Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#61 Baby

Baby

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3833 posts

Posted 06 June 2008 - 02:33 PM

Sej nism rekla, da zdej mesojedci jedo zdravo =).

Lih zato sm napisala to, ker večina ljudi ne je zdravo. =)
  • 0

#62 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 06 June 2008 - 02:43 PM

Kolkor jaz poznam vegie (ful malo sicer), al pa sem jih srečala in smo se pogovarjali o tem, so čisto raznoliki. Eni jedo precej zdravo (en tip ima še svoj vrt na katerem prideluje ogromno neke zelenjave), drugi manj - ena kolegica poje vse kar je sladko, mastni ali pa vsebuje smetano.

Zdej pa še replika na Sajka - sej ni poanta da je jest meso nezdravo, da je pač v naši krvi, da jemo meso, ker smo vsejedci. Poanta je v tem, da se zdaj, bolj kot kadarkoli prej v zgodovini, poje ogromne količine mesa. Praljudje mesa niso jedli v enormnih količinah, večina njihove hrane so bila divja žita, koreninice, zelenjava in sadje - iz tega so delali neke vrste kaš, v katere so vsake toliko dali nekaj kosov mesa. Meso je bilo zelo dragoceno, že zato ker je bil lov na živali izjemno nevaren. So obstajale majhne in redke skupine nomadov, ki so se denimo selili skupaj z mamuti in ostalimi velikimi rastlinojedci, pa še ti so se prehranjevali tudi z rastlinami.
Skoraj istočasno so se kultivirale divje žitarice in domesticirale živali - te so uporabljali predvsem za delo in stranske produkte (mleko, sir, volno), so bile pa zelo dragocene in so jih redko ubijali za hrano (morda ob smrti v družini, ali pa ko je bila živl blizu pogina, da so jo čimbolj izkoristili). Tako je bilo skozi večino zgodovine, meso je bilo vedno domena višjih slojev, še moja starša sta večino življenja le redko jedla meso, od enkrat do dvakrat mesečno. Šele v zadnjih desetletjih je zaradi masovne proizvodnje padla cena mesa in se folk do onemoglosti nažira z njim.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#63 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13730 posts
  • Gender:Female

Posted 06 June 2008 - 02:53 PM

Jp, povpraševnje po mesu izjemno narašča v Aziji, kar pomeni še več krčenja gozdov, več osnaževanja in segrevanja ozračja.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#64 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 06 June 2008 - 03:22 PM

QUOTE(Brokoli @ 6. 6. 2008 - 14:34) View Post

A ta forum je sam za vegance? Za vegeterjance ni?


Cheer up, nisem ne eno ne drugo. closedeyes.gif

  • 0

#65 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 June 2008 - 03:33 PM

that's something to be proud of. ne, sej - tvoja odločitev pač, sam če nekej prašaš, pol tud odgovor preberi, ne pa da gre vse mimo - pa naslednjič istih stvari spraševat. poun k* mam tega, majkemi - folk začne debato, ti odgovoriš, pol pa reče "ah, krnekej" in pol je debata kao končana in "dobljena" s strani tistega, ki jo "zaključi". grrr.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#66 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 06 June 2008 - 03:37 PM

QUOTE(Ancka Pomarancka @ 5. 6. 2008 - 14:38) View Post

Bom podala še drugačen vidik: tudi če ti uspe spreobrniti vse bejbe na tem forumu (tiste, ki redno prebirajo forum). Pa...recimo, da jih spreobrneš ene 200-300. A se bo na svetu glede te problematike kljub temu kaj spremenilo?


A veš, da je ravno razmišljenje na tak način pravi strup. Nenormalno veliko ljudi razmišlja prav tako in zaradi tega ne ukrenejo nič. Tudi na volitvah volijo za nekoga, ki jim ni po godu.

