Jump to content


Photo

Študij v tujini


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#41 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 31 May 2009 - 05:16 PM

Sinnaia, kolikor jaz vem marsikje na izmenjavi študenti sploh ne morjo delat prek študenta v času izmenjave. Izjema so kakšne prakse ali kaj podobnega.
Aja, pa glede hrane in stanovanja. Pri nas so študentski domovi res poceni v primerjavi npr. s kakšno Švico ali Anglijo. Sicer je standard študentskih domov tudi precej višji, kot standard v nekaterih študentskih domovijh pri nas, ampak vseeno.
Da ne omenjam, da imamo v Sloveniji eni redkih subvencionirano tudi študentsko prehrano.

Zdaj ko tak razmišljam, je biti študent v Sloveniji prav fino. Škoda, da ni kvaliteta študija še na malo višjem nivoju. Pri tem mislim predvsem manjše skupine na seminarjih, več gostujočih predavateljev, etc.
  • 0

#42 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 31 May 2009 - 05:35 PM

Jah pri nas je standard življenja tudi nižji kot denimo v Angliji. Dobr, tam nisem bla, ampak sem slišala primerjave cen hrane in pijače tu in tam.
Enako lahko rečem za Avstrijo, Nemčijo in Italijo. Standard sicer ni zelo višji, je precej primerljiv pravzaprav, a vseeno so nekatere reči dražje kot pri nas, pa drugo je tudi ko naenkrat res sam razpolagaš z danim denarjem (marsikdo med nami še nima šanse finančne samostojnosti).

Sicer lahko najdeš cenejša živila v določenih trgovinah, a so le-te včasih iz smeri, oz. niso ravno v bližini štud. doma, pa seveda je treba it na kak kofe zjutraj in med luknjami v urniku, ali pa jest kam ven, ko si cel dan na faxu in prideš nazaj zmozgan. Pa greš malo žurat, spiješ pivo dve, pa se kar hitro nabere enih "nepotrebnih" stroškov.

Drugo so potem stroški zaradi faxa samega - kopiranja, plačevanje prevoza sem in tja, drugega pa mislim da niti ni.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#43 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 31 May 2009 - 05:37 PM



Kar se tiče Nemčije - imam sorodnike, ki živijo v Nemčiji. Od njih sta se 2 pred kratkim za stalno preselila nazaj v Slovenijo. In se ne moreta načuditi predvsem cenam hrane, ki so bojda precej višje, kot v Nemčiji. Tudi plače so v Nemčji precej višje, kot tu. Čudita se, kako sploh lahko normalno živimo. Hm.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#44 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 31 May 2009 - 05:47 PM

Saj lih to je to - v Nemčiji imaš eno serijo trgovin s cenejšimi izdelki, pri nas je tega manj, pa še vedno se nekateri folk silno izogiba raznoraznih Hoferjem, Lidlom itd. Pa tudi Nemčija ima ogromen problem s priseljenci ki živijo v revščini ali na njenem robu, tako da so tudi tovrstne trgovine njim v pomoč.

Samo ni vedno lahko najt vseh teh cenejših trgovin, pa žuranje in kofetkanje po teh državah je veliko dražje kot pri nas, pa noben normalen študent ne bo zdržal brez tega.
Jaz kolikor sem bila po Avstriji sem se kar fejst skeširala na ta račun, saj poznam te njihove BIPE, sam kaj ko sem vedla samo za eno kje je, pa še ta je bla čisto odročna, druge trgovine, sploh v kakih "mall-ih" so bile pa na nivoju našega Maximarketa denimo.

Po drugi strani ogromno tujcev pričakuje da bo Slovenija neka "Bosna sredi vojne", pa da bo vse za đabe. Stari moj še v tretjerazrednih državah sveta cene niso "polovične".

  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#45 Sinnaia

Sinnaia

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18898 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vrhnika.

