Jump to content


Photo

Dispozicija in diploma


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 08 April 2007 - 10:42 AM

Nikjer nisem zasledila podobne teme in sicer me bolj kot diploma zanima dispozicija. Lah bi mal svoje izkušnje z dispozicijo, tiste ki ste jo že pisale, sem pisale..
Dispozicija mora meti pet strani al neki takega , a mora biti vsaka stran na svoji strani? oštevilčeno?Zaenkrat me sam to zanima.
Hvala.
  • 0

#2 Katrin

Katrin

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 836 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 08 April 2007 - 01:07 PM

Odvisno kje delaš dispozicijo smile.gif Pri nas ima dispozicija cca 10 strani in vsaj 30 kom relevantne literature.

Ne razumem tistega dela vprašanja ali mora biti vsaka stran na svoji strani? A je še kakšna druga možnost?
  • 0

#3 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 08 April 2007 - 02:28 PM

ja pač po točkah pišeš, eno točko za drugo. Ali pa vsako točko na svojo stran.Uh pri nas ni takšnega kompliciranja z literaturo,, vsaj upam da nebo. Izredno študiram. Ni tko zapleteno hvala bogu.
  • 0

#4 fabulous

fabulous

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 301 posts

Posted 08 April 2007 - 03:40 PM

Pri nas ima dispozicija ponavadi 4 oz. 5 str. 1. stran - obrazec, ki je enak za vse, ki študirajo na fakult., 2. str.- naslovnica (ta sicer ni nujna, ker potem tako ali tako spnejo pred njo prej omenjeni obrazec, 3. stran - naslov, opis problema, teoretično ozadje, predvideno kazalo, metodologija (oz. kaj drugega je na fakult. predpisano), 4. in ponavadi še 5. str. - literatura.

Oblika dispozicije pa je malo odvisna tudi od mentorja... nekateri zahtevajo precej podrobno obrazložitev, drugim pa je dovolj že nekaj vrstic.
  • 0
We have a hunger of the mind which asks for knowledge of all around us, and the more we gain, the more is our desire; the more we see, the more we are capable of seeing. (Maria Mitchell)

#5 black_sweety

black_sweety

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1469 posts
  • Location:iz pekla do raja...

Posted 08 April 2007 - 04:19 PM



Dispozicija je kratka predstavitev kako bo kasneje izgledala diploma. Po tockah opises problem, kaj te je vzpodbudilo k temi, kaj je ze znanega, kaj bos raziskala ti, razlicne poglede na problem.

Postavis cilje diplome, se pravi kaj zelis doseci. Namen, kaksen je, zakaj...Hipoteze oz. domneve, ki jih bos potrdila ali ovrgla. Predpostavke, omejitve, metodologijo in literaturo.

To naj bi bile nekako glavne skupne tocke, je pa razlicno od faksa do faksa. Najbolj prav bo, ce bos upostevala in se ravnala po navodilih mentorja.

  • 0
[b]Apologizing does not always mean that you are wrong ... It just means that you value your relationship more than your ego. [/[/size]b] [color=#000066][/size]

#6 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 08 April 2007 - 06:18 PM



Ma men je full težko cilje določit pa problem. Profesorica zahteva kr podrobno .Ne vem zakaj to mi je odpor v nulo.

Npr.: Naslov naloge je Financiranje podjetništva v Sloveniji na primeru....

Opredelitev problema sploh ne vem kaj bi bila biggrin.gif
Namen naloge tud ne, mogoč ta da nardim diplomo laugh.gif
Cilji naloge: da spoznam vire financiranja podj. v Slo, in pol ne vem več kak cilj mam še, ok lažje je ko že maš neki napisano, jaz še nimam pa skoraj nič diplome napisane.In potem morš najprej napisat dispozicijo, v kateri morš itak vse napisat, mislim kak glupo smile.gif

daj mal pomagajte punčke.

tnx
  • 0

#7 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10554 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 08 April 2007 - 06:29 PM

Moja dispozicija je imela 5 strani. Prva stran naslov in kdo sem, druga in tretja stran kazalo, na četrti strani sem opredelila temo in opisala namen, nimam namreč ankete, ampak samo teorijo, petra stran pa je literatura.
Z dispozicijo nisem imela velik dela, tudi kazalo sem naredila nenormalno hitro zame, se pa zdej toliko bolj zajebavam z diplomo, ker sem že vsega sita in traja cel dan, da se spravim napisat en stavek. Še dva poglavja imam za napisat in moji lenobi ni videt konca wallbash.gif
Pri nas je tako, da je dispozicija samo nek osnutek in ni nobenega problema, če malo spremeniš kazalo in vire.