Dejstvo je-ljudi je treba ozavestit-pa ne iz razloga, da bi postali vegetarijanci ali vegani ampak zato, da vedo KAJ jedo. In k temu sodi PRIPRAVA (pod od štale do krožnika). Kdor tega ne želi vedet-se slepi in to ni prav. Ja verjetno bi se jim žival zasmilila, morda ne bi več jedli živali-ampak heh zagrizenih živalojedcev tudi to ne bo presunlo.

Mora biti kombinacija vsega po malo, da nehaš jesti živali (okus+ ljubezen do živali in skrb za zdravje). Začimbe niso zdrave (izjemoma peteršij, origano...) sol vekakor ni, potem je tukaj holesterol, visok pritisk, rakavost (med rakavimi bolniki je več mesojedcev).

Sama sem proti intenzivni reji živali za meso in način ubijanja. Z zakonom bi morali to prepovedat in pa baterijsko rejo perutnine-pa še ogromno stvari-pa je vsem samo za denar. Za kvaliteto pa ne.
  • 0
IPB Image

#67 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 06 June 2008 - 03:47 PM

A ni ta tema že parkrat bila?
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#68 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13730 posts
  • Gender:Female

Posted 06 June 2008 - 08:36 PM

QUOTE(Anja88 @ 6. 6. 2008 - 16:37) View Post

A veš, da je ravno razmišljenje na tak način pravi strup. Nenormalno veliko ljudi razmišlja prav tako in zaradi tega ne ukrenejo nič. Tudi na volitvah volijo za nekoga, ki jim ni po godu.

Dejstvo je-ljudi je treba ozavestit-pa ne iz razloga, da bi postali vegetarijanci ali vegani ampak zato, da vedo KAJ jedo. In k temu sodi PRIPRAVA (pod od štale do krožnika). Kdor tega ne želi vedet-se slepi in to ni prav. Ja verjetno bi se jim žival zasmilila, morda ne bi več jedli živali-ampak heh zagrizenih živalojedcev tudi to ne bo presunlo.

Mora biti kombinacija vsega po malo, da nehaš jesti živali (okus+ ljubezen do živali in skrb za zdravje). Začimbe niso zdrave (izjemoma peteršij, origano...) sol vekakor ni, potem je tukaj holesterol, visok pritisk, rakavost (med rakavimi bolniki je več mesojedcev).

Sama sem proti intenzivni reji živali za meso in način ubijanja. Z zakonom bi morali to prepovedat in pa baterijsko rejo perutnine-pa še ogromno stvari-pa je vsem samo za denar. Za kvaliteto pa ne.

Baterijsko reja naj bi bila v kratkem prepovedna v EU(tukaj so upali, da bo Slovenija dokončno proizvedla ta zakon kot predsedujoč), kmetje se pa ful upirajo, kao nimajo prostora pol za kokoši čeprav so vedeli to že 10 let.

Za začimbe pa ne vem če drži da so nezdrave...jaz sem brala ravno obratno. seveda v pravi meri.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#69 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 07 June 2008 - 08:10 PM

QUOTE(nika @ 6. 6. 2008 - 10:38) View Post

bom dala kšen prispevek na to temo tud zraven. do takrat pa mal pobrskej po starih chat logih, sem precej prepričana da boš našel kaj ustreznega čtiva vmes tongue.gif.

Em ... saj verjetno ne misliš tistega, ko si enkrat omenjala, da bi lahko tudi mesojede živali (ne vem o katerih plenilcih je bilo že govora) navadili na nemesno hrano? smile.gif

  • 0

#70 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 07 June 2008 - 08:30 PM

Ne.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#71 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 08 June 2008 - 11:21 AM

QUOTE(reddish ancha @ 5. 6. 2008 - 16:28) View Post

Ok, jaz nimam nič proti veganstvu in niti presnojedstvu, samo pač malo kruto se mi zdi . Tudi sama nisem ravno ljubiteljica mesa in posledično nisem zagrizena mesojedka, res pa je, da (zaenkrat) nisem vegetarijanka (mesa pač zelo malo pojem).


Ja, enako je pri meni. Mesa pač ne maram preveč.

