Jump to content


Photo

učenje...koncentracija


  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#121 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 14 June 2011 - 04:12 PM

Hahahah PJ biggrin.gif
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#122 tasya

tasya

    sramežljivec

  • Člani
  • 54 posts

Posted 12 March 2015 - 07:49 PM

Živjo!

Imate kakšne nasvet zame, kako se ponovno naučiti učiti? Po 2 letih pavziranja, se mi zdi, da si popolnoma nič ne zapomnim. Do jeseni moram narediti 8 izpitov, želim si da bi jih junij in julija  naredila vsaj 6, 7, moja koncentracija je pa pod lediščem. Sicer sem na naravoslovnem faksu, toda ostali so mi teoretični predmeti. Ne moram si predstavljati, kako se bom 100% naučila npr. 100 strani dolgo skripto, saj moram znati vso sistematiko. Pa to ni samo en tak predmet. Sploh nikoli se še nisem lotila tako obsežnih predmetov, zato mi pa ostajajo :) Sicer se bo gotovo kakšni pravnici 100 - 150 strani zdelo malo, meni pa se zdi, kot da bi se utapljala v snovi. Trudim se brati, toda misli so neprestano drugje. Ravno zaradi želje po končanju študija sem prekinila s študentskim delom, ker ne zmorem študija in dela. Sem se trudila, pa sem v zimskem semestru padala izpite.


  • 0

#123 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45501 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 March 2015 - 08:00 PM

Jaz sem se vedno učila tako, da sem si delala pisane in barvite izpiske.


  • 0

#124 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10707 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 March 2015 - 09:53 PM

100 strani res ni veliko. Jaz delam tako, da se umirim in preberem vso snov, prvo branje je čist informativno. Drugo branje je že bolj natančno, vzamem flomastre in si pobarvam sklope, ki jih moram vedet, vse je mavrično, ker si med ponavljanjem snovi tudi vizualno zapomnim definicije, alineje... Zapiskov knjig nikoli ne delam, ker se mi zdi izguba časa. Snov grem brat velikokrat, proti koncu ponavljam samo še pobarvane stvari. Tiste stvari, ki se jih moram naučit na pamet, ponavljam na glas in poskušam čim manj sedet, grem ven, da me noben ne sliši (pri sedenju lahko kmalu zlezem v vodoravni položaj, pol se pa mogoče še fajn v deko zavijem in me že ni). Pri taki snovi, ki jo moram pa razumet, se pa vmes pogovarjam v mislih in si predstavljam, da snov razlagam nekomu xy, včasih pa dejansko povem komu in me pač posluša tistih 5 minut, ko vadim.


  • 0

#125 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 12 March 2015 - 10:03 PM

Nikoli se ne boš 100% naučila 100 strani dolge skripte (niti 50, pa če smo že pri tem, 100 je malo :D). Razen, če se učiš na pamet.


  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#126 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27073 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 12 March 2015 - 10:07 PM

Kakšen tip pa si bila prej, preden si padla iz ritma (vizualni, slušni, itd.?) Jaz sem izrazit vizualec, še zdaj se spomnim s kakšno barvo sem imela napisan nek naslov v zvezku zgodovine/matematike/česarkoli že v 1. letniku gimnazije, in sem se najlažje učila tako, da sem si naredila svoje zapiske, pa tudi če sem zaradi tega na koncu na faksu prepisala skoraj celo skripto, meni je to delanje urejenih in barvno smiselnih zapiskov* ohranjalo visoko raven koncentracije in sem si zraven ogromno zapomnila (večkrat je bilo dovolj, da sem potem šla še 2-3x skozi in si potiho/naglas obnovila napisano in sem že znala. S pisanjem si menda dvakrat hitreje zapomniš informacije, ker jih možgani prvič registrirajo ob prvem poslušanju/branju, potem jih pa še enkrat, ko pišeš. 