Posted 31 May 2009 - 06:29 PM

Uh, to, da ne morš delat vmes med študijem v tujini, je pa slaba, jz bi z veseljem za kakakšno stvar poprijela takrat.


Sicer pa imam v mislih Anglijo. No, v bistvu sem že 100% odločena. Tja hočm. ČE bo le kakšn primerljiv college.
  • 0

#46 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 June 2009 - 08:42 AM

Mah, standard je pri nas res nižji, kot kje drugje, ampak če greš iz našega okolja v neko tuje okolje, se potem res pozna. Pa nasploh se mi zdi, da je pri nas kvaliteta življenja precej dobra, kjub vedno višjim cenam. Zdaj, če iskreno pomislimo, kaj pa nam manjka? Nič. No, so stvari, ki bi se lahko spremenile, ampak generalno gledamo, je življenje študenta v Sloveniji čist fajn. No, jaz precej dobro poznam razmere v Švici in morm rečt, da je kar razlika. Saj, če imaš švicarske dohodke je kul. Ni neke velike razlike. Če pa tja prideš s slovenskimi dohodki, pa se kar pozna. Tam se da za sobo v študentu (lastna soba, deljena kopalnica in kuhinja) nekaj več kot 300€ na mesec. Če k temu prišteješ še stroške hrane, ki je dražja kot pri nas (ne vse, ampak kar precej stvari), zavarovanja in prevoza, kar nanese. Saj so produkti v trgovinah, ki so cenejši, ampak vsi ti poceni produkti pa tud niso dobri. Tako kot pri nas, nekateri so, nekateri niso. Da pa pri hrani gledaš samo na ceno... jaz ne gledam. Da ne omenjam, če greš kdaj ven jest. Cene take, da peče glava, pa se po možnosti še ne naješ. Smo jedli v eni piceriji pico za 15€, pa nisem bila pretirano sita, ko sem jo pojedla. No, saj obstajajo tudi cenejše restavracije v študentskem kampusu, ampak meni ima tam skoraj vsa hrana isti okus. Pa če greš zvečer kdaj ven, je pjača tudi konkretno dražja. Za Smirnoff ice v enem solidnem lokalu, kamor se hodi ven žurat, sem dala 10€. Če k temu prišteješ še dejstvo, da ne morš delat v času študija... ja rabiš ali našparanega denarja ali pa kredit. No, to jaz konkretno govorim za Švico, kako je v Avstriji ali kje drugje ne vem.

Jaz bi šla v Anglijo na podiplomca, ker tam pa imajo res 1A programe moje smeri. Ko berem predmetnik, opise programov in imena predavateljev na nekaterih teh njihovih šolah, se mi kar smeji... Samo denar še rabim. Tega pa je vedno premalo. Štipendije za podiplomski študij v tujini pa tako ali tako nameravajo oklestiti, tako da bom ob moji sreči spet vletela ravno v to generacijo.
  • 0

#47 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 01 June 2009 - 10:40 AM

QUOTE(Kalypso @ 31. 5. 2009 - 18:16) View Post


Zdaj ko tak razmišljam, je biti študent v Sloveniji prav fino. Škoda, da ni kvaliteta študija še na malo višjem nivoju. Pri tem mislim predvsem manjše skupine na seminarjih, več gostujočih predavateljev, etc.


Se strinjam. Primanjkuje strokkovnjakov in vsi iz tujine 'šinfajo' naš študij.
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#48 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 01 June 2009 - 01:40 PM

Spet je to čisto odvisno od smeri do smeri.

Pri nas so nekateri predavatelji res celi eksperti, samo je pa program (tako stari kot zdaj novi bolonjski) napačno zastavljen in se učiš stvari zgolj iz razloga da se nekaj pač učiš. Praktičnega znanja in znanja o neki sistematiki je ful premalo. Ful preozko je vse skupaj usmerjeno, ni povezav z drugimi strokami, pri študiju dobiš ubistvu eno bolj teoretično podlago.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#49 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 01 June 2009 - 02:38 PM

Kaj pa študij v tujini in žival? Tam si moreš pa najbrž sam iskat kje boš živel, ali ti lahko fax kako pomaga?
  • 0
IPB Image

#50 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 01 June 2009 - 04:16 PM

Fax ne bo kihnil zate.


