Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#1521 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 28 January 2014 - 08:08 PM

ko si naročim zrezek, pod drugo mi začnejo nabijat o tem, kako je to nezdravo, kako so boge živali, vsega in svašta ... Pa dobro no! A sem jaz komu kaj rekla? Jej, kar ješ, in pusti mene pri miru, da jem kar jem in živim, kakor živim.

 

Jaz sem danes imela kosilo v družbi vegetarijanke. Na krožniku sem imela med drugim tudi file ribe. Mi je začela pripovedovati svojo izkušnjo, kako je nehala jesti tudi ribe, zatem, ko je

že pred 10-imi leti nehala jesti ostalo meso. Meni so takšna dreganja izjemno všeč, ker me samo krepijo, da čim prej grem na pravo in edino humano / moralno pot prehranjevanja.

 

Anouk in Immortelle, zelo rada vaju prebiram - predvsem na področju te teme. :)

 
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#1522 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 28 January 2014 - 08:15 PM

:blush3:   :kiss1:


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1523 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 28 January 2014 - 08:15 PM

-_-


  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#1524 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22285 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 12:15 AM

Tudi jaz se strinjam z Izabelo, Nincho in ostalimi. Tudi mene bi motilo, če bi me kak vegan ali vegetarijanec ob pogledu na to, kar jem, začel napadati, kako lahko to počnem in kako sem najslabši človek na svetu. Ali pa da bi se bala pojaviti pred veganom v usnjenih čevljih ali odpreti usta, brez da bi se name vsul plaz očitkov. Jaz se nočem vtikat v nikogar in tudi nočem, da se kdo vame. Agresivno zagovarjanje in ozaveščanje tako z veganske kot z mesojede strani me ful moti. Recimo taki komentarji, kot je bilo omenjeno glede vegi skupine na FB, da so delavci v mesni industriji nacisti, pa mesojedci s komentarji, da naj vegani nikar ne pojejo živalim vse trave - to mi je vse ful primitivno.

 

Spoštujem pa informiranje o veganstvu in vegetarijanstvu na nevsiljiv način in si želim tudi jaz sčasoma ukiniti meso na jedilniku.


  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#1525 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 12:32 AM

Fluffy, zelo lepo od tebe, ampak treba pa je upoštevati, da večina ljudi ni tako odprtih za nove informacije, oziroma so ignorantni četudi vedo.

Pa saj vam je jasno, da nekatere ne gane popolnoma nič, da do živali preprosto nimajo posebnega sočutja. 

 

Anouk, v svojem postu nisem nikjer primerjala domača in industrijska jajca...pač pa tisti nadomestek za jajca, prašek, karkoli že je.

 

 

Don't get me wrong. Ne poskušam ničesar dokazati. Samo moti me, ker se sem in tja namiguje, da vegetarijanci so pa 'hinavci', češ, da to ni to...

Morate tudi upoštevati, da obstajajo različne vrste vegani, nekateri se za to odločijo samo zaradi zdravja recimo, pa nadaljujejo z nošnjo usnja. 

Pa jih je treba 'obsojati', ker niso 'tapravi'? Oziroma, se sploh lahko kličejo vegani? Definicij in interpretacij je zelo veliko, kot tudi pogledov, kaj je najbolj prav in moralno.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1526 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2014 - 12:59 AM

Anouk, v svojem postu nisem nikjer primerjala domača in industrijska jajca...pač pa tisti nadomestek za jajca, prašek, karkoli že je.

 

 

Don't get me wrong. Ne poskušam ničesar dokazati. Samo moti me, ker se sem in tja namiguje, da vegetarijanci so pa 'hinavci', češ, da to ni to...

Morate tudi upoštevati, da obstajajo različne vrste vegani, nekateri se za to odločijo samo zaradi zdravja recimo, pa nadaljujejo z nošnjo usnja. 

Pa jih je treba 'obsojati', ker niso 'tapravi'? Oziroma, se sploh lahko kličejo vegani? Definicij in interpretacij je zelo veliko, kot tudi pogledov, kaj je najbolj prav in moralno.

 

Aja ups, sploh ne vem, od kod sem to pobrala  :butl: . My bad. 

