Jump to content


Photo

krcne zile


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 5RA

5RA

    sramežljivec

  • Člani
  • 4 posts

Posted 05 May 2005 - 10:30 AM

Zivjo punce!Sem cist naudusena nad temle forumckom in me zanima, ce ma kera kej izkusenj z odpravo krcnih zil,namrec stara sem 21 let n jih ze imam.Sicer sem jih podedovala (VSE zenske u familiji jih imajo), vendar se ne morem sprijazniti z njimi.Neki sem slisala o lasarskem odstranjevanju...
  • 0

#2 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 05 May 2005 - 10:40 AM

Moj ata je bil na operativni odstranitvi krčnih žil. Ampak to pride v poštev samo, če imaš probleme z njimi (če te boli).
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#3 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 May 2005 - 11:29 AM

QUOTE(sonchika)
Moj ata je bil na operativni odstranitvi krčnih žil. Ampak to pride v poštev samo, če imaš probleme z njimi (če te boli).


Čau! Od moje sošolke mama je šla na odstranitev,pa je niso bolele,sam grdo je zgledal...drgač mam pa jz tud strah pred tem-za zdj sm jih najdla sam tm okrog gležnja-ne višje-ampak vseen. sad.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#4

  • Guests

Posted 05 May 2005 - 11:48 AM

Enkrat sem brala en članek o tem, da se krčne žile odstranjuje tudi tako, da ti v njih vbrizgajo neko tekočino in ta potem zapre žile al nekaj v tem stilu. Baje to uporabljajo predvsem za tiste, ki še niso tako boleče in razširjene.

Drugače je pa še pisalo, da se ti potem lahko spet pojavijo, če tudi sam ne poskrbiš za naravno obnovo ožilja (s prehrano, gibanjem, ustreznimi mazili itd.).
  • 0

#5 5RA

5RA

    sramežljivec

  • Člani
  • 4 posts

Posted 05 May 2005 - 12:36 PM

To z ubrizgavanjem tekocine je za en s...,moja mami in obe babici sta sle na to in zdej je se slabs.Sej jst se skos neki gibljem in zdravo zivim,sam geni so geni. Neki sm slisala za lasersko odstranjevanje u rozni dolini.... ce ma kera karsnekoli informacije jih bom zelo vesela.smile.gif
  • 0

#6 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 May 2005 - 12:43 PM

copy-paste


ZDRAVLJENJE

Vsem bolnikom, ki poiščejo zdravniško pomoč zaradi krčnih žil, svetujemo ukrepe za
zmanjševanje tlaka in zastoja krvi v povrhnjih venah. Glede na stopnjo venske
insuficience, spremljajoče bolezni, bolnikove želje in dostopnost zdravniških storitev,
pri zdravljenju kronične venske insuficience uporabljamo kompresijsko zdravljenje,
sklerozacijo ven ali kirurške metode. Kot dopolnilo ustaljenim metodam zdravljenja
lahko uporabIjamo tudi nekatera zdravila.

Osnovni ukrepi, ki zmanjšujejo težave ob krčnih žilah, so izogibanje dolgotrajnemu sedenju s spuščenimi nogami in stoječemu položaju. Pri sedečem delu je koristno uporabiti podložko za stopala, sedenje pa je treba prekinjati vsaj vsako uro s krajšo, živahno hojo. Tudi dolgotrajno vožnjo v avtomobilu je koristno prekinjati in se med postanki sprehoditi. Kadar smo doma, naj bodo stopala pri sedenju dvignjena v višino zadnjice. To najlažje dosežemo s sedenjem na kavču ali fotelju, ki ima pred seboj tabure. Večkrat na dan si privoščimo nekajminutni počitek leže, ki je še učinkovitejši, če za uvod noge dvignemo in krožimo s stopali. Priporočljiva je telesna dejavnost, ki pospešuje odtok venske krvi iz udov: hoja, vzpenjanje po stopnicah, kolesarjenje in plavanje v vodi, ki naj ne bo toplejša od 32 stopinj Celzija. Odsvetujemo vroče kopeli in sončenje. Z gibanjem in zdravo prehrano je treba vzdrževati primerno telesno težo.