Besweety - z veseljem bi ti pomagala, ampak ekonomija in vse povezano z njo je pa zame španska vas.
  • 0

#8 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 08 April 2007 - 07:03 PM

hvala kahlica tongue.gif hecam se Hvala Frida Kahlo wink.gif

Ma men je full težko cilje določit pa problem. Profesorica zahteva kr podrobno .Ne vem zakaj to mi je odpor v nulo.

Npr.: Naslov naloge je Financiranje podjetništva v Sloveniji na primeru....

Opredelitev problema sploh ne vem kaj bi bila
Namen naloge tud ne, mogoč ta da nardim diplomo
Cilji naloge: da spoznam vire financiranja podj. v Slo, in pol ne vem več kak cilj mam še, ok lažje je ko že maš neki napisano, jaz še nimam pa skoraj nič diplome napisane.In potem morš najprej napisat dispozicijo, v kateri morš itak vse napisat, mislim kak glupo

daj mal pomagajte punčke.

tnx
  • 0

#9 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10554 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 08 April 2007 - 07:36 PM

QUOTE(besweety_inside @ 8. 4. 2007 - 20:03) View Post

hvala kahlica tongue.gif


thumbup.gif Ful dobr laugh.gif
  • 0

#10 Regratova Lučka

Regratova Lučka

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1314 posts
  • Gender:Female
  • Location:v objemu dolenjskih gričkov

Posted 08 April 2007 - 08:15 PM

Beswety, jaz se tudi ne spoznam na ekonomijo, ampak po prebranem bi lahko v dispoziciji napisala, kako, se pravi, na kakšen način boš spoznala vire financiranja podjetništva (metoda raziskovanja, npr. anketa ...), potem boš ugotovila, da obstajajo različni viri in vsakega opisala. Na koncu boš podala še svoje ugotovitve.
Ti kar napiši to dispozicijo in jo daj profesorju, bo že on potem ugotavljal, kaj ti manjka oz. kaj ti ne manjka.

QUOTE(Frida Kahlo @ 8. 4. 2007 - 19:29) View Post

Z dispozicijo nisem imela velik dela, tudi kazalo sem naredila nenormalno hitro zame, se pa zdej toliko bolj zajebavam z diplomo, ker sem že vsega sita in traja cel dan, da se spravim napisat en stavek. Še dva poglavja imam za napisat in moji lenobi ni videt konca wallbash.gif
Pri nas je tako, da je dispozicija samo nek osnutek in ni nobenega problema, če malo spremeniš kazalo in vire.



Podpis.

  • 0
Vem, da živim v svojem svetu. Vendar je ok, tam me poznajo.

#11 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 08 April 2007 - 10:00 PM

Ta teden .oblubim smile.gif dans sem neverjetno pridna, mam kakih pet strani diplome napisanih, to je kr napredek, glede na to da sem rabla en teden da se to zgodi, pa še cel vikend sem delala. Upam da jutri s tem zagonom tud nadaljujem, ampak vem da me bo lepo vreme povleklo ven, in me kot ponavadi ne bo za compom skoraj nič=)
  • 0

#12 fabulous

fabulous

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 301 posts

Posted 09 April 2007 - 10:55 AM

Tudi jaz imam z dokončanjem diplome večje težave, kot sem jih imela z dispozicijo. Je pa res, da je treba paziti, ker diploma vseeno ne sme preveč odstopati od dispozicije.

Pri opisu problema, bi jaz napisala teoretično ozadje financiranja v sloveniji. Kakšne so značilnosti, mogoče primerjava s tujino, kakšni problemi se pojavljajo (če sploh se) ipd. (čisto na kratko). Vsaj jaz sem to naredila pri moji disp. (čeprav je daleč od ekonomije).

Pri namenu lahko napišeš, da želiš podrobno predstaviti tematiko, oz. kaj želiš izvedeti (v primeru, da delaš kako raziskavo).

