Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#2041 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16920 posts
  • Gender:Female

Posted 19 August 2016 - 01:20 PM

Zadnje čase je bilo objavljenih kar nekaj dobrih zapisov za v razmislek. :)

 

Rdeče meso, kravje mleko in druge nujne iluzije


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2042 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82459 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 September 2016 - 09:31 AM

En junak na FB se je tolazil, da so vegani krivi za enako ali se vecje stevilo smrti zivali kot mesojedci. Ta raziskava potrjuje nasprotno in se nekaj zanimivih dejstev je predstavljenih:

Number of Animals Killed to Produce One Million Calories in Eight Food Categories
http://www.animalvis...ojects/data/1mc

Tisti, ki od zivalskih produktov jejo "samo" perutnino in jajca, so odgovorni za najvec zivljenj.
Se pa ob tem poraja vprasanje, ce je na Zemlji dovolj rodovitnih povrsin za pridelavo hrane, ce bi bili vsi vegani. Krma rejnih zivali raste tudi v manj kot idealnih pogojih, kjer kaj drugega ne bi.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2043 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 01 September 2016 - 09:59 AM

Glede na to, da je vecina zivinske industrije intenzivna in da vecji del krme predstavljajo koruza, psenica in soja, me za rodovitne povrsine ne skrbi najbolj :) Sigurno pa kaksen bolj razgiban teren, kamor pridejo samo koze, ni primeren za polja in njive. Drugace ima pa sadno drevje tudi precej visok hektarski donos in se jih da tudi na marsikatero pobocje aplicirat ... da o kaksnih bolj high-tech razvojnih poteh tipa vertical farming, ko recimo gojijo listnato zelenjavo in zelisca kar direkt pod supermarketom, niti ne govorimo (verjetno bi se dalo razmislit tudi o kalckih in gobah v tem kontekstu). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2044 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82459 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 September 2016 - 05:34 PM

Hvala za info! Meni je včasih res smešno, s kakšnimi argumenti nekateri skušajo racionalizirati svoje prehranjevalne navade in še sami sebi verjamejo.  

En je potem prišel na idejo, da bi redili kure v velikosti dinozavrov in jih jedli in na ta način pobili najmanj živali. :butl:


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2045 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 01 September 2016 - 06:52 PM

:D Lahko bi ljudi modificirali na velikost palckov in na tak nacin prihranili veliko hrane! 


  • 1
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2046 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82459 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 September 2016 - 06:53 PM

:lol1:


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2047 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16920 posts
  • Gender:Female

Posted 01 September 2016 - 07:15 PM

:lol: :lol: :lol:


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2048 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25708 posts
  • Gender:Female

Posted 01 September 2016 - 08:30 PM

:lol: zmagaš!
  • 0

#2049 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 22 September 2016 - 07:21 PM

tumblr_o7j182ukVr1ud0jxeo1_400.jpg


  • 1

ॐ Be a voice, not an echo. 


#2050 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 13 October 2016 - 09:33 PM

 

 

:lol1:

 

Umrla bom od smeha, hahahaha.

 

Me je spomnilo na eno objavo s FB, ko je nekdo zelel recept za (klasicno) vegansko cokoladno torto, in je potem na vsak predlog/komentar odgovoril s se kaksno (najbrz ravno izmisljeno) omejitvijo. Ne soje, ne sladkorja, ne olja, ne margarine (itak), ne avokada (rabi do jutri, nima casa it v trgovino/pocakat, da dozori), ne kokosovega mleka (cist prevec e-jev, doh!), ne smetane za stepanje, po moznosti se ne glutena, oresckov ... :eyeroll: 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2051 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16920 posts
  • Gender:Female

Posted 14 October 2016 - 11:52 AM

:lol: :lol:

 

Ali pa meni so smešne tiste fore, ko v peciva ali torte nekateri tlačijo zelenjavo... Mislim, ajde, da probaš/eksperimentiraš, nič ne rečem,

bučke recimo se sploh ne okusi v biskvitu menda, sem pa nekje videla tudi rdečo peso v biskvitu itd, meni je to too much, torta naj bo pač

nezdrava, kdor hoče zdravo, boljše da je nima :D (presne pa mi ne potegnejo)


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#2052 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 October 2016 - 12:21 PM

Meni so sadno/zelenjavni dodatki ok, v kolikor imajo neko funkcijo - recimo jabolcna cezana, zmeckane banane, pa konec koncev tudi bucke in pesa, pripomorejo k temu, da biskvit ni suh oz. se bolj pocasi susi (kot so recimo vcasih dodajali krompir v testo za kruh), pesa recimo tudi k barvi (red velvet, ceprav to pri nas ni tradicionalna torta). Ne pa da naribas 2 korencka, pretlacis 3 rozine in pest indijsih oresckov in stvaritev ponosno prodajas kot the real deal kulinaricni presezek, najbrz se boljsi od originalne recepture (majkemi, z zaprtimi ocmi sploh ne bi znal povedat razlike!). Ali pa list solate z paradiznikom in olivo (mogoce se s par lanenimi semeni povrh) - presna pica par excellence :P. Puh-lease!