Se mi zdijo pa veganski jedilniki zelo uredu, polni, zdravi. Mami ma neko knjigo in velikokrat kuhava po njej. A priznam, veganka pač ne bi mogla bit. Vegeterijanka komot, veganka nikoli. Vegeterijanka sem nekaj časa celo bila. Sem proti mučenju živali, sploh proti krznu in to, ampak da bi pa šla v veganstvo zaradi predsodkov in vsega krutega, pa ne. Se mi zdi nasplošno samo življenje preveč kruto, da bi si ga tkole v ekstreme še sami omejevali. Če pa koga to bogati, da s tem osebnostno raste, me pa ne moti. Takrat ga komot podpiram! Če pa se težko vzdrži pri veganstvu, se s tem omejuje, bi mu svetovala, naj pač odneha.

In to je pač naše naravno ravnovesje. Tudi 1000 let nazaj so jedli meso in se niso obremenjevali z nevem čim. Je pa res, da takrat niso delali sranja zaradi kozmetičnih produktov, kar očitno rabi današnji svet. Temu sm proti. Mesojedcem pa ne, kljub temu da sama nisem zagrizena. Pa ne zaradi predsodkov, zgolj zato, ker mi je pač okus mesa ogaben. Mleku se pa ne odpovem za nič, čeprov bi shajala tudi s sojinim smile.gif
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#72 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 08 June 2008 - 11:31 AM

Princess, če bi bla vzgojena kot veganka - verjemi, da ne bi pogrešala mesa in mleka in tega, to je samo navajenost na določen okus. In se komot nadomesti z veganskimi proizvodi. Glede vztrajanja pri veganstvu, čeprav je kdaj težko, pa tole: veganstvo večina jemlje več kot samo način prehrane, se pravi postavi na prvo mesto druge vrednote (moralne, izpolnitvene), ne pa tok hedonskih - enostavno jim ni užitek jesti nečesa, kar je proizvod trpljenja. Seveda je življenje kruto, ampak dokler imaš možnost izbire manjšega zla ... go for it smile.gif. Make this world a better place ... ma tud če samo za odtenek in za to, da ponoči mirno spiš, da delaš vse, kar je v tvoji moči.

Meni se pa ne zdi, da so današnje farme znak naravnega ravnovesja. V naravi lov živali poteka precej drugače. Predvsem pa živali same ulovijo svoj plen (in pojejo surovega), predvsem pa najprej žrtvi razparajo trebuh da se prebijejo do prebavnih organov, v katerih je največ vitaminov in tega (če so plenilci potrošniki 2. reda). Dejstvo je, da nas evolucija ne določa toliko, da ne bi mogli shajati brez mesa (seveda se organizem do določene stopnje prilagodi, ampak imamo še vedno predolg prebavni trakt za take hece in podobno), predvsem pa se "naravnost" mesa v današnji prehrani odraža v raznih sodobnih boleznih - od visokega krvnega tlaka, srčnih obolenj, zamašenih žil, raznih vrst raka (rak na črevesju je 2. najpogostejši, ki se pojavlja, in je precej povezan ravno s premajhnim vnosom vlaknin, ki gre običajno z roko v roki pri vsejedski prehrani).

Mleko pa ni samo sojino, dobiš tudi riževega, ovsenega, mandljevega, lešnikovega ... you name it. Mal je treba pač pogledat po trgovinah (nekje majo zelo omejeno izbiro), ampak ugotavljam, da je izbire čedalje več tudi v lokalnih trgovinah. Če določene stvari nimajo, vprašajte zanjo - če bo povpraševanje, bo tudi ponudba.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#73 Baby

Baby

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3833 posts

Posted 09 June 2008 - 05:04 PM

Riževo mleko je fino. happy.gif Tako sladko.

Ja sam te bolezni niso samo od mesa. To me je tudi že prej zmotilo.

