Jump to content


Photo

Hrana za občutljiv želodec


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Lolita

Lolita

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 190 posts
  • Location:S. Primorska

Posted 06 April 2006 - 06:43 PM

Naslov te teme je bolj obširen, da bodo lahko še druge razpravljale o svojih želodčnih težavah..

Jz imam gastritis (kronični) in zdej se mi je po enem letu spet ponovil v hujši obliki. Zdravnica mi je dala dieto, in ubistvu zdej ful veliko stvari ne morem več jesti, ki mi jih je prej še dovolila.
vse tiste, ki se spoznate na to, prosim, katere izdeleke iz trgovin mi priporočate (take ki niso za skuhat) in so primerne za občutljiv želodec?
LP
  • 0
...v stilu skrite elegance ne prenesem arogance...

#2 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 06 April 2006 - 07:01 PM

Pa ravno skuhano lahko ješ. Surova zelenjava povzorča nastajanje kisline. Prav tako mleko in mlečni izdelki, sadje, čaj, pekoče zadeve, tudi kruh. Pač odvisno, kako velik je ta tvoj problem.
najbolje je jesti kuhano zelenjavo, nič kruha - če pa že, pa suhega. Nič salam in podobnih reči. saj boš hitro ugotovila, kaj ti ustreza in kaj ne.
Pa stresa se znebi.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#3 Lolita

Lolita

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 190 posts
  • Location:S. Primorska

Posted 06 April 2006 - 07:09 PM

mja stresa bolj težko..
mleka vem, da ne smem pa ocvrtega, pohanega, to kar si rekla o zelenjavi in sadju je tud vse res..
ampak jz bi rabla bolj tk za malico kaj lahko jem? kateri, kakšen jogurt ali kaj drugega je uredu al pa kakšen prigrizek bi smela jesti..
pač da je nekej na hitro pa zdravo..
hvala Sonchika, zmerej mi pomagaš wink.gif
  • 0
...v stilu skrite elegance ne prenesem arogance...

#4

  • Guests

Posted 06 April 2006 - 07:30 PM

men se zdi, da lahk (ce ze mors) jes toast namesto kruha. tk da ce si nardis sendvic iz toast kruha pa kakih piscancjih prsi, najbrz nebi blo prehudo..
js mam obcasno probleme z zelodcem, v bistvu odkar sm pred dvema letoma in pol prisla iz kube...nikol nism sla k zdravniku, ampak ocitno sm tam neki staknila, ker me je takrat 3 tedne tako bolel zelodec, da spat nism mogla, dobesedno kot bi mi nekdo prijel zlodec in creva in jih stiskal in zvijal.. potem je minlo, zdaj pa se na vsake tolk casa spet pojavi.. scasoma sm ugotovila, da mi absolutno ne pase veliko mesa, sveza zelenjava zvecer, prevec ogljikovih hidratov...v bistvu vsa "tezka" hrana. Ampak da se tega izogibas je zdravo tk al tk za vsakega cloveka, ne sam za tiste z obcutljivim zelodcem..
  • 0

#5

  • Guests

Posted 06 April 2006 - 07:32 PM

aja, se neki me zanima.. Kaj mislite o sadju zvecer?? Najbrz je enako kot zelenjava, torej ne najbols..?? Ampak a je vsaj kaka vrsta sadja da je ok?
  • 0

#6 Lolita

Lolita

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 190 posts
  • Location:S. Primorska

Posted 06 April 2006 - 07:40 PM

jz bi mogla sadje sam kašna jabolka al pa banane (ne citrusov in hrušk) , pa še te olupljene pa boljše če usaj nekaj ur stare. drgač to glede tega, kdaj se lohk pa ne vem..
  • 0
...v stilu skrite elegance ne prenesem arogance...