 

Drugace se pa dela razlika med veganstvom (kot celostno filozofijo/zivljenjskim stilom, ki poleg prehrane vkljucuje se razna druga podrocja) in vegansko (rastlinsko) prehrano - tudi v znanstvenih clankih, ki se navezujejo na nutricionistiko ipd. se s tem namenom uporabljajo fraze kot so "vegan diets", "plant-based diets", "plant-centered diets", "plant rich diets". 

 

Slovenscina je pri tem malo bolj okorna, pa tudi uporaba razlicnih izrazov v razlicne namene (se?) ni dovolj dosledna, da bi bilo to ocitno, ceprav se ze nekaj let trudimo tudi na tem podrocju ozavescati. Posebne besede za t.i. "prehranskega vegana" pa (zaenkrat?) ni, rastlino-jedec se pa ne slisi nekaj bas ... tako da bo ocitno ekstra pridevnih zaenkrat se moral biti notri, dokler je nuja/zelja po nalepkah. Bomo videli, kaj se bo izcimilo iz tega ;).

 

 

 

The term veganism has been coined in 1944 to represent an ideological construct that recognizes the inherent values of all animals and pledges for relations with  non-human animals that are non-exploitative (The Vegan Society, 2014). As such, veganism refers to a lifestyle, in a great part consciously and reflexively chosen, and extends beyond merely one's dietary choices and practices, often becoming an important aspect of practitioner's identity (Jabs, Sobal, & Devine, 2000). Still, the concept of vegan diets - also known as strict vegetarian, pure vegetarian, plant-based, plant-rich and plant-centered diets -, occupy most of daily discourses, as food is central to our daily first and foremost as means of survival but also extending way past that alone. 

 

 

Pa se tole, ce koga daje nespecnost:

 

In practice, veganism entails avoid all products and practices that make use of animals for commercial gain, such as production of animal flesh, milk, eggs, leather, fur, wool, feathers etc. The investigation of other domains for inherently exploitative practices (such as keeping of animals for experimentation and entertainment purposes) testifies to the entrenchment of these practices in our society.

 

Central to this notion of human-animal relationships is also the concept of speciesism, whereas the term referrs to discrimination against other sentient beings on the basis species membership that can further serve as a justification for the oppressive behaviour, prejudice or cruelty towards them (Godlovitch, Godlovitch, & Harris, 1972). Speciesism means giving different rights to different species (Joy, 2005), and is closely connected to anthropocentrism or humanocentrism (and subsequently with the universal concept of human rights), whereas human species is inherently seen as superior to other species and therefore claims rights or privileges that are denied to other sentient animals. Within this paradigm, animals are conceived as ‘absent referents’ or commodities, and our ability to respect and care for these sentient beings is significantly impaired (Zollitsch, Waiblinger, & Haslberger, 2007). The implication is that our attitude towards other species has little to do with between species differences in anatomy and physiology, but rather with our cultural environment and socialization. Speciesism as such thus draws upon and stresses basic similarities that matter when it comes to allocation of certain rights, examples being presence of consciousness and the ability of being distressed, as well as pain perception (Godlovitch et al., 1972). It is through this that we can assume that, by and large, differences among certain individuals of our own species are bigger than differences between species.

 

This is, however, not reflected in the allocation of rights and privileges to non-human animals at the present time. Denying minds and inherent value to animals was also recognized in the work of Joy (2002)on Carnism (sic) - ideology that conditions people to eat certain species of animals but not others, that operates under the umbrella of '3 Ns': normalization, naturalization and necessity. By taking part in these, people engage in numbing, denial, justification and perceptual distortion, preventing cognitive dissonance to surface, and by extension influences people to violate their core values. The dissonance can, however, be unveiled though self-reflection, not least one following a food scare. This is well illustrated in the recent scandal concerning horse meat in allegedly cow's meat products, such as burgers, following which a number of people have decided to abstain from meat consumption alltogether (The Guardian, 2013).

 

Bratanova et al. (2011) suggest that the mere act of classifying something or someone using different words might affect the way we perceive them, and in turn, go about it in terms of our behaviour towards them. While most people consider themselves as animal lovers and as good people that frown upon causing unnecessary harm upon others, most people also love eating meat - dead animal's flesh. Authors speculate that this categorization of animals as food - rather than (previously) living, sentient beings, might be co-responsible for reducing animals' perceived capacity to suffer, rendering them unworthy of moral consideration, by reducing the cognitive dissonance the conflicting practices (loving animals versus eating them) entail. The term Carnism may hence carry within an empowering and transformative potential, that will allow to render our private food choices as political by exposing the logic of underlying mechanisms of our choice-making.

