Jump to content


Photo

Vrtec in šola... malo drugače


  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 20 November 2011 - 11:25 AM

Odpiram temo, kamor lahko podate svoje mnenje in ideje o drugačni šoli. S tem apeliram na vse oblike izobraževanja, od Montessori, Waldorfske pedagogike, lahko predlagate kak zasebni vrtec, članke,...

Jaz bi začela z zgodbo Elize, radostne šole na Primorskem, kot pravijo: Eliza je E kot etika, emocije, empatija, L kot ljubezen, I kot inteligenca, intelektualnost, intuicija, Z kot zaupanje, zmagam-zmagaš, A kot akcija, asertivnost. In naši otročki so Apumci, saj so avtonomni, prožni, ustvarjalni, model celostnega izobraževanja.
Nanjo sem naletela v reviji Sensa in prilagam tudi spletni članek:
http://www.sensa.si/...ji-je-ljubezen/

IPB Image

Se mi zdi, da bi se dalo ogromno črpati iz ti. alternativnih programov. Žal je šolstvo še vedno v določenih kalupih, a se da ogromno prispevati že s sem pa tja kako spremembo, ki je v rokah predvsem mladih, ambicioznih in samoinciativnih pedagogov.


  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#2 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25844 posts
  • Gender:Female

Posted 20 November 2011 - 03:05 PM

Nimam pojma o tem podrocju, ker me ni nikoli zanimalo, po imenu poznam Waldorfsko solo, to je pa ze to. Se pa strinjam, da so alternative, z mero alternativnosti po zdravi pameti, dobrodosle.
Nas izobrazevalni sistem prevec ukaluplja, ja.

Berem knjigo pedagoga Waldorfske sole (Simplicity parenting), zaenkrat mi je blizu njegovo razmisljanje.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#3 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 20 November 2011 - 03:44 PM


Jaz sem proti Waldorfski šoli, ker otrok ne pripravi na realni svet. Potem pa pridejo v realnost in se vsega bojijo, ker ničesar ne poznajo. To je za mene neke vrste skrajnost (v slabem smislu).
  • 0
Viens, reste ici!

#4 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 20 November 2011 - 05:43 PM

Še ena metoda, o kateri sicer pojma nimam, ampak je za učenje otrok, za angleščino.

http://www.helendoron.com/


Obstaja tudi v LJ, je pa od treh mesecev naprej.

  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#5 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25844 posts
  • Gender:Female

Posted 20 November 2011 - 06:00 PM

QUOTE(Ana @ 20. 11. 2011 - 15:44) View Post

Jaz sem proti Waldorfski šoli, ker otrok ne pripravi na realni svet. Potem pa pridejo v realnost in se vsega bojijo, ker ničesar ne poznajo. To je za mene neke vrste skrajnost (v slabem smislu).


Aha, to sem imela v mislih; sploh, ko sem videla ono gobo na zgornji fotografiji. : ) Zato pravim alternativa po zdravi pameti.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#6 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 12:46 AM

Se strinjam z Ano. Se mi pa zdi, da imajo določene komponente, ki bi se jih zelo lepo dalo vključiti v javne OŠ.

Sicer sem pa zelo ZA, da damo otroka v tak 'alternativen' vrtec. Vrtec je zelo pomemben in večina javnih vrtcev gladko rečeno SUX!
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#7 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5727 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 09:42 AM

moj otrok bo hodil (oz. hodi) v javni vrtec in javno šolo v bližini. pustimo ob strani, da živimo na šolskem dvorišču in bo imel do šole samo čez dvorišče. moje mnenje je, da morajo otroci hodit v vrtec in osnovno šolo v svojem okolju, kjer si ustavrijo tudi svoje prijateljske povezave z ostalimi otroci. in tudi to, da so sotroci samo otroci in naj otroci čimdlje ostanejo. zadnjič sem v neki trač reviji brala, da je neka gospa (naj bi bila znana slovenka, pa pod milim bogom trenutno ne vem ne katera je, ne zakaj naj bi bila znana) svojega otroka vozi v mednarodni vrtec v ljubljano, ker v žalcu ni mednarodnega vrtca. forsiraš otroka v nekaj, poleg tega ga pa še obremeniš z eno urno vožnjo v vsako smer. bolano!