Kadar krčne žile povzročajo otekanje goleni, posegamo po kompresijskem zdravljenju. Na voljo imamo kompresijske povoje in medicinske nogavice. Povoji ne smejo biti preveč raztegljivi, predvsem pa morajo biti vselej pravilno nameščeni. Pritisk povoja mora biti največji na stopalu in okoli gležnjev ter se mora enakomerno zmanjševati proti kolenu. Če so povoji na zgornjem delu uda močneje zadrgnjeni kot spodaj, delujejo škodljivo, saj povečujejo zastoj v povrhnjih venah. Povoje praviloma nameščamo od prečnega stopalnega loka do vrha goleni, le redko je treba povijanje kolena in stegna. Prav zaradi pogostih napak pri nameščanju kompresijskih povojev vse pogosteje priporočamo uporabo medicinskih kompresijskih nogavic, ki so po velikosti, obliki in stopnji kompresije prilagojene bolniku in njegovim težavam. Stopnjo kompresije predpiše zdravnik, velikost nogavice pa izberemo glede na obsege in dolžino uda, ki ne sme biti otekel. Meritve uda, ki so potrebne za izbiro nogavic, je zato priporočljivo opraviti v jutranjem času.

Nameščanje kompresijskih elastičnih nogavic je bolj preprosto kot pravilno nameščanje kompresijskih povojev, še vedno pa zahteva več napora in zbranosti od obuvanja navadnih nogavic. Slabost medicinskih kompresijskih nogavic je, da so vroče, zato jih bolniki zlasti poleti težko prenašajo.

Sklerozacijsko zdravljenje je način odpravljanja razširjenih podkožnih ven z vbrizgavanjem snovi, ki povzročajo vnetje in zlepljenje žilne stene. Ob sklerozaciji vedno uporabljamo zunanjo kompresijo uda, da pospešimo preobrazbo obolele vene v vezivni trak. Uspešno izvedena sklerozacija izključi iz obtoka oboleli venski odsek, po katerem je kri zatekala nazaj v ud, namesto da bi se vračala proti srcu. Če so globoke vene normalno prehodne, o čemer se moramo pred sklerozacijskim zdravljenjem obvezno prepričati z ultrazvočno preiskavo, si po sklerozaciji krčnih žil kri iz podkožja zlahka najde ustrezno pot proti srcu. Po uspešnem sklerozacijskem zdravljenju se lahko čez čas na udu ponovno razvijejo krčne žile v bližini skleroziranih območij.

KIRURŠKA POMOČ

Pri težjih oblikah povrhnje kronične venske insuficience, praviloma ne le iz estetskih razlogov, se odločamo za kirurško zdravljenje. Pred kirurškimi posegi na venah moramo vselej preveriti prehodnost globokega venskega sistema z ultrazvočno preiskavo. Žilni kirurgi se v današnjem času najpogosteje odločajo za odstranjevanje bolezensko spremenjene velike povrhnje vene (vene safene magne) v njenem stegenskem delu, kar v medicinskem žargonu imenujemo stripping. Po operaciji priporočamo bolnikom zgodnje vstajanje in več kratkih sprehodov po sobi že prvi dan po posegu. Bolniki morajo po odstranitvi povojev še pet tednov nositi kompresijske nogavice. Težave se po uspešni operativni odstranitvi stegenskega dela vene safene magne povrnejo le v približno 5 10 %. Kirurška prekinitev vtočišča vene safene magne in njenih pritokov je manj uspešna metoda kot odstranitev vene. V zadnjem času lahko žilni kirurgi z uporabo drobnih inštrumentov uspešno prekinjajo bolezensko spremenjene perforantne vene, v redkih primerih pa se lotevajo celo popravljanja slabo delujočih venskih zaklopk.