Če ješ preveč mesa že. Sam pač zmanjšaš količino mesa, ki ga poješ. Jaz jem meso redko, sicer mi je zelo dobro, sploh rdeče. Se skušam prehranjevat kar zdravo. Gledam, da vnesem vase dovolj zelenjave in sadja, polnozrnata žita. Slaščic ne bom kar tako pustila, ker pač rada pojem kej dobrega, sploh če je domače pecivo.
Se pa ne nažiram z nobeno stvarjo. Mesa tudi ne mislim izpustit, čeprav me večkrat prime, da ge ne bi jedla zaradi različnih porkarij, s katerimi so nafilane živali.

Sem pa proti tem farmam, kjer živali na veliko redijo in pol koljejo. Mesa je preveč ja, s tem se strinjam.
  • 0

#74 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 09 June 2008 - 06:43 PM

ni mi čist logično, kako si lahko proti nečemu, hkrati pa kupuješ meso - al ga kupuješ od kšnega domačega kmeta?

se definitivno strinjam, da se živalim na masovnih farmah godi veliko veliko slabše, kar pa še ne spremeni dejstva, da jih na koncu prav tako ubijejo.

sej ni treba čez noč obrnit življenja na glavo - probaš zamenjat mleko al pa kakšen zrezek s kšnim "fake", step by step. še vedno boljše tako, kot pa samo skomignit z rameni in potlačit slike v podzavest.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#75 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 09 June 2008 - 06:46 PM

Nej še js spet mal napišem svoj pogled na vegeterjanstvo,...
Js sem ful mnenja, da tak način prehranjevanja pri posamezniku pride kar samo od sebe, če že. Mene ni recimo noben v to vzgajal al pa kej, pač mesa nikol nisem neki marala, s časoma sem ga skoz mnj jedla, na koncu preprosto prenehala.
Lahko rečem, da ga sigurno sploh nikol v življenju ne bom več jedla, enostavno niti ne čutim potrebe po tem. Beljakovine in podobne snovi sem si pač nadomestila z drugo hrano. Sicer pa sama strmim k temu, da skušam čim bolj poslušati svoje telo, kaj mu manjka in mu to tudi nuditi.
Enostavno js jem kadar mi zapaše in tisto po čemer se mi cedijo sline, hehe:). Lahko rečm, da se mi zdi, da se zaradi tega fulo dobro počutim.

Aja pa od kar sem vegeterjanka se ukvarjam z meditacijo in na splošno skušam živeti bolj zdravo. Ne kupujem in izogibam se izdelkom, ki so testirane na živalcah ipd. Sam spet to sem js že prej počela, tko da,....

Aja pa še nekej zelo pomembnega morm pripomnit. Mene ne moti, če moji bližnji jejo meso, tudi me ne moti če ga je moj partner. Svojega načina prehranjevanja ne mislim nobenemu vsiljevat in to pričakujem tudi v zameno.
Žal pa opažam, da je zelo veliko ljudi, ki ravno to počnejo. Poznam kar nekaj vegeterjancev, ki dobesedno svoje bližnje posiljujejo s tem, kar se meni resno ne zdi prav, ali obratno.
Js sem za to, da vsak je tisto kar mu paše, tisto kar mu narekuje telo, pa nej se sliši še tako neumno. biggrin.gif
  • 0

#76 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 June 2008 - 06:37 AM

js ozaveščanja ne bi zamenjevala s posiljevanjem - velikokrat pride do vprašanj, zakaj jem tako, kot jem, kje dobim beljakovine ipd. - in kako naj bi drugače odgovoril, kot da pojaniš filozofijo, ki je zadaj? mislim, da je prav, da vsak sliši obe strani zgodbe (ne samo tisto, ki mu je bila privzgojena), in se potem na podlagi lastne presoje odloči.

jaz tudi zagovarjam teorijo, da vsak je, kar mu paše - ampak ne na račun drugih živih bitij. se mi zdi, da je to ena sama navajenost, tradicija, morda komfort. nima to dejansko veliko zveze z dejanskimi potrebami telesa (možno pa, da psihe).