 

Media has a further stake in politicizing issues or rendering them private, and it is vital to acknowledge that the popular represented stance may not always be the one that is fair or reflective of true experience of the represented (as in the case of the study by Cole and Morgan, 2011). Important as politicization of social justice issues is, politicization of animal rights issues as brought forward by the ethical vegetarians rather than coining it as a matter of dietary choices in the frame of personal preference, can be seen as inducing defensiveness in the majority of population when faced with the moral choices of the vegetarian minority (Minson and Monin, 2011).

 

A critical analysis of discourses of veganism as present in popular British national newspapers in 2007 by Cole and Morgan (2011) reveals power imbalances and bias that is reflected a concerning trend regarding the both the quality and the quantity of the current discursive content. Although the topic of veganism has not been a very hot one appearing in few magazines and newspapers, where it did come up, vegans were predominantly stereotyped in a negative manner as sentimentalists, faddists, ascetics and even hostile extremists, overwhelmingly ridiculed in dominant discourses that provide frame for readers understanding of issues at hand. While the audiences can certainly not be perceived as passive consumers, news stories are "interpreted and consequently reinforced within frameworks which derive at least in part from the assumption that there is a consensual nature of society" (Hall et al., 1978 in Cole and Morgan, 2011).

 

Discourses that counter the dominant ones are thus in arguably far more difficult position, having to assert its discursive power against the pre-existing terms of reference (Hall, 2005). Examination of language used to describe vegans and veganism in the study conducted by Cole and Morgan (2011) reveals the frequency of particular discourses, with vast majority (74.3%) being negative and ridiculing and only a small percentage positive (5.5%). As if these numbers were not concerning enough, the negative discourses tend to reinforce each other (Cole and Morgan, 2011), as explained with e.g. selective exposure theory.

 

The consequences of such negative and biased narratives are reflected in attitudes of readers of such texts and their behaviour towards the group in question. In the article on do-gooder derogation, Minson and Monin (2012) noted that putting down of morally motivated others occurs more prominently and prevalently after having been exposed to salient negative associations with vegetarians by others. This was reflected in overtly moral behavior eliciting annoyance and ridicule rather than admiration and respect. In turn, vegetarians report being harassed  and "frequently pestered about their choice, to the point that self-help books have appeared to advise them on living among meat eaters" (Minson and Monin, 2011: 1). Not only this points to uneven relationships of power, but to hegemony and oppression, with the vegetarian minority being the oppressed 'underdog'  as an extension of standing up for the oppressed animals.

 

Cole and Morgan (2011) denote that derogatory discourses surrounding veganism may serve as an indication of so-called 'vegaphobia' and dissociation with the underlying debate concerning our perception, and subsequently, treatment and exploitation of non-human animals on a mass scale, with more than 850 million land animals annually slaughtered for human consumption in UK alone. This points to institutionalization of  human oppression of non-human animals and pervasiveness of speciesism, which similarly to racism and sexism predicate the treatment of individuals on the group membership and morally irrelevant differences between groups - in this instance, between the group of human- and non-human animals. Species membership alone is thus framed as an artificial construction overstressing some while undermining other traits between the discriminated and the ones discriminated against that might carry more significance, e.g. the ability to experience pain and pleasure. Vegans predominantly see themselves as exhibiting an anti-speciesist practice (Cole and Morgan, 2011), choosing to follow the chosen lifestyle stemming out of reflection of ethical beliefs and values in everyday actions and behaviour in a (more) consistent manner.

 

Interpretive perspective drawing on the emic knowledge with 'insider's view' thus reveals a very different image of vegans - as reasonable, rational and principled people that value consistency and being true to themselves, but also recognized that vegans - as any other societal group - come in a variety of flavours. This in turn brings consequences in terms of better understanding of the reasoning and relationships between people, making grounds for  deeper engagement, along with potential for a paradigm shift and empowerment allowing us to make better choices. And since discourses consist of narratives, it is perhaps not surprising that the mere selection of words and language used might capture our attention and expose presuppositions underlying them.