 

*recimo če sem se učila neko obsežno poglavje z veliko podpoglavji, sem si poglavje napisala s temno rdečo, podpoglavje z navadno rdečo, podpodpoglavje pa s svetlo, itd., tako barvno hierarhično lestvico sem si delala. :)

 

Ni šans, da bi se učila direktno iz skripte, ali pa si sprintala predavanja/računalniške zapiske koga drugega, NIČ si ne zapomnim, ampak dobesedno nič, niti podčrtovanje z markerji mi ne pomaga, sploh se ne morem zbrat, vse je tako pravilno, vse črke so enake, groza. 


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#127 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82810 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 March 2015 - 11:35 PM

^ Pri meni je bilo enako. Čisto odvisno, kakšen tip si bila prej, še največjo težavo ti bo ob ponovnem navajanju na učenje delalo to, kako obdržati koncentracijo.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#128 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45501 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 March 2015 - 11:49 PM

sem se najlažje učila tako, da sem si naredila svoje zapiske, pa tudi če sem zaradi tega na koncu na faksu prepisala skoraj celo skripto, meni je to delanje urejenih in barvno smiselnih zapiskov* ohranjalo visoko raven koncentracije in sem si zraven ogromno zapomnila 

 

Ni šans, da bi se učila direktno iz skripte, ali pa si sprintala predavanja/računalniške zapiske koga drugega, NIČ si ne zapomnim, ampak dobesedno nič, niti podčrtovanje z markerji mi ne pomaga, sploh se ne morem zbrat, vse je tako pravilno, vse črke so enake, groza. 

Enako. Kot bi brala sebe.


  • 0

#129 tasya

tasya

    sramežljivec

  • Člani
  • 54 posts

Posted 13 March 2015 - 05:06 AM

Mislim, da se dejansko nikoli nisem znala učiti. Najprej sem en odstavek prebrala potiho, potem naglas in potem obnovila s svojimi besedami. To mi je nekako uspevalo, saj sem se učila samo po slajdih, redko sem se po skripti. Tukaj pa ko tega večinoma ni, sem pa izgubljena. Mogoče je tudi to velik problem, ker sem izgubila vso samozavest. Včasih sem šla na izpit in bo kar bo, zdaj mi pa kar slabo postane pred njim.

Od teh izpitov sem šla samo enega 3x opravljati. Ostalih sploh še nisem šla. Dovolj je bilo, da sta mi 2 sošolca rekla, da je ta izpit težek, pa sem že imela v glavi, da jaz tega nisem sposobna opraviti. Potem pa pridejo osebne težave, začneš delati in daš faks malo na stran. Sem pa  spoznala, da brez faksa in naprej magisterija ne bo mogoče delati to kar si zelo želim.

Ja, sej mislim, da je največji problem koncentracija. Niti za 10 min se ne zberem. Potem pa mislim, da se bom za izpit, k se ljudje učijo po 5 dni naučila v 1 popoldnevu in seveda gladko padem :)

Sarah vem, da je to nemogoče, nisem ravno mislila 100%, ampak da moraš določene stvari resnično obvladati.


  • 0

#130 Eli

Eli

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6707 posts
  • Location:vsepovsod

Posted 13 March 2015 - 08:37 AM

Jaz sem tudi za izpiske. VEDNO. Še če ima knjiga 1000 strani, ne morem brez. Si ful težko zapomnim kaj na pamet. Zadnjič sem zvečer dobila vprašanja na 4ih A4 strani, pa si nisem zmogla nič zapomnit. Moj postopek gre tako (v primeru, da imam dovolj časa), prvič grem knjigo skozi pa s svinčnikom podčrtam, drugič z markerjem, v tretjo naredim izpiske, pomembni so barvni naslovi, kot pri Coco. Potem pa seveda, če imam čas (ponavadi za zadnji korak vedno zmanjka časa), podčrtam z markerjem še moje izpiske. Barvni so samo naslovi, pomembne besede skušam pisati s tiskanimi. Razen izjemoma zdaj, ko imam zraven še celo latinsko svinjarijo, imam posebno barvo za te izraze.  To je to. Tudi, če sem zaspana, se mi ne ljubi, nimam koncentracije, me to izpisovanje vedno zamoti, da ne razmišljam preveč kakšne muke trpim. 

