 2 avocados
1 lime, juiced
1 clove garlic, peeled
1/2 teaspoon sea salt
1/2 sweet onion, yellow or purple
1 teaspoon or more fresh oregano
1/4 teaspoon or more cayenne
filtered water

Avocado Salad Dressing 2

1 large avocado
2-3 limes
2 tsp sesame oil
1 or 2 garlic cloves
about 1/2 bunch of cilandro
additional spices of your choice

Tahini Dressing (npr. za k falaflu)

1/3 cup well-stirred tahini
1/3 cup water
1/4 cup plus 2 tablespoon fresh lemon juice
2 garlic cloves, chopped
3/4 teaspoon salt
1/4 teaspoon granulated sugar

Cayenne Tahini Dressing

1/2 cup water or raw olive oil
1/2 cup raw tahini
3 tablespoons fresh lemon juice or lime juice
1/2 teaspoon cayenne pepper
1/2 teaspoon Himalayan crystal salt

Raw Cashew Dressing

1 cup raw cashews (probably soaked)
3T raw agave nectar
2T raw apple cider vinegar
1/4t sea salt
1/4 cup water

Vse te dressinge se dela po istem principu - vse sestavine zblendaš v mešalniku in voila! cool.gif

Edit: Tule je pa še ena stran z recepti za dressinge, ki sem jo zdaj našla (niso vsi presni) - Klik.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users