 

While popular culture, as well as policies on various levels, reflect beliefs of the society, they also tends to reinforce them, or, alternatively, challenge them by providing ground for discussion and contestation (Hall, 2005). Any such change is almost always controversial, which stems from the dominant paradigm being seen as normal and thus neutral. As such, the assumption is that there must be something inherently wrong with minority alternative positions - or groups that hold them - that goes against the mainstream  'reality', the (likely to be unconscious) construct of masses of people that share common understanding of issues at hand (Hall, 2005). It is then important to account for the people (and the views they hold dear) that are engaged in production, along with commercial interests of powerful lobbies, in the textual outcomes that educate at the same time that they report and/or entertain.

 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1527 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16874 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 01:22 AM

Bom prebrala kdaj drugič :D sem pa imela to v mislih ja. Veganstvo pomeni način življenja.

Ampak tako kot pri vsaki stvari, kjer je prisoten človeški faktor, se prej ali slej začne mešati "jabolka in hruške".


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1528 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 29 January 2014 - 07:30 AM

Tako kot imate nekatere slabe izkušnje z vegani, jih imam jaz isto z vsejedi. Pogosto slišim, da naj pojem kakšen kos mesa, dnevno me šolajo o potencialnem pomanjkanju beljakovin, itd. Marsikaj sem že slišala. :)

Če se ljudje, ki so zraven mene počutijo nelagodno, to nikakor ni zaradi mojih pridig in obtoževanja. Se ne poslužujem takšnih taktik. Vedno pa z največjim veseljem kaj razložim, povem, predlagam.

Zaenkrat so odzivi pozitivni. Bitke previdno izbiram, saj je potrebno presoditi, katera je že vnaprej izgubljena, in se bo končala na slab način. :) Torej, če se ob meni (zaradi lastnih prehranjevalnih izbir) nekdo

začne nelagodno počutiti, želim da je to zato, ker je o dotični tematiki začel razmišljati/povezovati stvari. In bo mogoče eventualno tudi sam naredil en korak naprej. Vsekakor pa spremembe niso čez noč.

Vem, ker je bilo tudi pri meni enako. Ampak sedaj bo kmalu eno leto odkar sem se podala na vegansko pot, in ne bi mogla biti srečnejša.

 

Arogance torej tudi sama ne maram, in se žal moram strinjati glede 'naše' skupine na FB, kjer je precej pacientov. Takšnih in drugačnih.

 

Naj orišem kako se počutijo nekateri novopečeni vegani: recimo, da bi bili celo življenje slepi, in bi si svet predstavljali ali ga videli tako kot so vam ga drugi opisali. In tako kot ste mislili,

da ga morate videti. Potem pa nekega lepega dne spregledate in vidite povezave, svet v popolnoma drugačni luči. Takrat bi se najraje povzpeli na vrh gore in to novo spoznanje

z vsemi delili. Sicer pa: kaj je tako slabega, da se na (Kulturen) način določene zadeve/dejstva pove? Nekateri moji prijatelji, šolani ljudje, še vedno mislijo, da pač ima krava mleko, ker ga pač ima.

Da so vime tam, da se lahko človek nanje priklopi. :D Potrebno je ozaveščati. V končni fazi vam ničesar ne prodajam. Želim le dobro za živali, kot tudi za vas (iz zdravstvenega vidika).

 

Mi je pa vedno znova zanimivo, kako hitro in zlahta najdemo izgovore, kako enostavno je na druge pokazati s prstom, namesto da bi pogledati v svoje srce in našli nekaj sočutja.

 

Kos mesa, ki ga ve vidite kot hrano na krožniku, jaz sedaj vidim kot del živali, ki je nekoč živela. Imela dušo. Dihala. Tekla po travniku. In preprosto ne morem več nazaj. Ne bi mogla živeti

sama s sabo, z znanjem, ki ga sedaj imam, in se še najprej prehranjevati, kot sem se včasih.