Zraven obvezno gledam E!, najraje Kardashianove, za možgansko relaksacijo in spet, da ne razmišljam preveč kakšno svinjarijo se moram učit. Tega zadnjega koraka ne priporočam nobenemu, ker je možnost, da se ne naučiš ničesar. Mene je moj stalno kregal, da je sramota, da se tako učim, in bom vse pogrnila. Zdaj je pa končno sprejel dejstvo, da je to ključ do mojega uspeha :lol:


  • 0
With all the paradoxes in life...i could be mango and not know it!

#131 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10707 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 13 March 2015 - 08:47 AM

 

Zraven obvezno gledam E!, najraje Kardashianove, za možgansko relaksacijo in spet, da ne razmišljam preveč kakšno svinjarijo se moram učit.

 

:D


  • 0

#132 tasya

tasya

    sramežljivec

  • Člani
  • 54 posts

Posted 16 March 2015 - 11:44 AM

Hvala za nasvete :) Delanje izpiskov pri meni ne pride v poštev, sem jih že delala, pa jim nikoli ne zaupam in se zato potem vedno učim iz literature, ki jo da profesor. Problem pri meni pa tudi je ta, da ko enkrat padem izpit sem potem prepričana, da ga je nemogoče opraviti in potem paničarim. Skratka začaran krog.


  • 0

#133 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16234 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 16 March 2015 - 01:59 PM

Zakaj pa ne bi zaupala izpiskom če jih narediš iz skripte. Jaz si vedno skrajšam stvari, samo glavne dogodke, osebe in mi to pomaga, da se spomnim ozadja, široke razlage iz skripte/knjige.  Tudi miselni vzorci pomagajo, delanje pavze na cca 45 min, pojdi na sprehod, glasno ponavljaj, riši. Predvsem pa si vzami dovolj časa za posamezni izpit. Da greš skozi skripto prvič (jaz si ponavadi prvič nič oz. zelo malo zapomnim), označi pomembne dele in si izpisuj, tudi če misliš da se potem iz tega ne moreš učiti, ohranjaš aktivnost. Če samo sediš in bereš hitro zatavaš oz. se izklopiš in potem zijaš pol ure v isti odstavek in še vedno ne veš kaj si prebrala. 

 

Jaz sem tudi za izpiske. VEDNO.  Moj postopek gre tako (v primeru, da imam dovolj časa), prvič grem knjigo skozi pa s svinčnikom podčrtam, drugič z markerjem, v tretjo naredim izpiske, pomembni so barvni naslovi, kot pri Coco. 


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#134 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17001 posts
  • Gender:Female

Posted 17 March 2015 - 02:17 PM

Zakaj pa ne bi zaupala izpiskom če jih narediš iz skripte. Jaz si vedno skrajšam stvari, samo glavne dogodke, osebe in mi to pomaga, da se spomnim ozadja, široke razlage iz skripte/knjige.  Tudi miselni vzorci pomagajo, delanje pavze na cca 45 min, pojdi na sprehod, glasno ponavljaj, riši. Predvsem pa si vzami dovolj časa za posamezni izpit. Da greš skozi skripto prvič (jaz si ponavadi prvič nič oz. zelo malo zapomnim), označi pomembne dele in si izpisuj, tudi če misliš da se potem iz tega ne moreš učiti, ohranjaš aktivnost. Če samo sediš in bereš hitro zatavaš oz. se izklopiš in potem zijaš pol ure v isti odstavek in še vedno ne veš kaj si prebrala. 

 

 

Če bi se jaz za večje izpite (kjer je treba 500+ strani predelati) tako učila (delanje pavze na 45min, 3x čez knjigo, podčrtavanje, izpiski) bi rabila

za vsak tak izpit najmanj 1 mesec.

