Jump to content


Photo

PRAVOPIS


  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#1 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23442 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 27 January 2011 - 08:47 AM

kakor sem zasledila, še nimamo teme, kjer bi lahko vprašali oz. svetovali glede pravopisa.
Jaz imam nemalokrat problem, ko ne vem kako kaj se pravilno napiše.

Prav tako bi lahko dodali kakšne uporabne povezave na to temo.

No in prvi nasvet:
Žal sem se šele pred kratkim naučila, da je pred "IN SICER" vejica.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#2 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 09:31 AM

Končno ena tema o pravopisu. Mislim, da bom jaz kar stalen gost oops.gif

Ok...
Vprašanje:
- Kaj je prav: željeni učinek ali želeni učinek.

Na našem faksu eni uporabljajo enega, drugi drugega... Nimam pa nobene knjige, da bi preverila.

- Nekaj dni nazaj sva se z bratom kregala, ali obstaja glagol pohitriti... V smislu, da je nekaj hitrejše. Oni to na faksu stalno uporabljajo, jaz sem pa prvič slišala in vztrajam, da ta beseda NE OBSTAJA.

No, ko bom še kaj rabila, se bom oglasila tukaj ;)
  • 0

#3 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2011 - 09:33 AM

pohítriti -im dov., pohítren (i i) knjiž.,
redko pospešiti: pohitriti korak / to
zdravilo pohitri prebavo


smile.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#4 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13709 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 09:34 AM

po moji kmečki pameti bi rekla da "željeni", ker beseda izhaja iz želje? hmm.gif
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#5 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 09:35 AM

Ke??? Ma joj... Prvič slišim za to besedo. Ok, hvala!

Zdaj moram samo še bratu povedat, da sem se zmotila ermm.gif Ne maram tega.

  • 0

#6 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2011 - 09:38 AM

biggrin.gif

želeni

pridevnik, moški spol, določni
pridevnik želen
pridevnik želena
pridevnik želeno1

glagol želeti
prislov želeno2

ednina
imenovalnik želeni
rodnilnik želenega
dajalnik želenemu
tožilnik želenega* / želeni
mestnik želenem
orodnik želenim

dvojina
imenovalnik želena
rodnilnik želenih
dajalnik želenima
tožilnik želena
mestnik želenih
orodnik želenima

množina
imenovalnik želeni
rodnilnik želenih
dajalnik želenim
tožilnik želene
mestnik želenih
orodnik želenimi


ŽELJENI ne opstaja. twisted.gif

  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#7 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13709 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 09:52 AM

kmečka logika sucks cry.gif
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#8

  • Guests

Posted 27 January 2011 - 10:25 AM

Hmm. O pravopisu je sicer brezveze izgubljat besede, ker ga spremenijo glih na vsake pol leta. ermm.gif

Sicer pa:

QUOTE
Slovar SSKJ
žęljen in želján žęljna -o tudi -ó prid.
(é a e)

1. z rodilnikom ki ima (veliko) željo po
čem: časti in slave željen človek; željni
počitka, so sedli v travo; ljudstvo, željno
zabave / ekspr. poljubov željna usta

2. poln želj: željno pričakovanje / z
željnim očesom se je oziral proti domu

3. zastar. želen, zaželen: prišel je do
željne delavnice

žęljno tudi željnó prisl.: željno je čakal
njene vrnitve


In se:

QUOTE
Ali je pravilna uporaba besede željeno ali želeno — npr. tukaj ni zaželeno sedeti!

Po SS imajo glagoli, ki se v nedoločniku končajo na -eti in imajo v 1. osebi ednine končnico -im, v deležniku na -n končnico -en. Po tem vzorcu lahko tvorimo oblike za vse glagole te skupine. Oblike za vaš primer: žel-eti, žel-en, žel-enje.

Seveda pa tudi tu obstaja nekaj posebnosti, med katere sodi tudi vaša oblika zaželen/zaželjen. Po zgornjem pravilu izpeljemo oblike iz glagola želeti: želen, zaželen, poželenje.