 

Če lahko dodam še nekaj o stroških, ker to večkrat vidim napisano. Če nameravaš kot vegan 2 krat na dan jesti nadomestke mesa in sira, potem je seveda to precej drago, kot

tudi nezdravo. Ti nadomestki so seveda mišljeni za predhodno obdobje, kot smo že večkrat omenili. Ne vem, ali tudi sedaj jeste meso in sir vsak dan? Ali živite izključno od tega?

Mislim, da ne, kolikor vas 'poznam'. Tudi: večina osnovnih živil je veganskih, od testenin, pa vse do riža, polente, itd ... saj je jasno. In potem je potrebno samo malo domišljije,

da vse te sestavine tvorijo zdrave in okusne veganske jedi. Kjer je volja, tam je pot. :)


  • 1
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1529 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 29 January 2014 - 07:55 AM

Meni so takšna dreganja izjemno všeč, ker me samo krepijo, da čim prej grem na pravo in edino humano / moralno pot prehranjevanja.

 

A ti rabiš eno brco v rit? Ker se javim, da ti jo priskrbim. :D ;)


  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#1530 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 08:55 AM

Meni je prav smešno, kako se nekateri vsejedci borijo na vse pretege proti veganom. Prav nočejo slišati dejstev.

 

Ker to SO dejstva (mučenje v klavnicah, masovna reja, genske modifikacije, da kokoši ne nesejo jajc kar vse dni svojega življenja in da krave prav tako ne dajejo mleka kar ves čas, da čebele ne nabirajo medu za nas, da smo edini sesalci, ki tudi kot odrasli pijemo mleko - in to ne svoje, ampak tuje vrste, itd..).

 

To ni nekaj, kar bi si vegani pač izmislili, da bi imeli kakšne proti-argumente. To so dejstva, ki bi morala biti splošno znana.

 

Jaz osebno lažje sprejmem nekoga, ki vsa ta dejstva pozna (res dobro pozna), pa se kljub temu odloči, da bo vsejed, ker pač ne čuti usmiljenja do živali, kot pa nekoga, ki dejstev NE pozna in se oklepa staromodnih in "splošnih" prepričanj in jih uporablja kot argumente (npr. saj kokoši ne trpijo ko dajejo jajca, pa krave tudi ne. Saj prašiče ubijejo na human način. Saj kupujem samo jajca iz talne reje in meso iz ekološke reje - tam se živalim lepo godi.)

 

V tem času, ko so vse informacije prosto dostopne, se mi zdi skrajno nerazgledano in neumno, da mlajše generacije teh dejstev ne poznajo (ali nočejo poznati). 

 

Kakšnim starejšim še odpustim, ker imajo pač že tako sprane možgane, da bi na stara leta težko kaj spremenili...

Za ostale pa ne morem drugače, kot da se mi zdijo neumni in nerazgledani, če mi priletijo s kakšno takšno cvetko ("če ne ješ mesa, umreš, ker ne dobiš dovolj beljakovin").  :butl:


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1531 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 08:56 AM

tumblr_myvt3vW5oI1t9twj1o1_500.jpg


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1532 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14918 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 29 January 2014 - 09:14 AM

Jaz osebno lažje sprejmem nekoga, ki vsa ta dejstva pozna (res dobro pozna), pa se kljub temu odloči, da bo vsejed, ker pač ne čuti usmiljenja do živali, kot pa nekoga, ki dejstev NE pozna in se oklepa staromodnih in "splošnih" prepričanj in jih uporablja kot argumente (npr. saj kokoši ne trpijo ko dajejo jajca, pa krave tudi ne. Saj prašiče ubijejo na human način. Saj kupujem samo jajca iz talne reje in meso iz ekološke reje - tam se živalim lepo godi.)

 

 

Potem mene lažje sprejmeš :)

Jaz sem pogledala XY dokumentarcev in lahko rečem, da čeprav je najbrž z mano (in še s kakšnih drugim vsejedcem) nekaj narobe...Ne, ne čutim sočutja, pa vem kako se prideluje mleko in sem ena izmed tistih ki ve, kakšna je mlečna industrija. Ampak kaj naj, priznam da me ne gane. Tako da če bi se odločila za veganstvo kadarkoli (kar pa sem prepričana da se ne bom), bi bilo to iz povsem drugačnih razlogov kot pa iz etičnih ali moralnih.

