Jump to content


Photo

Veganska in vegetarijanska prehrana


  • Please log in to reply
3250 replies to this topic

#61 Issak

Issak

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 393 posts
  • Location:Zgornji Kašelj

Posted 30 July 2006 - 09:33 PM

QUOTE(ursi)
tole sem jaz:
LAKTO-OVO-VEGETARIJANCI ne uživajo mesa in rib.


No taksne recepte jaz rabim wink.gif :z veliko zelenjave,testeninami,sojo,samo brez tofuja tongue.gif (to mi ne gre po zilah)


tofu je pa ja mega tongue.gif
  • 0
"cowardly warrior vents his rage
his lust for blood cannot be appeased
what fickle angels are we
our divided brothers we slay
his lust will erase all"

#62

  • Guests

Posted 30 July 2006 - 09:38 PM

IPB Image

Se opravičujem, ampak tole sem morala dodati k Issakovem komentarju. Tofu makes you strong!! :blob6: :toothy7:

Zdaj pa zares: tofu je sam po sebi brez okusa, zato ga moraš pred zaužitjem ustrezno začiniti, marinirati itd.
  • 0

#63 phoebe

phoebe

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2022 posts
  • Location:Neverland

Posted 31 July 2006 - 11:47 AM

lusna mikica biggrin.gif


no bom enkrat le probala wink.gif -to je kot neke vrste sir?
  • 0
I am falling between dreams and reality

#64

  • Guests

Posted 31 July 2006 - 01:49 PM

Ja, reče se mu tudi sojin sir. Fajn je, če ga mariniraš v sojini omaki, z dodatkom kakšnih začimb. Narežeš ga, poliješ s sojino omako (najbolje tamari) in potem pustiš kakšnih 30 minut, da se tofu prepoji (pa pazi na količino sojine omake, ker je zelo slana). Potem ga pa lahko popečeš v ponvi z obeh strani.

Lahko ga naražeš na kocke ali tanke trakove, mariniraš in narediš rižoto (s še ostalimi dodatki ... zelenjava, začimbe itd.).

V bistvu je ogromno možnosti, je pa res, da pač sam po sebi nima okusa in da mu potem po lastni želji dodajaš nove okuse s pomočjo začimb, soli itd.
  • 0

#65 Hsul

Hsul

    Modern Love

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1647 posts
  • Gender:Male
  • Location:Always on the move

Posted 01 August 2006 - 11:26 AM

Tofu je fajn, a meni je zakon kvaliteten in dobro pripravljen sejtan.
To so beljakovine iz pšenice in dobro narejeno lahko kar precej podobno mesu.
  • 0
Moj cheap-healthy-cooking blog



Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.

#66 Chandra

Chandra

    sunshine girl

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3400 posts
  • Gender:Female
  • Location:Celje

Posted 01 August 2006 - 12:27 PM

aha, men sta ful dobra tofu in sejtan. Včasih sem si dost delala sejtan kar doma, ko se mi pa ni dalo, pa kupila.
V trgovini (Mercator center ima, vsaj v CE) lahko kupiš svega i svašta od Fastrama, majo že začinjen tofu, pa tudi sejtan in je res okusno. Lahko pol dodaš h kaki rižoti, ma načinov je milijon... wink.gif

pa še link od Fastrama

http://www.fastram.si/
  • 0
IPB Image

Namen življenja je življenje, prelivajoče se v vseh odtenkih... ( Elene Danel)

www.chandra.si

#67 kika

kika

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 199 posts

Posted 01 August 2006 - 09:02 PM

QUOTE(Chandra)

PRESNOJEDCI ne uživajo nobenih živil živalskega izvora in termično obdelane hrane(se pravi surova, ne kuhana in ne pečena hrana).


Samo popravek: nekateri presnojedci uživajo vso hrano, tudi živalskega izvora, žita, a surovo in neobdelano.
Ti so sicer v veliki manjšini, največ presnojedcev se hrani s sadjem, zelenjavo in oreščki.
  • 0

#68 Chandra

Chandra

    sunshine girl

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3400 posts
  • Gender:Female
  • Location:Celje

Posted 02 August 2006 - 09:29 AM

mah to si pol vsak po svoje priredi, pravi presnojedci, pa naj ne bi uživali hrane živalskega izvora.
Če bi šli zdaj vse pod drobnogled vzet, pol bi itak našli še več vrst vegetarijanstva, vsak naj pač je kar mu paše. wink.gif
  • 0
IPB Image

Namen življenja je življenje, prelivajoče se v vseh odtenkih... ( Elene Danel)

www.chandra.si

#69 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25290 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 02 August 2006 - 06:51 PM

nasa prfoksa za bajlo je ze 35 let presnojedka. mores met orng voljo za to, pomoje.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#70 Minerva

Minerva

    sramežljivec

  • Člani
  • 46 posts

Posted 05 August 2006 - 01:58 PM

Sej se navadiš, Jinni. Res da ne morm govort kako je po 35ih letih, ampak jst sm lakto-ovo vegi že dobro leto, pa mi meso sploh ne pase več. V srednji šoli sem imela profesorja ki je biu vegetarijanc, pa je počas prehajau na presno hrano. Se mi zdi da je biu fajn pri močeh, pa čeprav je visok in suh ko prekla.