Omeniti moramo še zdravljenje kronične povrhnje venske insuficience z zdravili, med katerimi so na našem tržišču dostopna Venoruton, Detralex in Doxilek. Zdravila, namenjena lajšanju kronične venske insuficience, delujejo predvsem na kapilare in najdrobnejše vene. Zmanjšujejo povečano prepustnost in krhkost kapilar ter zmanjšujejo vnetje v drobnem ožilju. Doslej še ni na voljo obsežnih, metodološko neoporečnih študij, ki bi opredelile vlogo dolgotrajnega zdravljenja kronične venske insuficience z zdravili v primerjavi z drugimi metodami. Zdravila lahko predpiše le zdrav nik, stroške zanje pa mora poravnati bolnik sam. Nekateri zdravniki, ki se ukvarjajo z zdravljenjem kronične venske insuficience, menijo, da je z zdravili vredno poskusiti predvsem v poletnem času, ko je nošenje kompresijskih medicinskih nogavic preveč neudobno zaradi vročine. Ob zdrav Ijenju kronične venske insuficience nikoli ne smemo pozabiti na preproste vedenjske ukrepe, s katerimi zmanjšujemo tlak krvi in zastoj v povrhnjih venah.
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#7 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 May 2005 - 12:44 PM

Pa kake slike so zravn-fujjj :!: Jz sm misnla,da ni tok hudo... ermm.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#8

  • Guests

Posted 05 May 2005 - 02:04 PM

Jah, potem pa ne vem, 5RA. Sem samo napisala, kar sem nekoč brala. A na operacijo pa ne bi šla (mislim na kirurško odstranitev)?
  • 0

#9 mini

mini

    sramežljivec

  • Člani
  • 13 posts
  • Location:LJ
  • Interests:Tipi

Posted 05 May 2005 - 02:23 PM

Hja, mene tud neki zanima... baje dobiš krčne žile če veliko sediš s prekrižanimi nogami... A je to res? ermm.gif:
  • 0
Polhne ustnce in tmni kodrčki...

#10 5RA

5RA

    sramežljivec

  • Člani
  • 4 posts

Posted 05 May 2005 - 02:48 PM

REA hvala za izcrpno poročilo,vendar jaz nimam zil po celi nogi samo tam pri pregibu (koleno),tako da se ni tako hudo za operacijski poseg.Se bom pa mogla hitro odlociti za zdravljenje dokler se ni tako hudo.Imam pa tanke zilce,ki pokajo.mi zna katera svetovati tretma primeren zame.
  • 0

#11 Martina

Martina

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 956 posts
  • Location:Kamnik
  • Interests:kozmetika v vseh pogledih

Posted 05 May 2005 - 02:57 PM

od moje sošolke mami je hodila na injekcije kjer ti žila skoagulira al nekaj taklega in je ful zadovoljna. lah se mal bolj natančno pozanimam
  • 0
lp, Martina

#12 Jadranka

Jadranka

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 412 posts
  • Location:MARIBOR

Posted 05 May 2005 - 03:52 PM

5RA, mogoče pa imaš ti samo popokane kapilarice na nogah oz. v pregibih pod kolenom. To, če se ne motim lahko odstranijo kar z laserjem.
Sicer pa je najbolje, da greš do svojega zdravnika, ki bo vedel kaj je narediti. Če praviš da imajo vse ženske v družini žile je bolje, da poskrbiš preventivno za svoje noge.

LP
  • 0

#13 Ka

Ka

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 628 posts

Posted 06 May 2005 - 08:10 AM

v moji familiji imajo tudi vsi probleme s žilami. nona ima prav uno hard po nogah in ji otekajo in so ji neki rezali itd, mama pa ima pa bolj probleme s kapilarami. imela jih je po obrzu in nekaj tudi po nosu, in si jih je odstranla z laserjem.
postopek je tak, kot pač pri kateremkoli laserskem odstranjevanju.pač prideš, nastaviš faco in te skuri biggrin.gif
v glavnem njej so te kapilare v bistvu zginle že po enem kurjenju.
po tem postopku si malo otečen, in še kar boli (je za preživet)
pol se ti pod kožo nardijo, na mestih kapilar, nardijo modričke (malo bolj popudraš pa je), v nekaj dneh te modrice zginejo in ostane čista koža.
  • 0

#14 Jadranka

Jadranka

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 412 posts
  • Location:MARIBOR