 

Zanima me, če v to skupino spada še katera (marmelada...Kalypso?Nincha...ostale?) ali vse čutite sočutje in vas vse to močno prizadane, pa pač enostavno še niste našle moči da bi se uprle določeni hrani.

 

Fluffy vidim da sočutje in vse to čuti in bo očitno tudi naslednja, ki se bo pridružila Immortelle, Kinky, Anouk in še kakšni.


  • 0
 

#1533 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 09:22 AM

Kaj pa če poznajo dejstva, ampak jim ne posvečajo pozornosti? Jih ne ganejo....jih pač sprejemajo? 

 

 

Drugače pa kot sem že večkrat rekla - proti veganom nimam nič, jih podpiram, pravzaprav tudi občudujem. Priznavam pa, da to ni zame. Ko sva z Anouk potovali skupaj je bilo prav kul - pač sva jedli vegansko hrano, jaz sem si včasih privoščila kakšen jogurt, tisti dan, ko sva šli vsaka po svoje, sem si privoščila mesno kosilo. No biggie.

 

Mi je šlo pa ful na živce, ko nam je ena znanka pred več kot 10 leti pri hotelskem zajtrku vsak dan težila, da "kako moremo jesti hrenovke....kako nam bo potem po mesu iz ust smrdelo". <_< 


  • 1

#1534 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 09:37 AM

Jaz bi samo dodala še to, da gledam na ta konflikt med vsejedci in vegani enako kot na konflikt med kadlici in nekadilci. S to razliko, da kadilci škodujejo le sami sebi (pa še komu v okolici), vsejedci pa imajo "na vesti" ogromno nedolžnih bitij.

 

Tako kot kadilcem ne paše, če jim kdo reče, da ni zdravo, da kadijo, tako vsejedcem ne paše, če jim kdo reče da ni zdravo (ne zanje, ne za Zemljo, ne za druga bitja), če jedo meso. In obratno seveda. Vsejedci so vedno ogorčeni, če se jim kdo drzne omeniti, da obstaja tudi drugačen način življenja. 

 

Potem so tu še mentalni vzorci, prepričanja... Če so te vzgajali kje bolj na kmetih, pa si bil že od malega naučen, da je žival le neumna žival, ki ne čuti nič in je tu le za to, da jo zakoljemo in izkoristimo, potem se to zelo težko izkorenini iz naše podzavesti. Enako kot to, da so ti starši in okolica ves čas vsiljevali idejo o tem, da je treba piti mleko za močne kosti (kar je daleč od resnice, saj mleko dejansko črpa kalcij iz kosti in povzroča osteoporozo, kar pa seveda nadvse paše lekarniški stroki), jesti meso, da ne bomo slabokrvni, ipd.. 

 

Kaj bi se zgodilo, če bi kar naenkrat veliko ljudi bilo bolj zdravih in ne bi potrebovali zdravil?

Seveda se to ne sme zgoditi (izgube denarja!!) in zato je treba še naprej veselo zavajati javnost, ki pa se počasi prebuja... 

 

Na srečo je tako, da prihajajo novi časi in vsejedci bodo po mojem slej kot prej manjšina... 

Ljudje bodo preprosto ugotovili, da je se jim ni potrebno prehranjevati s trupli in drugimi izločki ostalih čutečih bitij. Spremembe se pač ne zgodijo čez noč.


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1535 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 09:49 AM

 

Potem mene lažje sprejmeš :)

Jaz sem pogledala XY dokumentarcev in lahko rečem, da čeprav je najbrž z mano (in še s kakšnih drugim vsejedcem) nekaj narobe...Ne, ne čutim sočutja, pa vem kako se prideluje mleko in sem ena izmed tistih ki ve, kakšna je mlečna industrija. Ampak kaj naj, priznam da me ne gane. Tako da če bi se odločila za veganstvo kadarkoli (kar pa sem prepričana da se ne bom), bi bilo to iz povsem drugačnih razlogov kot pa iz etičnih ali moralnih.

 

Lažje te sprejmem, ampak ne morem pa si pomagati, da ne bi nate gledala kot na nečutečo osebo. :ph34r:

Žal še nisem na stopnji, kjer bi bila sposobna ne-obsojanja ljudi, ki jih trpljenje nedolžnih, izkoriščanih in nemočnih bitij ne gane. Ampak to je moj problem. 