Mislim da je kakršnakoli nastanitev razen štud. doma izven njihove brige. Še za štud. dom nisem ziher če ti ga ne zrihta ta drugi fax.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#51 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 01 June 2009 - 08:30 PM

Mislim, da ti ga ne. Jst sm nekej gledala, pač moraš sam izpolnit prijavnico, da prideš not, niso pa vsi študentski domovi namenjeni za študente iz tujine. Zdej jst sm to gledala prou za Berlin, za eno fakulteto, tko da ne vem, če je povsod isto. Vrjetno ni.
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#52 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16165 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 01 June 2009 - 09:12 PM

Kalypso maš katero posebno fakulteto v Angliji nagledano, pa kero obdobje bi se specializirala?
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#53 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 June 2009 - 11:31 PM

Nič kaj posebnega, pač brskam in se vedno navdušujem nad čim novim. Če bom ostala v najini stroki, potem za moderno dobo.
  • 0

#54 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 03 June 2009 - 01:04 PM

Idealno je če si v kinoloških, glasbenih ali kakih drugih vodah, da imaš tam prijetelje in lahko živiš pri njih. wink.gif
  • 0
IPB Image

#55 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 03 June 2009 - 03:08 PM

Lol kaj naj rečem, nimam takih prijateljev. Edino v Istanbulu bi lahko živela pri nekom.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#56 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 27 February 2010 - 02:39 PM

edit: sem se spomnila bolj "pametnega" vprašanja. glede na to, da je med pogoji za izmenjavo napisano "da je vpisan najmanj v drugi letnik dodiplomskega študija" me zanima, a je možno v 3. letniku (bolonjski program, 3 letni študij) se tudi vpisati, in potem v času "absolventa" iti na izmenjavo - da si pač pustim pol predmetov recimo nenarejenih?
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#57 limeta

limeta

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2850 posts
  • Gender:Female

Posted 27 February 2010 - 03:45 PM

Res da sem še v srednji, ampak zanima me če je bila katera na Erasmus izmenjavah? Vtisi? smile.gif
  • 0

#58 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 27 February 2010 - 05:22 PM

Nika, kolikor jaz vem, greš lahko tud kot absolvent na izmenjavo in pač narediš tiste izpite, ki si si jih pustila. Sam je pomojem dobro, dasi pustiš take, ki jih boš lahko nardila tud v tujini.
Npr. pri meni bi lahko bil problem, če bi hotla it takrat na izmenjavo in bi si pustila samo slovensko zgodovino, bi bil problem... Ker takih (oz. podobnih) predmetov nimajo drugje (ok, razen mogoče kaka Avstrija). No, sam ti maš itak drugačne predmete. biggrin.gif
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#59 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 27 February 2010 - 07:39 PM

Ja, lahko greš na izmenjavo v času absolventa. Veliko mojih sošolcev je zdaj na izmenjavi.
  • 0

#60 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 27 February 2010 - 08:47 PM

najlepša hvala za odgovore smile.gif

pri meni je hec, ker me zanimajo bolj interdisciplinarne reči (socio-psiho-filo agronomija laugh.gif, ampak na naši fakulteti nimajo takih predmetov - dočim na biotehniški v Lj imajo npr. ruralno sociologijo in podobno). moja diplomska naj bi bila v tej smeri, in ta program bi mi bil pisan na kožo. tako da se bom pomenila malo s profesorji, če bi blo možno, da naredim cel letnik al pa vsaj polovico tam, čeprav se predmeti ne ujemajo, ker bi mi prišlo ful prav (in ker se mi zdi, da jim je na sredini 2. letnika našega programa zmanjkalo idej, in samo še isto skos ponavljajo, z rahlimi odstopanji).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users