Verjetno imate v priročniku za pisanje diplome bolj jasno napisano, kaj je potrebno napisati pri vsakem. Vsaj pri nas je tako... točno piše, kaj naj bi bili clji, teoretično ozadje itd.
  • 0
We have a hunger of the mind which asks for knowledge of all around us, and the more we gain, the more is our desire; the more we see, the more we are capable of seeing. (Maria Mitchell)

#13 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 09 April 2007 - 07:41 PM

Ni mi jasno kako naj problem napišem, probem glede te teme, ali problem ki se bo pojavu v moji diplomski nalogi, to je da bo težko najti podjetnike, ki bi odkrito govorili o finaciranju podjetništva oziroma o denarju. Ker tuki bi jaz navedla dva problema.
  • 0

#14 fabulous

fabulous

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 301 posts

Posted 09 April 2007 - 08:41 PM

Po mojem gre bolj za problem glede teme na splošno. Da najprej na splošno in kratko opišeš za kaj se sploh gre.
  • 0
We have a hunger of the mind which asks for knowledge of all around us, and the more we gain, the more is our desire; the more we see, the more we are capable of seeing. (Maria Mitchell)

#15 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 09 April 2007 - 08:59 PM

aha oki, tnx. bom torej napisala da je problem pač v nepoznavanju vseh vrst financiranja, pa v nepovezovanju podjetij, pomoči med sabo, da je ni, itd

edit: pismo že z dispozicijo se matram=)kaj šele bo

še neki mi ni jasno hipoteze, kako pa to naj napišem, sej vem da sem blont
  • 0

#16 fabulous

fabulous

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 301 posts

Posted 10 April 2007 - 08:14 AM

To je pa že bolj zapleteno. Hipoteze bi naj bile tvoje predpostavke, predvidevanja o neki stvari. Lahko recimo rečeš, da predvidevaš, da podjetja ne poznajo dobro vseh vrst financiranja, kot si to že napisala. Na koncu potem vidiš, ali je hipoteza pravilna ali ne. Tudi, če na koncu vidiš, da je rezultat drugačen, kot si predvidevala, ni s tem nič narobe. Na začetku je nemogoče vedeti, kakšen bo rezultat raziskave. Lahko sicer domnevamo, ne moremo pa zagotovo vedeti.
Tukaj ti ne morem dosti pomagati, ker se na področje ne spoznam ravno najbolje. Ne vem, če so hipoteze obvezne. Če npr. nekaj samo predstavljaš in nič ne raziskuješ, potem jih po mojem ne rabiš. Nisem pa sigurna.
  • 0
We have a hunger of the mind which asks for knowledge of all around us, and the more we gain, the more is our desire; the more we see, the more we are capable of seeing. (Maria Mitchell)

#17 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 10 April 2007 - 08:36 AM

hvala ti !zlata si wink.gif
  • 0

#18 fabulous

fabulous

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 301 posts

Posted 10 April 2007 - 10:13 AM

Malenkost smile.gif

Veliko uspeha in volje pri pisanju!
  • 0
We have a hunger of the mind which asks for knowledge of all around us, and the more we gain, the more is our desire; the more we see, the more we are capable of seeing. (Maria Mitchell)

#19 black_sweety

black_sweety

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1469 posts
  • Location:iz pekla do raja...

Posted 10 April 2007 - 11:02 AM

QUOTE

Ne vem, če so hipoteze obvezne. Če npr. nekaj samo predstavljaš in nič ne raziskuješ, potem jih po mojem ne rabiš. Nisem pa sigurna.

To je pa res, da vse diplome/disp. ne vsebujejo hipotez, pa tudi potem omejitev glede raziskave mislim da ni.
Se spomnim, da jih kolegica ni imela, ki je imela vse osnovano na literaturi.
  • 0
[b]Apologizing does not always mean that you are wrong ... It just means that you value your relationship more than your ego. [/[/size]b] [color=#000066][/size]

#20 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10554 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 April 2007 - 11:32 AM

Itak itak. Hipoteze postaviš takrat, ko nekaj empirično raziskuješ in potem te hipoteze potrdiš ali pa zavrneš. Če pa diploma ni neka raziskava pa nima smisla navajat hipoteze.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users