Hočem rečti, da ni univerzalnega nasveta, kako se učiti, ampak je vse odvisno od količine in vrste snovi (ali gre za piflarijo ali razumevanje itd) in pa 

seveda od vsake osebe posebej, kako hitro si stvari zapomni in kaj mu/ji najbolj ustreza. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#135 tasya

tasya

    sramežljivec

  • Člani
  • 54 posts

Posted 17 March 2015 - 03:15 PM

Ravno to je problem, ker ne vem, kaj mi ustreza. Ostali so mi samo še pretežno piflantski predmeti. Ne morem reči, da sem neumna, ker sem pravzaprav že naredila zelo težke izpite. Potem pa je prišlo do tega, da sem prekinila z delanjem izpitov, sedaj imam pa zadnjo možnost, da se vrnem, opravim teh par izpitov in nadaljujem študij. Na srečo sem se že dovolj zgodaj spomnila, da moram izpite narediti, ponavadi se spomnim teden, dva pred izpitnim obdobjem :)

 

Kako se pa učite več predmetov hkrati? Drugega mi ne preostane, ker so razmiki med izpiti premajhni. Nekako mi je vedno uspelo, da mi ostanejo izpiti drugega semestra :)


  • 0

#136 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27073 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 17 March 2015 - 03:39 PM

Kako pa naj bi vemo, kaj ti ustreza?  :hmm: A si poskusila že vse načine? Mogoče si pa totalno slušni tip in si lažje zapomniš stvari, če jih poslušaš, lahko si jih posnameš in si vrtiš posnetek. Za več predmetov hkrati meni pomaga, da si naredim razpored vnaprej in si npr. določim ponedeljek 7-14h predmet A, 16-22 predmet B; v torek zjutraj ponovim A, se v prvi polovici dneva učim predmet B, zvečer pa C, itd. 


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#137 Hevea

Hevea

    Chocolate desintegrator

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12105 posts
  • Gender:Female

Posted 17 March 2015 - 04:11 PM

Če nisi prepričana, kaj ti ustreza, pogooglaj 'learning styles' ali pa 'multiple intelligences', morda se kje najdeš :)


  • 0

There are no limits to what you can accomplish when you are supposed to be doing something else.

#138 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45501 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 17 March 2015 - 06:28 PM

Kako si se pa pred premorom najučinkoviteje naučila za vse izpite? V katerem delu dneva si si največ zapomnila? Poskusi različne načine učenja in zagotovo boš našla pravega. :wink: 

 

 

Jaz sem ogromno količino snovi in več izpitov v izjemno kratkem časovnem obdobju reševala najprej tako, da sem se pričela dovolj zgodaj učiti. Ko sem predelala večino snovi za prvi izpit, sem se že pričela učiti za drugega, prvega pa sem samo še ponavljala, tako da sem brala oz. barvala/podčrtavala izpiske. Zadnji dan pred izpitom sem seveda ves svoj čas namenila ponavljanju. Sem se pa, kljub temu, da mnogi smatrajo moj študij za "čisto piflarijo", učila z razumevanjem. Je bilo tako veliko lažje absorbirati ogromno količino podatkov in jih ohraniti v glavi ter jih nato uporabiti na izpitu.


  • 0

#139 tasya

tasya

    sramežljivec

  • Člani
  • 54 posts

Posted 18 March 2015 - 07:22 PM

"kampanjsko" :) nekako mi je uspelo, da sem imela med izpiti vsaj nekaj časa in mi je nekako uspelo. Zdaj mi je pa ostala taka nesrečna kombinacija datumov, da mi drugega ne  ostane, kot da se prej začnem učiti.

Vedno sem se učila na glas, torej nekdo bi rekel, da sem se piflala, toda mislim, da je to avditivni tip učenja. Sem pa npr.  na glas 2x prebrala odstavek in potem na glas ponavljala s svojimi besedami, npr. to je to, potem sledi to, zaradi tega..., zraven sem pa podčrtavala izraze, ki se jih nisem mogla zapomniti. Mislim, da sem si nekako krajše povezave ustvarjala, da sem si zapomnila. Kot kaže imam totalne probleme s koncentracijo, ker se nisem na tak način sposobna učiti niti 5 minut.


  • 0

#140 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16234 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 18 March 2015 - 08:33 PM

Jaz sem imela podobne težave s koncentracijo. Ob začetku študija sem se lahko učila cel dan ali pa na primer pozno zvečer, zdaj po absolvetu in potem na 2. stopnji pa se mi je to čisto obrnilo. Produktivna sem samo dopoldan, rabim več pavz. Poskušaj se prisiliti in začni počasi, da padeš nazaj noter v ta ritem učenja in boš videla, če ti bo lažje. 


  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]






1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users