Jump to content


Photo

doma narejena kozmetika


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 26 July 2008 - 02:41 PM

ojla. spet jaz. ker sem slišala da si veliko kdo doma naredi kozmetiko bi lahko v to tebo napisale kaj si naredite. npr. balzam za ustnice, tonike,...
  • 0
MALIKA

#2 urš

urš

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2731 posts
  • Location:Bled

Posted 26 July 2008 - 03:03 PM

Js doma naredim predvsem veliko mask, ki moji koži odgovarjajo brez alkoholov in teh snovi, res pa je da taka maska drži samo dva dni pa še to v hladilniku smile.gif
  • 0
Od genija do norca nas loči samo en korak. V preteklosti sem pač preveč korakala.

#3 Brokoli

Brokoli

    Gaga's favorite monster

  • Člani
  • PipPipPipPip
  • 4674 posts
  • Location:from Russia with love

Posted 26 July 2008 - 05:59 PM

A lahka tut tistih, ki si jih (še) ne delamo pa smo jih useeno kje najdl. Mau sm guglala pa našla ene par stvari:
QUOTE

Maske za obraz

AVOKADO
je v kozmetiki že dolgo poznan kot tisti, ki kožo neguje in nahrani z maščobami. Največkrat ga uporabljamo kot oblogo za obraz. Zanjo potrebujemo rumeno meso srednje velikega sadeža, žlico polnomastne skute in sok pol limone. Meso pretlačimo in pomešamo z naštetimi sestavinami ter za 20 minut nanesemo na obraz. Zmes lahko v hladilniku hranimo tri dni in jo uporabimo zjutraj in zvečer. Koža bo mehkejša in bolj sveža.

JAGODE
so odlične proti pegam, mozoljem in lišajem. Obraz si namažemo s sokom svežih jagod, počakamo, da učinkuje 20 minut in ga nato speremo s kamiličnim čajem. Najboljši čas za to masko je večer.

JABOLČNA MASKA
je primerna za mastno kožo. Eno do dve jabolki na drobno nastrgamo in dodamo stepen beljak. Z zmesjo si namažemo obraz in vrat in po 20 minutah umijemo z mlačno vodo

KROMPIR
vsebuje veliko vlage, zato koristi suhi in zgubani koži. Na obraz in dekolte nanesemo lističe naribanega surovega krompirja, počakamo10 do 15 minut in si nato kožo umijemo najprej z mlačno in nato še s hladno vodo.

KUMARE
narežemo na rezine in jih položimo na očiščeno kožo. Zaradi velikega deleža vode in bazičnosti v kumarah, bo koža po 15 minutah obloge mehka in nežna. Tudi nečisto kožo velja večkrat namočiti s sokom kumar ali kolobarčki kumar.

LIMONA
je nadvse uporabna kot osnova marsikatere obloge ali kot dodatek. Znji lahko belimo lišaje in pege tako, da pike namažemo s sokom in ga ne umijemo. Limona tudi odlično suši mastno kožo, istočasno pa jo uporabljamo v maski proti gubam. Za to masko potrebujemo žličko medu, nekaj kapljic limoninega soka in kapljico mandljevega, lahko tudi olivnega olja. Te sestavine zmešamo, nanesemo na obraz, počakamo 20 minut in obraz speremo z mlačno vodo. Ta postopek lahko ponavljamo zaporedoma deset dni.

LUBENICE
so polne vode, zato kožo vedno osvežijo. Poznan je recept iz soka lubenice proti aknam: zmešamo 100 gramov lubeničnega in 100 gramov kumaričnega soka in si natremo aknaste dele.

MELONA
je odlična za nego suhe kože. 1 dcl soka melone zmešamo z 1 dcl vode in 1 dcl mleka. Lahko dodamo še nekaj lističev vrtnice. S tem tonikom si za 20 minut natremo obraz in vrat , potem pa umijemo z mlačno vodo.

PARADIŽNIK
čisti polt. Zvečer očiščeno kožo natremo s svežim paradižnikovim sokom in ga z mlačno vodo zmijemo šele zjutraj. Postopek ponavljamo občasno.

PETERŠILJ
je dober za mastno kožo, Peteršiljeve liste drobno sesekljamo in jih vmešamo v jajčni beljak. Z njim si namažemo obraz in preko položimo še cele liste peteršilja. Po 15 do 20 minutah obraz umijemo z mlačno vodo.