po dveh mesecih in pol moram pa izreč vse pohvale našemu lokalnemu vrtcu. gal je zadovoljen, jaz pa tudi. so eko vrtec z zelo zavzetimi vzgojiteljicami, ki cele dneve (tudi v prostem času) razmišljajo kako še izboljšati zadevo. dogaja jim na polno, veliko so zunaj (no, tamali še ne, ker še ne hodijo vsi za daljše sprejode). non stop se v vrtcu nekaj dogaja. ob tednu družine so imeli obisk babic in dedkov in bilo baje noro. sem zadovoljna, pa še vrtec imamo čez cesto. drugo leto bo pa zgrajen nov vrtec in bo še boljše!


  • 0

#8 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 21 November 2011 - 10:17 AM

Velik podpis pod supergirl!

Jaz sem super zadovoljna z našim vrtcem. In sem tudi sama mnenja, da je pomembno, da otroke pripravijo na življenje (dobre in slabe strani).
Poznam kolega, ko je moram otroka izpisat iz Waldorfske sole, saj je bil otrok preživ. Pa ni bil nevzgojen (in imam precej visoka merila, kaj to pomeni), ampak enostavno je imel full energije in ni mogel mirno sedet toliko časa.

So se pa javni vrtci že zelo prilagodili vsem možnim prošnjam staršev, ampak hvala bogu ne vsem.
Zadnjič je bila pri nas cela panika, zakaj nimajo vegeterjanske kuhinje (poleg hrane prilagojene otrokom z alergijami). Ko pa je rekla, da če bo plačal dodatno za pripravo hrane ekstra za njegovega otroka (in to res ne mali znesek) je pa kar utihnil. In je predlagala, da naj otroka vozi na drugi konec LJ v vrtec, ki to ima. To pa spet ne, ker ga ima tu pred nosom. blink.gif




  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#9 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 11:03 AM

QUOTE(-supergirl- @ 21. 11. 2011 - 9:42) View Post





po dveh mesecih in pol moram pa izreč vse pohvale našemu lokalnemu vrtcu. gal je zadovoljen, jaz pa tudi. so eko vrtec z zelo zavzetimi vzgojiteljicami, ki cele dneve (tudi v prostem času) razmišljajo kako še izboljšati zadevo. dogaja jim na polno, veliko so zunaj (no, tamali še ne, ker še ne hodijo vsi za daljše sprejode). non stop se v vrtcu nekaj dogaja. ob tednu družine so imeli obisk babic in dedkov in bilo baje noro. sem zadovoljna, pa še vrtec imamo čez cesto. drugo leto bo pa zgrajen nov vrtec in bo še boljše!


Imate srečo. Najbrž ima vrtec angažirano vodstvo in vzgojitelje. Taki javni vrtci so res kul!

Mene moti predvsem prehrana v vrtcih. Govorijo KAO da neki delajo na tem, jaja, za zajtrk tisto alpsko nezdravo mleko (naj dajo kravjega pravega ali pa rastlinska), premalo žitaric (kje so kakšne kaše?), bel kruh (?), salama za zajtrk ali pa pašteta pa potem vsak dan meso. Kje je tuki logika? Meso 3x-4x na teden.

Jaz bi rajš dala otroka v brezmesno prehrano, ker žal, taki vrtci so edini, ki posvetijo morda malo več znanja v zdravo prehranjevanje. Nisem zato, da bi bil moj otrok vegeterjanec, sem pa proti beli moki in preveč sladkorja, proti enormnim količinam mesa in premalo ribah v meniju. Pa da ne govorim o praznih kalorijah. Bi pač otroku popoldne in za vikend ponudila zdravo mesno jed.

O siljenju s hrano pa ne bi. Že 4 leta hospitiram po vrtcih, takih in drugačnih, pa vidim to. Stalna praksa žal.