#7 *rose-bay*

*rose-bay*

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 135 posts
  • Location:Portorož

Posted 06 April 2006 - 08:12 PM

Izabela zakaj pa ni dobro jest sadja ali zelenjave zvečer ermm.gif:
  • 0

#8

  • Guests

Posted 06 April 2006 - 08:20 PM

Sveza zelenjava je tezka za zelodec, ker ma not celulozo in ta se ne prebavi..mogoc so se keri drugi razlogi, ampak tole je to, kar vem jaz.
Sadje ti pa dobesedno zgnije v zelodcu, ce ga ne izlocis v enem casu (in ponoci pac spis), kar ni dobro za presnovo prebavo...pa sprozi se alkoholno vrenje, ki je sicer drugacno kot ce kuhas snops biggrin.gif ampak je.. saj ves da ce pojes banano lahko pol dejansko nekaj napihas..
  • 0

#9 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 07 April 2006 - 06:28 AM

QUOTE(*rose-bay*)
Izabela zakaj pa ni dobro jest sadja ali zelenjave zvečer ermm.gif:

Sadje ima veliko sladkorja in se od njega rediš. Če ga poješ zvečer, ga telo celega ne porabi in se rediš. Bolje je zato zvečer jesti beljakovine, ki se hitreje presnavljajo.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#10 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 07 April 2006 - 06:31 AM

QUOTE(Lolita)

ampak jz bi rabla bolj tk za malico kaj lahko jem? kateri, kakšen jogurt ali kaj drugega je uredu al pa kakšen prigrizek bi smela jesti..

Zjutraj recimo kakšen popečen kruh (da se malo posuši in ni svež) z ne vem čim. Jej pač tisto, kar ti ustreza. Lahko tudi jogurt, če nimaš težav.
kosilo: košček mesa in kuhana zelenjava (lahko tista mešana, zmrznjena). Če ti ustreza tudi solata, potem lahko tudi to.
Zvečer: morda kakšna tuna.

Ravnaj se po občutku. Če te pa začne kislina, pa vzami Rupurut.

Jaz sem imela vrsto težav s tem. in to vse zaradi stresa. Zdaj nisem več v stresu, ampak se težave vedno pojavijo, ko se pojavi stres. Ne predstavljam si, kako bi bilo, če bi bila vsak dan v stresu. Verjetno se ne bi dobro končalo.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#11 *rose-bay*

*rose-bay*

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 135 posts
  • Location:Portorož

Posted 07 April 2006 - 09:10 AM

rolleyes.gif jaz pa vedno jem zelenjavo ali pa sadje za večerjo (res je da ne jem po 18h nič več - no kdaj pa kdaj se tud ˝pregrešim˝). Nisem pa opazla nobenih problemou s tem prehranjevanjem, zato menim da je vse odvisno od organizma do organizma.

Imam - imela sem pa tudi želodčne probleme ampak to je blo krivo vse moje živčkanje (stres) med študijem, zdaj se je pa vse umirilo smile.gif
  • 0

#12 Verja

Verja

    cat_woman

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5894 posts

Posted 07 April 2006 - 09:43 AM

Jaz imam tudi probleme z želodcem in me dostikrat zvija zaradi določene hrane. Ampak je ful odvisno kolk je želodec razdražen. Enkrat npr. lahko jem palačinke pa mi ne bo nič, drugič pa bom mela grozne probleme.
  • 0
Every time you exhale, someone somewhere is inhaling.

#13 pinga

pinga

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3804 posts

Posted 12 April 2006 - 06:18 PM

hm, da ne mlečnih izdelkov? js sm mela pred parimi leti rano na želodcu, pa sm mela striktno mlečno dieto. in ker je bla mal odprta, je mogl bit vse mrzlo. tko da ne vem. po moje je res najbol sama pr seb ugotovit, kaj ne povzroča bolečin. en znanc je recimo jedu presušen kruh pa jabolka. toast ne vem, če je kul, ker ma ful unih konzervansov not, da zdrži dl cajta. men ful ne odgovarjajo banane pa močnate jedi, včasih me dejansko zvije tut po zelenjavni juhi (not je izključno kuhana zelenjava). včasih sm precej jedla na bone, in poleg tega, da sm se od tega mal zredila, sm mela tudi pogoste težave z želodcem. torej, instant hrana tut ni ok.
se pa strinjam s sonchiko, da je glavn dejavnik za te probleme, še posebi zapriložnostne gastritise, kriv stres in neredna prehrana.
  • 0