RUMENE BUČE
so odlične proti aknam. Bučo naribamo in jo pustimo stati, da izpusti sok. Tega zmešamo z enako količino jogurta. Zmes nanesemo enkrat na teden za 30 minut in jo nato zmijemo s toplo vodo.


QUOTE

MASKE ZA MASTNO KOžO


OSNOVNA BELJAKOVA:
Žličko beljaka stepemo z vilico, dodamo nekaj kapljic limoninega soka in pol žličke olivnega olja. Lahko dodamo tudi med.

KVASOVA:
Zmešamo žličko medu in žličko kvasa in dodamo malo mleka ali jogurta, lahko pa tudi kefirja.

KUMARIČNA:
Zmešamo sok svežih kumar in nekaj kapljic limoninega soka, ali pa si na obraz polagamo kar rezine sveže, sočne kumare (lahko tudi bučke).

KOSTANJEVA:
Zmešamo kuhan in pretlačen kostanj z žličko medu in pol žličke olivnega olja (lahko uporabimo tudi grah in postopamo isto).


QUOTE
TONIK ZA NEGO OBRAZA
Ščepec lipe, kamilice, šipka in/ali klinčkov prelijemo s kropom in pustimo stati 5-10 minut.Odcedimo in ohladimo, nato dodamo par kapljic limoninega soka.S tem večkrat dnevno natremo obraz, vrat in dekolte.Lahko pa v vodi ali blagem čaju (iz ene od naštetih zeli) raztopimo pol tablete C - vitamina in uporabimo to kot tonik.Za čiščenje obraza pa je zelo dobra kisla smetana.


QUOTE

PEELING MASKA

Za suho kožo
Pol rumenjaka zmešamo z žličko drobnega koruznega ali pšeničnega zdroba ali kar koruzne moke. Dodamo žličko medu in žličko mandljevega olja.

Za mastno kožo
Pol beljaka zmešamo z žličko drobnega koruznega ali pšeničnega zdroba ali kar koruzne moke.Dodamo žličko medu in žličko olivnega olja.


QUOTE

MASKE ZA SUHO KOžO

OSNOVNA RUMENJAKOVA:
Žlička medu, žlička rumenjaka, žlička mandljevega ali avokadovega olja, nekaj kapljic svežega limoninega ali pomarančnega soka. Lahko dodamo tudi: cvetni prah, mlete lešnike, mandlje ali orehe.

BANANINA:
Košček zrele banane pretlačimo z vilicami, dodamo pol žličke mandljevega ali avokadovega olja in nekaj kapljic limoninega ali pomarančnega soka, lahko dodamo tudi žlicko medu; lahko pa si pripravimo bananino masko samo iz koščka banane, ki ji dodamo majhno žlicko kisle ali sladke smetane.

AVOKADOVA:
Košček zrelega avokada pretlačimo in dodamo par kapljic limoninega soka in pol žličke mandljevega olja. Lahko pa ga zmešamo samo s kislo ali sladko smetano ali s svežo skuto. Če želimo, lahko dodamo pol žličke medu. Rada jo ima suha, utrujena, občutljiva in razdražena koža.

KORENČKOVA:
Majhen, sočen korenček nastrgamo, dodamo žličko kisle ali sladke smetane, par kapljic limone in pol žličke mandljevega ali avokadovega olja.

JABOLČNA:
Košček svežega jabolka nastrgamo, po želji dodamo banano, nakapamo z limoninim sokom in dodamo katero izmed že navedenih olj in žličko medu. Dodamo lahko tudi skuto ali kislo smetano.

Ali: pol lepega, sočnega jabolka skuhamo na mleku, lahko dodamo malo smetane, pol žličke nam ustreznega olja in pol žličke medu. (Jabolčne maske so primerne za vse vrste kože; svež jabolčni sok uporabljamo pri negi normalne kože, maska iz kuhanih jabolk pa je izredno primerna za zelo suho in občutljivo kožo.)

Sveže jabolko je primerno tudi za masažo utrujene in dehidrirane kože na obrazu, vratu in dekolteju; jabolko oz. en del olupimo čimbolj na tanko in si z notranjo stranjo olupka natremo in rahlo zmasiramo kožo.