Posted 06 May 2005 - 05:21 PM

Ka - " nastaviš faco in te skuri" ??? oops.gif oops.gif oops.gif
  • 0

#15 *simoncy*

*simoncy*

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1694 posts

Posted 06 May 2005 - 05:51 PM

Hja, ta je res huda: nastaviš faco in te skuri.. biggrin.gif

Ne kapiram čist: krčne žile-to so take, k se ful vidjo čez kožo? K jst mam v notranji strani (ob pregibu) kolena neke take žilice.. Kake dve leti že. Pa sm res ful malo gibala, pa več al man sedela (v šoli, doma za zvezki..)
Verjetn so od tega nastale žilice..
In me zanima, če je te žilice možno odstraniti ko jih enkrat že imaš in sicer naravno, brez laserjev in podobnega.. Na primer s počepi, hojo.. ermm.gif: ermm.gif: Aja, pa v kolkem času naj bi to izginilo, če že deluje.. Približno-v letu, dveh? Prej, kasneje?
  • 0
Veselje do življenja je, ženske, za nas najlepše ličilo!

#16 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28965 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 06 May 2005 - 05:59 PM

mal off topic, pa vseeno ... spodbudilo me je kaino 'nastavljanje face in kurjenje' ... meni je dost kri iz nosa tekla, ko sem bla mlajša, potem je bilo kakih deset let mir in v gimnaziji se je spet začelo in sem šla k zdravnici. mi je dobesedno skurila neko žilico v nosnici. hm, nja ... če bi prej vedla, da mi bo skurla žilco, sploh šla ne bi, ker kej dost mi ni pomagal, kri mi vsake tok še kr orng teče z nosa. ermm.gif
  • 0

#17 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 06 May 2005 - 06:05 PM

[quote=Špela]mal off topic, pa vseeno ... spodbudilo me je kaino 'nastavljanje face in kurjenje' ... meni je dost kri iz nosa tekla, ko sem bla mlajša, potem je bilo kakih deset let mir in v gimnaziji se je spet začelo in sem šla k zdravnici. mi je dobesedno skurila neko žilico v nosnici. hm, nja ... če bi prej vedla, da mi bo skurla žilco, sploh šla ne bi, ker kej dost mi ni pomagal, kri mi vsake tok še kr orng teče z nosa. ermm.gif
Men pa bratu tud...do pred 2 let nazaj , mi je 3krat na tedn obvezno prtekla kri-kr tko iz nenada...
Prou bedno!
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#18

  • Guests

Posted 06 May 2005 - 06:08 PM

Špela, meni se je isto zgodilo! Grem k zdravniku zaradi stalne krvavitve iz nosu, pol mi pa žge po nosu! In to v obeh nosnicah ... Grozno. Amapk meni so se krvavitve potem ustavile. (Baje sem imela čisto razžrto sluznico zaradi alergije na prah in vsakič, ko sem si nos obrisala, so bili rdeči potoki ... oops.gif).
  • 0

#19 tianca

tianca

    sramežljivec

  • Člani
  • 1 posts

Posted 01 March 2007 - 09:44 PM

živjo punce!

lahko je govorit o mami, da je bla na operaciji in očetu, pa babici in dedku.

jz sem stara 27 let, krčne žile mam že od pamtiveka.pred enim tednom pa so me v Trbovljah operirali. Nč hudga ni. Pod nerkozo so mi ven potegnil žilo, zdej sem 3 tedne na bolniški, povijam si nogo, jutr(po 9 dneh) grem dat ven šive, nosila bom kompresijske nogavice. Boli me nč ne, tud prvi dan me nč ni. Itak ti pa dajo tablete proti bolečinam, pa injekcije proti strjevanju krvi, k ti jih pol en daje doma-lahko tudi patronaža pride, če je želja. Mene bl zanima kaka je nega po operaciji. hmm.gif
Koliko lahko hodim po 10 dneh, pa pol kaka so priporočila?

če bo kdo vedu, bom zlo vesela.

fajn se mejte
  • 0

#20 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25255 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 01 March 2007 - 10:16 PM

mislim, da ni fajn kej hudo dost dohit al pa dolg stat pa tko ... noge dvignjene pa pocivat, ce se prav spomnim (mami bila lani na operaciji).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users