Nekaj še o vegi vrtcu:

http://www.v-vn.lj.edus.si/Aeternia-1/
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#10 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 11:07 AM

Mi smo nadzadovoljni s tem vrtcem! thumbup.gif
  • 0

#11 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 21 November 2011 - 11:15 AM



QUOTE(Princeska @ 21. 11. 2011 - 11:03) View Post

O siljenju s hrano pa ne bi. Že 4 leta hospitiram po vrtcih, takih in drugačnih, pa vidim to. Stalna praksa žal.


cry.gif Mene so vedno silili jest. V vrtcu in v OŠ. Pač bila sem zelo neješč otrok in sem imela po dveh žlicah juhe in enem kosu zrezka dovolj kosila. Pač ja, bila sem ultra suha, ampak nikoli bolana ali karkoli. No, vzgojiteljice v vrtcu so me silile z določenimi jedmi, ki jih še zdaj sovražim. To so rdeča pesa, kislo zelje in brokoli, ki se ga sicer zdaj vzljubila, ampak sem imela dolgo časa težave z njim. Se mi zdi da to sploh niso stereotipi, ampak da dejansko iz vrtca prineseš neko mržnjo do določene hrane in potem to vpliva na tebe še naprej.
V OŠ kamor sem hodila pa je učila moja mama (je prof. razrednega pouka) in se prav živo spomnim, ko je bilo enkrat kosilo in sem zadnja sedela pri mizi (učiteljici smo morali kazat koliko smo pojedli in ko je bilo po njenem mnenju dovolj, smo se lahko šli igrat) in jokala kot zmešana, ker sem bila sita in nisem morala več jest. Takrat je mimo prišla moja mama in je rekla da več ne rabim jest in da lahko odnesem pladenj. Učiteljica je bla pač ful jezna takrat in sta imeli z mamo celo tak mini prepir, ampak jaz sem ji res hvaležna, da mi nikoli ni silila jest. To je bilo meni pač največja nočna mora.


  • 0
Viens, reste ici!

#12 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5727 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 11:20 AM

v našem vrtcu se mi zdi kar ok prehrana. en dan je obvezno brezmesni (ponedeljek), vsak dan imajo drugačno vrsto kruha (pirin, ajdov, koruzni,...), mleko je iz ene kmetije iz okolice (isto mleko kupujem jaz na mlekomatu). seveda je kar nekaj priboljškov in podobnega, ampak govorimo o otrocih. vzgajajno jih v duhu zdrave prehrane, ampak ne vzemimo jim čokolade in ostalih priboljškov (tukaj govorim o zdravi meji in ne o nažiranju oz. neomejenih količinah in izključno o junk foodu). otroci naj ostanejo otroci in ne stroji, ki že od ranega otroštva štejejo kalorije in preračunavajo vsebnost dobrih in slabih stvari v svoji prehrani.
siljenja s hrano v našem vrtcu ni, ker sem to posebej vprašala (še sedaj imam nočne more, ker so me silili s hrano v vrtcu). se pa pozna, da smo na vasi oz. v manjšem mestu in je vrtec manjši in v naravi.
  • 0

#13 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 11:27 AM

Zdrava meja itak, tudi jst nisem za pretiravanja. Samo zakaj bi jim dali neko Lino lado, vso umetno, če lahko dobijo alnatura lešnikov namaz, ki je manj predelan in bolj zdrav. Pa tudi malo se bo treba zamislit... le zakaj morajo imeti otroci s pomanjkljivo pozornostjo in ADHDjem posebno prehrano in čim manj sladkorja in predelane hrane? Logično. In to bi lahko imeli tudi vsi otroci. Saj jim hočemo najbolje, ane?

  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#14 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5727 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 01:57 PM

se popolnoma strinjam.



danes že cel dan gledam na netu slike iz vrtca. in vidim, da mali ful uživa. res jim dogaja. v petek so imeli ta famozni slovenski zajtrk in je očitno ful užival in jedel!


  • 0

#15 levck

levck

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3194 posts
  • Location:Živalski vrt

Posted 21 November 2011 - 02:16 PM

Če gledaš da je "priprava na svet" to, da te celo osnovno šolo frustrirajo z ocenami, ubijajo v glavo samo pomembnost formalnega izobraževanja, da dobesedno spodbujajo tekmovalnost, pol ja, se strinjam z Ano, res niso pripravljeni na realen svet.
Jaz lahka povem iz prve roke kako je na waldorfski šoli, pluse in minuse.
V prvem razredu so rekli staršem, da če hočejo naredit genije, niso na pravem mestu.