 

Me pa zanima (pa nočem nič izzivati ali kaj podobnega, resnično me samo zanima), kako pa potem gledaš na trpljenje ljudi, otrok? Te to gane ali ti je čisto vseeno? Posebej če so to ljudje, s katerimi nimaš nič, jih ne poznaš osebno... ?


  • 1

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1536 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 10:03 AM

Kaj pa če poznajo dejstva, ampak jim ne posvečajo pozornosti? Jih ne ganejo....jih pač sprejemajo? 

 

No, saj to sem mislila... če res dobro poznaš dejstva in si, kar se tega tiče, razgledana... To je drugo. To je potem pač tvoja osebna izbira.

 

Mogoče se tale primerjava malo grdo sliši, ampak se zdaj nič drugega ne spomnim (pa te res nočem žalit ali kaj podobnega): ampak meni je potem to tako, kot npr. nekdo, ki se je zavestno odločil, da bo rasist. Pozna dejstva, ve da smo vsi ljudje z enakimi pravicami, ampak on pač ne čuti, da smo ljudje enaki, ne glede na barvo kože/raso in pač ne čuti nobene simpatije do drugačnih od sebe - mu "dol visi", če bo nekdo npr. ubil enega črnca, še vesel bo, da je eden manj na svetu.

 

Jaz na to, kar človeštvo počne (masovno izkoriščanje živali) gledam kot na holokavst. Kdo nam je dal pravico? 

 

Če bi človeštvo še vedno imelo v sebi povezavo z Zemljo, bi spoštovalo vse življenje, ne samo človeškega. Stare kulture (indijanci, itd..) so res ubijali in jedli živali. Ampak to so počeli spoštljivo. Zavedali so se, da so vzeli življenje bitju, ki ni tako zelo drugačno od njih samih. Živali (oz. njenemu duhu) so se tudi zahvalili. Niso masovno redili in ubijali živali. Ubili so žival, ko so potrebovali hrano za preživetje in vzeli so ravno toliko, kot so potrebovali. Porabili so vse dele te živali, bili so hvaležni, da je dala svoje življenje zanje. V tem času pa življenje živali nima nobene vrednosti več. Živali so le potrošni material, enačene s predmeti. Zato pa je na svetu tako, kot je... Če ne ceniš življenja živali, ne moreš ceniti niti življenja sočloveka. In kaj smo ljudje drugega kot le malo bolj arogantne živali, ki si domišljajo, da imajo nadzor nad vsem, v bistvu smo pa tudi sami le potrošni material, sužnji... Od jutra do večera delamo kot norci zato, da si lahko kupimo stvari, za katere so nam drugi rekli, da jih potrebujemo. 


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1537 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25235 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 29 January 2014 - 10:09 AM

 

 

Kaj pa če poznajo dejstva, ampak jim ne posvečajo pozornosti? Jih ne ganejo....jih pač sprejemajo? 

 

 

 

Meni to samo pojasni, zakaj so se razlicni izkoriscevalski sistemi skozi zgodovino ohranili tako dolgo, kot so se. (Pa to pravim brez vsake arogance, samo pac - ljudje so bili v coni ugodja in se niso obremenjevali s tem, kaj se dogaja na plantazah pa se kje drugje). 

 

8eb38e8a384120dbdec2c0ab7f0e3d36.jpg

 

4601.jpg


  • 2
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1538 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14918 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 29 January 2014 - 10:21 AM

 

Lažje te sprejmem, ampak ne morem pa si pomagati, da ne bi nate gledala kot na nečutečo osebo. :ph34r:

Žal še nisem na stopnji, kjer bi bila sposobna ne-obsojanja ljudi, ki jih trpljenje nedolžnih, izkoriščanih in nemočnih bitij ne gane. Ampak to je moj problem. 

 

Me pa zanima (pa nočem nič izzivati ali kaj podobnega, resnično me samo zanima), kako pa potem gledaš na trpljenje ljudi, otrok? Te to gane ali ti je čisto vseeno? Posebej če so to ljudje, s katerimi nimaš nič, jih ne poznaš osebno... ?