  • 0
I wanna just dance, but he took me home instead, uh oh!There was a monster in my bed.

#4 Baby

Baby

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3833 posts

Posted 26 July 2008 - 06:47 PM

Jaz si večinoma naredim doma kako masko za obraz. Pa folk si dela tudi maske za lase. Mislim, da je to dvoje najbolj pogosto. Za kake druge stvari, kot kake kremce za obraz je po treba met še kake druge sestavine, ne pa tisto kar dobiš v kuhinji.
Ena stran vem da je bila z ogromno recepti za domačo kozmetiko, pa je ne najdem več. Sicer pa se da najst marsikej na googlu:). Te stvari bi jaz probala narest :

Aloe Vera Lip Gloss

1 tsp. aloe vera gel
1/2 tsp. coconut oil
1 tsp. petroleum jelly

Mix together in glass bowl and heat for 1 to 2 minutes on high in the microwave will yield about 1/2 ounce.


Vanilla Lip Gloss

1 1/2 Tablespoon Petroleum Jelly (or UN-petroleum jelly at health food stores)
1 Tablespoon Aloe Vera Gel
1 teaspoons sweet almond oil
1/2 teaspoon Vanilla
double boiler or microwave

Heat this gently over a double boiler for a few minutes, until well combined and warmed through. Or, put in a microwave-safe plastic or glass dish and heat on low heat for a minute, stir, and heat for another 20 seconds and stir again. If you're just doing a single recipe, this is all you'll need to heat the mixture before bottling. If you're making large quantities, microwave for a little longer.

Spoon or pour the vanilla lip gloss mixture into tiny glass or plastic containers and store in the fridge to harden slightly.



Banana, Honey, and Asprin Mask Recipe


6 uncoated regular asprins, quickly passed under the tap one by one.

2tsp local honey

1/3 of a medium banana

Crush the damp asprins at the bottom of a bowl with the back of a spoon (they should crumble with no effort). Then, peel and cut up the banana into chunks, add to bowl. Start mushing this into the asprin. When the banana is mostly mushed, add your honey. Mix/mush until as liquid as possible. Apply to freshly washed face, and leave for 20-30 minutes. Wash off with warm flannel/washcloth.


Emulsion for hands


Honey 2 teaspoonful
Almond oil 1 teaspoonful
Perfume few drops
Massage your hands, leave for a while and wash if you need.

Paste for hands

Honey 10 g
Wheat flour 6 g
Water 4 g
Massage your hands.

Summer Ready Foot Scrub
2 Tblsp olive oil 2 Tblsp kosher salt

Mix the salt and oil together - this recipe makes enough for two feet, increase the recipe if you're hosting a spa party!

Wash feet gently in water water and soak for about 5 minutes. Apply the salt mixture in a circular motion and leave on for 5 minutes. Rinse off with warm water and you'll have super clean and smooth feet!

  • 0

#5 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 26 July 2008 - 08:32 PM

QUOTE(Brokoli @ 26. 7. 2008 - 18:59) View Post

A lahka tut tistih, ki si jih (še) ne delamo pa smo jih useeno kje najdl.


ja lahko take tudi

  • 0
MALIKA

#6 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 27 July 2008 - 10:13 AM

Jaz pa si doma sama izdelam tonik iz vrtnic. sicer ni dolgo obstojen, zato ga imam v večih majhnih stekleničkah. naredi se pa čisto na izi:

vzamem 5 velikih cvetov rdeče vrtnice, in jih prelijem z vrelo vodo. Ti pustim stati 6 ur, nato pa še enkrat zavrem in nalijem v stekleničke.