Skratka, nič se ne zgodi čez noč, ampak ko se zgodi, pa drži! smile.gif Naj vsak je kar hoče, vegetarijanci ne bomo spremenil sveta in zatrl pobijanja krav, prav tako pa vsejedci niso krivi da živali umirajo. Seveda pri tem NE zagovarjam mučenja in izživljanja. :!:
  • 0

#71 žeula

žeula

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1613 posts
  • Location:~¤~¤~¤~

Posted 05 August 2006 - 02:03 PM

QUOTE(Minerva)
Sej se navadiš, Jinni. Res da ne morm govort kako je po 35ih letih, ampak jst sm lakto-ovo vegi že dobro leto, pa mi meso sploh ne pase več. V srednji šoli sem imela profesorja ki je biu vegetarijanc, pa je počas prehajau na presno hrano. Se mi zdi da je biu fajn pri močeh, pa čeprav je visok in suh ko prekla.



A je učil fizko mogoče?

  • 0
Vedno sem čutila, da je trenutek, ko se zjutraj zbudiš, lepši od vseh 24 ur. Misliš si, da se lahko zgodi karkoli. In dejstvo, da se to skorajda nikoli ne zgodi, sploh ni pomembno. Možnost vedno obstaja.

#72 Minerva

Minerva

    sramežljivec

  • Člani
  • 46 posts

Posted 06 August 2006 - 06:08 PM

Ne, informatiko.
  • 0

#73 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 12 November 2006 - 12:45 PM

tudi jaz nejem mesa. Od takrat ko sem dobila hrčka po imenu Čufti-njemu na čast. Pa začela sem se zavedat, da če imam rada živali, konje osle...vse ni logike, da jih jem. To je odločno protislovje. In me jezi in spravlja v žalost, kako nesramni so do mene ljudje, zaradi tega, ker ne jem mesa. Pa ne da bi jaz komorkoli težila naj neha jesti meso.
  • 0
IPB Image

#74 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19749 posts

Posted 12 November 2006 - 01:15 PM

meso jem najmanj enkrat na teden, ribe zlo zlo malkrat, če že, večina namorju kšne kalamare, ne jem pa "mokrih" salam, hrenovk, paštet ... blek down.gif
  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#75 inchika

inchika

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1186 posts
  • Location:planet Zemlja
  • Interests:vse pozitivno

Posted 12 November 2006 - 02:09 PM

Moja zgodba je pa taka; mesa ne jem 6 let. Začelo se je pri 17 letih. Najprej nisem več jedla mesa "v kosu", le kake mesne omake, prelive, sčasoma sem pa še to odpisala. In počasi sem se poslavljala še od rib.
Mesa niti nisem nikoli marala, ko sem bila mlajša sem ga "mogla" jesti zaradi modrovanja, da še rasem biggrin.gif Saj zdaj razumem starše, ker otrok je le otrok, rase, se razvija...ko bi bil dovolj star, pa naj se sam odloči, kaj bo jedel wink.gif
Mislim, da vegeterjanec ne moreš postati čez noč, da se boš lepega dne zbudil in si svečano prisegel "od danes naprej pa se mesa ne dotaknem več". Mislim da gre bolj za proces, ko razmišljaš o sebi, življenju na sploh...in počasi, te kar samo privede do tega, da ti misli in telo zavračajo meso. Zdaj pa sem že tako daleč, da se mi gabi sama misel na to, da bi žvečila zrezek blink.gif Misel na grozljiv način vzgajanja in ravnanja z živalmi, prevozom v klavnice, kjer se mučijo še dneve in dneve preden jih zakoljejo...saj žival ni neumna. Ravno tako občuti bolečino kot vsi mi. In potem nekateri mislijo, da nimajo nič s tem, ko dobijo v trgovini lepo zapakirano meso. Hvala, ma ne hvala. Humano klanje?! Kako lahko nekoga na human način zakolješ?!
Da ne bo izpadlo, da obsojam tiste, ki v kakem dunajskem zrezku nadvse gurmansko uživajo. Vsak ima svojo pot. Vsak naj se zase odloči. Vsak naj se po svoji vesti ravna.
  • 0
Nobena pot ni dolga, če po njej hodimo s prijateljem...