Baby, biologija pravi, da se strupi in podobno kopičijo po prehrambeni verigi, kar pomeni, da je v najbolj škropljenem sadju/zelenjavi še vedno 14-20x manj strupov kot v mesu. +v zelenjavi ni nobenga slabega holesterola ipd.

edit: pozabila dodat - razne bolezni, kot so salmonela in podobno (& bolezni, ki razsajajo med živalmi, npr. ptičja gripa, bolezen norih krav, e.coli zadeve etc).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#77 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26264 posts

Posted 10 June 2008 - 06:48 AM

Na to zadnje bi povedala samo to, da smo sami krivi, da je v zelenjavi, mesu in v čemr koli sploh kakšna svinjarija. Glede holesterola pa, človek holesterol rabi, saj ga naše lastno telo ne more vsega sintetizirat samo. Zdej ne vem kako naj bi do njega prišli tisti, ki mesa ne jedo, se mi pa zdi, da bi znali čez neki časa met kakšne probleme s hormoni, ščitnico,... Ne vem, sam razmišljam. S tabo nika sem se enkrat itak že menila, tako da se v to debato nebi več spučala. Sama odgovarjaš za svoje telo tako kot mi vsi. Če ti meniš, da je to zate in za vse najbolje potem je to tvoja odločitev.
  • 0

#78 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 June 2008 - 08:28 AM

holesterola živalskega izvora ne rabimo vnašati v telo ("živalski" oz. "slab" oz. LDL holesterol povzroča kardiovaskularne bolezni ipd. in ne povzroča prav nič dobrega v smislu pravilnega delovanja telesa in zdravja). večino "dobrega" oz. HDL holesterola tvorijo naša jetra (že to naj bi pri zdravem človeku zadostovalo), nekaj pa ga dobimo z oreščki, olivami, rastlinskimi olji (tle so mnenja precej deljena, nekatei tud pravijo, da ga dobimo izključno z lastno produkcijo, ne iz hrane - spodnji članek).

čeprav smo si sami krivi, da je tok svinjarije v hrani, še vedno lahko izbiramo, kaj bomo jedli wink.gif. + neprimerno bolj okolju prijazno je.


_____

Good Cholesterol - Where Do I Get Some?
By Laurie Beebe

We've all heard of the evils of cholesterol; the waxy substance clogs our arteries over the years, leading to obstruction of blood flow and subsequent heart attacks! When you have your blood drawn to measure your cholesterol level you can either get a 'total cholesterol' reading--which only lets you know if your level is too high--or you can have the level differentiate between the 'good cholesterol' and the 'bad cholesterol'. It is recommended that your total cholesterol be maintained under 200 mg/dl, but that alone is not an indicator of low risk for heart disease. Finding out how much 'good' or 'bad' cholesterol is what you need to know.

Our bodies carry cholesterol though the bloodstream in different packages called lipoproteins (a combination of fats and proteins). Some packages are made up mostly of fat and have a small protein content. They are often found carrying the fat and cholesterol we have recently eaten around our body, depositing a little cholesterol here and there, contributing to the dreaded artery clogging. These packages are called "bad cholesterol" and are scientifically known as LDL, for 'low-density lipoproteins'. They are low density because they have more fat than protein. Visualize a person with a high amount of body fat: they float easily in a swimming pool because their body density is low. Most doctors like to see the LDL level below 120 mg/dl.

So what is "good cholesterol"? Another type of protein measured in your blood test is called HDL, or high-density lipoproteins. These have more protein and less fat, so they are more dense. Picture a muscular person in a swimming pool who will sink to the bottom unless they are struggling to stay afloat. The function of HDL's is to travel around the body picking up fat from the arteries and taking it back to the liver where it can be repackaged for other uses. Therefore, the more HDL's a person has, the more fatty substances are being eliminated from their blood vessels on a continuous basis: this is the 'good' cholesterol. Levels of these in your blood are better when they are higher. Even if your total cholesterol is over 200 mg/dl, it might not be a bad thing if your HDL's happen to be 80 and your LDL's are below 100 mg/dl. Other types of cholesterol packages are also present, so the sum of the HDL plus the LDL will not be equal to the total cholesterol measurement.