Kami me pa zelo čudi,da so mogli izpisat iz waldorfske zaradi tega ker je bil preveč "živ", ker ponavadi glih take vpišejo tja, ker v navadnih šolah nimajo posluha za take otroke. Je pa res ful pomembno sodelovanje staršev in če bojo pripelal tja otroka, zato da ga bojo učitelji vzgajali, staršev pa ne bo blizu, verjamem da jih raje napotijo na drugo šolo.

Zgodba iz osnovne šole:
Imeli smo sošolko, k res ni znala računat, matematika ji ni šla v glavo pa pika. V petem razredu ni znala v 10ih sekundah zračunat 15 + 13... punca je pa že takrat risala take slike...adijo pamet...take konje, kot da bi bli živi, direkt za kake ilustracije v knjigah... Zdej, če bi bla to zgodba iz normalne osnovne šole, veste kaj se zgodi..punca ne opravi izpita iz matematike, 2x ponavlja pol pa posebna šola in zaznamovana je za celo življenje.
No pr nas je blo drugač, vsi so vedli kaka je situacija in so to punco prijavljali na razna tekmovanja, skratka velik, velik velik je risala, pošiljal so njene slike naokoli itd, pač noben je ni zafrkaval, ampak vsi so spodbujali njen talent, na koncu je nardila osnovno šolo se vpisala naprej na oblikovno in zdej pač živi normalno naprej...

Največji plus te šole je, da spodbujajo talent, ki ga opazjo pr otroku zdej če nekdo glih ni neki nadarjen za risanje, ampak kaže pa ful potenciala za naravoslovne predmete, ga bojo na tistem področju bolj spodbujal in ga ne bojo takoj zatolk da je "dobu šus" pr risanju recimo, ampak bolj v smislu da gledajo pozitivne stvari ne pa negativne.

  • 0

#16 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 21 November 2011 - 02:41 PM

QUOTE(levck @ 21. 11. 2011 - 14:16) View Post

Kami me pa zelo čudi,da so mogli izpisat iz waldorfske zaradi tega ker je bil preveč "živ",


Sorry, sem se zmotila -bil je vrtec in pri cca 4,5 letih so prosili starše, če ga lahko izpišejo, saj je moteč za skupino.
Pa meni se res ni zdel nevzgojen (pa takrat sem imela še višje kriterije kot zdaj), je pa res full veliko letal okoli in imel malo koncentracije za delat eno stvar pri miru in dlje časa. Oni pa, namesto da bi mu dali žogo in da gre ven divjat, so ga silili s puzzlami in risanjem, da bi ga s tem umirili.

  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#17 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25844 posts
  • Gender:Female

Posted 21 November 2011 - 03:43 PM

Se strinjam Levck. To, kar opisuje Levck, se mi zdi najvecja napaka nasih vrtcev in sol. Da otroka gledajo samo skozi ocene in socialni status, ce nisi odlicnjak in, ce te ata pripelje s ficotom, si nula kot clovek. blink.gif bruh.gif :AJEBEŠ: etc.

Je pa pri alternativi vedno problem, ki ste ga ze omenile, da lahko hitro pride do preseravanja in zdravljenja starsevskih kompleksov. In aboslutno podpis pod dejstvo, da kakorkoli ze obracamo, otrokom je treba pustiti biti otroci, k temu spadajo tudi bonboni in cokolada brez slabe vesti. Seveda spet - po pameti.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#18 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 10 October 2012 - 12:36 PM

http://www.delo.si/d...-sola-lila.html
http://www.sola-lila.si/

:)
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#19 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 10 October 2012 - 12:39 PM

Pa še en dober dokumentarec na temo šolstva in napačnih vrednot/načina učenja (angleški podnapisi):


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#20 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 10 October 2012 - 12:49 PM

http://www.delo.si/d...-sola-lila.html
http://www.sola-lila.si/

:)


samo, da jim bo uspelo!
mojih otrok taka šola tudi od blizu ne vidi; če drugim ustreza, zakaj pa ne.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users