 

Pri presnih tortah sem pa jaz tudi ful zbircna. Ena punca je delala vcasih ful nore presne kreme (je prinesla enkrat na en piknik probat svoje presne stvaritve), nekaj casa se je s tem tudi bavila, potem ji je pa nekaj kliknilo in se je preselila v tujino, ful shujsala (prej je imela normalno ok postavo, nic premalo, nic prevec, potem je bila pa res kot okostnjak), nakar se je vrgla v bodybuilding in je zdaj svetlobna leta od veganstva. Biznisa pa tudi ni nikomur predala naprej, kolikor vem. Skoda.

 

Me pa res cudi, da se da od veganskih tortic ipd. skoraj izkljucno same presne verzije dobit (po moznosti take, kjer krema ni blazno gladka, ampak se ful cuti oresckasto/zrnasto teksturo, pa tisti "biskviti" iz mesanice oresckov in suhega sadja mi tudi ne potegnejo. Konec koncev so tudi sestavine za tovrstne sladice drazje, pa ponavadi niso narejene "in house", kar najbrz pomeni manjse marze za lokale, medtem ko bi cokoladne mafine imeli tik tak narejene (verjetno se ceneje kot obicajne), pa se marsikoga drugega bi ponudba znala premamit razsirjena ponudba (ce ne bi ravno s kaksno toksicno zeleno okrog in okrog napisali opozorila, da v mafinu - o groza - ni jajc) ;)


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2053 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16491 posts
  • Gender:Male

Posted 14 October 2016 - 12:42 PM

Sem ravno na red velvet pomislila. Se tudi v neveganske daje in se mi zdi to super način za naravno barvanje in vlago. Iz bučk pa pri nas redno delamo štrudl. Tega z veganskimi slaščicami in pomanjkanjem pa tudi jaz ne razumem. Očitno ni interesa/volje/znanja  <_<


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#2054 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82459 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 October 2016 - 02:09 PM

Jaz pa obozujem presne torte in mislim, da se nisem jedla slabe. So pa res noro nasitne in tudi obcutek sitosti po (predvsem) oresckih je cisto drugacen, kot ce se nabases z vecjo kolicino hrane ali pa junkom. So pa sestavine res drage in znajo biti zahtevnejse za pripravo, ampak v slascicarnah dobis precej manjsi kos kot navadne.

A obstaja kaksna alternativa maslu za cokoladni obliv? Ce prelijes s samo stopljeno cokolado, se cisto strdi in jo je nemogoce lepo rezati.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2055 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 October 2016 - 02:35 PM

Sicer nikoli ne delam obliva, ampak jaz bi poskusila s kokosovim oljem ali margarino. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2056 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27036 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 14 October 2016 - 02:37 PM

Margarina se strdi, daj olje.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#2057 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 October 2016 - 02:55 PM

Jaz bi tudi rekla, da se, ampak ce z maslom deluje ...? Drugace pa noz pred rezanjem pomocit v vroco vodo in obrisat s krpo. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#2058 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27036 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 14 October 2016 - 03:43 PM

Ne vem v čem je fora sicer, sem nekoč, nekje zasledila nek haklc, ampak maslo ostane vedno mehkejše in se nikoli ne strdi tako, margarina pa ja. V srbski kuhinji se vedno dela razlika med margarino in maslom, ko se peče, ker se drugače obnašata, v čokoladno glazuro pa gre vedno olje (ruske kape forever), ker je potem taka lepo gladka in mehka, taka kot mora bit. :)

 

 

Na račun zelenjave v pecivih; jaz ne vidim problema. :lol: Zavitek iz buč in jabolk je božanski, razne varijante z bučkami prav tako, ker v pecivih izpadejo prej jabolkasto kot bučkasto in so res vsestranske, čičerika, fižol in sladki krompir v raznih zbitih brownijastih zadevah ravno tako, pa še bi lahko naštevala - sploh v kombinaciji s pravimi začimbami, ki lepo zaokrožijo okus. 


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#2059 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82459 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 October 2016 - 04:27 PM

Sem mislila, da s kokosovo maščobo nič ne profitiraš, ker se isto strdi. Bom probala tako ali pa z oljem. Margarina mi pusti čuden priokus, če je zmešana v kremi/s čokolado.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#2060 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 October 2016 - 07:33 PM

V hladilniku se bo kokosovo olje sigurno strdilo, maslo in margarina (si ze poskusila znamko Alsan?) tudi. Poskusi z oljem in sporoci, kaksen je bil rezultat. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users