Now the real question becomes, "how can I get more good cholesterol in my body" and the first thing people want to know is what foods contain HDL's. The bad news is, HDL's are not found in food. Remember, HDL is the way our bodies package a combination of fats and proteins. When you eat food that contains cholesterol and saturated fats, your body will package them according to your individual metabolism, genetics, and other factors, including how much fat you currently have in your body. Eating a diet that is lower in fat in cholesterol is likely to lower your LDL level (your bad cholesterol). But there aren't foods to eat that will raise your HDL's. You can raise your HDL's with exercise, by quitting smoking if you smoke, and in some cases by drinking a glass of red wine occasionally. It's important to note that more wine does not promote further elevation of HDL's!

So if you have high HDL levels (that's good!) you likely have your genetics and your exercise habits to thank. If your LDL's are too high, that's bad: Consider trying a diet lower in fat, particularly in saturated fats (those found in animal products and tropical oils). Some types of fiber also help lower the bad cholesterol, like oat bran and even metamucil. Contact your health care professional for further information. Start off by getting tested so you know your numbers!

Laurie Beebe is a registered dietitian certified in adult weight management. Laurie has transitioned into diet coaching to help people implement changes in their environment. Please visit Laurie's website, "Shaping Your Future" at http://www.mycoachlaurie.com for diet tips, links to great books and websites, to sign up for a free monthly newsletter, or for more information on coaching.

Article Source: http://EzineArticles...rt=Laurie_Beebe

  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#79 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 June 2008 - 08:45 AM

še en članek o holesterolu:

What Everybody Ought to Know About Vegan Diet and How It Can Lower Cholesterol
By Dr. Michael Lee

Fats, which are insoluble in water, are encased in water-soluble lipoproteins to allow them to be transported within a circulatory system that is water-based. Four elements of fat metabolism—total cholesterol, low-density lipoprotein or LDL, high-density lipoprotein or HDL, and triglycerides—are primary factors affecting the development of heart disease.

Cholesterol and the lipoproteins are synthesized by the liver or ingested as part of the diet. This is normal, as the body grows old.

However, excessive amount of LDL cholesterol level in the body can create harmful effects on the arteries and may expedite the clogging or the hardening of the arteries. When this happens, a heart attack will mostly likely take place. Health experts have dubbed LDL as the bad cholesterol because they tend to narrow the passage in the arteries.

Hence, it is important to avoid eating foods that are high in fat in order to avoid the risk of developing serious health problems brought about by higher levels of LDL or bad cholesterol.

How?

Health experts say that eating the right kind of food can definitely help you lower your bad cholesterol levels. You just have to focus on reducing your intake of transfat, saturated fat, and dietary cholesterol. These foods can stop the LDL cholesterol from properly crumbling in the liver. As a consequence, LDL cholesterol level in the blood will increase.

In essence, two types of food related to the diet are not recommended to eat. These are the oils that contain too much saturated fat and the different animal products like dairy foods and meat. All of these foods contain high LDL cholesterol levels that when taken into the body can cause more health problems.

For this reason, health experts recommend people to change their lifestyle and eat crunchy vegetables instead. If you really want to lower your LDL levels, you need to prefer foods that are low in cholesterol and low in fat, as well as foods that have the power to cut cholesterol in the body. All of these things are found in vegetables.

Health experts highly recommend vegan diet as the primary tool to be used to combat high LDL or bad cholesterol levels. Since most cholesterol and fats are found in animal products, vegan diet suggests that people should avoid eating animal products and instead make vegetables a part of one’s daily diet.

Vegan diet differs greatly from the usual types of vegetarian diets because this does not include any amount of animal products. Instead of acquiring protein from the animals, supporters of this type of diet accumulate protein from a huge selection of “plant foods,” such as nuts, peas, cereals, beans, and other classification of plant foods.

For this reason, vegan diet has been known as one of the best and effective way of lowering cholesterol levels in the body. No wonder why it has always been linked to normal blood pressure, healthy weight, and lower frequency of people with serious health problems.