#14

  • Guests

Posted 12 April 2006 - 09:24 PM

Mene po bananah pece zgaga. Pa vcasih po vodi, kar najbrz prica o blesteci kvaliteti ljubljanske vode. Js se tut redim pa manj zdravo jem odkar jem vec na bone, sam enostavno ne utegnem vsak dan sama kuhat...sluzba, faks...
  • 0

#15 *naca*

*naca*

    pametnjakovič

  • Člani
  • PipPipPip
  • 1502 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana

Posted 16 April 2006 - 07:01 PM

Mene tut zadnje cajte matra želodec, ker nimam cajta za "normalno hrano" in jem skoz junk food, pa še redim se zravn cry.gif No in mi je zdravnica rekla da moram popit vsak dan 2 ego jogurta in mislm da pomaga, vsaj men!
  • 0
Posted Image

#16 Kyara

Kyara

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:SV
  • Interests:razno

Posted 19 April 2006 - 05:30 PM

Jaz pa delam domač jogurt iz tibetanske gobice in odkar ga pijem redno, od takrat sta moj želodec in cela prebava zelo v redu. Nobenega napenjanja več ni in krči so tudi minili.
  • 0

#17 pinga

pinga

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3804 posts

Posted 19 April 2006 - 05:35 PM

jogurt iz tibetanske gobice? kaj je to? kako se nardi?
  • 0

#18 Kyara

Kyara

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:SV
  • Interests:razno

Posted 21 April 2006 - 05:36 AM

To gobico, ki zgleda kot cvet od cvetače, sem dobila od prijateljice.
Rabi pa se tako: v kozarec od kumaric daš mleko ( jaz posneto) in noter to gobico. To potem pokriješ s papirnato servietko in pustiš, da deluje poljubno dolgo. Lahko od 12-36 ur, odvisno, kako kisel okus in gostota ti paše. Potem jo vzamem ven in dam v drugi kozarec mleka,in ponovim. Prvi kozarec pa močno razmešami in dam v hladilnik, ter ko se ohladi, popijem. Super!
  • 0

#19 PikaPoka

PikaPoka

    sramežljivec

  • Člani
  • 47 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 04 June 2006 - 10:55 PM

Jst mam tud gastritis pa refluksno bolezen tko da vem kako se počutš. Sam a ti niso dal nobenih tablet al pa kej da bi blo bol. K jst sm dubla zdej nove tablete in morm rečt da sm po več k pou leta brez problemov lohk jedla že mal čokolade (use preiskave in bolnca in muke so se poplačale laugh.gif ) drgač pa k še nism mela tabletov sm pa jedla velik polnozrnatka kruha (unga k je čist temno rjav pa tak mal mokr) pa čim mn sadja pa zelenjave (surove), mene je ful matral po tem. Drgač je bla pa moja dieta taka da nej pač jem tist kar mi paše in sm uglavnem žvela od unga kruha pa gor kej marmelade al pa kej podobnga rolleyes.gif pa tud use kar je nemastn kšne juhce zelenjavne, pa kšne rižotke bol lahke pa čim mn mesa (sm vegeterjanka tko da s tem nism mela problemov), sej se da velik hrane najt, še posebi vegeterjanske so ponavad najbolše za take probleme baje. Sam k sm jst plus še zlo zbirčna mi je dost sam un kruhk ustou laugh.gif Je pa kolegica z istimi problemi mela eno dieto k ni smela nč druzga pit k en čaj (fujjj raj mi je slabo k da tist pijem laugh.gif ) pa res ni smela nč mesa, nč kar je iz pšenične moke jedla je uglavnem sam grahke pa sojine rezance pa take stvari. Pa se ji je zbolšal use skp pol, po pou leta s to dieto ni mela več problemov.
  • 0

#20 Zlatolaska

Zlatolaska

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4192 posts
  • Location:Maribor (okolica)
  • Interests:zdravje,lepota,moda,šport,fotografije...

Posted 11 June 2006 - 09:14 PM

Jaz tudi imam vedno bolj pogosto težave s kislino pa sem stara 13 sad.gif
  • 0
Memento mori.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users