#76 sahara

sahara

    bailarina apasionada

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 9109 posts
  • Location:na koncu sveta
  • Interests:ples

Posted 12 November 2006 - 03:02 PM

nevem kako to da še nism vidla te teme. kr v spominu mam da sm že enkrat odgovarjala na tole... mah sj skor vsak dan...se strinjam z anjo88, tut do mene je dost ljudi nesramnih glih zato ker ne jem mesa, pa jz nobenmu ne težim naj ga ne je. no ja, zj mam eno priponko k je gor ovčka pa spodej piše ne jej mesa da bom ostala živa, pa j dost folka kr živčnga. teta mi skos nabija zakva mam to gor pa to...pomoje folku kr bad rata twisted.gif
ja, jz pa mesa ne jem od 12. leta, to se prav bo zdej 8 let. sicer nikol nism bla privrženka, jedla sm pač zato da ne bi bla lačna, pa še to sam kšne "lepe" stvari kukr je poli salama pa hrenovke (sj ne da j glih največ svinjarije tm not rolleyes.gif ), nikol nism marala govejih, nasplošno mesnih juh, nobenih klobas, zrezkov, pečenk...sploh ne vem kva še obstaja. pa že od kr vem zase mam fuuul rada živali, tut doma jih mamo že celo življenje, meli smo že skorej vse, tut kravo, koze, ovce (pa nimamo kšne kmetije al pa kej). no in najbl stresn trenutk sm doživela glih takrt enkrat k sm mela okrog 12 let: mela sm enga mejhnga jagenjčka, bil je kukr moj kužk, zmer je hodu za mano, ful sm ga mela rada...pol pa en jutr vstanem, pogledam skoz okno in vidm mojga jagnčka k je visel na drogu s prerezanim vratom. še zdej vidm ta prizor pred očmi in od tistga trenutka se tut prtaknem ne mesa. ubil ga je moj fotr seveda za hrano, pa ne sam tega jagenčka, tut en kup kozic, uno kravco, k smo jo vsi mel ful radi, ja, pa pol smo še ene par let mel njeno kožo na tleh!ma, ko j men to mem! jz tega ne dojamem, ko ma loh folk doma živali, poj jih pa pobija. razumem (delno) tiste, k kupjo prpravljeno meso, lepo, pa poj to pač skuhajo pa pojejo, zih bi blo tričetrt folka vegetarjancev če bi mogl klat živali. ampak res mi pa ni jasno kako se eni ne navežejo na živali, npr. moj fotr.
ma, res sm se razpisala...uglavnm men meso smrdi, ga ne maram, smilijo se mi živali in ga niti malo ne pogrešam, nikol se mi ne zalušta. to je to.

aja, pozabla sm neki. morm priznat da men dost vitaminov pa to manjka, mam bl boge lase, nohti se mi lomjo, kožo mam problematično. mislm da je to v veliki meri zarad tega ker ne jem mesa, ampak je tut zato ker sem zelo zbirčna in tut ne jem vse zelenjave. uglavnem živim od sira biggrin.gif sj vem, zelo zdravo...sam mesa se zmer ne bom jedla ne glede na moje lase, kožo itd.
  • 0
¡Que viva la salsa cubana!

IPB Image

#77 inchika

inchika

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1186 posts
  • Location:planet Zemlja
  • Interests:vse pozitivno

Posted 12 November 2006 - 04:32 PM

Hja, takih ljudi, kot tvoj oče npr., pa brez zamere wink.gif , tudi sama ne razumem. Najprej skrbijo za žival, se imajo za prijatelja te živali, z njo dobro ravnajo, niso kakorkoli okrutni do nje...pol seveda žival misli, da jim lahko zaupa, če pa skrbijo zanjo...na koncu jo prodajo mesarju al pa jo še sami ubijejo, da si naredijo klobasice, pa zreskiče, pa salame pa pa pa sad.gif
In ja, tudi do mene so bili ljudje že skrajno nesramni, samo zaradi tega, ker živali ne jem. Klinc jih gleda, če ne vidijo dlje od svojega nosu, in se morajo zato mal norčevat.
  • 0
Nobena pot ni dolga, če po njej hodimo s prijateljem...

#78 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 12 November 2006 - 05:06 PM

tudi jaz sem bila 5 let vegetarijanka, sem pa jedla mlečne izdelke in pa ribe. zdaj pa že dve leti jem meso, se mi je zaluštalo.
pred lratkim časom se mi je pa spet začelo nenoramlno graužat in ga več ne jem. ne mislim si pa strogo zabičat ne jem več mesa. ga bom jedla, ko se mi bo zluštalo ampak dvomim, da bo to tak hitro.
sem pa ajz brala, da človeško telo ni narejeno za prebavo mesa, niti ni vsejedec, ampak rastljinojedec. temu primerno imamo dolgi prebavni trak, zobe... zdaj pa ne vem. če je res tisto kaj sajk govori ali ne.

  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#79 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 12 November 2006 - 05:48 PM

sahara če ti falijo vitamini, minerali...Moraš to vnašat s hrano-obvezno. Jaz si morem tud sama kuhat-ker mi domači nočejo, menda je preveč komplicirano in brezvezno rolleyes.gif Sem glih v postopku, da si nabavim eno knjigo. Je pa zanimivo-račun za prehrano je veliiiko višji, odkar js pišem kaj je treba kupit ( za mene).

LP, Anja
  • 0
IPB Image

#80 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 12 November 2006 - 05:52 PM

Pri nas pa se samo meso kupuje (pa še to zadnje cajte samo za fanta, ker je mama tudi vegetarijanka ). vse zraste na vrtu biggrin.gif še pozimi. takrat pa itak jemo skoraj samo kislo zelje, fižolo, repo, žgance... tudi večinoma home made.
  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users