Here are some advantages of vegan diets for you to know why it can lower your cholesterol level.

1. This is the easiest diet on which to maintain low cholesterol in the body. The trouble with lowering cholesterol on any other types of diet is that the maintenance program is so very different from the vegan diet.

Success of maintaining low cholesterol levels is the great plus of the vegan diet.

2. A lifetime diet needs to be palatable, pleasant, and filling. When you eat vegetables, you tend to fill your stomach with good foods. You are not accumulating fats that will only bring about health problems.

The major strictness on vegan diet is the abandonment of animal products such as meat.

Indeed, lowering cholesterol in your body should never pose as a big problem because there are countless ways available to help you eliminate the bad cholesterol.

Statistical reports show that people who tried using vegan diet had significantly lowered their cholesterol levels by a mean of 10%. That is a great deal of number considering the high percentage people who are at risk these days.

Dr. Michael Lee is a board certified physician who has counselled thousands of patients on lowering their cholesterol. To get free tips on lowering your choleseterol naturally without harmful drugs, please check out http://zapcholesterol.com/tips.html

Article Source: http://EzineArticles...Dr._Michael_Lee

  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#80 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 10 June 2008 - 08:50 AM

Nika, oprosti, samo js se s tole tvojo teorijo o mesu ne bi popolnoma strinjala. Kljub temu da sem sama vegeterjanka.
Določen folk rabi meso, vrjem da ga rabi in ga ne more nadomestiti z ne vem jajci, sojo ipd. Tuki ti lahko izpostavim moško populacijo, ki recimo fizično dela (gara). In to ornk dela, po 16 ur ali več mečejo težke stvari, koplejo, gradijo ipd, delajo v temperaturah, ki si jih niti v sanjah ne morš zamislit. In vrjem, da tak človek tega dela ne bi moral opravljat, če v njegovi prehrani ne bi bilo določene količine mesa. To ti bo potrdil čist vsak zdravnik, trener v fitnesu, strokovnjaki za zdravo prehrano, ipd.

Se pa strinjam s tem, da ostala populacija bi lahko vsaj omejila količino mesa, pa tud s tem se strinjam, da smo si čist sami krivi, da je zelenjava in na splošno hrano dosti zastrupljena, sej samo če pogledaš kako se z vsem dela, ni nič čudno da je tako.

Aja pa glede osveščanja z vegeterjanstvom. Meni to ni osveščanje, če na primer ženska svojemu fantu teži, da nej namesto mesa, katerega on želi jest, raje je recimo špinačo, ker je ta bojda bolj zdrava. To je zame poseganje v človeka in vsiljevanje svojega mnenja. Tako, kot se zgodi nam, da nam kdo na vsak način hoče uturit zrezek.

V glavnem še enkrat, js sem mnenja, da naj se vsak sam pri sebi odloči za to kaj bo jedel, na drugih je pa to, da njegovo odločitev spoštujejo in basta.
Folk danes totalno preveč komplicira in dela scene tm, kjer jih ne bi bilo potrebno. Lajf je že sam dovolj zajeban, res se mi zdi neumno, da bi se pa zdej še pričkali zaradi tega, kaj kdo je, ipd. A ni bolj važno da je, kot pa to kaj? Predstavljejte si kako je unim, ko morajo recimo gledati svojo ljubljeno osebo, ki strada, se nažira, ki ima motnje prehranjevanja,...

Pa tudi, ko smo že pri mesu, poglejmo si Indijo. Folk tm umira od lakote, krave so pa kajpada svete živali in jih noben ne sme pipat, ne glede na to, da jih mrgoli, ko dreka. In tud same umirajo zardi tega, ker je hrane za tako količino krav, kot se je tm razmnožila premalo. To je za moj pojm tudi totaln absurd.

No, js sem povedala svoje, zdej pa če se katera strinja z mano prav, če se pa ne, pa tudi prav. Tako je moje mnenje o vsem tem, sicer bi lahko še naprej diskutirala o vsej zadevi, samo se mi ne da...
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users