 

Ja, pač sem nečuteča, to mi je jasno. v bistvu tudi na trpljenje ljudi in otrok, ki jih ne poznam, ne gledam nič čuteče. Preberem novico, si rečem, "grozno" (npr. orkan na Filipinih) in živim dalje. Hkrati se zahvalim da živim tu in ne na Filipinih. Nasplošno pa ne berem popolnoma nobenih novic (več - vsaj ne tem ki so po medijih, ker drugega kot slabih tako ni) in moje življenje je lepše. Kaj pa lahk onaredim za filipinca, ki mu je dom odneslo? Ne kaj dosti. (niti nimam želje).

Ne vem če veš, sama imam doma mačko, mi je kot otrok. Da bi se njej kaj zgodilo se mi srce zlomi. Za sosedovega mi je popolnoma vseeno, še preganjam jih če mi hodijo naokrog (spodim, da ne bo kakšne pomote). Če bi videla ranjeno žival, bi ji pomagala, enako bi pomagala človeku (če bi se takšna "one to one" situacija primerila). Tudi če bi bil sosedov maček ki ga načeloma preženem kaj ranjen, bi mu pomagala oziroma kontaktirala sosede.

 

Tako da to je ful širok pojem. V bistvu pa res kaj čutim samo do ljudi (in živali) ki so mi blizu in se nanje navežem. Vse ostalo pa me...ja...ne gane.


  • 0
 

#1539 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22285 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 10:22 AM

 

Zanima me, če v to skupino spada še katera (marmelada...Kalypso?Nincha...ostale?) ali vse čutite sočutje in vas vse to močno prizadane, pa pač enostavno še niste našle moči da bi se uprle določeni hrani.

Jaz tudi sem kolikor toliko ozaveščena in me gane trpljenje živali. Ni mi vseeno zanje, ampak se pač še nisem odločila za vegetarijanstvo. To je tudi zato, ker še ne živim v svojem gospodinjstvu in priznam, da se mi ne da vedno kuhat posebej samo zase. Mesa niti posebej pogrešala ne bi, ker ga že zdaj ne jem ogromno. Medtem ko dvomim, da bi lahko kdaj postala veganka. Ampak nikoli ne reci nikoli. Meni se ne zdi nič posebej spornega, če ješ domača jajca, mleko, med. Vemo, kaj se v živilski industriji dogaja, kjer je masovna pridelava, če pa poješ kakšno jajce, ko ga kokoš pač pri nekomu na kmetiji izvali ali poješ med iz domačega čebelnjaka, se mi ne zdi nič groznega.


  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#1540 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2014 - 10:24 AM

 

Ja, pač sem nečuteča, to mi je jasno. v bistvu tudi na trpljenje ljudi in otrok, ki jih ne poznam, ne gledam nič čuteče. Preberem novico, si rečem, "grozno" (npr. orkan na Filipinih) in živim dalje. Hkrati se zahvalim da živim tu in ne na Filipinih. Nasplošno pa ne berem popolnoma nobenih novic (več - vsaj ne tem ki so po medijih, ker drugega kot slabih tako ni) in moje življenje je lepše. Kaj pa lahk onaredim za filipinca, ki mu je dom odneslo? Ne kaj dosti. (niti nimam želje).

Ne vem če veš, sama imam doma mačko, mi je kot otrok. Da bi se njej kaj zgodilo se mi srce zlomi. Za sosedovega mi je popolnoma vseeno, še preganjam jih če mi hodijo naokrog (spodim, da ne bo kakšne pomote). Če bi videla ranjeno žival, bi ji pomagala, enako bi pomagala človeku (če bi se takšna "one to one" situacija primerila). Tudi če bi bil sosedov maček ki ga načeloma preženem kaj ranjen, bi mu pomagala oziroma kontaktirala sosede.

 

Tako da to je ful širok pojem. V bistvu pa res kaj čutim samo do ljudi (in živali) ki so mi blizu in se nanje navežem. Vse ostalo pa me...ja...ne gane.

 

Sem ravno zato vprašala... ker so mi skoraj vsi do sedaj (ki pač vedo za ozadje mlečne/mesne/jajčne industrije, pa jih ne gane) odgovorili skorajda popolnoma enako. Pač jim je vseeno za vse, samo da je njihov svet ok (da se imajo oni in njihova družina lepo). Vse ostalo ni njihov problem. ;)


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users