Meni je zelo všeč, ker je nežen in vem iz česa je narejen thumbup.gif
  • 0

#7 Asha

Asha

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1658 posts

Posted 27 July 2008 - 12:49 PM

Delam si maske (glina, iz sadja, jogurta). Imam pa tudi že celo večnost doma vosek in kokosovo olje da bi naredila balzam za ustnice, pa ga še nisem uspela.
  • 0
Contented rest, beloved heart's desire,
you are not found in the sins of hell,
but only in heavenly concord;
you alone fortify the feeble heart.
Contented rest, beloved heart's desire,
therefore none but the gifts of virtue
shall have their abode in my heart.
(Simon Jones)

#8 shtrukeljchek

shtrukeljchek

    sramežljivec

  • Člani
  • 93 posts
  • Location:ljubljana

Posted 27 July 2008 - 01:12 PM

Jst si delam predvsem tale tonik:

TONIK IZ KAMILIC

2 dl vrele vode
čajna vrečka kami'lice (lahko so tudi sveže- še boljše)
čajna vrečka lipe
2 klinčka (tiste dišave ki se dodajajo kompotu)
dve kapljice limone (samo da dlje drži)

Hranimo ga en dan v hladilniku. Nanesemo na čisto kožo in pustimo da se posuši.

ČISTILNO KUMARIČINO MLEKO Z MEDOM
- 1/4 manjše kumare
- 2 žlici medu
- 1 žlica polnomastnega mleka (svežega)
- ustekelničena negazirana voda ali poparek kamilic

namen: očiti, omili vnetja, nahrani, navlaži; primerno za vse vrste kože
uporaba: 1 ali 2x na dan
uporaben: 6 ur v hladilniku
čas delovanja: 20 minut

Priprava:
kumaro olupimo in odstranimo semena. Ostalo pretlačimoo v mešalniku. Kumaričino kašo precedimo skozi košček tkanine.
(Potrebujemo 2 žlici kumaričine soka)
Sok zmešamo z medom. Ko sta sestavini premešani, dodamo mleko in premešamo. Losijon nanesemo s kosi vate na obraz in vrat. Pustimo delovati 20 minit, nato speremo z vato navlaženo s poparkom kamilic ali z neg. vodo.


MASKE:


Skuta + banana (oboje skupaj zmešamo in nanesemo na kožo)

za gladko in mehko kožo jogurt + med

POškodovana koža: Maslo + mleko (1 žlica masla + 2 žlice mleka; delovanje: 30 min. Izperite)

suha koža: - banana (1x) + jogurt (2 dl), zmešamo, nanesemo na obraz in pustimo delovati 15. minut.
- 2 žlici medu + 1 rumenjak; premešaj in po 20 minutah speri
proti gubam: žlica medu, žlica skute, žlica olivnega oljla; nanesemo in pustimo 20 minut.

LASJE:


proti cepljenju: šentjanževo olje- namažeš in pustiš na laseh par uric, nato spereš s šamponom.


PEELING ZA OBRAZ IN TELO

olivno olje + sladkor


  • 0

#9 Klavdija27

Klavdija27

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 504 posts

Posted 27 July 2008 - 01:22 PM

Jaz si od domačega konkretno pripravljam samo maske za lase (banana, jajce, med, olivno olje).

Kar se tiče kože, pa občasno skuham žajbljev ali metin čaj in si z njim osvežujem kožo čez dan, posebej poleti, skuham na vsake 2 dni. Poleti, ko imamo na vrtu veliko zelenjave, si pogosto narežem kolutke kumaric in namesto tonika osvežim kožo. Ampak vse sčasoma sperem, ker je sčasoma rahlo lepljivo, čeprav na začetku lepo napne kožo.

Preizkusila sem tudi masko za obraz navadni jogurt+med+limono...in naredi kožo ful lepljivo (tudi po umivanju), matasto, žmohtno, skratka čudno.



QUOTE(shtrukeljchek @ 27. 7. 2008 - 14:12) View Post
POškodovana koža: Maslo + mleko (1 žlica masla + 2 žlice mleka; delovanje: 30 min. Izperite)




Za tole sem pa brala, v lekarnarskem časopisu, da je to ful napačen pristop. Na poškodovano kožo, vsaj če gre tu za opekline, nikdar ne smeš nanašat masla, ker se poškodovano tkivo le še širi, postane žarko. Čeprav je tale nasvet full razširjen drugače.