SS navaja, da se poleg ‘predpisane’ in sistemsko ustrezne oblike (zaželen) pogosto rabi tudi oblika zaželjen (delno tvorjena po zgledu samostalnika želja). SP 62 navaja le obliko želen. V SSKJ nastopa v okviru gesla zaželeti podgeslo zaželen, s pripisom ‘tudi zaželjen’. Janez Sršen v svojem priročniku svetuje, da naj bi namesto oblik željen, zaželjen raje uporabljali obliki želen, zaželen.

Kot vidite, sta v rabi obe obliki, normativno ustreznejša je oblika zaželen, saj gre (izvorno) brez dvoma za deležnik, in ta je oblikovno odvisen od glagola, ne od samostalnika. Vendar jezikovna raba marsikdaj ‘uzakoni’ tudi sistemsko nelogične oblike.


Torej je oboje prav; sama uporabljam želJen.
  • 0

#9 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2011 - 10:29 AM

O hvala, izabela, torej imamo vsi prav, Frčica tudi. smile.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#10

  • Guests

Posted 27 January 2011 - 10:35 AM

Samo to bi se rekla, da pravopis ni vklesan v kamen, se pravi, je spremenljiv. Ce si zmislis kako besedo, ki ti je posebej vsec in jo vztrajno uporabljas, jo bo slejkoprej pobral se kdo drug in ergo - jo mas s casom v SSKJ. smile.gif

A bi bil boljsi naslov pravopis in skj (slovenski knjizni jezik)?
  • 0

#11 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13709 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 10:36 AM

smile.gif kul
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#12 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25814 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2011 - 03:48 PM

Se uporabni povezavi:
http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html
http://bos.zrc-sazu.si/sp2001.html

;)



Glede želen in željen - uporabljam želen, ker izhajam iz "želeti" ne iz "želje". : )


Super tema sicer! thumbup.gif
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#13 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30670 posts
  • Location:Primorska

Posted 27 January 2011 - 06:14 PM

Jaz se spomnmim, da so nam govorili, kako je vsak tovrstni priročnik zastarel v momentu, ko izide, kar je logično, saj priprava traja dokaj dolgo in v tem času se v jeziku sigurno pojavi kaj novega.
  • 0

#14 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 01 February 2011 - 10:09 PM

Jah no, ja, je, ampak ne pa čisto vsak priročnik.

Slovnična pravila in pravopisna pravila se menda ne menjavajo kar vsakih par mesecev. wink.gif

Je pa res, da sta in Slo. Pravopis z leta 2001 in SSKJ oba zastarela in ju je treba jemat z rezervo.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#15 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25249 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 01 February 2011 - 10:16 PM

... iz leta 2001 ;)
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#16 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 01 February 2011 - 10:20 PM

Sorči, ker se zatipkam tongue.gif
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#17 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23442 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 14 February 2011 - 08:32 AM

Izvedela, da je uporaba dvojine še bolj delikatna stvar, kot sem mislila.

Dvojina se namreč ne uporablja pri stvareh, ki so samoumevne dve (dve nogi, dve roku, ledvici ... ). V tem primeru se uporablja množina.
Razen v primeru, da želiš poudariti, da sta dve npr: človek je imel zelo poškodovani nogo in je končno lahko stopil na obe nogi.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#18 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 14 February 2011 - 08:46 AM

Prvič slišim. Svašta.

Jaz bi dala obe roki v ogenj, da to ni pravilno. twisted.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#19 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28963 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 14 February 2011 - 09:25 AM

isto je s starši.
pa saj rečeš: Noge(Ušesa me bolijo., jaz redkeje slišim, da se reče Nogi/Ušesi me bolita., razen, če gre za poudarek.
je pravilno, daj takoj obe roki v ogenj, Kinky! laugh.gif

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#20 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 14 February 2011 - 09:28 AM

smile.gif cry.gif

V bistvu res tako uporabljamo, samo nikoli nisem še o tem razmišljala. Poučno.

  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users