  • 0

#10 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 29 July 2008 - 05:21 PM

sooncek am..kako dolgo drži ta tonik in koliko vode daš in aja ali potem preliješ z vročo ali hladno vodo in ali cvete odstraniš. meni pač ni jasno cry.gif prosim čim prej mi sporoči ker grem ju3 na morje in bi rada odnesla ta tonik s sabo.
  • 0
MALIKA

#11 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 29 July 2008 - 05:39 PM

QUOTE(malika @ 29. 7. 2008 - 18:21) View Post

sooncek am..kako dolgo drži ta tonik in koliko vode daš in aja ali potem preliješ z vročo ali hladno vodo in ali cvete odstraniš. meni pač ni jasno cry.gif prosim čim prej mi sporoči ker grem ju3 na morje in bi rada odnesla ta tonik s sabo.


vzamem cvetove in jih dam v steklenico ( ponavadi oni, ki se uporabljajo za vlaganj kompotov, zelenjave...) in prelijem z 0.4 litra vrele vode. To pustim stati 6 ur, nato pa precedim in odstranim cvetove. vrtnično vodo, nato prelijem v skledo in jo segrejem do vretja, nato pa prelijem v majhne stekleničke. stekleničke zaprem in jih obrnem gor in dol, da uničim vse možne mikroorganizme, ki bi lahko preživeli.

ta tonik mi drži nekje 3 dni, v hladilniku pa zdrži še dlje smile.gif

Saj sem res prešnjič opisala zelo na kratko oops.gif če pa te še kaj zanima, pa sporoči, ti bom hitro odgovorila biggrin.gif
  • 0

#12 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 29 July 2008 - 05:45 PM

Mikroorganizmov z obračanjem ne boš uničila.... Zadeva mora vreti vsaj 5 minut, da rečeš da je "sterilno" Bolje bi bilo, če bi stekleničke prekuhala v vreli vodi in potem takoj, ko jih vzameš iz vode ven, vanje natočila tonik.
  • 0

#13 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 29 July 2008 - 05:47 PM

QUOTE(Ancka Pomarancka @ 29. 7. 2008 - 18:45) View Post

Mikroorganizmov z obračanjem ne boš uničila.... Zadeva mora vreti vsaj 5 minut, da rečeš da je "sterilno" Bolje bi bilo, če bi stekleničke prekuhala v vreli vodi in potem takoj, ko jih vzameš iz vode ven, vanje natočila tonik.


bom naslednjič poskusila pa tako, čeprau mi je tudi na ta način do zdaj še zmerom ratalo smile.gif

  • 0

#14 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25665 posts
  • Gender:Female

Posted 29 July 2008 - 05:51 PM

Sej v tem toniku itak ni neki veliko snovi, s katerimi bi se bakterije hranile...tako da so lahko še vedno notri, vendar se ne razmnožujejo. Verjemi, da vem nekaj o bakterijah, sterilizaciji in takšnih stvareh (študiram mikrobiologijo). Glede mikričev nisi nikoli dovolj pazljiv biggrin.gif
  • 0

#15 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 29 July 2008 - 06:16 PM

sooncek najlepša ti hvala. biggrin.gif moram to kar poskusiti. aja ali morajo biti rdeče vrtnice

aja pa še to am..ali to spereš
  • 0
MALIKA

#16 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 29 July 2008 - 06:21 PM

Ja jaz vzamem vedno rdeče vrtnice, lahko temne in bolj svetle. spiram pa nič, dam samo na vatico in to je to smile.gif
  • 0

#17 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 29 July 2008 - 06:26 PM

aha hvala ti. am...ali je primeren tudi za mozoljasto kožo
  • 0
MALIKA

#18 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 29 July 2008 - 07:21 PM

je primerno tudi za mozoljasto kožo, saj imam sama tudi mozolje, pa mi zlo odgovarja smile.gif
  • 0

#19 malika

malika

    sramežljivec

  • Člani
  • 30 posts

Posted 29 July 2008 - 07:54 PM

aja še nekaj ali se ti ta tonik kaj obarva in kaj se zgodi če ga ne pustim 6 ur.
  • 0
MALIKA

#20 sooncek

sooncek

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 127 posts

Posted 29 July 2008 - 08:00 PM

Obarva se, cvetovi vrtnic spustijo rdečo barvo in je temno rdeč ( vsaj pri meni ker mam temne, rdeče vrtnice)
Verjetno ni nič narobe, ampak verjetno se v 6 urah izlužijo vsi sokovi in ostale snovi. Jaz sem prebrala 6 ur in sem vedno toliko časa pustila.

P.S.: čeprau se obarva na rdeče ni tako močno da bi imela obraz rdeč, sploh se ne opazi biggrin.gif
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users